Omul care a salvat PNL în 2000 spune că toți cei care-l vor în continuare premier pe Cîțu au „atitudine iraţională cu totul” / Stoica: Iohannis trebuia să-i ceară demisia

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 17:50 Actualitate | Politic


Valeriu Stoica
Foto: AGERPRES
Cei care îl vor în continuare pe Florin Cîțu premier dau dovadă nu de „stângăcie politică” sau „nepricepere”, ci de „atitudine iraţională cu totul”, spune Valeriu Stoica, fost președinte al liberalilor și strategul care a salvat partidul în 2000 când risca să nu mai intre în parlament.

„Eu cred că preşedintele României trebuia să-i spună lui Florin Cîţu că situaţia impune demisia lui. Nu trebuia să se ajungă la moţiunea de cenzură. A ieşit mult mai şifonat PNL şi a ieşit mult mai şifonat Florin Cîţu pentru că a fost demis primul ministru prin moţiunea de cenzură”, a declarat Valeriu Stoica, în emisiunea „În fața ta” de la Digi24.

„Ca să spui că e greu de negociat cu USR PLUS mi se pare un mod de a încuraja PNL să nu negocieze”


Fostul lider liberal susține totodată că nu se poate imputa exclusiv USR criza politică, mult mai responsabil fiind de fapt PNL.

„Cei care au provocat această criză – şi se cunosc personajele care au provocat-o - aceste persoane au fost iresponsabile. Dar bun, au greşit (...) dar deschizi ochii imediat şi vezi ce e de făcut. Este limpede că singura soluţie raţională este coaliţia PNL - USR PLUS – UDMR. Se spune: «Păi nu mai e posibilă». De ce nu mai este posibilă? Din cauza acestor ambiţii personale: din cauza tensiunilor, din cauza resentimentelor? (..) Nu este corect să spui că în această criză politică e foarte greu să negociezi cu USR PLUS pentru că e principalul vinovat. Are o răspundere USR PLUS în această criză, dar nu e singurul culpabil. PNL e la fel de culpabil, ba poate chiar mai culpabil decât USR PLUS. Ca să spui că e greu de negociat cu USR PLUS mi se pare un mod de a încuraja PNL să nu negocieze. Nu! PNL trebuie să negocieze cu USR PLUS şi condiţia USR PLUS este rezonabilă acum: nu se mai poate negocia cu PNL dacă impune în continuare acelaşi candidat pentru prim ministru. Cum să poţi să faci aşa ceva? Uneori mi se pare că trăim într-o piesă de teatru absurd”, a adăugat Valeriu Stoica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27316 vizualizari

  • +55 (67 voturi)    
    Cand era Stoica presedinte Cutzu era beat la volan (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 17:58)

    Gryphus [utilizator]

    Valeriu Stoica vs Cutzu ...cam asta e acum valoarea PNL.

    diferenta dintre personaje se vede de pe luna, Cutzu un mincinos balbait si arogant vs un intelectual
    • +40 (54 voturi)    
      nu trebuie cautat mult... (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:17)

      index [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      este asa de clar: grupul pnl (catzu-rares-klaus) este un cuib de lunatici, iar faptul ca au adus criza pana la acest prog dezastruos arata ca nu se mai poate discuta cu ei. Trebuie sa dispara, nu cred ca se pot face bine, vreodata.
      • -22 (32 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:37)

        [anonim] i-a raspuns lui index

        • -5 (7 voturi)    
          Crezi ca astia desteptii care stiu ce era bine sau (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:27)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui

          rau cand vine vorba de altii au fost vreodata studsenti?
        • +9 (9 voturi)    
          Carmen? Tu esti? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:27)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui

          .
        • +5 (7 voturi)    
          !!! (Duminică, 10 octombrie 2021, 0:38)

          index [utilizator] i-a raspuns lui

          ...aiurezi!
      • +24 (26 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:08)

        [anonim] i-a raspuns lui index

        • +15 (19 voturi)    
          Nu stiu (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:28)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui

