George Simion, către Iohannis: Fără fente, că nu merge cu noi / Ne-a sunat și Rareș Bogdan cu ”hai că o rezolvăm”, să retragem moțiunea

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 7 octombrie 2021, 9:20 Actualitate | Politic


George Simion, la motiunea de cenzura
Foto: Captura
Co-președintele AUR, George Simion, susține că membrii partidului ar fi fost sunați și de prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan pentru a-i convinge să retragă moțiunea de cenzură. El îi transmite președintelui Klaus Iohannis că dacă îl va nominaliza din nou pe Florin Cîțu premier, AUR va strânge semnături pentru suspendarea sa din funcție: "Fără fente, că nu merge cu noi".

  • "Nu știu cum s-a obișnuit în politica românească până acum, dar noi suntem serioși și îl anunțăm pe Iohannis că vom strânge o treime din parlamentari și vom demara suspendarea sa, dacă insistă cu Florin Cîțu.
  • Fără fente, că nu merge cu noi.
  • Alt motiv este implicarea în alegerile interne din PNL, motiv pentru care sunt oameni buni din PNL care sunt supărați. Alt motiv, alegerile parlamentare din decembrie, când a fost agent electoral pentru PNL și a luat 25%. Îmi scriu oamenii și nu știu care sunt mai mulți, cei care îmi cer să-l dăm jos pe Iohannis sau cei care îmi cer să-l dăm jos pe Arafat. Arafat e nemuritor (...)
  • Noi suntem oameni serioși și mergem până la capăt, nouă nu are ce să ne facă domnul Iohannis. Eu nu beau, nu fumez, nu mă droghez, față cu care sunt e bine merci, nu are ce să ne însceneze", a declarat George Simion miercuri seară, la România TV.
George Simion a vorbit din nou și despre presupusa tentativă de mituire a parlamentarilor AUR de către PNL, spunând că reprezentanții partidului au dus la DNA mai multe înregistrări.

El a susținut că membri ai AUR ar fi fost sunați și de prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan, pentru a-i convinge să retragă moțiunea de cenzură.
  • "(...) Colegii noștri au dus la DNA mai multe înregistrări, nu doar cu acel Șandru, mai sunt și alții care au încercat. Ciprian a fost abordat să se întâlnească cu Rareș Bogdan. Rareș Bogdan ne-a sunat și pe noi să retragem moțiunea, ne spunea că nu e bine să ne băgăm noi în alegerile din PNL. Apoi a transmis mesajul că nu am cerut nimic. Eu i-am spus că ne deranjează faptul că ne face extremiști, pentru că noi suntem în familia conservatoare, nu suntem extremiști", a mai afirmat liderul AUR.
Simion spune că AUR este dispus la dialog cu toate forțele politice din Parlament: "Cu PSD, cu USR, cu tabăra domnului Orban, dar înțeleg că nu se poate cu Orban premier, cu UDMR, mai puțin cu extremistii lui Cîțu."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14120 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Cand ai ajuns la 20 % (Joi, 7 octombrie 2021, 9:26)

    dac_liber [utilizator]

    Observ in ultima vreme ca aproape zilnic hotnews are o stire legat de aur. De unde pana acum vreo saptmana erau total ignorati de presa sistemului. Probabil s’au prins ca era o politica gresita, Ei oricum ajung la oameni face to face sau pe retele.
    • +7 (19 voturi)    
      Simion asta este un mare pro_st dar este (Joi, 7 octombrie 2021, 9:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui dac_liber

      absolut util romanilor in aceasta perioada. Asa mai aflam si noi ce se intampla in Parlament, altfel marele USL ar face toate porcariile fara sa stim absolut nimic. Toti sunt cumparati acolo, minoritatile, UDMR, etc. Nu m-as mira ca acest Citu sa fi promis Transilvania ungurilor pentru sprijin politic, la cat de insetat de putere este.
      • +7 (9 voturi)    
        sa faci pe altul 'mare prost' dar (Joi, 7 octombrie 2021, 10:23)

        gic [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        sa scrii " Citu sa fi promis Transilvania ungurilor"

        cred ca te-ai descris singur.

