USR-PLUS îl acuză pe Iohannis că trage de timp: A permis acţiunile haotice ale lui Cîţu, dar nu se grăbeşte să organizeze consultări cu partidele

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2021, 19:31 Actualitate | Politic


Barna si Ciolos
Foto: Facebook
USR-PLUS spune că a luat act cu "neplăcută surprindere" de faptul că preşedintele Klaus Iohannis "nu se grăbeşte" să organizeze consultări cu partidele parlamentare şi îl îndeamnă pe şeful statului "să nu tragă de timp".

USR a transmis marți seară, printr-un comunicat de presă, că Biroul Naţional al partidului "a luat act cu neplăcută surprindere de faptul că preşedintele Klaus Iohannis a permis acţiunile pripite, haotice şi prost concepute ale fostului premier Florin Cîţu, prin care a scos USR de la guvernare, dar nu se grăbeşte să organizeze consultări cu partidele".

Reprezentanții USR spun că este evident că organizarea rapidă a consultărilor şi desemnarea unui premier capabil să creeze o majoritate sunt singura modalitate de a rezolva rapid această criză politică.
  • "Acesta nu poate fi Florin Cîţu, care tocmai a demonstrat că e capabil să creeze o majoritate în Parlament, însă împotriva sa, nu pentru un Guvern funcţional.
  • USR PLUS îl îndeamnă pe preşedintele României să nu tragă de timp şi să medieze politic această criză", adaugă USR.
"Trist, dar adevărat" - așa și-a început președintele Klaus Iohannis primul mesaj transmis după căderea Guvernului Cîțu prin moțiune de cenzură, în care a susținut că situația a fost generată de "politicieni cinici, unii purtând masca reformismului”.

El a spus că România este în criză și că este nevoie cât mai rapid de un guvern care să vină cu soluții, însă a anunțat convocarea consultărilor cu partidele abia săptămâna viitoare, argumentând că le dă timp să vină cu o abordare matură. În declarația sa de presă, Iohannis a ținut să sublinieze "faptele": USR a plecat din guvern și a votat moțiunea de cenzură alături de PSD și AUR.

Cabinetul Cîțu a fost demis marți prin moțiune de cenzură. Scorul este unul istoric: 281 de voturi. Toți cei 281 de parlamentari prezenți au votat „pentru”. Până acum, recordul era deținut de Executivul condus de Ludovic Orban, care a fost demis, în februarie 2020, cu 261 de voturi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10853 vizualizari

  • -60 (82 voturi)    
    USR+ v-ati dat cu PSD-ul (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:42)

    mireb [utilizator]

    USR+ sa continue ce a inceput azi: coalitia cu PSD si AUR!

    Si asa puteti sa scapati si de Iohanis ! Iar Ciolos sa fie presedinte! Impreuna cu PSD veti reusi!
    • +16 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:52)

      [anonim] i-a raspuns lui mireb

      • -4 (8 voturi)    
        Votand motiunea Psd (Miercuri, 6 octombrie 2021, 10:06)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui

        Usr a afirmat în fața unei țări întregi: da, suntem incompetenți, da, suntem niște ticăloși, da, am guvernat prin miniștrii noștri împotriva românilor.
        • +5 (7 voturi)    
          @Altiro, (Miercuri, 6 octombrie 2021, 12:03)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          tu ești țara??? Vai de capul tău!
    • +9 (17 voturi)    
      Ham ham ham ham ham! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 5:51)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui mireb

      Cutu, tu esti?
  • +25 (37 voturi)    
    Se mira cineva? (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:52)

    UnOarecare [utilizator]

    Poate prostii...si hotii si coruptii isi freaca manutele grasute...
    • +7 (19 voturi)    
      Iohannis continua sa calce pe bec (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:05)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      In stilul asta ar putea sa ajunga suspendat.
  • -39 (61 voturi)    
    >>>>> (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:05)

    chhe [utilizator]

    Hahaha, Ciolos a inceput campania prezidentiala )))))))
  • +39 (53 voturi)    
    Dar asa se misca johan in mod normal (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:49)

    Fu Leng [utilizator]

    Nu trage de timp....
    • +10 (16 voturi)    
      Ar fi bine sa fie asa, dar nu cred (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:14)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      Eu cred ca de joi si pana duminica negocierile vor fi intense, dar nu pe fata.

