UPDATE USR îl propune pe Dacian Cioloș premier/ Cioloș: USR este pregătit să își asume responsabilitatea guvernării și să inițieze imediat negocieri cu PNL și UDMR

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2021, 11:16 Actualitate | Politic


Delegația USR la consultari cu Iohannis
Foto: Presidency.ro
Liderii USR au decis luni, în ședința Biroului Național să meargă la consultările de la Cotroceni, cu propunerea Dacian Cioloș - prim-ministru. Liderii USR își exprima astfel intenția de a-și asuma responsabilitatea guvernării alături de PNL și UDMR, dar fără Florin Cîțu premier. De asemenea în ședința BPN s-a decis și un program de guvernare pe care USR l-a făcut public.

UPDATE
Dacian Cioloș: "USR merge la consultările cu Președintele Klaus Iohannis cu mandatul de a forma cât mai rapid un guvern cu puteri depline, care să gestioneze pandemia, explozia prețurilor la energie și reformele din PNRR.

USR susține în continuare că cea mai bună soluție pentru România este un guvern USR-PNL-UDMR cu un nou prim-ministru și cu un program de guvernare clar, asumat care să fie respectat de partenerii de coaliție.

În lipsa unei noi propuneri de premier din partea PNL, Biroul Național a decis, în unanimitate, ca echipa de negociere să îi prezinte Președintelui propunerea de prim-ministru a USR, în persoana lui Dacian Cioloș, și un pachet de măsuri care vor sta la baza programului de guvernare.

Dacă vechile partide fug de responsabilitate, USR este pregătit să își asume responsabilitatea guvernării și să inițieze imediat negocieri cu PNL și UDMR pentru un guvern care să scoată România din criză".

USR are și un program de guvernare pe care l-a prezentat public:
  • Pachet de măsuri pentru reducerea cu 32% a prețului energiei electrice, inclusiv reducerea TVA la electricitate și gaze de la 19% la 5% pentru consumatorii casnici pe o perioadă de 6 luni, subvenții temporare pentru CET-uri, credite fiscale pentru întreprinderi în cuantumul a jumătate din creșterea facturilor la curent și gaze și exceptarea de la plata certificatelor verzi în factura consumatorului casnic.
  • Plan de măsuri ferme pentru limitarea transmiterii COVID-19 care prevede limitarea numărului de participanți și distanțare fizică pentru evenimentele în spațiu deschis (pelerinaje, evenimente sportive, culturale etc), decalarea anului școlar (vacanță două săptămâni, cu prelungirea școlii în lunile de vară), închiderea barurilor și a restaurantelor la ora 22.00 la nivelul întregii țări, indiferent de rata de incidență, pentru 30 de zile, apoi revenire în funcție de incidență și condiționat de certificat verde pentru angajați și clienți și acces în spații neesențiale (baruri, restaurante, cinema etc.) și mall-uri doar cu certificatul verde
  • Desființarea SIIJ până la final de octombrie 2021 și adoptarea legilor Justiției până la final de 2022.
  • Implementarea „Zero Taxe pe Salariul Minim” pentru a reduce povara fiscală pe salariile mici.
  • Reforma pensiilor speciale, astfel încât toate pensiile speciale să fie aliniate la principiul contributivității până la final de 2022.
  • Reforma companiilor de stat, actualizarea legislației, eliminarea excepțiilor de la numirea profesionistă a managementului până la final de 2022.
  • Revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin până în martie 2023.
"Mandatul liderilor USR este de a-l propune pe Dacian Cioloș pentru funcția de premier în cazul în care cei de la PNL nu vor avea o propunere", a decis conducerea USR, potrivit surselor HotNews.ro.

De asemenea liderii USR au decis să meargă la Cotroceni cu liderii Dacian Cioloș, Dan Barna, Cristian Ghinea, Cătălin Drulă dar și cu fostul ministru al justiției care a intrat în conflict direct cu Klaus Iohannis - Stelian Ion.

De altfel, Stelian Ion a declarat în urmă cu o zi că la consultările cu preşedintele Klaus Iohannis, USR merge cu „ideea” de a reface coaliţia cu PNL şi UDMR, însă fără Florin Cîţu în fruntea Guvernului. „Florin Cîţu e cazul să-şi dea seama că este într-o situaţie în care nu mai poate continua şi, din păcate, până acum i-a tras pe colegii liberali după el. Este cazul să renunţe la această poziţie de forţă şi să găsim împreună o altă soluţie de premier. Se poate. România nu stă într-un singur om”, susţine Stelian Ion.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4283 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Imi place cooptarea lui Stelian Ion in delegatie ! (Luni, 11 octombrie 2021, 11:54)

    Susufler0 [utilizator]

    E necesar ca Oha sa nu uite ca el, Presedintele Romaniei este cel care a declansat aceasta criza politica !

    PS. Poate, cine stie... ?!!