          Cred ca a fost preluat de Grupul Grivco, transpartinic, hot pana in maduva oaselor. Genul de oameni care-si parasc rudele la Securitate.
        • +4 (10 voturi)    
          asta sau: (Duminică, 10 octombrie 2021, 0:45)

          index [utilizator] i-a raspuns lui

          de la bun inceput, fantomele celor doua partide istorice au fost insufletite de oamnii lui Ilici. sa aiba si Romania "pluralitate" politica, credibile pentru Vest.
          Prea multe sincope, ambele partide, facute parca pentru a se auto-compromite.
          Dracu stie, nu mai stii ce sa crezi...
          • +1 (3 voturi)    
            dupa 45 de ani... (Duminică, 10 octombrie 2021, 3:47)

            EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui index

            de comunism , se trezira romanashii liberali , taranisti , social-democrati, etc....ceea ce m a mirat , tot timpul, este faptul ca nimeni nu s a gindit sa infinteze in tara aia un partid al revolutionarilor avind in vedere milioanele de romani cu certificate de ...revolutionari...ar fi fost cel mai mare partid , cel mai iubit si probabil si ...unicul...
            • 0 (2 voturi)    
              punctul... (Duminică, 10 octombrie 2021, 13:40)

              index [utilizator] i-a raspuns lui EXILAT2

              ...pe "I".
          • +2 (2 voturi)    
            evident ca despre asta e vorba (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:43)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui index

            nu uitati clasica: "Taricene, tu vei fi liberal"!
            • 0 (0 voturi)    
              nu o stiam... (Duminică, 10 octombrie 2021, 20:13)

              index [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

              ...dar este tare.
    • +18 (22 voturi)    
      Amuzant (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:43)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Amuzant e ca a inceput Fikus sa si-o ia de la nemti si ca rahatul pe care l-a starnit s-a imprastiat in toata Europa.
      Idiotul a crezut ca poate face orice si uite ca nu poate. Nici macar PSD-ul nu vrea sa se mai asocieze cu Dan Voiculescu-Iohannis.
      Asta e omul care a ajuns presedinte din intamplare. O eroare a vremurilor, o face pe Dancila sa para o gospodina cumsecade si cinstita, chiar daca agramata si proasta.
      Va spun ca cetateanul asta nu mai poate calca in Sibiu fara paza. .
      • +1 (5 voturi)    
        Din pacate nu a ajuns din intamplare ! (Duminică, 10 octombrie 2021, 9:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Ambele mandate le-a castigat

        din postura de "raul cel mai mic" in raport de adversarii sai, Victor Ponta ( un "rau' care acum, odata cu estomparea unor amintiri din acei ani si cu devoalarea persoanei Presedintelui actual pare extrem de micut) si Veorica Vasilika, care pe cei lucizi ii inspaimanta nu neaparat pt gafele multiple pe care le facea cat pt faptul ca era marioneta unui individ precum Dragnea.

        PS. Dan Barna daca s-ar fi calificat anul trecut in "finala prezidentiala" sigur nu se califica din postura de "rau cel mai mic" !

        PPS. Cel putin eu, unul, nu l-am votat din intamplare cand a castigat primul mandat de presedinte si nici pe Barna nu l-am votat din intamplare anul trecut in primul tur, pt ca ma lamurisem de ceea ce inseamna Ficusul si imi adusesem aminte ca e Premierul de la Grivco. Si nici din intamplare nu m-am mai dus sa votez pe careva in al doilea tur pt ca stiam ca va iesi raul cel mai mic si fara votul meu, dupa cum tot NU din intamplare nu m-am dus sa votez in turul doi al Prezidentialelor din anul 2000, pt ca stiam ca va iesi si fara votul meu "raul cel mai mic" dintre "relele cele mai mari" ale acelor alegeri ! Ce vreau sa spun e ca NE ASUMAM VOTUL FIECARE si ca deci NU EXISTA INTAMPLARE IN PROCESUL ELECTORAL ! Ba chiar unii marxisti ar zice ca e vorba de determinism in actiunea sociala reprezentata de alegerile electorale !
  • -25 (47 voturi)    
    Niste Ipocrizie iese la Iveala (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:01)

    un domn [utilizator]

