VIDEO Cătălin Drulă, în timp ce era aplaudat la Congresul USR-PLUS pentru discurs: „Poţi să aplauzi, Dacian, e ok” / Cum a răspuns Cioloș

de C.V.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:36 Actualitate | Politic


Catalin Drula la congresul USR-PLUS
Foto: Captura video
Deputatul Cătălin Drulă, fost ministru al Transporturilor, a declarat sâmbătă, la Congresul USR PLUS, că în lupta cu "un sistem anchilozat" este nevoie "de un anumit fel de atitudine" şi de capacitatea de a-l înfrunta. Drulă, într-un moment în care era aplaudat pentru discurs, și-a îndreptat privirea către proaspăt alesul președinte al USR PLUS, Dacian Cioloș. „Poți să aplauzi, Dacian, e ok” , a spus Drulă zâmbind. Când a revenit pe scenă, Cioloș i-a răspuns.

Cătălin Drulă a pledat la Congresul USR-PLUS în favoarea listei "USR PLUS la Guvernare 2024", candidată la alegerile pentru Biroul Naţional al partidului, listă pe care figurează şi Dan Barna, transmite Agerpres.

„Vreau să mulţumesc tuturor pentru mesajele din aceste zile, de încurajare, de apreciere pentru munca pe care am făcut-o la Ministerul Transporturilor şi pentru rezultatele pe care le-am avut acolo. Politica e câteodată nedreaptă şi asta pentru că se văd doar oamenii din faţă. Acele rezultate au fost obţinute împreună cu o mare echipă în spatele meu, care în sensul cel mai larg sunteţi voi, toţi membrii USR PLUS. În alte sensuri este echipa mea de la minister şi în altă privinţă sunt oamenii pe care îi vedeţi aici. Ei sunt echipa mea şi vă îndemn să îi votaţi", a spus el.

Discursul a fost urmat de aplauze, iar deputatul l-a îndemnat pe Dacian Cioloş, proaspăt ales preşedinte al partidului, să aplaude la rândul său: "Poţi să aplauzi, Dacian, e ok".

Momentul poate fi văzut la 1:31:53 pe filmare:



Drulă a evidenţiat susţinerea pe care a primit-o din partea fostului vicepremier în lunile în care partidul s-a aflat la guvernare.

„Un om-cheie din această echipă - şi am spus povestea asta în alegerile care s-au încheiat aseară - a fost Dan Barna, care mi-a fost alături în aceste nouă luni. Şi e important să înţelegem că fără alegerile potrivite la momentele potrivite, nu putem obţine acele rezultate. Eu simt că munca şi ce am reuşit, şi admiraţia pe care o avem noi pentru munca de la Ministerul Transporturilor se datorează unor alegeri bune pe care le-am făcut mai demult. Vă invit pe toţi (...) să îi votaţi pe aceşti oameni de aici, care sunt oameni minunaţi, care au îndrăzneala să se lupte cu un sistem anchilozat, care au acel curaj al omului care a venit din zona civilă şi se bate cu un sistem mult prea învechit şi care cu o mie de feţe, cu ticăloşia lui, ni se opune să avem o viaţă bună în România. Ca să răzbim acolo, e nevoie de un anumit fel de atitudine, de reflexe de a nu negocia prea mult cu răul şi de a-l înfrunta", a afirmat el.

În momentul în care a revenit la tribună, Cioloş a declarat că apreciază munca lui Cătălin Drulă şi că îi urează succes.

„Şi ca să îi răspund lui Cătălin Drulă, vreau să îl aplaud şi îl aplaud pe bune pentru ceea ce a făcut. Şi urez succes şi colegilor lui de pe listă şi tuturor colegilor", a spus el.

Dacian Cioloș, ales noul președinte al USR-PLUS


Europarlamentarul Dacian Cioloş a fost ales în funcţia de preşedinte al USR PLUS, în urma celui de-al doilea tur al alegerilor interne. El a obţinut 19.603 voturi, iar contracandidatul său, Dan Barna, 18.908.

Biroul Naţional al USR PLUS va asigura conducerea executivă a partidului alături de preşedinte.

