Liberalii nu susţin un guvern condus de Dacian Cioloş / Florin Roman preia șefia interimară a Camerei

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 22:20 Actualitate | Politic


Florin Citu si si sustinatorii sai din PNL
Foto: Facebook
Liberalii au decis marți seară, în şedinţa Biroului Politic Naţional (BPN) să nu îl susțină pe Dacian Cioloș pentru formarea Guvernului iar Florin Cîțu îi va transmite acestuia că nu mai există o coaliție, susțin surse liberale pentru HotNews.ro. Decizia BPN vine după două zile de consultări cu parlamentarii PNL și cu liderii de organizații. Florin Cîțu urmează se se întâlnească miercuri cu premierul desemnat Dacian Cioloș.

Oficial, secretarul general al PNL, Dan Vîlceanu a declarat la Digi24, după ședința PNL că "președintele PNL Florin Cîțu nu merge cu un mandat la discuțiile cu Dacian Cioloș".

Potrivit surselor citate, președintele PNL, Florin Cîțu le-a spus liberalilor că Dacian Cioloș nu este susținut de către președintele Klaus Iohannis iar PNL exclude o colaborare cu acesta pentru refacerea Coaliției.

Astfel, după două zile în care Florin Cîțu s-a întâlnit pe rând cu senatorii și deputații PNL la vila Lac apoi cu liderii de organizații în ședința Biroului Permanent Național, decizia conducerii PNL este de a refuza orice colaborare cu USR și Dacian Cioloș pentru refacerea Coaliției.

Președintele PNL urmează să se întâlnească miercuri cu Dacian Cioloș la sediul PNL. La întâlnire vor participa și Kelemen Hunor și Varujan Pambuccian -liderul Minorităților.

O altă decizie luată de liderii PNL în ședința a fost ca Florin Roman să preia interimatul Camerei Deputaților după ce Ludovic Orban își va oficializa demisia din această funcție.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8893 vizualizari

  • +15 (37 voturi)    
    PNL sustine doar un guvern unde PM le apartine (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:48)

    Gryphus [utilizator]

    daca PNL ar renunta la primul ministru atunci ar insemna ca vrea sa desfiinteze pensiile speciale si sectia speciala si NU vrea
    • -11 (29 voturi)    
      Oh, da... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 2:35)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      TOȚI USReii care și-au încheiat mandatele în 2020 (Dircă, Goțiu, etc.) și se calificaul la pensii speciale le-au înșfăcat imediat. Deci procentul de pensionari speciali la USR e de 100%. Mai mare ca la PSD.

      Cum îți poți imagina că vor să le desființeze când abia s-au apucat să se înfrupte din ele? Partidul nici măcar nu i-a exclus pe pensioarii speciali. Sigur că asta nu i-ar fi făcut pe ăia să renunțe la ele, dar măcar era un gest simbolic. Asta arată exact câte kopeici valorează „partidul altfel”.
      • +14 (26 voturi)    
        Minti cu nerusinare (Miercuri, 13 octombrie 2021, 7:59)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        toti si-au dat demisia cu o zi intainte, ca sa nu ia pensii speciale.
        cat de fara niciun bun simti puteti fi cu minciunile...
      • 0 (6 voturi)    
        Esti jalnic in ambele variante : (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Fie ca esti lipsit de informatie, fie ca esti de rea-credinta !
      • +2 (8 voturi)    
        Esti prost? Sau uituc? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:57)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Ai uitat ca toti si-au dat demisia in bloc special ca sa nu ia pensie speciala?
      • 0 (6 voturi)    
        kopeicile si trolii (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:10)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        le primesti doar tu, se pare ca indiferent cat de cretina este replica ta. Anagajatorii tai sunt ff slabi si neglijenti

        ca le desfiinteaza sau nu, ca se vor infrupta din ele sau nu, ramane de vazut si vor deconta electoral pentru asta. Dar cand vad troli d-astia si dezinformarea lor, ma ia cu stomacul
        mars in pm de rusofil mincinos si manipulator
  • +15 (31 voturi)    
    Catu nici nu se mai fereste sa arate pe fata (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:07)

    Susufler0 [utilizator]

    ca este sclavetele lui Iohannis cata vreme mesajul sau catre yesmanii din BPN a fost acela ca Ciolos nu are sustinerea Presedintelui Iohannis !