    Acest / al PNl a promovat eliminarea Bancrutei Frauduloase din Codul Penal, or, asa, La Famiglia Birduja tocmai mangeriase Bancorex, ce sa intelegi ? Mai mult ! Acest Valerica, unde a aparut de minim 5 ani ? La Antena trei ! Q.e.d !
    • +26 (40 voturi)    
      ce are sura cu citzura? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:16)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      omul zice lucruri logice, deci incercarea ta de minimizare a esuat complet
      • +1 (15 voturi)    
        Are ! Intr-adevar pozitia lui e corecta dar (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ce vrea @un domn sa spuna e ca la o adica, la un mare interes, Valeriu Stoica ar putea lucra si cu un Prim Ministru ca Catzu, tot cum in 97 a promovat acel OUG care dezincrimina bancruta frauduloasa sub prim ministeriatul lui Radu Vasile !
        • +3 (11 voturi)    
          Valeriu Stoica (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:30)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ii dispretuieste pe cei ca tine si vad ca si pe Iohannis-Citu-Rares Bogdan.
          Sincer sa fiu si eu la fel.
          • +1 (7 voturi)    
            Amesteci (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:14)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Lucrurile. Raresh, Catzu, Joha, si au dovedit caracterul Fetid. Sa duspretuiesti un Comentator, in scris, este Blasfemie.
            • -1 (9 voturi)    
              Bullshit (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:36)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Acuma ai devenit Preotul Grivco? Baga si o anatema, sa stim o treaba.
          • +6 (12 voturi)    
            Stii ca dupa dezincriminarea bancrutei frauduloase (Duminică, 10 octombrie 2021, 0:20)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            si dupa ce a scapat cine trebuia sa scape infractiunea a fost reintrodusa ?
            Esti extrem de naiv ! Un om trebuie judecat corect, onest si cu bunele si cu relele pe care le-afacut !
            Valeriu Stoica a fost un judecator exceptional dar si un teoretician excelent cu cursuri de drept civil remarcabile.
            Ca ministru a facut un lucru imens in 1996 a militat pt majorarea salariilor judecatorilor care la acea epoca erau ridicol de mici in raport cu importanta profesiei, cu rolul ei si cu enorma cantitate de munca ce o depunea un judecator !
            Dar in cariera lui va ramane aceasta pata : In mod cu totul si cu totul inexplicabil printr-un OUG a desfintat bancruta frauduloasa, prilej cu care o seama de afaceristi romani au scapat de justitie siau pastrat banii si au contribuit la ingroparea si mai puternica a Bancorex.

            PS. Acestea sunt niste fapte. Daca tie nu iti convin nu inseamna ca ele se sterg !

            PPS. Esti prea mic tu pt a ma putea dispretui pe mine ! Invata sa fii corect si sa accepti realitatea !
    • +13 (23 voturi)    
      Chestia cu bancruta este corecta... (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:20)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      A fost o miscare de ministru liberal a la Bratianu -Porcu ! Restul este o speculatie, pt ca a aparut foarte rar dar a aparut si la B1, la Digi !
      • +3 (5 voturi)    
        cauta cum a scapat Burduja (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Leaga Faptele. Ai spus ca ai experienta juridica, or, daca asta nu e fapta, atunci ce e ?
        • +4 (6 voturi)    
          Se cheama "oportunitate politica" ! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:01)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ti-a spus asta CCR acum mai bine de doi ani cand inca nu intrase Dragnea la parnaie !

          PS. In liosa unor dovezi irefutabile nu e fapta penala ci act de oportunitatepolitica !

          PPS. Stiu istoria cu dezincriminarea bancrutei si cu Bancorexul si tocmai de aceea ti-am dat dreptate pe un forum ostil !
      • -1 (3 voturi)    
        oarecum skip Burduja??? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:11)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        de ce???

        Si ma rog de ce cauta sa apara la latrina???

        Omul poate face orice in viata, alegerile ii apartin dar poate fi observata atitudinea si trasa concluzia daca este vorba despre ipocrizie sau nu...

        Si pana la urma primul argument nu a fost necesar si oarecum si suficient???
        • +1 (3 voturi)    
          Nu ai incercat sa-ti raspunzi la intrebare ? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Poate pt ca aia il invita cel mai des ! Sunt convins ca s-ar duce si la Realitatea daca l-ar invita, doar ca Realitatea nu il invita pt ca au ce au cu liberalii !

          PS. Ati urmarit vreo emisiune in care a ffost invitat Stoica la Antene ? Ati fi observat ca nu le-a cantat in struna deloc !
          • -2 (4 voturi)    
            sunt atat de multe canale (Duminică, 10 octombrie 2021, 1:05)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Prin care poti sa comunici...

            Crezi matale ca plasarea domniei sale la Latrine ajuta pe cineva sa inteleaga emisiunile say doar arata ca latrina este echilibrata si invita si alte parti sa ia parte la discutii??? Fenta sau nu chiar?