    PPS. Aaaa...nu, imposibil...exclux cu un astfel de Relaxat ! :)) :((
    • 0 (6 voturi)    
      inteleg, dar Printul Woke de Romania PM ? (Luni, 11 octombrie 2021, 13:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      asta cum suna ?
      • 0 (4 voturi)    
        De ce vorbim de lucruri care stim toti trei (Luni, 11 octombrie 2021, 15:52)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        (tu, eu si Julien ! :))) ) ca nu o sa se intample ? USR a prezentat o propunere de PM si un program ca sa-i dea peste nas lui Oha care, pe de-o parte critica partidele ca nu se implica, ca sunt formale in negocieri/consultari iar pe de alta parte nu-i poate vedea in ochi pe useristi !

        PS. Politica mon cher !
        • -1 (5 voturi)    
          “ politica altfel “ o minciuna ? (Luni, 11 octombrie 2021, 17:24)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Bârna nu ar fi avut acest tupeu
          • +1 (1 vot)    
            Nu ! De ce sa fie o minciuna ? (Luni, 11 octombrie 2021, 20:27)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Daca ar avea majoritate USR ar ramane acelasi partid, nu si-ar abandona principiile : ar vrea tot fara penali in viata publica, tot justitie TOTAL depolitizata, tot ocuparea posturilor in mod transparent avand la baza principiul meritocratiei caracterizat prin competenta si ma opresc aici din enumerare pt ca sunt binecunoscute principiile in baza carora actioneaza USR.
  • +6 (16 voturi)    
    USR nu vrea să fie la guvernare. (Luni, 11 octombrie 2021, 12:01)

    asavreau [utilizator]

    Dacă USR și PNL vor să continue alianța pentru guvernare, ar trebui ca toți cei implicați în scandalul care a provocat criza, să stea deoparte., trimițând la consultări, cel puțin în prima parte, persoane care nu au fost parte la // destrăbălarea// media, unde sau acuzat reciproc de câte și mai câte, certuri prostești care nu au ce căuta în actul guvernării. În acest sens Stelian Ion trebuie să nu participe. Poate nici Cioloș.
    • +1 (7 voturi)    
      Sansele ca USR sa revina la guvernare sunt minime (Luni, 11 octombrie 2021, 13:57)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      "Iohannis, către liderii PNL: Nu mai vreau USR la guvernare" - asta s-a discutat azi la consultarea lui Iohannis cu PNL-ul.

      USR-ului nu ii mai ramane decat sa mearga la consultari cu Iohannis (ar trebui ca Stelian Ion sa stea in picioare, in spatele scaunelor, pe post de deget mijlociu) si apoi sa mearga in opozitie.
    • -1 (7 voturi)    
      Vrea dar nu cu un instabil ca Catu ! (Luni, 11 octombrie 2021, 14:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      De fapt Catu ( si odata cu el si ceata de yesmeni din jurul sau) nu ii vrea pe useristi in guvern ; in acest sens stau declaratiile repetate din ultimul timp !

      PS. Dar vad ca te baneaza la greu HN ! :)) Te-au lasat cumva nervii ? :))))
    • +1 (7 voturi)    
      USR nu va mai fi primit la guvernare (Luni, 11 octombrie 2021, 14:57)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      PNL, PSD si UDMR nu ii dorasc acolo, de fapt.
      Nu ii inteleg, nu au cum sa-i santejeze, nu vor para-ndarat...
      Sunt niste ciudati, niste aliens, "progresisti" de-a dreptul.
      USR va reveni la guvernare doar intr-o noua coalitie, si cand romanii vor pricepe ca propaganda, furtul si pilele nu le aduc prosperitate.
  • +3 (15 voturi)    
    fantastic (Luni, 11 octombrie 2021, 12:08)

    Razvan_M [utilizator]

    Astia au chef de scandal in continuare. Sunt sigur ca si AUR o va propune pe Șoșoaca și vom sta toți sa ne uităm ca proștii cum se dezbat aceste chestiuni luni de zile.
  • +3 (15 voturi)    
    Stelian Ion (Luni, 11 octombrie 2021, 12:25)

    abc999 [utilizator]

    Daca vor sa il convinga pe Catu sa renunte macar ar putea sa renunte si ei la Stelian Ion. Ce-l tot plimba peste tot ca pe sfintele moaste?

    Cine i-a invatat pe astia politica nu cred ca are IQ mai mare de 60-70.
    • +2 (6 voturi)    
      Politica e grele (Luni, 11 octombrie 2021, 14:12)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui abc999

      USR e deja in proces de pozitionare anti-Iohannis. Acum sunt doar primii pasi, cu Stelian Ion pe post de deget aratator. Dar se va ajunge si la faza "tras cu tunul in Iohannis". Si Iohannis e merita din plin.

      Poate nu ati fost atent, dar planul lui Iohannis e absolut clar: fara USR la guvernare. A spus-o azi cu subiect si predicat, la consultarea cu PNL-ul. Adica orice intelegere cu PSD si AUR sunt permise.