    PS. Pai mai,Supemane in mizerie daca Iohannis declara in pofida parerii membrilor PNL ca il sustine pe Ciolos tu veneai si ii pupai pantoful lui Ciolos indiferent ca penelistii te sustineau pe tine ?
    • +5 (19 voturi)    
      Ba cred (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:51)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ca mesajul lui Citu la fel de bine poate fi una din minciunile lui meschine, si ca nu i-a spus Iohannis lui exact care e intentia. Citu fiind un mincinos patologic putem crede asta. Problema e ca acum PNL e captiv sub el si gasca lui diabolica si nu vor uita niciodata ca USR l-a dat jos.
    • +4 (14 voturi)    
      Vatman, nu Superman.... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:22)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      nici daca ar fi bisexual....
    • -4 (12 voturi)    
      Cioloș ce face cu Ciolaci și Simion? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cioloș nu a dat nici-o declarație prin care să arate că alianța cu AUR și votarea moțiunii PSD au fost un accident. Vrea continuarea coaliției dar nu spune nimic despre PSD și AUR. Rămân prieteni? Să-l voteze ăia. că au majoritatea de la moțiune. Plus, nu înțeleg de ce Barna o face pe șeful și dictează.
      • +6 (8 voturi)    
        N-a existat nici o alianta (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:02)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Tot ce-a existat a fost o suprapunere de moment a unui interes - si AUR si PSD si USR au avut interesul sa darame guvernul, asa ca au votat toti la fel.

        Motivele au fost insa complet diferite. AUR a votat motiunea pur si simplu pt. ca ei sunt contra la orice.

        PSD a votat motiunea pentru ca sa-si arate muschii, si ca sa amane macar putin imparteala de miliarde ce urma s-o faca Catu catre primarii PNL, cu speranta ca daca are loc o remaniere prinde si PSD ceva.

        USR a fost singurul care a votat motiunea pentru a impiedica praduiala. USR are oricum foarte putini primari, si daca era sa se aleaga cu ceva bani se alegea prin bani alocati ministerelor, nu primariilor. Da' de la ministere deja plecasera, pentru ca PNL a refuzat stabilirea unor reguli si a unor criterii de performanta pentru alocarea banilor.

        Asa ca unde vezi matale alianta? Alianta inseamna cand negociezi un program comun, si parafezi oficial o alianta la tribunal. Aia nu s-a intamplat.
      • +3 (3 voturi)    
        Asta-i punctajul primit de la partid ? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ciolos va cere voturi de la "aliatii" PSD si AUR si bagat zazanie in USR cum ca vezi Doamne Barna il dubleaza off the record pe Ciolos la sefia USR ?
  • +9 (27 voturi)    
    Ce banditi (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:11)

    panda_rosu [utilizator]

    :(
  • +8 (24 voturi)    
    Aha (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar intamplator, ce sa vezi, PSD va sustine PNL din umbra, intamplator. Scuze, am zis "PNL"? Am vrut sa zic "PDL". Ca sa nu zic USL :)

    Citule, mult succes cu guvernarea, tataie...
    • -8 (22 voturi)    
      De ce ar trebui să-i susțină?! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 2:39)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      În urma manevrei geniale a domnilor Barna & Cioloș PSD are șansa să câștige anticipatele din primăvară cu un procent cum n-au mai avut din 1990.

      Poate că dacă USR nu mai trece de pragul electoral în primăvară, Ciolacu băiat de băiat, le va atunca șefilor USR-ei vreun loc sau două pe listele PSD ca să mai mănânce și gura lor... :)
      • +2 (12 voturi)    
        miscarea geniala de care vorbesti... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:06)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        ... e a PNL.

        Intr-o guvernare de coalitie premierul nu poate demite ministri ai partenerilor dupa bunul plac, pentru ca isi pierde sustinerea partenerilor. Daca stii vreo coalitie unde premierul de la partidul x demite de capul lui un ministru de la partidul Y, spune-ne si noua.
        • 0 (4 voturi)    
          te rog frumos (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:51)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          FC tocmai ca a mentionat atunci cand a fost desemnat ca PM de coalitie ca doreste ca sa poate remania orice ministru care nu isi face treaba.