            Poti sa dai si margaritare la porci ca,,,
            • 0 (4 voturi)    
              Nu stiu care a fost subiectul emisiunii (Duminică, 10 octombrie 2021, 2:09)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              la care a fost invitat dar stiu sigur ca nu le-a cantat in struna realizatorilor !
              Nici pt talibanii postului nu s-a dus !

              PS. Posibil ca a mers acolo ca sa arate adulatorilor PSD ca mai sunt inca liberali care dezavueaza pe actualii pseudoliberali care au acaparat PNL !
              • -2 (2 voturi)    
                trist (Duminică, 10 octombrie 2021, 8:50)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                curatenia in partid se face in interior, pastrand doctrina si decenta.

                FC este mai liberal decat LO.

                Si sincer credeti ca pozitionarea lui VS mai are importanta cand votul a fost dat si lucrurile transate???

                Poti sa castigi sau sa pierzi.
                cel mai important este sa joci daca crezi ca ai o carte de jucat dar sa fii decent, macar sa incerci.

                De aceea cred ca LO, un liberal mai vechi si oarecum care se bucura inca de respect intr-o masa de liberali, dar tocmai el este cel care a pierdut decenta in atacurile impotriva lui FC si a facut enorm rau partidului.

                Nu ca PNL-ul este frumos si destept - dar exista limite pana la care duci lupta.

                Poti sa faci afirmatii precum ca Presedintele a intrat in joc si a sprijinit un candidat full stop.

                dar bine este sa se intrebe LO de ce a facut acest lucru Presedintele??? Nu cumva a fost nemultumit de prestatia lui LO ca PM si ca sef la CD??? LO stie prea bine si cam sufera...

                Asa e in tenis!
                Avantaj FC pana la urmatorul game.
                • +1 (3 voturi)    
                  V-ati intrebat vreodata de ce (Duminică, 10 octombrie 2021, 13:58)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                  Premierul de la Grivco caruia, daca Geoana mintea la confruntarea cu Basescu (cum il sfatuise Ponta !) si nu recunostea ca a fost noaptea la Vantu acasa, i-ar fi facut guvernul Dan Voiculescu si cu Vantu, l-a ales pe Florin Catu si nu pe vreun alt liberal ?

                  Presedintele avea nevoie de un no name din PNL, unul fara gasca, chiar proaspat pt ceea ce inseamna vechimea intr-un partid parlamentar, un om aproape fara caracter, cum l-au caracterizat cei care au lucrat cu el fie colegi, fie sefi, pt a fi sigur ca il poate manevra ! O fi Catu mai liberal cum scrie la carte decat Orban, dar atentie ca ati citit cartea liberalismului hard, nu a actualului liberalism mutat spre centru si chiar foarte aproape de stanga centrului !

                  PS. Orban se antreneaza la tenis cu un robot care ii arunca mingile la fel de tare, la fel de ritmic si in acelasi loc, in vreme ce Catu joaca single pe terenul de dublu impotriva a doua echipe (doi la fileu, doi in spate) si deocamdata doar arbitrul (KWi) il mai tine cu chiu cu vai in meci prin deciziile contrare regulamentului si cutumei, doar ca atunci cand o sa se incheie meciul, destul de curand se pare, Catu va trece sa bata mingea la perete in spatele blocului ! :))
                  • 0 (0 voturi)    
                    catu (Duminică, 10 octombrie 2021, 20:02)

                    ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    stie si este un risc asumat.

                    zic ca merita privit meciul pana la capat.
                    • +1 (1 vot)    
                      Sa-l privim insa eu unul (Duminică, 10 octombrie 2021, 21:19)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                      nu imi fac iluzii nici asupra rezultatului final si nici asupra calitatii jocului !

                      PS. Sper doar ca la un moment dat, sub presiunea tribunelor, Iohannis va incepe sa arbitreze corect, asumandu-si astfel esecul !
                • 0 (0 voturi)    
                  ptr susufleur0 (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:58)

                  ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                  Geoana, ca si Nastase, a fost tradat de cei din propriul partid. Nu il placeau pe Geoana americanul de la psd

                  Tot la fel nu il plac pe FC de la Liberali

                  As putea spune ca se stie treaba cine sunt tovarasii

                  FC nu e fraier numa ca nu are oameni, asta in afara de problema legata de caracter unde si acolo, intr-un mediu sanatos, se poate umbla si imbunatati - asta este problema cea mai mare in pnl dar si la usr astia din fosta opozitie ori sunt corporatisti ori ongisti ori sunt vai de mama lor Nu am vazut oameni de afaceri adevarati care sa sustina liberalii - oare de ce???

