Florin Cîțu, întrebat despre demisie pentru stingerea crizei politice: Ar fi iresponsabil. Nu ar stinge nimic / Vorbește despre "strategia" lui "de război"

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 29 septembrie 2021, 16:19 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: AGERPRES
Premierul Florin Cîţu spune, întrebat cu cine va negocia în Parlament pentru a împiedica trecerea moțiunii de cenzură și căderea Guvernului pe care îl conduce, că nu poate dezvălui "strategia de război". Despre o demisie a sa din funcție, Florin Cîțu susține că ar fi "un gest iresponsabil" şi nu ar stinge criza politică.
  • „Dumneavoastră mă întrebaţi care e strategia mea de a câştiga un război. Nu pot să vă dezvălui strategia, dar vă spun că vom face tot ce putem în continuare să avem un guvern cu puteri depline. (...)
  • Din punctul nostru de vedere, e iresponsabil ce se întâmplă astăzi în Parlament. Cei care vor să dea astăzi Guvernul jos aruncă ţara în haos.
  • Eu cred că există şi parlamentari responsabili în Parlament, care pun mai presus interesul românilor în faţa celui personal sau cel de partid, și cu aceia vom discuta”, a spus Florin Cîţu, întrebat la finalul şedinţei de miercuri a Executivului cu cine va negocia în Parlament pentru susținerea Guvernului la moțiunea de cenzură.
Chestionat dacă o demisie a sa din funcţie ar stinge criza politică, Cîţu a răspuns:
  • „Nu, ar fi un gest iresponsabil. Nu ar stinge niciun conflict. Ar însemna să lăsăm România fără Guvern. Eu niciodată nu îi voi lăsa pe români fără Guvern în acest moment.
  • Dacă alţii vor acest lucru, vor merge în Parlament USR-PLUS cu PSD şi AUR şi vor da jos Guvernul şi vom merge la negocieri”.
Întrebat mai departe, conform News.ro, dacă ia în calcul să demisioneze luni, înaintea votului de marţi în plenul reunit al Parlamentului pe moţiunea de cenzură a PSD, premierul a replicat: „Dumneavoastră iar vorbiţi de strategie şi vă daţi seama că strategiile nu le vom divulga înainte. Ne vom uita la toate opţiunile”.

Moţiunea de cenzură a PSD va fi citită în plenul reunit de joi şi votată în cel de marţea viitoare. USR PLUS a anunţat că va susţine moţiunea, la fel şi AUR.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















2652 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Un caraghios (Miercuri, 29 septembrie 2021, 16:22)

    Luk [utilizator]

    "Eu niciodată nu îi voi lăsa fără români fără Guvern în acest moment."

    "Niciodata .... in acest moment. "

    Atata poate, atata face. Atat il duce capul.
    • +6 (10 voturi)    
      Tocmai ma pregateam sa fac paste si eu... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ... la non-sensul ala.
      Deci oe langa celebra lozinca, "dai in mine, dai in fabrici si uzine", mai are si fracturi logice simple de exprimare.
  • +7 (13 voturi)    
    mortu viu chiar vorbeste .... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 16:25)

    viziru [utilizator]

    mortu viu chiar vorbeste .... sa ne intelegem " mort " din punct de vedere politic ...... e normal sa vezi idioti peste tot dar nu in functii publice inalte .....
  • +7 (13 voturi)    
    Lol (Miercuri, 29 septembrie 2021, 16:28)

    HP [utilizator]

    "Eu niciodată nu îi voi lăsa pe români fără Guvern în acest moment"

    Cunosc muncitori necalificati care ar fi mai capabili sa conduca un guvern.

    Analfabet, hot, betiv, liberal.
  • +3 (7 voturi)    
    E prea simplu si prea usor ! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 16:49)

    Susufler0 [utilizator]

    O data picat guvernul Iohannis e obligat potrivit hotararii CCR sa desemneze pt functia de prim ministru o alta persoana decat Florin Catu si asta inseamna o multime de necunoscute !

    PS. Mai ca-mi vine sa pariez ca marti in ziua votului zeci si zeci de parlamentari PSD vor lipsi imbolnaviti de Covid !
    • 0 (4 voturi)    
      Dan Barna ar fi cel mai potrivit (Miercuri, 29 septembrie 2021, 20:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      .
      • 0 (2 voturi)    
        Glumitza cu Barna e slaba, de genul lui Ponta (Miercuri, 29 septembrie 2021, 23:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Ma asteptam sa ai o reactie vis a vis de supozitia mea privind lipsa la vot a pesedistilor. Faptul ca nu ai imi intareste convingerea ca ti-ai dori sa se intample asa ceva ! :))))
  • +6 (12 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:06)

    VOX. [utilizator]

    Slugoiul asta chiar se crede Alexandru Macedon.
  • +6 (10 voturi)    
    Varza (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:10)

    Caligula [utilizator]

    Prea multe inconsitente ca sa le enumerez. Sa pus de-a curmezisul si nu se da la o parte. Asa e ordinul, ca mintea lui nu lucreaza...
  • +2 (4 voturi)    
    fara guvern ? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:31)

    codrean [utilizator]

    Asta a citit vre-odata Constitutia ?
    Pe cin vrea sa sperie ?
    Guvernul lui va continua, cu puteri limitate, pana cand Parlamentul va vota un nou guvern cu drepturi depline !
    Pe cine vrea sa sperie ?
    Prosti dar multi (?) ar spune Lapusneanu.
    Cat de multi ? S-au mai schimbat vremurile ...