USR-PLUS devine doar USR: S-a votat să fie scoasă din denumirea partidului titulatura PLUS

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2021, 13:07 Actualitate | Politic


Sigla USR
Foto: Facebook
Delegaţii de la Congresul USR-PLUS au votat să fie scoasă din denumire titulatura PLUS, astfel încât partidul de va numi doar USR. Astfel, Dacian Cioloș, până de curând președinte al partidului PLUS, va deveni președinte al noului partid USR care s-a format ca urmare a fuziunii dintre cele două formațiuni.

Delegaţii decid şi dacă va exista funcţia de prim-vicepreşedinte, pe care se discută să o preia Dan Barna, potrivit News.ro

Congresul USR PLUS continuă, duminică, online, cu dezbaterea Statutului formaţiunii.

Preşedintele Dacian Cioloş a precizat că vor exista dezbateri şi referitoare la existenţa sau nu a funcţiei de prim-vicepreşedinte, funcţie pe care s-a discutat că o primească fostul co-preşedinte al formaţiunii, Dan Barna.

De asemenea, până la această oră, delegaţii la Congres au votat să fie scoasă din denumire titulatura PLUS, astfel încât partidul de va numi doar USR.

Congresul formaţiunii se va termina duminică seară, după încheierea modificărilor la Statut.

USR a ales, sâmbătă şi duminică, noua structură de conducere şi a validat alegerea lui Dacian Cioloş în funcţia de preşedinte.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9007 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    . (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:22)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Abia mă obișnuisem să scriu USR+ :/
  • -17 (35 voturi)    
    USR-PLUS-AUR (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:28)

    Altiro [utilizator]

    Suna ca dracul, vorba unui clasic in viata..
    • -4 (18 voturi)    
      USR-AUR (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      mai bine așa.
    • -3 (11 voturi)    
      pt USL așa sună (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:15)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      ca vorba ta...faci orice să scapi de zombie, pardon, superman vrusei a zice
  • -14 (36 voturi)    
    Au scos crucea din nume (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:48)

    Razvan_M [utilizator]

    ... ca s-au sesizat niste progresisti toleranti.
    • +4 (16 voturi)    
      Da' stiu... (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:27)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ...ca trebuie sa ai ceva imaginatie ca sa scoti asta din tine...Cred ca ai avea succes in literatura SF.
    • 0 (8 voturi)    
      Ce zici? (Duminică, 3 octombrie 2021, 19:10)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Or s-o puna la loc dupa urmatoarele alegeri si-or sa scoata USR din titlu!
  • -13 (33 voturi)    
    bine asa.. (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:08)

    anion [utilizator]

    Din USR si PLUS era un SURPLUS de partid, acum ramane un cal SUR sau animal URS (s)?
  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:26)

    [anonim]

  • 0 (14 voturi)    
    Fara Barna vicepres... (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:44)

    UnOarecare [utilizator]

    Risca sa creeze un centru de putere sau de sforarii...
    Sa mearga cu Ciolos 2 ani apoi sa masoare ce si cum.
  • +3 (11 voturi)    
    E corect asa (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:48)

    George. [utilizator]

    ... mai ales pentru cei care se simteau in plus
  • +3 (13 voturi)    
    n-a sesizat nimeni? (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:12)

    hdd [utilizator]

    Ce geniu a făcut sigla USR?

    Asta este sigla Deutsche Bank!
    Chiar n-a observat nimeni!?
    • -1 (3 voturi)    
      nu are treaba (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:46)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Cu Deutsche Bank. Daca vrei, seamana mai mult cu sigla supermanilor de la PNL.
    • -2 (2 voturi)    
      USR - A Passion to Perform ! (Duminică, 3 octombrie 2021, 22:33)

      yuppie [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      asa este. urcare la 45%, scimbam linia din mijloc in albastru si fundalul alb.
      USR - A Passion to Perform ! :) USR - o performanta pasionala....
  • 0 (4 voturi)    
    Iago Barna nu se lasa! (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:22)

    mini_max [utilizator]

    Va face tot posibilul sa-l puna pe Ciolos in situatia sa-si dea singur demisia! Acest Iago ong-ist, parvenit si avid dupa putere nu digera usor infrangerea in fata lui Ciolos.
    Din pacate miza pentru noi nu este Ciolos sau Barna, ci efectele asupra politicii si stabilitatii acestei tari, de care majoritatii politicienilor in frunte cu Barna, Citu, Ciolacu, Simion, etc. ii doare in dos!
  • -1 (3 voturi)    
    cum arata sigla (Duminică, 3 octombrie 2021, 22:56)

    nash pandelica [utilizator]

    e usr minus.
  • -1 (1 vot)    
    USR-ul lui Nicusor Dan a fost preluat (Luni, 4 octombrie 2021, 10:33)

    revo [utilizator]

    de familia Ciolos.
    In curand vom vedea si schimbarile de substanta - un partid balama maleabil, controlabil, cu care sa te intelegi pe sub masa.

    Deja Ciolos s-a exprimat - discutam daca sa ii dam un post in guvern teparului CaCatu.

    USR a murit.