VIDEO Ludovic Orban și-a depus demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților: Nu mai pot fi părtaș la decizii luate de o conducere PNL instalată cu forța / Atac dur la "gruparea demolatoare"

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:05 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Ludovic Orban și-a depus miercuri demisia din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, spunând că principalul motiv este că nu mai poate fi părtaş la decizii luate de o conducere instalată cu forţa la conducerea PNL: "Gruparea demolatoare din jurul lui Florin Cîțu, cu sprijinul președintelui Iohannis, este pregătită să calce în picioare democrația din România".




Cele mai importante declarații ale lui Ludovic Orban:
  • Am anunţat încă din campania internă că, în cazul în care nu voi fi ales preşedinte al PNL, îmi voi prezenta demisia din funcţia de preşedinte a Camerei Deputaţilor
  • În urmă cu aproximativ 5 minute mi-am scris demisia şi am înaintat-o către Biroul Permanent şi Secretariatul General al Camerei Deputaților
  • Demisionez din mai multe motive - în primul rând pentru că am anunţat această demisie, ca urmare a faptului că eu consider că pentru a gira astfel de funcţii, dacă eşti om de stat, nu o poţi face fără legitimitate, iar legitimitatea este dată de votul cetăţenilor Atâta timp cât astăzi nu mai sunt preşedintele PNL, consider că nu mai pot avea această funcţie
  • Motivul real este însă că nu mai pot fi părtaș la decizii luate de o conducere instalată cu forța
  • Nu pot fi părtaș la trădarea românilor, la decizii care trebuiau să mă forțeze să încalc democrația și Constituția numai pentru interese politicianiste meschine
  • Gruparea demolatoare din jurul lui Cîțu, cu sprijinul lui Iohannis, este pregătită să calce în picioare democrația din România
  • Demisia pentru mine reprezintă o eliberare și un nou început
Întrebat dacă intenționeză să demisioneze din PNL (partid al cărui membru este de aproape 30 de ani) și să își facă un nou partid:
  • Dacă voi lua o astfel de decizie, o voi anunța. Eu am prezentat ce cred că este corect - refacerea coaliției, care depinde de un singur lucru: desemnarea de către PNL a unui premier respectat și onest
  • Cramponarea de Florin Cîțu a generat această gravă criză
  • Eu nu pot fi părtaș la călcarea în picioare a angajamentelor făcute de PNL și de Iohannis, la punerea în practică a unui proiect pe care nu reușesc să îl înțeleg
  • Acțiunea mea în viitor depinde de ce se va întâmpla de acum înainte
  • Dacă se persistă în acestă ambiție nebunească de a impune un premier precum Florin Cîțu, care nu mai are încredere decât de 10% din partea populației, eu nu pot să fiu parte. Este antidemocratic
  • Nu poți să fii prim-ministru când 70% din populație e împotriva ta și maxim 10% din oameni mai au încredere în tine.
Reamintim că Ludovic Orban a anunțat că demisioneză de la conducerea Camerei Deputaților încă din 25 septembrie, când a pierdut șefia PNL, și și-a depus demisia la sediul partidului, spunând că îi dă termen 15 zile lui Florin Cîțu pentru a-i depune demisia la Cameră.

Pentru a produce efecte, demisia trebuia înregistrată la secretariatul Camerei Deputaților.

El motiva că vrea să rămână în funcție până când se va forma o majoritate parlamentară care să împiedice alegerea la șefia Camerei Deputaților a unui pesedist:
  • "Dacă ar fi alegeri mâine-poimâine, s-ar alege PSD la Camera Deputaților. Acum există riscul major ca PNL să piardă poziția de președinte al Camerei. Funcția trebuie să rămână unui deputat PNL. Nu vreau să creez șansa să se aleagă Ciolacu (...)
  • Nu rămân la mâna lui Florin Cîțu. Este un gest firesc să las la latitudinea președintelui partidului să depună demisia când consideră că are majoritate parlamentară (...)
  • Eu nu fac cadouri PSD, din cauza asta demisia este la dispoziţia domnului Cîţu pentru a o opera în momentul în care avem majoritatea şi garanţia că Partidul Naţional Liberal va avea funcţia".
Tot atunci, Ludovic Orban i-a dat lui Florin Cîțu un termen de cel mult 15 zile pentru a-i depune demisia la Camera Deputaților:
  • "Demisia nu e pe termen nelimitat la dispoziția domnului Cîțu.
  • Dacă în maximum 15 zile demisia nu va fi depusă la Camera Deputaților, la finalul acestei perioade îmi voi depune eu, personal, demisia.
  • Este o decizie irevocabilă pe care o voi pune în practică”.

Ce se întâmplă cu funcția de președinte al Camerei Deputaților


Funcția de președinte al Camerei Deputatilor rămâne vacantă după ce aceasta este anunțată în plen. Săptămâna aceasta nu mai este nicio ședință de plen la Camera Deputaților, astfel că o vacantare a funcție va fi posibila de săptămâna viitoare.

