Cristian Ghinea: Nu văd de ce am refuza prezența lui Florin Cîțu într-un guvern cu USR în altă poziție decât cea de premier

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:22 Actualitate | Politic


Cristian Ghinea
Foto: Agerpres
Fostul ministru al investițiilor și proiectelor europene Cristian Ghinea spune că nu există nicio decizie a USR prin care să fie refuzată intrarea lui Florin Cîțu în guvern în altă poziție decât în cea de prim-ministru, într-un posibil guvern Cioloș.

Întrebat, într-un interviu pentru Libertatea, dacă există posibilitatea ca Florin Cîțu să facă parte dintr-un viitor guvern Cioloș, ca vicepremier sau ministru de finanțe, Cristian Ghinea a răspuns: "E o întrebare care nu ne-a fost pusă și aș vrea să răspund în nume personal. Nu există nicio decizie a USR prin care să refuzăm intrarea lui Florin Cîțu în guvern în altă poziție decât în cea de prim-ministru. Deci nu văd de ce am adăuga noi această condiție, dar nu vreau să vorbesc în numele lui Dacian Cioloș".

Legat de împărțirea portofoliilor, Ghinea a spus că USR ar prefera menținerea portofoliilor pe care le-a avuut în Guvernul Cîțu:
  • "Dar modul în care noi am ajuns să avem aceste ministere a fost o negociere politică, atunci, în decembrie.
  • Ne dăm seama că, având funcția de premier, nu putem să avem același număr de portofolii și aceleași portofolii, dar ideea ar fi să facem o renegociere și să rămânem cu cât mai multe dintre cele pe care le aveam".

Întâlnirea va avea loc de la ora 17.00, la sediul central al PNL, în format Dacian Cioloș - Florin Cîțu - Kelemen Hunor - Varujan Pambuccian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8383 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    Pai USR de ce nu ar face misto de Catu ? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Pt ca e Superman ?

    PS. Pana si Superman a avut pojar cand a fost mic !!
    • +7 (13 voturi)    
      cred (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      că cîțu dă în icter mecanic numai la gândul că ar trebui să-i dea raportul lui Cioloș.
      • +5 (9 voturi)    
        :)) (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:12)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        :)))))

        PS. :)))))))
        • +4 (6 voturi)    
          Asa ceva trebe urcat pe Instagram (Miercuri, 13 octombrie 2021, 18:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ))))
      • +2 (4 voturi)    
        Dimpotriva, (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:48)

        Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        si-ar bate joc, din pozitia de ministru si de romani si de Primul Ministru.

        Multi nu inteleg, ca alcoholicul con-man in US, Citu, e un om al sistemului. Sistemul l-a facut mare si tot sistemul il vrea mare, ca sa poata sa-si plateasca datoriile. Stie careva dintre voi, de unde a aparut zeroul asta? Cu care ne-am trezit in ochiul public, desi n-auzise nimeni de el si nici membru psd galben vizibil nu era? A aparut exact ca fiul tortionarului Rafila, de nicaieri.
    • +2 (10 voturi)    
      Simpla lui Acceptare in Guvern, chiar Ushier (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La intrarea in Guvern este aiurea. Ghinea, alt inept.
      • +1 (1 vot)    
        incearca maleabilitatea (Vineri, 15 octombrie 2021, 6:53)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Daca jokerul de cutzu-cutzu blocheaza procesul atunci e mai rau pt. toata lumea. Deocamdata e bine sa-i mai arunci cate un os, asa de prietenie, macar, pana a urmatoarele alegeri cand poti si sa-l duci la marginea padurii.
    • -2 (2 voturi)    
      Glume de grădiniță. (Joi, 14 octombrie 2021, 10:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Problema este că, aceste glume nu-i fac rău lui Cîțu, ci lui Cioloș, semn că Cristian Ghinea nu-l vrea pe Cioloș.
      • +2 (2 voturi)    
        Numai tu poti intelege cum Catu luat la misto (Joi, 14 octombrie 2021, 11:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        de Ghinea inseamna ca Ghinea nu il vrea pe Ciolos ?