În luna mai a acestui an, USR şi PLUS au fuzionat după ce în ultimii ani cele două partide conduse de Dan Barna şi Dacian Cioloş au participat ca o alianţă la alegerile europarlamentare, prezidenţiale, locale şi parlamentare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















98722 vizualizari

  • +17 (41 voturi)    
    Simt ca varsta mea (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:50)

    PowerIon [utilizator]

    are doar numar si ma mai simt mandru de tinerii astia.
    • -5 (7 voturi)    
      De ce esti mandru? (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:54)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Si tu esti un tradator mizerabil la fel ca ei? Te simti reprezentat de astia care raspund la comenzi externe si ale serviciilor? Sa fiti de râs!
    • +1 (5 voturi)    
      Sunt mai multe Romanii (Duminică, 3 octombrie 2021, 21:32)

      Dartanian , Dacu' Liber [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Salut . Gandim la fel . Eu , am 54 si sunt mandru de tinerii astia . Open mind , nu este o chestiune de varsta ... Aseara , in Piata Victoriei , media cred ca era undeva pe la 35-37 ( exceptand urangutanii purtatori de icoane , alti pitecantropi ) - insa imi era greata de ei ... Succes USRPLUS !
  • -11 (33 voturi)    
    Deocamdata e frumos la USR+ (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 13:35)

    Cataleya [utilizator]

    Barna si trotinetele sale au inghitit respectabil broscoiul. Fara scandal si circ de mahala cum au facut oamenii lui Orban.
    O sa pice Cîtu la motiune?
    Foarte probabil.
    Va fi numit un nou premier de la PNL?
    La fel de probabil.
    Va reface USR+ coalitia?
    Da.
    Insa, la formarea noului guvern, nu mai sunt valabile negocierile dintre Orban si Barna, ci Ciolos va trebui sa negocieze ministerele USR+ direct cu Cîtu, cu Kelemen si cu Johannis.
    Si, mai mult ca sigur ca, indiferent cine va fi noul premier PNL-ist, acesta nu va fi un prieten al USR+.
    Vom vedea ce ministere va obtine Ciolos de la Cîtu si Johannis si ce oameni va propune Ciolos in ministerele pe care le va primi USR+
    Este clar ca se vor inghesui pe acolo si Voiculescu si Stelian si Drula si Nasui si inca vreo 7.
    Abia atunci vor incepe frecusurile in USR+.
    Oricat ar fi Ciolos de "razbunator", odata cu schimbarea premierului si cu formarea unui nou guvern, mai mult ca sigur ca nu va incerca sa impuna la ministere exact oamenii din guvernul Cîtu.

    Poate ca Drula are sanse, daca USR+ va obtine din nou transporturile.
    In rest....vom vedea.
    • -2 (14 voturi)    
      Esti intr-o mare eroare ! Nu vor negocia doar (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 15:11)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      trei persoane ci trei delegatii ! Cel putin USR va fi reprezentat de Ciolos Barna si foarte posibil Catalin Drula. Deci Ciolos nu e de capul lui la negocieri !

      Altfel este evident ca nominalizarea lui Iohannis daca e pe bune (adica pt a trece de votul din parlament) nu va fi vreun liberal condescendent cu USR ! Asta o stiu si useristii , dupa cum stiu ca daca, prin absurd dau de unul gen Catu nu il vor putea refuza si vor trebui sa-i inghita abuzurile sau sa il tina in frau sa nu le faca.

      Sunt constienti ca nu vor mai obtine aceleasi ministere nici macar daca ar renunta la Presedintia Senatului.

      Dar oricum vor avea macar un minister pe care l-au mai avut (din cele cu fonduri babane)
      • -4 (14 voturi)    
        Barna, de ce? (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 16:03)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Barna, Orban au trecut pe tușă. Normal ar fi ca în viitoarea organigramă a coaliției de guvernare să nu mai fie ca miniștri nici Cîțu, nici Barna, nici Cioloș și nimeni din conducerile PNL și USR.Sa văzut, șefii sunt orgolioși și nu se înțeleg. Să stea deoparte.
        • +5 (13 voturi)    
          Pt ca va face parte din noua conducere (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:03)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          si pt ca a fost votat de aproape jumatate din cei prezenti la vot (mult mai mult decat o masa critica !)

