Stelian Ion: Florin Cîțu să renunțe la orgolii și la bătut din picior. Vom merge până la capăt

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 11:41 Actualitate | Politic


Stelian Ion
Foto: Agerpres
Premierul desemnat, Dacian Cioloș, va merge până la capăt, inclusiv cu varianta unui guvern minoritar, dacă nu reușește să refacă alianța cu PNL și UDMR, a declarat la RFI deputatul USR Stelian Ion, fost ministru al Justiției.
  • ”Bineînțeles că încercăm să refacem coaliția. Problema noastră nu a fost în niciun moment cu PNL sau cu UDMR, a fost problema cu faptul că premierul Florin Cîțu nu a putut să gestioneze această coaliție, a făcut foarte multe greșeli, care au condus în final la destrămarea acestei construcții.
  • Invitația e făcută către PNL, către UDMR, către minorități, cu ei dorim să refacem această coaliție. Nu este vorba de a avea vreo atitudine jignitoare sau sfidătoare față de celelalte partide, pur și simplu nu dorim să intrăm într-o alianță, așa cum au spus printr-un discurs pe care l-au tot repetat unii colegi din PNL, nu dorim să facem o astfel de alianță cu PSD sau cu AUR”, a afirmat Stelian Ion.
Întrebat despre faptul că președintele PNL, Florin Cîțu, a trimis USR să facă o alianță cu PSD și AUR, alături de care a demis Guvernul prin moțiune de cenzură, Stelian Ion a criticat poziția premierului demis: ”E o atitudine de om supărat, e o atitudine emoțională. În astfel de situații, cred că ar trebui să renunțe la orgolii și la bătut din picior, pentru că țara nu are cum să atârne într-un singur om, nu cred că e scris în stele că Florin Cîțu trebuie musai să fie premier, mai ales după ce a făcut atâtea greșeli”.

Chestionat dacă are impresia că președintele Klaus Iohannis a întins o capcană USR-ului, prin desemnarea lui Dacian Cioloș ca premier, Stelian Ion a răspuns: ”Discuțiile de la Cotroceni nu au dat această senzație. Acum, dincolo de această manieră de a relaționa, în care nu am simțit că ar dori să ne întindă vreo capcană, dar poate dincolo de unele socoteli nevăzute, indiferent că ar fi fost sau nu așa, este o oportunitate foarte importantă pe care o avem cu toții, să refacem coaliția”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2414 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Cine zice, ala e! (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:48)

    Altiro [utilizator]

    Stelian Ion: ”E o atitudine de om supărat, e o atitudine emoțională. În astfel de situații, cred că ar trebui să renunțe la orgolii și la bătut din picior, pentru că țara nu are cum să atârne într-un singur om, nu cred că e scris în stele că Florin Cîțu trebuie musai să fie premier, mai ales după ce a făcut atâtea greșeli”. PNL: ”E o atitudine de om supărat cea a lui Stelian Ion, e o atitudine emoțională. În astfel de situații, cred că ar trebui să renunțe la orgolii și la bătut din picior, pentru că țara nu are cum să atârne într-un singur om, nu cred că e scris în stele că Stelian Ion trebuia musai să fie ministrul justitiei, mai ales după ce a făcut atâtea greșeli”.
    • +5 (7 voturi)    
      touche! (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:45)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      cam asa sta treaba.
    • -5 (9 voturi)    
      Interpretare gresita (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:50)

      Rabiz [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Nu cred ca ai inteles, sau ai inteles bine, cum s-a rupt protocol dintre cele 2 partite. Poate ca Stelian Ion trebuia remaniat datorita performantelor dar remaniarea trebuia facuta in colaitie prima data si nu direct la TV. Ceea ce faceti este doar dezimformare asa cum fac mai toti in vremurile astea.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:52)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Ambii pot fi suparati si pot avea reactii emotionale.
      Diferenta e ca intr un guvern de coalitie, oriunde in europa, ministri nu se demit! Se remaniaza, se inlocuiesc! Pai nici dancila/dragnea nu si au permis sa-i demita minisitrii lu tariceanu. Iar aia nu aveau 27%, aia puteau sa guverneze si singuri ba….
  • +5 (17 voturi)    
    Gata (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:49)

    autan [utilizator]

    ai convins PNL-ul cu declaratia asta.
    Aroganta o sa va coste totul in final. Deja sunteti la jumatate din cat aveati ca intentie de vot.
    • -7 (9 voturi)    
      ce aroganta? (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:53)