          Si era cat pe aici sa il demita de Stelian si nu numai - mai urmau si alti pnlisti de frunte care nu facusera treaba la ministerele lor.

          Mie mi se pare corect ca un PM sa demita oamenii care nu sunt competenti sau care santajeaza.

          Mi se pare ca Stelian impreuna cu Barna au santajat fara sa puna nimic pe masa.

          FC a ramas si a devenit Sef de Prtid, Barna a plecat si nu a prins postul visat de sef la USR. Barna are un stil de a negocia in forta dar asta nu prinde tot mereu - vezi nenuratele scandaluri din USR dinaintea unirii cu PLus - un partiduletz mult mai asezat, este drept si mai micutz numai ca in timp valoarea conducatorului si a micului partiduletz s-a impus in fata lui Barna si a USR-ului. Este o lectie de invatat din aceasta patanie si asta demonstreaza ca Barna trebuia sa fie inlaturat si impreuna cu el sa plece si cei care i-au cantat in struna si nu au valoare.

          Pe scurt Barna si Stelian au incercat sa triseze, i-au iesit pe nas nervii lui FC si l-a busit pe Stelian dupa care l-au busit nervii pe Barna si a busit coalitia ca el e mai destept si culmea arogantei face si motiune de cenzura ca sa ce??? Cine a fost iresponsabilul??? Sa nu iutam in perioada asta Barna si Ciolos erau copresedinti si deci Barna trebuia sa se consulte pentru anumite decizii cu CIolos dar la pariu ori a dezinformat ori nu a discutat cu Ciolos decat dupa ce a actionat ca idiot...

          Ciolos este de buna credinta.

          Normal mi se pare ca daca guvernul va fi condus de domnia sa si Dl. Ciolos sa poata sa demita un ministru care nu isi face treaba fara sa mai stea la discutii cu partenrii de coalitie - vremurile sunt tulburi, ai nevoie de rapiditate in decizii si daca deciziile nu sunt cele mai bune dar asiguri transparenta atunci electoratul poate judeca si alege intre cele doua formatiuni - PNL si USR.

          Pana la urma electoratul va alege
          • +2 (4 voturi)    
            .Dupa stiinta mea tu traiesti de ani buni (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:31)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            in SUA (parca tu ai spus-o intr-un anumit context tot pe site-ul asta cu ani in urma) ! Prin urmare, traiesti in tara in care o strangere de mana valoreaza intelegere. Atunci cat ar trebui sa valoreze un protocol semnat de Catu prin care se convine ca demiterile de ministri apartinand partidelor din coalitie trebuiesc aduse inainte de a se produce la cunostinta sefilor de partide carora le apartin ministri ce vor fi demisi pt a se discuta in coalitie masura !
            Catu s-a sters la cur cu actul purtand semnatura sa !

            PS. Dar poate ti-a lipsit informatia aceasta privind Protocolul incheiat ?!
          • 0 (2 voturi)    
            Hmmmm.... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:02)

            paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            " Mie mi se pare corect ca un PM sa demita ... "
            Dupa demiterea ministrului VV , s-a vorbit despre un protocol incheiat de USR cu PM in legatura cu modul in care acesta va face demiterile ministrilor USR .
            A fost oare o informatie falsa ?
            Daca informatia este corecta , a respectat PM intelegerea respectiva in cazul demiterii lui SI ?
            Exista vreo problema , daca PM nu a respectat intelegerea cu USR ?
            Care ar fi explicatia ca ministrul PNL al finantelor - Alexandru Nazare - si-a dat demisia ?
            O fi fost initiativa lui - sau i-a cerut asta PM , ca alternativa la demitere ?
            O fi avut FC acceptul conducerii PNL ?
            Dupa anuntarea castigarii conducerii PNL , FC a fost invitat la Digi 24 si l-am auzit spunand ca in conducerea partidului se va consulta cu colegii sai .
            Oare ce l-o fi impiedicat sa faca acelasi lucru cu colegii sai de coalitie ?
          • +2 (2 voturi)    
            esti sigur ca astea nu-s doar in imaginatia ta? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:32)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            1. Nu stiu sa fi fost stipulat in protocolul coalitiei ca premierul poate remania de capul lui. Ai vre-un link care sa-ti sustina afirmatia?
            2. De anume a santajat Stelian Ion si de ce avea dreptul catu sa-l remanieze? Din cate tin minte, dupa demiterea la fel de intempestiva a lui VV a fost stipulat expres in protocolul coalitiei ca premierul nu poate demite ministri USR fara acordul partidului din care acesta face parte. Ai alta informatie?
            3. Nu am auzit niciunde ca Ciolos sa nu fi fost de acord cu iesirea de la guvernare dupa demiterea lui Stelian Ion, si nici nu vad de ce ar fi acceptat in continuare comportamente din astea. In stilul asta Catu p[utea sa demita cate un ministru USR la 2 luni, ca asha vrea el.
            4. daca tu crezi ca in USR un om, fie el barna sa Ciolos, poate scoate partidul de la guvernare de unul singur, inseamna ca nu prea intelegi cum functioneaza USR. Acolo presedintele nu are nici 30% din puterea presedintelui de la PSD/PNL iar deciziile chiar se iau in forurile de conducere prin vot. Daca prin reducere la absurd Barna cerea de capul lui iesirea de la guvernare, nu l-ar fi ascultat nici un ministru.

            Si la final, intr-o coalitie nu e acceptabil ca ministrii altor partide sa fie demisi de premier fara acordul partidului respectiv. O fi prerogativa a premierului, dar pe de alta parte premierul e subordonatul coalitiei din care face parte si care il sustine in parlament, si inainte de a demite un ministru trebuie sa primeasca aprobarea coalitiei.
      • +3 (7 voturi)    
        scuze dar suna (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        putin machiavelic...

        deci sa moara partidu x...impreuna cu niste zeci de mii de oameni ca sa luam noi un scor bun...

        un asemenea partid nu as vota nici torturat!
        • 0 (6 voturi)    
          Nu e deloc machiavelic (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:07)

          JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          USR e plin de oameni care cred ca romanii sunt prosti si destul de aproape de animale.
      • -2 (4 voturi)    
        Numa' aiureli (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:25)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Ca urmare a magariilor facute de Catu si Johannis, PNL e in cadere libera in sondaje, USR-PLUS in schimb e al doilea cotat, inaintea PNL.

        USR n-o sa se asocieze cu PSD in veci, cata vreme PSD ramane partidul populist si corupt care e acuma. Asa ca zero sanse de candidati USR pe liste PSD.

        Ce zici matale e ca era mai bine sa puna botu' USR la magariile lu' Catu, chiar daca se fura in continuare chiar mai rau decat cand a guvernat PSD, doar ca sa nu dea apa la moara PSD-ului. Aia-i o prostie.
    • +4 (8 voturi)    
      istoria zice altceva (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      USL a fost format de PNL si PSD ca sa scoata de pe scena PDL-ul. PDL, care cu toate furtisagurle si specimenele gen Udrea, a fost cel care a dus justitia de la nivelul Rodica Stanoiu, la cel al lui Kovesi.

      Si revenind la zilele noastre, fara coalitie cu USR, PNL are 3 alternative, ambele dezastruase pentru el: fie guverneaza cu PSD, ceea ce-l va scoate din parlament in 2024, fie accepta anticipatele si isi injumatateste numarul de parlamentari, fie, cum cred ca-si face calculele, guverneaza cu guvern interimar, cu un parlament ostil, si se ajunge la suspendarea presedintelui si anticipate.
      • 0 (2 voturi)    
        Deloc (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:12)

        JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        PNL o sa piarda ceva locuri in parlament, care vor fi cei care inca il sustin pe Orban. Pentru ei va fi de fapt bine, fiindca vor elimina elegant opozitia interna, iar Orban va fi obligat sa creeze acel PNL curat de pur cu racolati de la PSD.
        • -1 (3 voturi)    
          Nu stiu pe ce te bazezi... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:50)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

          ... dar la cum arata sondajele, la cum mor oamenii prin spitale in asteptarea unui loc liber la ATI, si la ce jale va fi la iarna cu costul incalzirii, e extrem de putin probabil ca PNL sa urce de la 21% cat are acum, la 25% cat a luat la alegeri. Alta nemailuand in calcul ipoteza ta cu ruperea partidului.