          PS. Una peste alta pui pariu ca va fi in delegatie ?

          PPS Orban a trecut pe tusa pt ca asa e la PNL Catu e pe motiuni si pe "excluderi" !

          Asta e "normalul" tau ! De ce n-ar mai fi Drula, de exemplu, care va face parte din organismul de conducere ce se voteaza acum ?
          • -5 (9 voturi)    
            Pe tonul ăsta nu te înțelegi cu nimeni. (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 19:52)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Eu am făcut o propunere pentru deblocarea situației, nu din simpatie pentru cineva. Dacă vrei să meargă o guvernare fă-o cu capul.
            • 0 (8 voturi)    
              Tocmai cu capul e facuta, (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:28)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

              dar nu cu capul plecat cum tinzi sa o faci tu ! Ca nu am facut-o din simpatie rezulta si din faptul ca mi-am argumentat sustinerile vis a vis de persoanele in discutie!
              • -1 (1 vot)    
                enuntati pe scurt scopul coalitiei (Luni, 4 octombrie 2021, 9:18)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                si mai apoi detaliati.

                scopul ar trebui sa prevaleze in fata arogantelor de orice fel.

                Scopul prevaleaza si rezultatele apar.

                din viitorul guv nu poate face Nasui.
                A aratat ca nu intelege sa adere la realitatile curente - o tine langa cu ideile lui ...

                Desi pare bun profesional un Drula din cauza arogantei sale iarasi nu are ce cauta
      • -7 (11 voturi)    
        Daca cade sau nu Catu (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 22:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ciolos Barna si foarte posibil Catalin Drula vor trebui sa negocieze cu presedintele PNL Catu. Evident delegatia PNL condusa de Catu. Cred totusi ca USR nu va mai pupa prea curand locuri in guvernul tarii noastre. Nimeni nu-i apreciaza pe cei cu gura mare, care fac prostii, se dau reformatorii neamului iar cand dau de greu spala putina.
        Apreciez actiunea cumpatata si constanta a UDMR. Este a doua coalitie in care au aceasta comportare.
        Ai nostrii dai si lupta neicusorule . . .
      • -1 (1 vot)    
        sufletel (Luni, 4 octombrie 2021, 9:09)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Trebuie sa fie retinut faptul ca Barna nu a contat decat in scandalurile pe care le-a generat: fie in partid cand si a ads numai sustinatorii lui, fie in coalitie unde a bagat batul prin gard si a crezut ca apuca pe Dzeu de un picior.

        Au fost si alte ocazii in care Barna nu a contat.
        daca Barna va incerca din nou sa bage batul prin gard in ceea ce priveste relatia lui Ciolos cu restul membrilor de partid nu va reusi pentru ca Ciolos descompune fff bine toate mizeriile astea marunte de partiduletz cu mari pretentii dar fara potenta. Ciolos este altfel - intotdeauna a construit pe termen lung si stie ca poate sa piarada sau sa castige acum dar pe termen lung este un invngator. Vezi Ciolos Presedinte USR.

        Daca ne uitam bine doar un pic inapoi ne putem mira cum Barna a reusit sa construiasca ditamai site de fonduri-structurale si cum tot el de a fost capabil sa conduca un partid. Barna un esec total, doar un manioulator ordinar.

        Drula un ingamfat.

        Cu astia aroganti nu poti sa mergi inainte.

        este evident ca Drula il uraste de moarte pe FC, primul fiind un produs integral al creatiei romanesti pe cand al doilea....

        Una peste alta sunt mai putini oameni valorosi in USR decat in PNL si daca nu vor intelege ca trebuie sa colaboreze inseamna ca ne arunca fix in ghearele #ciumeirosii
        • 0 (0 voturi)    
          Moshule, ai aterizat ieri de pe alta planeta (Luni, 4 octombrie 2021, 12:15)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          si nu ai auzit de Iohannis si de Catu, de vreme ce vorbesti ca USR poate colabora in termenii agreati la momentul constituirii coalitiei si apoi ulterior revocarii ministrului Vlad Voiculescu, in vederea realizarii programului de guvernare, inclusiv a punctelor din acest program care vizeaza reformele propuse de USR, avandu-i de-a dreapta si de-a stanga pe Marele Relaxat Oha si pe Superman de Dambovitza !

