Deputat PNL, plângere la Poliție împotriva lui Claudiu Târziu, pentru amenințare: Încă o dovadă, dacă mai era nevoie, că reprezentanții AUR sunt neo-legionari

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2021, 19:53 Actualitate | Politic


Claudiu Târziu, AUR
Foto: facebook
Deputatul Alexandru Muraru, lider al PNL Iași, a anunţat că va depune plângere la Poliţie împotriva co-preşedintelui AUR, Claudiu Târziu, pentru amenințări cu moartea, în discursul susținut în Parlament la votul la moțiunea de cenzură.

Muraru spune că, de la tribuna Parlamentului, Claudiu Tîrziu l-a amenințat: ”O să dai socoteală pentru mizeriile pe care le verși în capul AUR”.
  • "Este o amenințare directă, fățișă, specifică gangsterilor politici, incompatibilă cu normele de drept ale unui stat democratic", afirmă Muraru.
În discursul susținut la moțiunea de cenzură, Târziu a spus și că: "Dacă eram legionar, știți cum procedam, da? Așa, doar cu cuvintele”, referindu-se la acuzații venite din sală.

  • ”Voi depune o plângere penală prealabilă la Poliție pentru săvârșirea infracțiunii de amenințare.
  • Din punctul meu de vedere, cred că reprezentanții AUR au depășit o linie roșie. Violența în politică este specifică partidelor totalitare, extremiste, iar prin ceea ce s-a întâmplat astăzi, s-a dovedit că ceea ce am spus de-a lungul timpului despre această formațiune politică a fost corect.
  • Amenințarea cu moartea explicită și implicită și comparația cu legionarii este inadmisibilă. Este unică în istoria Parlamentului României după 1990”, mai afirmă Muraru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2833 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    genii (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:00)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    idiotii astia de la PNL chiar si-au propus sa faca din AUR partidul nr 1 in Romania, nu de alta dar in ultimele luni parca doar cu asta se ocupa.
    • +4 (16 voturi)    
      Hotarati baietii astia de la AUR. (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:34)

      omacron [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Desi la inceput i'am urmarit cu atentie si ingrijorare, pas cu pas incep sa imi placa.
      • -2 (6 voturi)    
        gata usereu? (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:14)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui omacron

        ... votezi cu dacopatii acum?
  • +8 (16 voturi)    
    iarasi pupincuristul ala de muraru? (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:01)

    qwerasdf [utilizator]

    ti se face sila numai cand ii vezi fata
    • +3 (3 voturi)    
      iar (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:33)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      si nu te lua de el, ca cica esti anti-semit daca faci asta
  • +7 (13 voturi)    
    ,,O fi spus .... (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:30)

    bubalacap [utilizator]

    .... Muraru ceva,,. Nu l-a lovit cu palma, i-a dat cu dosul palmei.
    Voi, politicienii, nu intelegeti ca ne-am saturat de voi toti si violenta politica o sa fie nimica toata pe langa violenta/judecata poporului.
  • +10 (16 voturi)    
    muraru e papitoiul ala care s-a dus repede (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:49)

    qwerasdf [utilizator]

    sa se milogeasca la americani si la evrei, ca s-a "aliat" usr cu aur pentru depunerea motiunii

    va dati seama si voi cat de infantil e - imbuibatul clasei. asta e colegul ala nesuferit de la scoala, in care baga ma'sa ciocolate la greu. Acum, dupa ani de pupincurism, a ajuns si el intr-o functie si-si da importanta... numai e unul ca el! Istoricul c***lui
  • +4 (4 voturi)    
    bre Muraru (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:19)

    PISSIKU [utilizator]

    Insetisor bre badita Murariu ca nu ti juganeste Tarziul daca alerji mai repijor decat dumnealui !
    Darla ,darla !
  • +1 (3 voturi)    
    Prostul... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:28)

    lucky luck [utilizator]

    Nu a citit constitutia, pe care a jurat. O fi jurat pe biblie, ma rog.
    ARTICOLUL 72
    (1) Deputaţii şi senatorii nu pot fi traşi la răspundere juridică (...) pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.
    Or, de la tribuna parlamentului exprimi opinii politice, indiferent ce ai spune.
  • +2 (2 voturi)    
    Adevarul este ca (Miercuri, 6 octombrie 2021, 8:32)

    Harald2 [utilizator]

    pentru "denunturile" domnului Muraru care spune intregii lumi ca Romania este o tara xenofoba, antisemita etc. si afirmatiile domnului Iohannis, care ne spune ca Romania este un stat esuat, imaginea tarii are de suferit pe plan diplomatic, economic etc.

    Exista nista costuri in spate pentru actiunile dansilor. Costurile vor fi suportate de romani. Normal ar fi ca domnii mentionati mai sus sa raspunda penntru faptele lor si o vor face cu siguranta din punct de vedere politic.