USR-PLUS a decis să voteze prima moțiune de cenzură care va ajunge la vot în Parlament

de C.V.     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2021, 15:36 Actualitate | Politic


Demisii USR-PLUS
Foto: Hotnews
Purtătorul de cuvânt al USR PLUS Ionuţ Moşteanu a anunţat că Biroul Politic al partidului a mandatat parlamentarii formaţiunii să susţină orice moţiune de cenzură ajunge prima la vot, fie cea USR PLUS - AUR, fie cea depusă de PSD. El a mai spus că aleşii partidului din BPR vor solicita ca moţiunea de cenzură USR PLUS să meargă de îndată la votul în Parlament. Liderul deputaţilor USR PLUS a adăugat că PSD pare că s-a hotărât în ceea ce priveşte moţiunea, însă rămâne de văzut ce vor face social-democraţii, în contextul în care PSD „i-a ţinut spatele” lui Florin Cîţu până la alegerea acestuia ca preşedinte al PNL la Congresul de sâmbătă.




„Moţiunea noastră tocmai a fost declarată validă de către Curtea Constituţională. Fiind prima depusă, este deja depusă de trei săptămâni şi ceva, trebuie să meargă la vot. Dincolo de asta, o să vedem ce se întâmplă în Birourile permanente pentru că am văzut în săptămânile acestea un balet fără precedent făcut de PSD în încercarea de a îl ţine pe Florin Cîţu la Palatul Victoria până la votul în Congres. Au reuşit asta. I-au ţinut spatele, s-au sucit de la o zi la alta la declaraţii. Se contrazicea domnul Ciolacu de la zi la zi, de nici membrii PSD nu mai înţelegeau ce urmează să facă. Iată, pare că PSD s-a hotărât, dar eu nu am încredere în intenţiile reale ale domnului Ciolacu şi ale PSD. Până nu vom vedea o moţiune la vot, eu nu cred că vor să îl dea jos pe Cîţu, aşa cum spun”, a precizat Moşteanu, potrivit News.ro

„Două lucruri am să vă spun. CCR a dat dreptate astăzi USR PLUS. CCR a spus foarte clar, semnăturile sunt valabile, reprezintă voinţa parlamentarilor. Preşedintele PNL de atunci şi al Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, nu a trimis moţiunea către Guvern şi a generat un conflict. Moţiunea trebuie însă votată. În şedinţa BPR de astăzi, de la ora 15.30 vom cere ca moţiunea USR PLUS să meargă de îndată la vot, ţinând cont de decizia de astăzi a CCR”, a declarat Ionuţ Moşteanu, marţi la Parlament.

Liderul deputaţilor USR PLUS a mai spus că zilele premierului Florin Cîţu la Palatul Victoria sunt numărate.

„Avem încă o moţiunea depusă de PSD, deşi a noastră e în circuit la Parlament şi Biroul Naţional al partidului a mandatat reprezentaţii USR PLUS în BPR să voteze pentru susţinerea oricărei moţiuni ajunge la vot, pentru că fiecare zi cu Florin Cîţu la Palatul Victoria e o zi ratată pentru România. Florin Cîţu va pleca, fiind demis prin moţiune de cenzură. Zilele lui Florin Cîţu la Palatul Victoria sunt numărate şi parlamentarii USR PLUS vor vota prima moţiune care va ajunge la vot”, a conchis Moşteanu.

Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au şedinţă, marţi de la ora 15.30, pentru a discuta şi stabili calendarul dezbaterii moţiunii de cenzură a PSD intitulată „Stop sărăciei, scumpirilor şi penalilor! Jos Guvernul Cîţu!”. Deputatul PNL Florin Roman, vicepreşedinte al Camerei, a afirmat că în cazul în care este constatat faptul că moţiunea PSD îndeplineşte condiţiile regulamentare de depunere, atunci va fi decis un calendar. Referitor la continuarea procedurii parlamentare a moţiunii de cenzură a USR PLUS şi AUR, liberalul a precizat că trebuie văzută motivarea Curţii Constituţionale care a admis conflictul juridic între Guvern şi Parlament.

Marcel Ciolacu a anunţat, marţi, că PSD va propune în şedinţa Birourilor permanente reunite ca moţiunea de cenzură intitulată „Stop sărăciei, scumpirilor şi penalilor! Jos Guvernul Cîţu!” a social-democraţilor să fie dezbătută joi şi votată luni. Liderul PSD a adăugat că singura soluţie şi decizie luată în Consiliul Politic Naţional al partidului este varianta alegerilor anticipate.