          Realistic vorbind, daca la anticipate PNL ar lua 15% ar fi un scor extrem de bun.
          • 0 (0 voturi)    
            Analfabet (Joi, 14 octombrie 2021, 23:42)

            JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            functional, ca tot va place termenul. Am zis ca PNL va pierde ceva locuri in parlament, care le va deconta la oamenii lui Orban. Va fi o frumoasa curatenie de primavara pentru ei.
      • +1 (3 voturi)    
        Asta cu suspendarea presedintelui ... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:31)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ... e o gogoasa pe care o tot vehiculeaza o gramada de lume, da' e o gogoasa cat se poate de dezumflata. Anume, conform constitutiei, presedintele nu poate fi suspendat decat daca incalca grav constitutia. Desemnarea oricarui premier viseaza presedintele e o prerogativa constitutionala a presedintelui. Oricat ar fi luat-o pe aratura, pana-n momentul de fata nu exista nici cel mai mic pretext de suspendare a presedintelui.

        Jocul lu' Johannis io cre' ca e altu'. Si PSD si PNL vor vota in parlament orice premier propus de Johannis, daca alternativa sunt anticipatele. Anticipatele oricum nu-l afecteaza pe presedinte, el isi duce bine mersi pana la capat mandatul. Parlamentarii insa si-au platit la greu locurile in parlament, ca campania nu se face pe nasturi, si sefii de partid de la PSD si PNL nu pun asa, pe ochi frumosi, pe cineva pe liste. Asa ca parlamentarii PSD si PNL o s-o voteze si pe Kovesi premier, daca pe-aia o propune Johannis, la a treia propunere - primele doua le pot refuza fara riscuri majore. Asa ca Johannis va propune prima data doi premieri care n-au nici o sansa - unul fiind Ciolos - dupa care va propune unul extrem de conventabil pentru PNL chiar daca foarte greu la stomac pentru PSD, si PSD-ul il va vota, pentru a evita anticipatele. Dupa care guvernarea va fi asigurata de USL renascut - o alianta poate neoficiala da' cat se poate de solida intre PNL si PSD.
        • 0 (2 voturi)    
          pai... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:57)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          ... daca presedintele propune cate un Catu premier trantit in parlament la 2 saptamani, dupa 5-6 reprize din astea se poate considera ca incalca grav constitutia. Asta ca sa nu mai vorbim ca parlamentul decide daca a incalcat grav sau nu, dupa cum s-a vazut la suspendarile lui Base. Doar ca atunci lumea era de partea lui Base, la Johannis PSD + jumate din electoratul de dreapta ar vota suspendarea.

          Cat despre votat orice premier propune Johannis de frica anticipatelor, aici iar te contrazic. PSD ar avea de castigat clar la anticipate, AUR nu mai zic, iar USR ar fi arbitru.
        • -1 (1 vot)    
          DA si NU (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:01)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          suspendarea Presedintelui este putin probabila si JK oricat de lent este el se fereste de un asemenaa scenariu care ar fi unul dezastrous pentru RO.

          In ceea ce priveste PSD-ul 99,9% isi freaca mainile de bucurie ca FC a fost daramat si oarecum stau pe tusa, boicoteaza tot si asteapta anticipatele.

          USR nu va veni catre PSD - never - si asta ei stiu ff bine ptr ca DC este acum Presedintele USR si nu Barna. Asa ca stiu ca nu vor avea spor nici cu DC PM.

          Asadar PSD asteapta cu mare interes anticipatele unde spera, pe buna dreptate, sa faca un scor mai bun decat au facut anul trecut ca sa preia frumusel si linistit conducerea guvernului. Cam asta este jocul pe care il face PSD-ul.

          PNLsi USR ar face bine sa colaboreze - au mai multe sanse de reusita decat separat.