      Si nu cu USR-ul

      Iohannis pare ca a batut palma cu Ciolacu, vom avea un USL mai mascat.
      • +6 (10 voturi)    
        Foarte posibil!!! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 2:47)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Ca doar la Pontalau venise Johan, adus de manutza de Cacarau, pt un job in Bucale!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Corectă observația! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 8:32)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      Președintele KWI are doar două viteze:viteza întâi și
      înapoi.De ce s-ar grăbi,doar el a declanșat criza
      utilizând marioneta Super-Cîțul!!??
    • +2 (4 voturi)    
      să te (Miercuri, 6 octombrie 2021, 12:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      ții scrâșnete din dinți și priviri criminale la sosirea delegației USR. Cred că întâlnirea cu USR va dura cel mai puțin și mai mult ca sigur că nu va lua în considerare, nici măcar de formă, propunerile acestuia. Să juri că iohannis are sarcină de la varanul felix voiculescu să facă orice numai să nu intre iar la guvernare USR. Ceea ce face iohannis este complet ilogic și atunci asta e poate singura explicație plauzibilă.
  • -14 (22 voturi)    
    Ar mai fi trebuit încă o săptămână (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:02)

    Con_stan_tin [utilizator]

    pentru consultări, la ce discursuri au fost în parlament sunt slabe șanse ca să se contureze o majoritate parlamentară.
    • +15 (17 voturi)    
      Domnu', nu fiti naiv (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:26)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Zilele astea se va negocia din greu. Vila Lac 1,2,3 si asa mai departe

      Daca va uitati la Grindeanu, Florin Roman, Ciolacu sau Daniel Fenechiu si vedeti dusmani, eu zic sa va mai uitati bine, inca o data. Se vor intelege de minune, daca nu s-au inteles deja.

      Singura problema care le-a mai ramas e cum sa impacheteze problema pentru prostime, sa mearga mai departe povestea cu PSD si PNL - adversari politici.
  • +17 (23 voturi)    
    guvern minoritar (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:20)

    bancheru83 [utilizator]

    guvern pnl udmr plin de sinecuri,sustinut din umbra de psd mufat bine la pnrr..good night romania
  • +16 (30 voturi)    
    Eu stiu un lucru... (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:33)

    FortApache [utilizator]

    Iohan trebuie sa plece...si-a dovedit maximul, e destul.

    Deja este precum ghiveciul din coltul camerei....
  • -16 (26 voturi)    
    bravo usr- (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:48)

    Watcherss [utilizator]

    si uite cum psd ajunge din nou la guvernare si de data asta vor ramane pt vreo 15 ani.
    • +3 (11 voturi)    
      foarte bine (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:09)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      nici pesedistii nu sunt social-democrati, cum are nevoie tara asta, dar macar nu sunt neoliberali ca voi
    • +9 (15 voturi)    
      Cum ajunge PSD la guvernare? Nu cumva adusi de PNL (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:20)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Ca asta se vede si de pe luna.

      Citu elimina din guvern ministrii USR, Iohannis semneza cu viteza maxima demiterile, desi stie ca asta duce la spargerea coalitiei, caci e incalcat protocolul grav.

      Mai departe PSD si PNL fac tot felul de manevre extrem de sincronizate impreuna.

      Intre timp, Iohannis si PNL rup orice posibila punte de legatura cu USR-ul, desi nu au majoritate in parlament

      Azi a fost circ pentru prostime. Saptamana viitoare PNL si PSD vor realiza ca situatia e grava si tara trebuie guvernata.