Curtea Constituţională a admis marţi sesizarea Executivului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională Guvern - Parlament pe tema moţiunii de cenzură, argumentul fiind că Parlamentul nu a respectat art 113 alin 2 din Constituţie, respectiv obligatia de a comunica Guvernului depunerea moţiunii, iar moţiunea USR PLUS-AUR îşi va continua traseul în Parlament, a transmis CCR, precizând că moţiunea de cenzură a fost depusă cu întrunirea numărului de semnături necesare, iar prin faptul că Parlamentul nu a dezbătut-o, nu a finalizat procedura iniţiată şi continuă astfel să încalce Constituţia.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8136 vizualizari

  • -38 (44 voturi)    
    USR Ciolosh a decis : (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:40)

    un domn [utilizator]

    continuarea Gruvernarii cu Catzul desertaciunilor
    • +1 (1 vot)    
      cum de (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      v-ați dat seama? Ați întrebat Oracolul din Delphi, Pythia? Că Moșteanu tocmai susține contrariul, negru pe alb, cu punct și virgulă.
  • -3 (35 voturi)    
    bun (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:43)

    cristi_an [utilizator]

    eventual poate il suspendam si pe Dulap
  • +30 (46 voturi)    
    deci Catu va fi dat jos (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:47)

    tkd [utilizator]

    Deci Catu e istorie daca USR voteaza motiunea PSD....
    Nu stiu cum se face dar PSD se va intoarce la putere pe cai mari si atuncin sa ne tinem de bracinari
    Bravo Catu! Bravo Johannis! ca ati facut tot posibilul sa antagonizati pe usristi....acum la gara cu voi.
    Johannis pt mine este o ezanagire totala dupa cele 2 mandate.
    • -11 (17 voturi)    
      E oare mai rău? (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:15)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Crezi că un guvern Rafila ar fi mai rău decât Câţu? Eu nu cred sincer. Pentru mine PNL a demonstrat că e mai rău ca PSD şi măcar m-a făcut să nu mă mai sperie PSD aşa rău. Pentru că acu mă sperie PNL mult mai rău. Din fericire PNL o să aibe soarta PNTCD şi scăpăm cu ei şi de moştenirea PDL. Sau îi vedem oare pe PDL-işti întorcându-se în sânul PSD ?
      • -1 (3 voturi)    
        tu crezi ca e un guvern Rafila? (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:58)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui bumble-bee

        Uiti (voluntar sau nu) de toti secretarii si sub secretarii, directorii si directorasii, inspectorii si managerii care vor fi pusi (pe merit) de PSD. O buna parte au fost deja schimbati de clica penelista, acum vin unii si mai buni
      • +5 (9 voturi)    
        hai sa nu exageram (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:30)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bumble-bee

        Abia ce-au trecut cativa ani de la guvernele Dragnea, cu Seban Nicole, Nicolicea, Ciordache, Genunche, etc. Nu spun ca PNL e departe de PSD sau ca ar merita votul doar ca sa nu vina PSD. Dar PSD joaca totusi in alta liga. La PSD justitia e dusman declarat poe fata, UE se baga in "trburili interne", afacerile se fac doar cu parteneri chinezi, rusi sau turci, etc, etc.
      • +1 (1 vot)    
        cîțu, o dată (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bumble-bee

        ce va fi dat cu dinții de asfalt, va trebui înlocuit.
        Și atunci, iohannis îl va pune pe vâlceanu, să zicem (ca să respecte o hotărâre a ccr), care nu va fi votat în Parlament. Apoi va putea reveni la cîțu pe post de premier. Ei, atunci să vedem dacă psd îl va revota pe cîțu sau nu, caz în care, abia atunci, vom avea alegeri anticipate.
        Totul însă se va desfășura sub coasa măririi ambetante a prețurilor la tot, a problemelor cauzate de valul 4 pandemic și a aplicării PNRR (altfel existând riscul pierderii banilor).
    • -12 (14 voturi)    
      stai putin (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:59)

      kostake [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Ca nu inteleg, deci acesti zabauci fac totul ca tara sa intre in deriva, si dumneata spui bravo citi bravo Iohanis? Esti userist cumva , altfel nu pot explica derapajul asta de logica
    • -2 (2 voturi)    
      Hahaha (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:27)

      Bitzer [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Eu stiu cum se face de PSD se va intoarce la putere si e foarte simplu. PNL + USR = HOTIE, CORUPTIE, LUPTA PENTRU CIOLAN. Nu zic ca aia din PSD sunt mai buni, dar "Cand doi se bat, al treilea castiga"
  • +25 (43 voturi)    
    asa da! (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:55)

    wweesstt [utilizator]