Funcția este râvnită de toate partidele parlamentare, dar în acest moment nimeni nu are majoritatea pentru a numi un nou președinte.

Președintele Camerei Deputaților este ales cu jumătate plus unu din numărul deputaților prezenți.

Acum, varianta este să se asigure interimatul prin rotație de către cei 4 vicepreședinți ai Camerei: Sorin Grindeanu (PSD), Alexandru Rafila (PSD), Florin Roman (PNL) și Cristina Prună (USR).

Funcția de președinte al Camerei Deputaților este una cheie în activitatea parlamentară, Camera fiind una decizională la legi în multe domenii importante, precum justiția. Președintele Camerei este ales cu voturile majorității deputaților.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14327 vizualizari

  • +6 (28 voturi)    
    PNL poate mai mult! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:22)

    il_gattopardo [utilizator]

    USR nu poate ceda mai mult!
    Pentru ca este un partid cam mic si nu are de unde.
    Sustinerea internă pentru liderii lor rezulta  din realizarea programul lor de guvernare care a apărut din vointa de a " face ceva bun pentru România, sa mișcăm țara asta"
    .
    PNL poate ceda mult , pentru ca este un partid mare si are de unde.
    Chiar are de unde.
    A facut multe bune si PNL-ul si marimea lui ii da flexibilitate.
    Dar trebuie sa isi respecte partenerii de guvernare si programul lor pe care USR-ul si l-a declarat de la începutul aliantei.
    • +9 (17 voturi)    
      Ce anume a facut bine PNL? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:49)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

      SIIJ e tot acolo. Pensiile speciale sunt tot acolo. Procurorii sefi numiti de Iohannis au sabotat dosare precum 10 august. Legile justitiei raman cele ale lui Dragnea.

      PNL nu a facut nimic bine, PNL a venit sa fure, ca PSD.
      • -2 (10 voturi)    
        o fi fost ministrul justitiei de la PNL? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:54)

        aero [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        sau USR!! Noroc cu USR care face totul, dar totul extraordinar de bine..Sunt o apa si un pamant, dar mai bine decat PSD..
        • +6 (8 voturi)    
          dacă (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:52)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui aero

          făceai efortul minim de a te documenta, n-ai mai fi scris prostia postată, decât dacă așa ai avea ordinul pe unitate.
          Ai fi aflat că dsființarea SIIJ e doar atributul Parlamentului, că proiectul de desființare se află la Parlament dar este blocat exact de udmr și pnl. Preferi însă să lași impresia că ești cel puțin aerian, măi @aero, sau credul, pentru că iei de bune minciunile aruncate de iohannis și cîțu.
      • -3 (3 voturi)    
        unu (Miercuri, 13 octombrie 2021, 20:30)

        il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Au facut alianta de guvernare si cu USR(PLUS).
        doi tu.
        trei eu.
  • -3 (15 voturi)    
    PNL poate mai mult! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:22)

    il_gattopardo [utilizator]

    USR nu poate ceda mai mult!
    Pentru ca este un partid cam mic si nu are de unde.
    Sustinerea internă pentru liderii lor rezulta  din realizarea programul lor de guvernare care a apărut din vointa de a " face ceva bun pentru România, sa mișcăm țara asta"
    .
    PNL poate ceda mult , pentru ca este un partid mare si are de unde.
    Chiar are de unde.
    A facut multe bune si PNL-ul si marimea lui ii da flexibilitate.
    Dar trebuie sa isi respecte partenerii de guvernare si programul lor pe care USR-ul si l-a declarat de la începutul aliantei.
  • -19 (25 voturi)    
    Cate demisii scrie Orban ? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:33)

    andreiu [utilizator]

    Parca mai scrisese una pe care i-a dat-o lui Catu.

    Imparte autografe ?
    • +11 (11 voturi)    
      Dacă (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:12)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      Dacă ați citi și articolul, nu numai titlul, v-ați edifica asupra acestui lucru.
      Vă încurajez să-l citiți !
    • +10 (14 voturi)    
      Nu imparte (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:12)

      Aemy [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      O daduse lui Citu - noul sef - sa o depuna la parlament. Citu nu a facut-o caci liberalii pierdeau presedentia camerei deputatilor. Cand a inmanat-o lui Citu a zis ca in 2 saptamani mai depune una direct la parlament daca Citu nu o face. Astazi a trecut la fapte. PNL a ramas fara postul de presedinte al camerei deputatilor.
    • +10 (12 voturi)    
      Ai citit ceva din articol ? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:28)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      Sau esti platit doar la postare pe titlu ? :))
      Sau nu stii sa citesti, te uiti numa' la poze ?
    • +7 (9 voturi)    
      cat de atenta esti? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      Este aceeasi. I-a dat termen lu' cacutztu 15 zile, ca sa nu piarda PD(n)L functia. Cum zilele au trecut, acum ii da cu sec.
    • +11 (11 voturi)    
      numai prostii... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:01)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      ...pot face pe desteptii !!! Cand a prezentat demisia partidului a explicat de ce o face si to atunci a atentionat ca daca nu este luata in seama dupa 15 zile o va prezenta parlamentului !! Apoi se trezeste unul de teapa ta caruia i se potriveste ce am spus la inceputul comentariului !!!
  • +32 (38 voturi)    
    Sica ramane totusi un tip frecventabil (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:34)

    sfarleaza [utilizator]