        PS. Mai ai d-astea ? :))))
  • -7 (23 voturi)    
    USR nu poate ceda mai mult. (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:52)

    il_gattopardo [utilizator]

    Pentru ca este un partid cam mic si nu are de unde.
    Ce sa cedeze din programul lor de guvernare?
     Cedează 10% , se revolta 50% dintre membrii , caci fiind puțini,  ii si unesc putine optiuni.
    Sustinerea internă pentru liderii lor rezulta  din realizarea programul lor de guvernare care a apărut din vointa de a " face treaba onest in România, sa mișcăm țara asta".
    PNL poate ceda mult , pentru ca este un partid mare si are de unde.
    Chiar are de unde.
    A facut multe bune si PNL-ul si marimea lui ii da flexibilitate.
    Liderii PNL daca au probleme cu 50 de parlamentari  gasesc sustinere la restul 84.
    La PNL se supara 200 de primari, liderii nationali gasesc susinere la mai bine de 1000.
    Deci pot avea o flexibiliate mare.
    Dar trebuie sa isi asume nu doar ramanera la guvernare, la administrarea programelor Anghel Saligny, PNRR, bugetul 2022 etc
    Trebuie sa iai asume si partemerii de coalitie , cu conditiile lor discutate initial ,discutabile ulterior dar nu ignorate si incalcate.
    • +10 (18 voturi)    
      Importanta este reforma, nu ministrul (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

      USR nu tine cu dintii de scaune. Daca PNL vine cu o propunere de ministru capabil sa continue reformele asumate in programul de guvernare al aliante, e perfect.
      • +1 (1 vot)    
        nu inteleg (Miercuri, 13 octombrie 2021, 20:46)

        il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        '' Daca PNL vine cu o propunere de ministru capabil sa continue reformele asumate in programul de guvernare al aliante, e perfect.''
        Aici vorbim de negocieri in contexul : Ciolos premier, Catu eventual ca ministru. Si in aceste negocieri, pentru USR , toate portofoliile de ministrii fac parte din '' masa succesorala a decedatului '' guvern Catu iar programul propriu al USR este practic nenegociabil.
        Nu am zis ca USR tine de scaune-portofolii, ci tocmai ca tine cu dintii de programul lor de guvernare. Ceea ce este atuul lor excelent.
        • +1 (1 vot)    
          Odata investit (Vineri, 15 octombrie 2021, 6:58)

          bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

          E mai greu de dat jos prin jocuri politice. Cutzu-Cutzu a fost dar jos pt. ca pt. a doua ouara a demis un ministru USR împotriva protocolului de coalitie. Ciolos, daca va fi nemultumit de un ministru, nu va proceda la fel, mai intai ii va anunta pe penali de demisie, vor avea optiunea de a corecta pre-demisul iar apoi vine demisia. E simplu. Daca penalii pleaca din guvern si voteaza alaturi de PSD o noua indepartare de guvern, tot ei pica viovati, pt. ca nu vor avea motivele pe placul electoratului. Ca si acum, penalii au scazut, si vor continua pana la prima demitera a unui sef de partid din istoria tarii.
          • 0 (0 voturi)    
            Penalii ii vad ca tin cartoful firbinte (Vineri, 15 octombrie 2021, 10:04)

            il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

            Si se simt incoltiti.
            Refuzand alianta #PNLUSRUDMR( nouă? Poate , cu protocoale de colaborare mai bine facute), cu Ciolos premier, pierd pozitia de forta a celui de la care se cere alăturarea la guvernare , caz in care penalii pot impune conditii dur de favorabile( mai multe ministere etc.)
            Dar ce imi este ciudat cu penalii ca, la nivel public, palpabil , zilele acestea , nu ii vad facand un front, ceva , o pozitie comuna cu UDăMeReu.
            Oare UDMR se disociaza putin de ei?
            Dau poate doar de Catu?
          • +1 (1 vot)    
            Cutzu--Cutzu maidanez e pericol sa turbezr (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:12)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

            pana in 2024 !
            Nu ar fi mai bine sa fie dus inca de pe acum la marginea padurii ?