          PS. Basca, faptul ca esti macinat de rumori personale in ceea ce ii priveste pe useristi !

          PPS. De unde sunt eu nu se vad "evidentele"pe care le prezinti tu ca pe niste axiome, crezand ca astfel nu ti se vor cere argumente pt cele ce sustii !! :))
    • -1 (11 voturi)    
      cutzu (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 20:37)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      tu esti in denial:
      "Ciolos va trebui sa negocieze ministerele USR+ direct cu Cîtu, cu Kelemen si cu Johannis".

      care cutzu? si dupa ce pica guvernul dulapul jucator de golf mai poate sa negocieze numai sa nu se trezeasca si el cu o suspendare.
      • +1 (9 voturi)    
        Destept esti! (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:05)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        Sau inca n-ai aflat ca F.Cîtu este noul sef al PNL?
        Asa cum au negociat Orban si Barna, asa vor negocia acum Cîtu si Ciolos.
        Hai ca nu e greu.
        Nici macar pt mataluta!
    • 0 (8 voturi)    
      Un parteneriat se bazeaza pe amicitie, scopuri si (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 22:05)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      valori comune.

      "Si, mai mult ca sigur ca, indiferent cine va fi noul premier PNL-ist, acesta nu va fi un prieten al USR+."

      Pai atunci sa guverneze PDSR, partenerii vostri din 2012!

      Lasati hotiile si treceti la treaba! Ati saracit oamenii destul!
  • -21 (31 voturi)    
    in curind (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 13:39)

    costelo999 [utilizator]

    si in reluare, la televiziunile de casa, pluserishti alergind pe holuri cu sacii de voturi in mina, frauda masiva la votarea presului de la plusere, s-au furat peste 695 de voturi
  • -14 (24 voturi)    
    Irelevant (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 14:06)

    JoeTheDow [utilizator]

    Inca incercati sa ii faceti pe USR-isti simpatici. Este irelevant. In actualul context singura sansa ca USR sa mai ajunga la guvernare fara Catu sunt alegerile anticipate. Si USR nu prinde scor important la acele alegeri, asta daca intra in parlament.

    E drept, ar putea sa ajunga la guvernare fara PNL. Nu ar fi asta ironic ...

    Deocamdata USR sta doar in Drula. Aveti idee cat de putin le trebuie celorlalti sa il faca carpa de sters pe jos? Intrebati-l pe Melescanu.
    • +4 (18 voturi)    
      "Project Fear" de la PNL (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 15:31)

      EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      Asta au incercat si cei cu vote remain in UK in timpul campaniei pentru refrendumul de iesire din EU. Si stim cu totii cum s-a terminat.

      PNL-istii inceraca doar sa arunce cu noroi in USR, care in cele cateva luni la guvernase s-a dovedit mult mai capabil decat orice PNL-ist, si sa ii convinga de cat de rau le va fi.

      PNL-istii chiar nu pot intelege ca altii nu se tem de alegeri cum se tem ei. Si sunt sanse mari de anticipate. Am spus-o inainte si o repet ca PSD nu imparte si in calulele lor actuale vor lua o majoritate parlamentara suficienta cat sa pape tortul si cireasa de pe tort singuri. De asta si vor merge mai departe cu motiunea de cenzura.

      Ma intreb insa pe ce se va baza in capania electorala PNL, care dupa ce PSD a dat-o pe Vasilica "Proasta Romaniei", ei il dau pe Vasilica "Prostul Romaniei". Cred ca ar trebui sa se gandeasca cam cum vor justifica caderea la cei cel mult 7% pe care ii vor lua in caz de anticipate.

      Se pare ca nu au inteles nimic din ultimii 4 ani.
      • -7 (13 voturi)    
        Tu nu ai înțeles. (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 16:08)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui EU_Adi

        Te dai mare și vrei să vorbești în numele USR unde ești nimeni. Oamenii cu posibilități de a fi miniștri, secretari de sta din USR nu gândesc cum gândești tu. Nu pari să ai prea multe studii, capacitatea ta intelectuală lasă de dorit. Vorbești mai jegos ca unul din Ferentari.
        • +3 (11 voturi)    
          Vezi de ce nu ai putut vota cu USR ? (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 19:30)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Pt ca tu si nu altul ai un comentariu "jegos'' din cauza neadevarurilor pe care le scrii in el !