      Rabiz [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Unde e aroganta?!?!! uitate pe cifrele de azi la ce se intampla cu Covid! Eu zic ca mai degraba e responsabilitate. PNL-ul de ce nu a venit cu propunere, ziceau ce ceilalti nu sunt pregatiti, uite ca sunt au venit cu solutii un plan de guvernare. Bun rau o sa vedem. Totusi nu stiu de unde credeti ca e aroganta, explicati.
  • +6 (8 voturi)    
    Hm (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:16)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Pina la capat inseamna alegeri anticipate, nu guvern minoritar, care e o prostie.
    • 0 (10 voturi)    
      Ciolos insa nu a spus asta ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Sunt "interpretarile" lui Stelian Ion !
  • +7 (19 voturi)    
    Hop si Stelica. (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:21)

    Cataleya [utilizator]

    Nu stiu la care "capat" vrea el sa ajunga, dar deocamdata, capatul la care a ajuns USR este de-a dreptul mizerabil si dezamagitor.
    Interesanta si schimbarea cu 180° a atitudinii USR fata de PSD.
    Voi insiva ati lansat si propagat la maximum ideea ca , daca PSD va sustine un guv minoritar PNL, va fi clar un blat intre cele doua partide.
    Acum, se pare ca nu v-ar deranja deloc, ba chiar va doriti sustinere din partea PSD, dar culmea ipocriziei si a marlaniei, nu mai scoateti niciun cuvintel despre blat.
    Cand PSD accepta un guvern minoritar PNL - e blat.
    Daca acelasi PSD v-ar sustine pe voi, n-ar fi blat, ci sprijin!
    ))))

    Pacat ca Ciolos e prea moale sau prea nou la sefia USR, pt ca ar trebui sa interzica multora din USR sa se mai exprime publica despre situatia actuala in care a ajuns USR.
    Ciolos ar trebui sa fie singurul care anunta public planurile si pasii imediati pe care USR are de gand sa-i faca.
    Cata vreme toti latratorii USR vor aparea public, fiecare cu prostiile si obsesiile personale, Ciolos va fi mereu pus in dificultate, chiar de propriii oameni!
    • -2 (8 voturi)    
      Ciolos nu va negocia cu PSD si/sau cu AUR (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      sustinerea in Parlament a unui guvern minoritar USR !

      PS. De unde a scos-o Stelian Ion ?
  • +8 (16 voturi)    
    Ce se mai gabeste el (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:24)

    FloriGel [utilizator]

    Acum chiar pare incompetent. Avea prezumtia de competenta dar cu declaratii din acestea parca parca a fost lovit cu bata in cap si il bate logica.
  • -8 (12 voturi)    
    Din cuprinsul articolului nu rezulta (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:35)

    Susufler0 [utilizator]

    ca Stelian Ion ar fi declarat "ca Premierul desemnat, Dacian Ciolos, va merge pana la capat, inclusiv cu varianta unui guvern minoritar, daca nu reuseste sa refaca o alianta cu PNL si UDMR" ! Am citat din paragraful de debut al articolului pt ca, mai departe, toate citatele folosite in articol din declaratia data in aceasta dimineata de catre fostul ministru userist al Justitiei nu fac vorbire despre aceasta intentie a premierului desemnat ci se opresc la ideea incercarii refacerii coalitiei.

    PS. Deci cum este pana la urma ? A spus sau n-a spus Stelian Ion la RFI ca Dacian Ciolos, la o adica, in caz de esuare a negocierilor cu PNL , va merge in Parlament sa ceara votul pt un guvern minoritar USR ? Eu unul nu l-am auzit spunand asta la tv si este de presupus ca daca ar fi spus asa ceva ar fi vuit televiziunile fata de o astfel de stire de-a dreptul socanta ! Si nici pe fb nu a scris despre o asemenea intentie !
    A spus sau n-a spus asa ceva Stelian Ion la RFI ?
    • -1 (3 voturi)    
      Ce faci Steliane Ion? (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pui gaz pe foc? Succes și drum bun până la capăt.
      • 0 (2 voturi)    
        Exact asta este diferenta dintre noi doi ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 19:09)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Eu spre deosebire de tine nu sunt postac de partid si am deci libertatea sa spun ce gandesc !

        PS. Inclusiv sa pun gaz peste foc !
    • 0 (2 voturi)    
      Asta bate cuie inverse in pantofi... (Marţi, 12 octombrie 2021, 20:09)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ...precum Barna...masochism pe fatza.

      Trebuie reorganizata urgent comunicarea USR....prea multe voci pe diverse tonuri si nuantze.

      Astia cu perlele ar trebui sa-si ia un ban pe 3 luni :)))