                  #ciumarosie are multi oportunisti dar cu bani -

                  Acu actualul Presedinte lovit si el de multimea de cadre bine pregatite dar evident habarniste si mai mult cu ochii pe ciolan decat pe treaba, si dintre cei oarecum pusi pe treaba unii, ca sa nu zic majoritatea, loviti de un tupeu superfantastic are sarcina de a alege pana o sa culeaga pleava

                  Campaniile din cele 2 partide in loc sa le intareasca le-au fragilizat si mai tare iar #ciumarosie sta la cotitura si astepta caderea finala a celor 2 partide

                  Vina insa cea mai mare apartine fiecaruia dintre noi: fiecare isi alege drumul, fiecare isi alege meseria, fiecare isi alege catindatul dar impreuna dam puterea colectivitatii care se vede cu ochiul liber cel mai bine in rata de vaccinare.

                  Nu este numai de vina guvernul ca este rata mica la vaccinare. IN mult mai mare masura este vina celor care nu s-au vaccinat dar este adevarat ca guvernul putea sa ii constranga pentru ca de convins cu vorba buna nu se poate - nu ai cu cine,,,

                  Ca sa se iasa din mocirla va trebui multa perseverenta, toleranta si putere a de a indura diferite atacuri si de a continua drumul - nu e alta cale dupa parerea mea.

                  retin ca nemtii au reusit sa isi revina dupa cel de al doilea razboi mondial muncind enorm, cu o singura bluza pe ei si este adevarati ajutati si de americani. desi se poate!
        • -1 (3 voturi)    
          Ce zici de-asta!? (Duminică, 10 octombrie 2021, 14:51)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Pai, ia-ntreaba-te tu, de ce reprezentantii TUTUROR partidelor stau la coada la "latrina", asteptand sa primeasca polonicu'al mare ca sa serveasca?! O fi chestie de-audienta?
          • +1 (1 vot)    
            esti la guvernare (Duminică, 10 octombrie 2021, 20:04)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui atc

            ai cutitul in mana si il manevrezi

            esti in opozitie poate ca mergi la latrine.
            dar dl VS este in opozitie??? e bine de stiut
            • 0 (2 voturi)    
              De guvernanti vorbesc si eu! (Duminică, 10 octombrie 2021, 22:33)

              atc [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              De-un an nici USR si nici PNL NU mai sunt in opozitie ( decat unii cu altii). Ramane valabil ce ti-am explicat: de-aia toti papa cu mare placere de unde zici tu!
      • +4 (6 voturi)    
        deviere de la problema (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:21)

        n_a [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Cred ca @domnu' si-a atins scopul, adica a deviat discutia, iar unii au cazut in plasa si cauta sa-i rastalmaceasca spusele.
        Nu mai bine ne-am concentra cu totii pe ce ne doare mai tare? Nu de alta, dar niste impostori si rauvoitori
        se joaca azi, la vedere, cu sume pe langa care Bancorex nici nu mai conteaza. Ce-i drept ca, din negura vremurilor Bancorex, se profileaza mentorul celui care a aruncat tara in criza. Si, ca tot romanul care face haz de necaz, mie mi-a placut reclama aia cu statuia la Lidl :)
        Apropo, stiti bancul cu statuia? STATU IA TOT!!
      • +3 (5 voturi)    
        Nu Brătianu ci alt liberal era numit „Porcul”, (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:49)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Constantinescu Alexandru. Și el a fost ministru ca și Stoica Valeriu.
        • +1 (3 voturi)    
          Asa este ! (Duminică, 10 octombrie 2021, 0:35)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

          Mea culpa !
    • +5 (7 voturi)    
      Da… (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:37)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar are dreptate!
    • +3 (9 voturi)    
      bancruta frauduloasa (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:10)

      Edmond_Nicolaus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Valeriu Stoica = bancruta frauduloasa
      • +2 (4 voturi)    
        Valeriu Stoica = Spovedania Bancorex (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Edmond_Nicolaus