    Raportat la sleahta de lichele care a ajuns in varful PNL'ului, Sica este un tip cu care poti purta o discutie coerent. Si cel mai important, un tip cu care poti negocia plecand de la baze cat de cat corecte.
    • -10 (14 voturi)    
      Frecventabil. (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Că-i sfârlează?
    • -1 (11 voturi)    
      Orban apara coruptii (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:50)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Orban a spus ca ii considera pe Alexe si Chirica nevinovati. E mai putin nebun decat Citu, dar la fel de ticalos.
      • +9 (9 voturi)    
        Poate... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:10)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Dar Orban n'ar fi scos niciodata USR de la guvernarea la care au cazut la invoiala inainte de a forma guvernul. Si asta, comparativ cu declaratiile la care te referi tu e azi de 1000 de ori mai important!
  • -23 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:37)

    [anonim]

    • +10 (14 voturi)    
      Na cultura ! :))) (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:32)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui

      In afara de cativa dinozauri FSN'isti de pe vremea lui Iliescu care s'au vopsit apoi in liberali, toata gasca de lingai a lui Citu e formata din CIUBUCARI oportunisti de doua parale !
      Deci, lingurito, lasa'neeeee ! :))
  • -20 (28 voturi)    
    Era si timpul... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:52)

    Cataleya [utilizator]

    ...si cazul!
    Pa, Sica!
    • -5 (11 voturi)    
      si binevenue PDL, nu'i asa ? :) (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:34)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ati facut PNL'il praf, va intoarceti la sursa, la originile sanatoase, ca pe vremea tatucului vostru Iliescu.
      Nu chemati si minerii sa rezolve criza cu bata ?
    • +12 (16 voturi)    
      Un nou succes pentru PNL :)) (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:32)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dupa demiterea la un scor rusinos a PM-ului, acum pierde si sefia Camerei Deputatilor. E drept ca va puteti lauda cu un strateg care joaca golf si unul care joaca hochei, plus un lider din benzi desenate.
      Eu sper ca sunteti multumiti.
  • -6 (8 voturi)    
    Ai fost părtaș (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:26)

    consumator2 [utilizator]

    Si acum vrei să te scoți! Tu si ceilalti…Ipocrizie!!!
  • +5 (9 voturi)    
    FELICITARI! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:36)

    TrueBlue [utilizator]

    PNL = PSD doar ca mai prosti.
  • -1 (5 voturi)    
    ereditate (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:14)

    clujanu [utilizator]

    "'Ce se naste din pisica soareci mananca" Securisti anilor 50 au fost cei mai aprigi luptatori impotriva persoanelor din fostele partide politice.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns la sfarleaza (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:20)

    clujanu [utilizator]

    Nu e cazul. Au o cartita, poate mai multe care pot rezolva problema.
  • -7 (7 voturi)    
    sincer (Miercuri, 13 octombrie 2021, 20:12)

    ..13 [utilizator]

    Nu il inteleg pe LO - arata ca nu poate si nu suporta infrangerea.

    Poate ma ajuta cineva sa inteleg ce este cu LO.

    este in interesul partidului si a romanilor ca presedentia la CD sa ramana la PNL - ce face acum???

    este deasemenea in interesul partidului si a romanilor ca in ciuda unor greseli, neintelegeri PNL-ul sa ramana unit, atat cat se poate, si sa continue pentru ca lucrurile se vor reseta pe parcurs dar nu acum cand avem pandemie, iarna iarasi ne gaseste nepregatiti, fara caldura, preturile cresc pe plan international fara vreo sansa sa se opreasca in iarna asta si atunci ce faci tu LO, liberal cu state vechi in PNL???

    repet nu inteleg nimicutza din actiunile nevrotice ale lui LO -

    de ce continua sa altoiasca Presedintele???
    Nu este un sfant KJ si chiar a gresit dar neicushorule lucrurile sunt trecute, s-a ajuns la o anume situatiune pe care el, LO, o accelereaza - de ce???

    LO arata ca o femeie NF.

    LO nu isi da demisia si din Parlament???
    Poate asa se mai linistete si domnia sa.

    Pleaca nene din Parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      Hahahaha (Joi, 14 octombrie 2021, 7:14)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      USL-istii sunt mereu amuzanti pentru ca sustin o idee ridicola, anume ca PSD si PNL trebuie sa fie impreuna. Banuiesc ca i-ai apreciat pe Antonescu si Ponta, asa-i? :)
      • +1 (1 vot)    
        dac-ar fi (Joi, 14 octombrie 2021, 12:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        să parafrazăm o zicală, am putea spune despre usl :”unde-s doi puterea crește, iară furtul nu mai contenește”. Garantat vanghelie.