          Oricum in cazul alegerilor anticipate si USR si PNL o sa iasa putin sifonate....
  • -5 (15 voturi)    
    Succes Ciolos (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:48)

    Addi [utilizator]

    Sper sa reusesti sa formezi un guvern de tehnocrati si sa scoti iohanistij de la guvernare. PSD nu poate lasa acest guvern Citu sa isi faca de cap pentru ca oamenii ii vor sanctiona pentru asta. Ne indreptam spre alegeri anticipate, iar pt organizarea acestora este nevoie de un guvern credibil. In plus, ma astept ca si oamenii lui Orban sa sprijine formarea unui astfel de guvern.
    • -2 (14 voturi)    
      Da' in Mos Craciun, crezi? E mai probabil. (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:08)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui Addi

      Da' in Mos Craciun, crezi? E mai probabil.
  • +4 (22 voturi)    
    KWJ (Miercuri, 13 octombrie 2021, 0:32)

    iulianmar1419508407109 [utilizator]

    KJ trebuie destiuit , iar apoi se vor rezolva toate cu acest partid de banditi .....
    • +5 (11 voturi)    
      și cine (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui iulianmar1419508407109

      din Parlament să inițieze suspendarea lui iohannis? psd? pnl? udmr? Să fim serioși. Stau pușculițele PNDL3 și PNRR sub nasul lor și nu pot ajunge la ele, asta-i supărarea maximă a acestor patrioți de carton, hahalere demagogice, indivizi patetici care lăcrimează fals de grija românilor.
      • +4 (8 voturi)    
        Nu e chiar asha (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:12)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nu vad de ce PSD nu ar initia destituirea presedintelui. Dupa cum arata sondalele, sunt sanse maxime ca dupa anticipate sa avem o noua guvernare PSD. PNL n-ar prinde mai mult de 15%, USR maxim, maximorum 20%, restul AUR si PSD. Si atunci, de ce ar imparti PSD cu PNL PNDL-ul si PNRR-ul, cand ar putea sa le imparta ei pe toate cui vor.

        Iar Johannis stie asta, si mai stie si ca la un eventual referendum de suspendare are sanse minime sa scape nedemis. De aia jocul de poker actual trebuie privit cu mai multa retinere, pentru ca pana la urma alegerea va fi intre varianta coalitiei USR-PNL sau demitere, anticipate, si 10 ani de PSD.
        • 0 (6 voturi)    
          USR la 20? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:16)

          JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Au noroc daca prind 5. Sa multumeasca lui Dumnezeu daca ajung la 10!
          • -1 (5 voturi)    
            nu prea cred (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:59)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

            USR e acum ramas la electoratul dur, ala care-i voteaza oricum. Nu cred ca mai au de unde pierde. Plus ca, in opozitie fiind, nu au decat de castigat electorat de la PNL.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu exista motiv de suspendare (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:33)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Constitutia zice clar ca presedintele poate fi suspendat doar daca incalca grav constitutia. Pana acuma n-a incalcat-o deloc, necum grav. Chiar daca foarte multa lume l-ar vrea dus, dupa magaria ce-a facut-o cu Catu, daca nu face alta magarie, care chiar sa fie ilegala, sansele sa-si termine mandatul inainte de termen sunt minime.
          • 0 (2 voturi)    
            Si cu Basescu cum a fost? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:03)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Constitutia zice de incalcae grava a constitutiei, dar cine hotaraste daca incalcarea e intr-adevar grava? CCR da un aviz consultativ, si cel care decide in final e tot parlamentul.

            daca stai sa te gandesti bine, ar fi si periculos ca suspendarea presedintelui sa fie la cheremul unei comisii independente. Ce te faci daca chiar ajungi cu un presedinte care o oa pe aratura si institutia care trebuie sa decida cat de grav a incalcat constitutia ii e favorabila?

            Pana la urma sistemul asta cu suspendare si referendum e suficient de robust. ce ar mai trebui adaugat aici ar fi ca daca referendumul pica, parlamentul sa fie destituit, ca sa se descurajeze suspendarile pe motive ne-flagrante.
  • 0 (10 voturi)    
    deci e pe fata... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:38)

    liviu_ [utilizator]

    pnl blat uc psd , nu vor la guvernare si vor sa prelungeasca criza politica IN PLINA PANDEMIE !!!

    aveti sange pe maini, criminalilor!
    • -2 (6 voturi)    
      Deci e pe fata (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:43)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Usr+Aur+Psd au provocat criza politica in mod absolut inutil pt vremurile astea si acum Usr se chinuie sa convinga cum ca ei sunt de nadejde intr-o coalitie..Poate, doar in cea cu care au daramat guvernul in plina pandemie. Averti sange pe maini etc..
      • +1 (5 voturi)    
        Pardon ? Cand vorbesti de initiatorii crizei (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:31)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        referate la Iohannis si la Catu & yesmanii lui Iohannis din PNL !