        Ai inteles ?
  • +13 (19 voturi)    
    mi se pare (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:04)

    codrean [utilizator]

    de bun simt !
    Le-o fi lipsind unora, multi si sus pusi ... Incepand de foarte sus !
  • +12 (26 voturi)    
    Invers (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:07)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Werner sa-si depuna demisia!
    • +16 (26 voturi)    
      Amândoi de mână :și KWI și Super-Cîțul (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:26)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      trebuie să plece,fiecare în bantustanul lui.Sunt o
      povară și un risc de securitate pentru România !
  • +1 (15 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:21)

    Yo_yo [utilizator]

    Bancorex?
  • +2 (8 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:49)

    MCR [utilizator]

    Un om echilibrat in pdv.
  • -7 (7 voturi)    
    pe cazul concret FC (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:32)

    ..13 [utilizator]

    A facut acest superman mai multe decat multi ai ministri de finante sau PM???

    A fost cel care a spus ca RO va avea o crestere economica importatnta ca urmare a masurilor luate in timpul pandemiei?

    Avem mai multe incasari la stat, chiar pe timp de pandemie, decat am avut sub #ciumarosie pe timp de pace???

    exista multe argumente care demonstreaza ca FC a facut multe pentru limpezirea unor ape -

    mai mult, mie personal mi-a placut cand a zis ca fiind PM decizia de a lucra sau de a nu lucra cu un ministru ii apartine, evident pe argumente rationale, si ca nu merge cu jalba in batz la coalitie ca sa ceara voie ca sa ce???

    Oare nu sunt acum suficiente motive pentru a demonstra cu punct si virgula ca Stelian impreuna cu Barna au boicotat guvernul FC???

    si atunci ce sa ii faca lui Stelian - sa il mangaie pe capsor si sa spuna brava baiete, hai ca ne gandim, ne mai socotim ca sa ajungem la mana #ciumeirosii in parlament??? asta vroia USR sau Barna? sau vroia sa micsoreze puterea PNL-ului in speranta, oarecum desarta, ca USR-ul o sa mai castige 2 pp in sondaje???

    de fiecare data FC a demonstrat viziune si putere - a corectat greselile - si uite ca acum nu mai zice PNL-ul ca o sa mearga cu FC la Presedinte.

    deci pozitia dl. Stoica este ciudata.

    Nu ai cum sa ceri demisia unei persoane care a demonstrat ca poate si vrea sa duca mai departe munca inceputa pentru ca sunt in guvern unii care baga mereu batzul in gard pentru mai mult scandal si pentru o mai mare marire decat merita.

    Poate a gresit Presedintele atunci cand nu a luat de urgenta masura de a sta de vorba, cel putin la telefon cu partile implicate si de a incerca amortizarea socului. Dar banui ca a facut acest lucru dar nu a avut cu cine, adica cu Barna, si despre ce sa stea de vorba. Barna crede ca poate prosti lume???Esec total in USR. Sa isi asume riscul in plauze deschise

    Acum este randul lui Ciolos care insa este dublat de esalonul condus de Barna - deci nu sunt mari sperante pentru un dialog onest
  • +5 (7 voturi)    
    Cum a salvat Stoica PNL-ul in anul 2000? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:36)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    Cei cu o temeinica cultura politica stiu. Mai ales daca erau VII in 2000: Valeriu Stoica a spart Conventia Democratica, a iesit din alianta cu taranistii si a candidat cu PNL-ul in nume propriu in alegeri.

    A cintarit mult aprecierea lui Valeriu Stoica: taranistii sunt perdanti. Acum aproape c-o spune pe sleau: Iohannis si cu Citu sunt perdanti. Abandonati-i!

    Ce mutatie a suferit Iohannis dupa 7 ani la Cotroceni? S-a infumurat, s-a infatuat, a devenit arogant si convins ca are o misiune mesianica. Mai grav: a inceput sa se comporte ca PROPRIETARUL Romaniei. Acuma, mai mult ca oricind ar avea nevoie de o infuzie de SMERENIE. Numai de-ar absorbi-o!
  • +4 (6 voturi)    
    „Omul care a salvat PNL în 2000...” (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:10)

    ofCAER [utilizator]