      Ambitiile reformiste ale USR l-am infuriat cumplit pe Iohannis, care avea cu totul si cu totul alt plan pentru perioada 2020-2024: guvernare asezata, in care nu se schimba nimic la modul esential fata de perioada Dragnea (nu mai discutam de coruptie!), si in care partidul lui papa in liniste niste zeci de miliarde de euro.
      • 0 (2 voturi)    
        Atitudinea de tip Dragnea (Luni, 11 octombrie 2021, 17:56)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        a usr-istilor l-a enervat pe presedinte. Usr a ajuns sa-si dea jos propriul guvern dupa ce s-au luptat pt alegerea lui Catu prim ministru, aliindu-se cu Aur si Psd pe post de idioti utili.
  • +5 (17 voturi)    
    astia sunt grozavi (Luni, 11 octombrie 2021, 12:50)

    fvb [utilizator]

    de cand au castigat cateva procente la alegeri, gata, dau ei prim ministrul.

    au asa o politica la cacealma... stiu clar ca nu ar accepta pnlul sa fie prim minnistru de la usr+, dar ei se joaca de-a politica.

    iar in guvernul asta care tocmai a picat cine avea ministerele cheie, nu useristii?

    cu niste aroganti ca barna si citu nu ne e prea usor. mai ales ca acuma citu e si sef la pnl. si cum sa zica el acuma ca ca dom'le, hai sa punem pe altcineva prim ministru, sa le facem pe plac useristolor? nu se poate. asa ca o sa se contreze ca prostii, timp in care tara trebuie sa fie si guvernata.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca nu aveau propunere (Luni, 11 octombrie 2021, 13:59)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui fvb

      "de cand au dat jos guvernul, gata, acum nu mai au niciun plan despre ce ar trebui facut mai departe.

      au asa o politica la cacealma"
  • +6 (16 voturi)    
    Joc de imagine... (Luni, 11 octombrie 2021, 13:09)

    Cetateanu' [utilizator]

    Cred ca ordinea e sa constitui intai o majoritate si apoi sa propui Prim ministru. Altfel, ca si AUR, USR face joc de glezna pt a puncta la capitolul imagine. Cand tu ai 15% sinu ai discutat cu nimeni pt a-ti asigura majoritate, a propune Prim ministru e o gluma proasta. Asa ca....
    • -1 (7 voturi)    
      Nu, nu asta e ordinea (Luni, 11 octombrie 2021, 14:06)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu'

      Presedintele desemneaza un premier care merge in parlament sa incerce sa faca o majoritate, majoritate care e verificata in parlament.

      Altfel cum stii ca s-a constituit o majoritate? Din vorbe si promisiuni?

      Vezi ca in 2019, PNL si Iohannis nu au avut nicio greata sa il nominalizeze pe Orban, in conditiile in care PNL-ul avea 20% in parlament si absolut nicio partener de guvernare agreat (cum nu au avut nici in final)
    • 0 (2 voturi)    
      Politic da, întâi majoritate și apoi (Luni, 11 octombrie 2021, 15:26)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu'

      nominalizarea primului ministru. Dar electoral trebuie să demonstrezi că ești în stare să guvernezi, că ai deja pregătit un guvern cu nume și predicat, numai gata să performeze.
  • -1 (3 voturi)    
    Zero Taxe pe Salariul Minim (Luni, 11 octombrie 2021, 14:15)

    freestyle [utilizator]

    asta este o prostie. adica vrei pensii dupa contributivitate, dar cei cu salariu minim nu platesc nimic la CAS. plus asigurare de sanatate moca. poate se vrea doar impozit 0 la salariu minim. dar trebuie sa se treaca la impozitarea diferentiata. SIIJ nu au reusit sa-l desfiinteze nici in primavara. USR crede ca UDMR-ul o sa renunte la mutarea dosarelor la parchetul general? pt ca aici a fost blocajul. sau au ei de gand sa accepte conditia asta? cu primarii in 2 tururi, nici o sansa. pseudo program pentru pacalici.
  • 0 (4 voturi)    
    asta vorbeste din experienta (Luni, 11 octombrie 2021, 14:18)

    John_Re [utilizator]

    aka... vrea ca PSD-ul sa ia si mai multe voturi la anticipate.

    omg
  • -2 (2 voturi)    
    intreb pt un prieten (Luni, 11 octombrie 2021, 14:35)

    costelo999 [utilizator]

    chivanocu ce zice ? dar merkel ? e de acord cu cioloshica al frantei ? intreb pt prietenul din cotroceni
  • +2 (8 voturi)    
    E bine ca propune, dar nu va fi acceptat niciodata (Luni, 11 octombrie 2021, 15:00)

    provest_1 [utilizator]

    PNL abia a asteptat sa-i dea jos de la butoane si sa se apuce de "reforme" si impartit banii cum vor ei.
    USR i-au incurcat la maxim si nu ii inlege deloc, pentru ca nu sunt un partid de lipitori de afise, ajunsi sefi la deconcertate.
    USR se vor intoarce la guvernare cand vor fi reconfirmati la alegerile urmatoare.