            PS. Nu spun ca s-ar putea gasi vreunul mai milos care sa ii curme suferintele...

            PPS... politice, bineinteles ca doar nu v-oti gandi la altceva ?!!
  • +3 (25 voturi)    
    Ar fi bun ca Ministrul Muncii (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:01)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Sa faca Legea Pensiilor!
    Sa elimine pensiile speciale!
    Sa scoata munca la negru!
    Sa faca Lege pentru evazionistii care nu platesc CAS!
    E bun!
    E creativ!
    Spor la Muncii Florin Cățu!
    • +4 (8 voturi)    
      Ce glumițe! Superman și legea pensiilor! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:59)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      S-a luptat el cu Lex Luthor Dragnea și voi îl puneți mâna a doua într-un guvern, culmea, USR-ist? Vă bateți joc de un astfel de erou? Nu vă e puțină rușinică?
  • -12 (32 voturi)    
    usr (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:06)

    Proton [utilizator]

    Cei de la usr sunt duși cu pluta, chiar cred că un cap limpede,nu ca alui orban, va accede întrun guvern condus de usr cu 10 %, știți cum e, vrabia mălai visează, dar usr poate foarte bine să facă alianță cu psd și aur, după cum s-a văzut această alință a dus la rezultatul dorit de usr-iști !!
    • 0 (0 voturi)    
      Și care e rezultatul final la care (Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:31)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Proton

      a vrut să ajungă USR-ul?
  • +15 (33 voturi)    
    Se face atita caz (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:12)

    vasile-roaita [utilizator]

    la Citu asta de parca ar fi vreun Mesia sau ceva asemanator. Toata puterea PNL-ului sta doar in Citu? Nu mai sint si altii?
    • -4 (12 voturi)    
      >>>> (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:12)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Da, e un fel de VV, doar ca mai e si presedintele PNL )))))))
      • 0 (0 voturi)    
        fix la fel (Joi, 14 octombrie 2021, 14:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui chhe

        si veorica a fost presedintele PSD o vreme..

        difera doar dantura celui care tine lesa - dragnea vs iohannis
    • -4 (4 voturi)    
      trist (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:13)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      ...
    • 0 (6 voturi)    
      dacă (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      o înregimentează pe veorica BNRista în pnl, or să fie chiar două somități salvatore della patria. Foarte utili având în vedere că veorica a scos deja, în perioada 2016-2020, România din noroaie.
    • -4 (8 voturi)    
      Se face (Miercuri, 13 octombrie 2021, 18:06)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      atata caz de USR-istii astia de parca ar fi niste Mesia sau ceva asemanator.
      La sub 10% ei vor sa conduca tara :))
  • -2 (28 voturi)    
    Mai sa fie (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:14)

    JoeTheDow [utilizator]

    Parca Catu era mai rau decat Dragnea si Ceausescu. USR e dispus sa fie la guvernare cu Ceausescu sau Dragnea? Sau cu unul mai rau ca ei?
    • 0 (16 voturi)    
      Vor doar (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:21)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      Vor doar sa-l umileasca. Din premier ar ajunge un simplu ministru sub un premier de la USR. :D. Cum suna asta? Mie-mi suna a trolling, dar ma bucur ca Ghinea a facut aceasta declaratie. E similar cu a-i face vant unuia pe scari si in timpul "zborului" i-ai transmite "Drum bun, MF!".

      In opiniea mea, catul merita tot ce e mai rau in politica de la noi. De ce? Mi-e lene sa enumar lista motivelor, dar cine a fost prezent in tara asta in ultimul an, stie la ce ma refer. Ca sa conchid totusi, omul n-a facut nimic bun cat timp a fost premier. Si cand spun "nimic" am in vedere sensul propriu. Realmente nimic.
  • -8 (26 voturi)    
    usr (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:15)

    Proton [utilizator]

    L-am crezut mai deștept, dar se pare că politica e prea grea pentru usr-iști, cum să meargă Câțu ca ministru la comanda lui Ghinea, cu un procent de 10%, poate îl ia pe orban că acest nesimțit vrea să distrugă pnl dacă el n-a ajuns din nou președinte !
    • 0 (12 voturi)    
      10%.. (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Proton

      Parca era 18%?