    și după 2000 pe magistrați de pensii cum au oamenii de rînd. Pensiile speciale ale magistraților, mai mari decît salariile!, acestui Stoica Valeriu li se datorează. Pe cale de consecință (cum vorbește dl avocat), pensiile mici ale prostimii tot lui (că roata de cașcaval e cît e, iar dacă unora li se taie felii babane normal ca ălorlalți să le rămînă cojile).
    Așa că. cu toată stima, ceea ce scriu mai sus „colegii” mei despre BANCOREX - Burduja este apă de ploaie
  • -2 (6 voturi)    
    Partial are dreptate Dl Stoica (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:19)

    kostake [utilizator]

    Ok, vine un alt PM, in mod sigur vor incepe sa creasca in sondaje pt ca urmeaza reforme care plac publicului care conteaza, dar ce te faci cu USR care incearca sa canibalizeze permanent PNL? Permanent va exista o detasare vecina cu insubordonarea fata de orice PM, din simplul motiv ca multi din useristi nu au muncit vreodata la un ''stapin''. Totusi PM este PM el deconteaza in principal toate hotaririle executivului si apoi ministrul respectiv. UN PM trebuie sa fie sef acolo, indiferent din ce partid vine, iar acest lucru USR nu inetelege. Intr-un guvern nu sunt mai multe miniguverne total separate , care comunica fiecare pe alt canal. USR nu stie sa faca asta , din aceasta cauza eu cred ca un nou guvern cu alt PM liberal tot nu va merge. Toata lumea merge dupa fenta lui Orban, potrivit caruia el ar reface alianta in secunda 2. Da, perfect de adevarat, dar se uita ca la inceput nu l-au vrut pe Orban deci USR au aratat aceleasi tare de caracter. Ma rog, sper sa nu am dreptate.
    i
  • +6 (10 voturi)    
    Off! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 22:05)

    ElHobolan [utilizator]

    A plecat “ciuma rosie” si a venit “ciuma galbenā”. Se pare ca avem parte numai de ciume.
  • +5 (9 voturi)    
    Alt prost! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:23)

    yol [utilizator]

    cum ar zice catu…. Pai si asta e liberal?! Ii da clasa valceanu cu ma-sa zi si noapte, de bode nici nu mai vorbesc. Nu mai au loc alde gorghiu, gigel stirbu, florin mitraliera, valceanu, rares, vela si alte somiyati de dinozaurii astia domne….
    Hai catule, da-l si p-asta afara?!:)))))
  • +6 (8 voturi)    
    Ce ma amuza (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:44)

    yol [utilizator]

    liberalii care-l fac hot pe valeriu stoica….
    Pai bancorexul l-a execuatat singur, nu cu partidul?!
    Tariceanu cand dubla aparatul de stat inaintea alegerilor, trimitea biletele roz, negocia cu baietii desptepti resurse romaniei era tot seful pnl, deci nu singur.
    Chiuariu, infractorul dovedit, care incerca sa faca praf justitia era tot din pnl
    Vosganian care-i vindea gaz ieftin unui securist, in detrimentul intregii tari, era tot pnl-ist.
    Nini sapunaru si scandalul din vami care a intarziat aderarea romaniei la ue, tot din pnl….
    Ma opresc, ar trebui sa mi iau concediu….
    Ideea e sa nu-l mai certati pe valeriu, ca sunteti toti la fel, negresit si de prea mult timp
  • -6 (6 voturi)    
    GKB/FSB scoate la interval toata artileria (Duminică, 10 octombrie 2021, 8:17)

    mongolul [utilizator]

    probabil Citu o sa cada; dar se vede -tot mai clar- cine nu-l doreste premier; sa vedem ce va face presidentul...
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 10 octombrie 2021, 8:31)

    mahnit [utilizator]

    Aveți dreptate D-le Stoica!Dar prea schimbam prim-ministrii ca pe izmene si se alege praful de guvernare!
    • -1 (1 vot)    
      educarea ratacitilor (Duminică, 10 octombrie 2021, 20:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

      se poate face cu ghioga - adica demiterea - sau cu vorba buna, linistit, cu argumentele pe masa.

      Chiar daca au fost pasi grabiti la FC a existat o explicatie si o ratiune pentru ei. FC ar fi putut sa fie tratat si poate chiar se va trata sau va fi tratat.
  • 0 (2 voturi)    
    Stai ca, Stoica!? (Duminică, 10 octombrie 2021, 14:59)

    atc [utilizator]

    Conflict intre generatii: securistii mai batrani vs. celor mai tineri- care vor sa le ia osul de sub nas!