      Ce putea sa faca USR in situatia asta? Decizia de refacere USL a fost luata de multa vreme.
      • +2 (4 voturi)    
        simplu .... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:05)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        simplu .... PNL da afara ministrii USR si ii denigreaza ..... PNL+PSD declara AUR extremist si ii denigreaza ...... alegeri anticipate .... in conceptia PNL+PSD electoratul musca momeala si PNL si PSD au cate 40-45% din voturile exprimate ...... USL2.0 poate functiona normal ..... sa vina baniii ....
      • +1 (3 voturi)    
        simplu .... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:05)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        simplu .... PNL da afara ministrii USR si ii denigreaza ..... PNL+PSD declara AUR extremist si ii denigreaza ...... alegeri anticipate .... in conceptia PNL+PSD electoratul musca momeala si PNL si PSD au cate 40-45% din voturile exprimate ...... USL2.0 poate functiona normal ..... sa vina baniii ....
      • -2 (4 voturi)    
        voi (Miercuri, 6 octombrie 2021, 11:33)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        inca din campania electorala ati mers pe sloganul pnl+psd = usl. voi negociati cu pnl formarea guvernului si ii acuzati ca negociaza cu psd. erati la guvernare si la fel, psd+pnl.

        ce o sa faceti? pana la alegeri in 2024 o s-o tineti tot cu retorica asta? sau gasitit ceva mai inteligent, gen usr+aur=love? pt ca, oricat de inteligenti va credeti voi, v-a tras-o AUR la greu de data asta.
    • +7 (13 voturi)    
      USR? Zau? El voteaza? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:29)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      PSD+PNL (plus aripioarele) au de 30 de ani de zile in jur de 55-60% in alegeri, cateodata si mai mult

      De asta sunt la putere.

      Si atat au avut si in 2020. Poate sa stea USR si in cap, cu 18% in parlament nu poate bloca alianta PSD-PNL

      Adica e pe democratie: daca PSD vine la guvernare vine pentru ca are voturi si pentru ca se intelege de minune cu PNL..
  • +1 (11 voturi)    
    Bun, și voi aveți vreo majoritate (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:24)

    MVM [utilizator]

    De ce vrea usr consultări, dacă oricum nu a avut majoritate decât la doborârea guvernului, nu și la formarea unei coaliții de guvernare?
    • +5 (9 voturi)    
      Pentru ca asa scrie in Constitutie? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:23)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      Dupa caderea guvernului, presedintele invita partidele la consultari si desemneaza un nou prim ministru.

      "Partidele" scrie acolo, nu PSD si PNL. Ca astia vor face negocierile in zilele astea pe la vila lac 1,2,3. Ca de asta consultarile oficiale s-au amanat, sa aiba timp PNL si PSD sa isi aronizeze oferta.
  • +6 (12 voturi)    
    sa jucam golf pana saptamana viitoare (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:50)

    ananstef [utilizator]

    dubios rau Ioha, ar trebui sa se caute
    • -2 (2 voturi)    
      Golf joacă oamenii deștepți. (Miercuri, 6 octombrie 2021, 15:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ananstef

      Dacă nu-ți place golful, îți arăți voit inteligența.
  • +8 (12 voturi)    
    De la Orban la Citu... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:31)

    lucky luck [utilizator]

    Penelistii reusesc sa concentreze majoritati parlamentare tot mai masive impotriva lor.
    Pana vor iesi de-a binelea din parlament...
  • -6 (8 voturi)    
    adunati (Miercuri, 6 octombrie 2021, 8:34)

    gituca [utilizator]

    Intai legalizati alianta USR-PSD-AUR si dupa aia va cheama sasu' la consultatii, nu la consultari!
  • +1 (3 voturi)    
    Robotul si omul... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:22)

    yo3 [utilizator]

    Pare nefireasca aceasta afectiune a Robotului Iuhan catre soricelul Chitzu.
    Invitatia de "urgenta" peste o sptamana este necesara sa compileze grozavia situatiei...si probabil sa vada ce comenzi mai primeste