          Unde-i limbajul pe care-l califici drept "jegos" al lui @EU_Adi ? Ce are comentariul lui de il califici ca fiind din Ferentari ?
          Cine esti tu sa imparti calificative celor care posteaza pro USR, pt ca "Nu pari sa ai prea multe studii iar capacitatea ta intelectuala lasa de dorit" !

          PS. De cand nu mai e voie sa se spuna ca Catu e Prostul Romaniei cand da dovezi periodice in acest sens ?
          • +2 (6 voturi)    
            Mai sunt si @Cataleya si @Animatron. (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 22:09)

            alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Cu minciuni ieftine pentru adormit copiii. Cu un scop...
  • -3 (25 voturi)    
    Pacat ca Ciolos demisioneaza de la Bruxelles. (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 14:21)

    Cataleya [utilizator]

    Functia lui de acolo, ca sef al celui de-al treilea cel mai important grup in PE ar fi fost in continuare foarte benefica pt Romania si pt USR+

    Dar promisiunea e promisiune si Ciolos nu pare a fi un "razgandac".
    • +1 (13 voturi)    
      demisie (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 19:54)

      shurehand [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      nu demisioneaza de la Bruxelles, ci doar din functia de presedinte la Renew. cum sa piarda salariul si pensia de la parlamentul european. sa fim seriosi.
      • 0 (4 voturi)    
        Oare cati europarlamentari din celelalte (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui shurehand

        douazeci si sase de state ale UE sunt presedinti de partide parlamentare in statele lor ?
    • 0 (6 voturi)    
      Ce clasa ai in tine ! Pe bune ! (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      :))))))
  • -2 (6 voturi)    
    Woow (Duminică, 3 octombrie 2021, 8:12)

    gibon47 [utilizator]

    E clar, Drulă e român îi plac pupincuriștii !
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 3 octombrie 2021, 9:23)

    mahnit [utilizator]

    La USR+e luna de miere deocamdata!
    • 0 (0 voturi)    
      posibil ca in 2 ani (Luni, 4 octombrie 2021, 9:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

      sa NU mai AUZIM de USR.

      se vor certa intre ei ca urmare a ambitiilor desantate pe care le au unii.
  • -4 (4 voturi)    
    Fără Barna, fără Cioloș, nu au dovedit nimic (Duminică, 3 octombrie 2021, 10:10)

    Rumple [utilizator]

    I-aș da toată țara pe mâna lui Drulă. Am încredere totală în el. De 30 de ani, niciodată șantierele autostrăzilor nu au mers la cota maximă cum a fost în mandatul scurt al lui Drulă. Normal, dacă nu mai e corupție, facturile se plătesc la timp și constructorii nu mai au de ce să întârzie lucrările. Deci poti sa faci treabă chiar din prima zi de lucru si oamenii sa vadă schimbarea în bine.
    Nu cum fac Nicușor Dan, Fritz de la Timișoara, Clotide Armand sau Elena Lasconi la Câmpulung. Ăștia cică mai întâi stabilizează instituțiile si apoi se apucă de treabă. De parcă se erijează in polițiști si procurori. Rezultat: zero. Să plece și să vină români ca Drulă
  • 0 (6 voturi)    
    Asta-mi aminteste de plenarele comuniste (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:51)

    Razvan_M [utilizator]

    ... la fel de false, cu aplaudaci, pupincuristi, plimbatori de dosare, turnatori, postaci si alti lingai gata sa se laude unii pe altii pentru "realizarile" marete pe munca altora.
    • 0 (0 voturi)    
      te referi ... (Luni, 4 octombrie 2021, 14:44)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ...la toate partidele, nu? Spune partidul al carui Congres a aratat altfel decat cel descris de tine? Cum vrei sa fie altfel daca toti provin din acelasi mare partid? Chiar daca s-au plimbat pe afara, crezi ca au invatat ceva?