      Sau nu vorbim de reprezentarea USR in parlament, ci de aia 10% sustinere electorala pe care ii mai are guvernul demis in sondajele proprii?
    • +1 (1 vot)    
      Până una alta nu Orban ci Cîțu distruge PNL (Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:38)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Proton

      .
  • -1 (11 voturi)    
    Pai vedeti (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:21)

    VOX. [utilizator]

    Pana la urma, Citu e baiat de treaba.
  • -8 (20 voturi)    
    Jet (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:36)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca penelistii accepta mizeriile unui partid de buzunar, plin de incompetenti si guralivi tupeisti precum este USR acum, isi merita soarta.

    Un asemenea partid, precum USR, nu are capacitatea de a conduce Romania. La urmatoarele alegeri inseamna ca voturile celor ce nu sunt incartiruiti intr-o tabara sau alta se vor duce catre AUR si PSD, daca PNL continua sa se dovedeasca impotent.
    • -2 (8 voturi)    
      hehe (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:02)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Zi zau ca aia de-au votat PNL se vor duce la aur sau psd. Hai, zi zau sa ne luminezi ziua :)))
      • 0 (4 voturi)    
        sunteti mai multi acolo la tine? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:15)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Se aud rasete in capul tau? Or what?
  • +1 (9 voturi)    
    sa il puna la Cultura (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:36)

    aditza_1967 [utilizator]

    De ce nu! Ar putea la un minister mai de mina a 3a, fara buget mare:cultura
    • -2 (8 voturi)    
      Și totuși (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:35)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      Și totuși, la cultura ar trebui cineva cu un minim de cultura. Câțul este orice altceva mai puțin un ins cult. Dacă îl întrebi de alcool, șmenuri, alba-neagra cu principiile, se pricepe. Pentru orice altceva ai nevoie de o persoană serioasă. Părerea mea. Hâc!
      • +1 (3 voturi)    
        Poate are cultură acasă (Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:46)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Mai știi!?
  • -1 (7 voturi)    
    Mă, dacă vă înțelegeți voi așa de bine (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:13)

    ploiesteanu [utilizator]

    de ce nu vă luați. E voie acum, cu declarație.
  • -2 (8 voturi)    
    Deci (Miercuri, 13 octombrie 2021, 18:04)

    autan [utilizator]

    dupa o campanie mizerabila anti-Catu (nu ca nu ar fi arogant si incompetent) brusc n-are nimic daca va face parte din Guwern in continuare. USR-istii astia n-au mama, n-au tata. Politica altfel pe paine.
  • -2 (8 voturi)    
    Ipocrizie (Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:32)

    dx [utilizator]

    Ipocrizie fără margini marca USR. Numai după ciolan. Dupa ce l-ați făcut pe Catu în fel și chip (în mare parte corect) acum îl luați ministru în guvernul Zero 2? Pai parca era idiot, nu? Sau acu e bun de ministru?
    Ipocrizie fără margini!
  • -2 (4 voturi)    
    Imposibil (Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:50)

    redy [utilizator]

    Nu poti pune presedintele unui partid subalterul altui presedinte de partid. Cristian Ghinea intelege politica cit pisica mea.
  • 0 (2 voturi)    
    odata "ales" premier, nu mai merge nazat (Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:58)

    Barbaneagra [utilizator]

    Unde va treziti, copiii mei?

    Pai mai are fata Fat-Frumos in geaca cu sapa-cu-cozoroc de ministru, de pozitia unuia cu care se sterge pe bombeu cand vrea muschii lui.?
  • +1 (1 vot)    
    asistam la un circ (Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    oare mai e cineva in regula? e clar ca acest popor nu evolueaza si ne dorim dictatura cu orice sacrificiu.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt (Joi, 14 octombrie 2021, 9:11)

    sorance2000 [utilizator]

    dezamagit. Eu cu cine mai votez?