        pana acum AUR a facut totul corect, cu stangaciile specifice partidelor noi

        sa-i vedem insa cand vor ajunge la ciolan cat de corecti raman!
  • +10 (14 voturi)    
    bravo Georgel! tin'te tare (Joi, 7 octombrie 2021, 9:30)

    qwerasdf [utilizator]

    cred ca era nevoie in parlament de niste "dilii" de genul asta... Problema e cand o sa stranga procente peste PNL si USR si o sa fie doar ei si cu PSD-ul la butoane. Acum sunt relativ inofensivi.

    daca nu ar fi avut placa aia profund conservatoare (crestinism si homofobie - ambele exacerbate, ei detin puritatea absoluta si toti oamenii trebuie trecuti prin sablonul lor) - ar fi fost demni de luat in calcul la urmatoarele alegeri.
    Deocamdata prestatia lor a fost foarte buna, cel putin pentru electoratul lor! Nu cred ca au dezamagit pe cineva.
    Spre deosebire de balbele USR-ului... sa nu mai zic de ticalosia PNL...
    • +4 (8 voturi)    
      AUR va trece de PNL curand (Joi, 7 octombrie 2021, 11:07)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Sunt fost votant PDL. Acum fost votant PNL.

      La urmatoarele alegeri desi unele lucruri nu-mi plac, voi vota AUR fara ezitare. De ce?
      Sunt conservator si m-am saturat sa nu am cu cine vota. PNL a abandonat definitiv aceasta doctrina cu ultimele alegeri.

      Sunteti liberi sa radeti cat vreti de asta cu conservatorismul dar va va veni drept in nas.

      In Romania publicul conservator e cel mai nereprezentat politic si AUR s-a prins de asta.

      In plus, cu cat AUR e etichetat ca extremist de presa mainstream gen hotnews (alaturi de PNL in disperare), cu atat mai convins sunt ca deranjeaza si nu vor face compromisuri.
      • +1 (5 voturi)    
        hahahha (Joi, 7 octombrie 2021, 13:01)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        nu esti conservator! esti imbecil daca votezi cu aur. Sau stai, poate esti un fripturist/troll. votantii aur sunt de doua feluri: fripturistii care sunt acolo pentru bani si ne-educatii care sunt ademeniti cu povesti nationaliste, dacopati si altele de genul. Ah da, mai nou si anti-vaccinistii, dar astia sunt doar temporar.

        Cica vrei sa fii conservator si votezi aur. Pai si restul bagajului cu care vine aur? Prietenia cu rusia? Dorinta de iesire din UE si NATO? Le inghiti pe toate pe nerasuflate?

        Eu personal nu cunosc pe NIMENI care sa fi fost votant PNL si care sa voteze acum cu AUR.
        • +2 (4 voturi)    
          De pe alta planeta (Joi, 7 octombrie 2021, 19:25)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui justin

          AUR nu este anti NATO nici anti-UE.

          Este pro-NATO si pro-UE.

          Este anti progresismul UE.

          La felul de limbaj, as zice ca te descalifici singur. Esti precum Catu care striga la AUR ca e extremist in gura mare.

          Mai lasati vrajeala.
        • +1 (3 voturi)    
          Exemplu clar (Joi, 7 octombrie 2021, 19:25)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui justin

          La votul pentru parteneriatul civil PNL s-a abtinut.

          AUR a vota contra.
  • +21 (21 voturi)    
    grav, (Joi, 7 octombrie 2021, 9:39)

    Cezy [utilizator]

    grav de tot dom. Presedinte daca si d-nul Simion a ajuns sa va ia in balon....
  • +4 (4 voturi)    
    fente sau niste nemernici? (Joi, 7 octombrie 2021, 11:02)

    Tulai doamne [utilizator]

    .. gasca KW/Citu dc le intrebi contesta sau se ascund ca deputatul Sandru din Timisoara, care a oferit bani unui deputat AUR ca sa nu voteze motiunea. Discutia a fost inregistrata, dar ca sa nu se compara vocea, n-a avut curajul sa raspunda apelului telefonic de la B1. In locul lui a aparut la TV Rares cel frumos, dar chelos, care contesta veridicitatea acestei intalniri, acestei oferte murdare. Iata ca si Rares a facut oferte, mojicie pura. Ce are de spus DNA, justitia romaneasca? Sau totul dispare cf obiceiului undeva intr-un sertar, dupa care ad acta definitiv?