        PS. Da,da ai lui Iohannis nu ai lui Catu ! Toti il vad pe Catu exact ceea ce este : o unealta a Presedintelui pt realizarea unor scopuri personale ( ce tin de viitorul sau si al sotiei sale) si unele stiute doar de el.

        PPS. Eu pot sa banuiesc ca unul este "terminarea" PNL-ului ,care vad ca deocamdata merge snur : se separa in doua partidul si risca sa nu mai intre in parlament niciunul din cei doi PNL-ei sau sa intre si sa devina nesemnificativi ca forta parlamentara
        • -1 (1 vot)    
          esti in eroare dar nu iti scoate nimeni din cap (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:08)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ideea asta ca FC este artizanul crizei din coalitie - nu poti sa vezi putin in spatele usilor inchise daca urmaresti putin declaratia lui Barna din Parlament cu ocazia votarii motiunii de cenzura si mai poti remarca pozitia lui Ciolos la faza cu iesirea din Guv in aplauzele USristilor- total penibil...

          asta e - viata merge inainte chiar daca susuleur0 are ipoteze care mie imi par evident false.

          Nu toti avem aceleasi pareri - este bine sa ne uitam la argumente - daca se poate.
  • 0 (2 voturi)    
    am spus si ma repet ... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:07)

    GNG [utilizator]

    ... sunteti platiti sa comentati aiurea, ziua, in timpul programului? Daca tot faceti acest job, cereti sefilor si argumentele/dovezile care sa va sustina in ceea ce afirmati, altfel munciti degeaba, deveniti subiect de glume .
  • 0 (4 voturi)    
    Florinel care se tinea de pupitru? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:30)

    anonim_2017 [utilizator]

    Florinel care se tinea de pupitru. mai mai sa se lege de el? si Dragu se uita crucis? doamne ce om libidinos, nu l-am vazut vreodata sa spuna ceva inteligent; dar lasa, ca la cacatu , astia sunt buni, sa nu fie peste sef! guvern 0!

    Iar daca PNL nu vor la guvernare cu USR, pai sa stie ca noi, cei care i-am votat, i-am votat exact asa, cu USR! Asa au iesit pasentele, nu le convine, sa ii lase pe altii atunci!! si cu mai putine arogante si ifose, ca ne-am saturat! frig in case, gol in buzunare, pensii mici , mici, mici, salarii nemajorate la privat, ca e criza, dar lasa sa fie salariile mari la stat si la politicieni. Ca nu din banii nostri le vin salariile si pensiile, or veni de pe Marte!
  • +1 (1 vot)    
    Nu credeți ca suntem de rasul lumii ? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:25)

    Timonierul [utilizator]

    In actuala conjunctura politica-economică și medicală , schimbarea și jocul de-a guvernele este o dovada a slăbiciunii politice .
    Instabilitatea este rezultatul unui electorat subțire, gândirea socialista rămasă
    Moștenire de la fostul regim autoritar.
    Ne-am trezit in democrație dar nu știm ce sa facem cu ea .
    Multe partide mai mici sau mari, care in majoritate nu au un ideal comun , sau măcar patriotic.
    Asistam la un show de proasta calitate care aduce numai daune României pe plan extern .
    extern.
    Din păcate acest joc este costisitor pentru bugetul subțire al țării .
    Alegeri anticipate ? Ca sa reînceperii cearta voastră legendara cu “sa moara capra”.
    Trebuie sa lăsam un guvern sa guverneze , in special in aceasta dezastruoasa perioada economică și de sănătate .
    Opriți cearta voastră costisitoare și conduceri țara pana la liman…
    Bineînțeles dacă aveți conștiința sinoutina dragoste de România .

    Amânați ciomăgeala politica pentru alta data !