    Bravo! asta-i usr-ul adevarat pe care-l stiu! fermi si decisi! indiferent de viitorul premier nu intrati la guvernere fara un calendar clar si cu termene foarte scurte ce vizeaza urmatoarele: 1. cap de lista desfiintarea ttuturor pensiilor speciale,TOTI PE CONTRIBUTIVITATE! . 2) reforma si restructurarea aparatului bugetar; 3) depolitizarea aparatului bugetar( fiecare bugetar se vaangaja numai pe concurs pe model bacalaureat cu camere video cu subiecte in plic si corectarea examenelor aleatoriu de ctre verificatori necucoscuti,4) scderea taxelor pe munca, %desfiintarea sij ; 6)reforma administrativ teritoriala, alegerea primarilor in 2 tururi; etc etc etc..
    • -14 (22 voturi)    
      Lol (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:08)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Nu se va lua niciuna dintre masurile alea, o parte dintre ele fiind anticonstitutionale si in general stupide, precum cea a desfiintarii pensiilor de serviciu.

      Dupa unii ca tine, ar trebui sa ii lasi pe judecatori fara pensie, eventual sa le confisti si casele, pe model PCR.

      Sa moara de foame, nu ?

      Apoi, taxele pe salarii, alt userism imbecil - pai daca nu platesti CAS si CASS, cum te mai tratezi in caz de ceva ? Dar pensie cine iti da daca nu ai contribuit ?

      Desfiintarea SIIJ - ca sa continue cu santajele unii gen Portocala, si sa fie stat in stat DNA, cu dosare la comanda, neverificati de nimeni.

      Alegerea in 2 tururi - ca sa aiba o sansa in plus, nejustificata, unii ca USR. Daca i-ar dori lumea, ar iesi castigatori din prima, asa hai sa facem 10 tururi pana iese cine trebuie, pe bani publici.

      Samd.
      • +6 (8 voturi)    
        Lol (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:36)

        kostika [utilizator] i-a raspuns lui HP

        1.Inteleg ca in cazul pensiilor de serviciu nu s-au platit contributii si nu exista principiul contributivitatii, dar stai, de ce in calculul ei se iau doar ultimele 2-3 salarii si alte aberatii si nu se face medie raportat la punctul de pensie aferent fiecarui salariu?
        2.Fara taxe pe salarii...Vezi ca exista deja astfel de scutiri pentru CASS si CAS pentru angajatii din constructii. Daca aia au obtinut scutire, de ce nu se poate si pentru altii? Si apropo de pensie, vezi pct-ul 1, nu au contributie si tot primesc pensie. Sa faca si in cazul asta la fel. Sau oamenii muncii nu merita aceleasi privilegii?
        • -8 (12 voturi)    
          Lol (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:56)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui kostika

          1. Nu stiu de ce "nu se face". Intreaba-i pe guvernanti. Eu spun doar ca desfiintarea nu rezolva nimic, mai mult, e profund neconstitutionala si stupida pe deasupra.

          2. Nu, nu exista scutire de CASS si CAS. Exista scutirea de impozit pe venit, de 10%. In plus, faptul ca se face pentru unii, fiind o prostie, nu justifica scutirea pentru toti.
          • +2 (4 voturi)    
            nu știi dar (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:19)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

            îți dai cu părerea.
            Este neconstituțional să te iei de veniturile salariale provenite din acte de muncă, așa e.
            Pensiile speciale însă, sunt impropriu numite așa, ele fiind de fapt niște indemnizații. Nu au la bază nicio contribuție. Sunt doar mita puterii făcută unei anumite categorii sociale prin care să-ți poți consolida puterea și să poți controla populația. Le dai lefuri mari din care se vor obține pensii mari, la termene de pensionare muuuult inferioare celor pentru restul lumii (40 ani???), la care mai adaugi și un spor, fără nicio bază materială, numit pensie specială. Îți asiguri astfel armata, jandarmeria, poliția și justiția. Clerului îi lași libertatea de a-și lua banul de la populație fără a i-l impozita, îi faci favoruri imobiliare și le mai dai și lefuri.
      • +8 (10 voturi)    
        alegeri in 2 tururi (Marţi, 28 septembrie 2021, 19:12)

        User53221 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Aici ai cam dat dat-o cu logica in balta. Cum sa fie nejustificat sa fie ales cel cu majoritate in al 2-lea tur?
        • -5 (9 voturi)    
          Lol (Marţi, 28 septembrie 2021, 19:28)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui User53221

          Pentru ca daca era asa de bun si de votabil, castiga din prima.
          • +1 (3 voturi)    
            ce ... logică (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:24)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

            strâmbă. Se mulează pe gândirea lui iliescu al cărui fan ești, micuțule pesedac.
            Oricât de bun ești în primul tur, e nerelevant atâta vreme cat ai 10 contracandidați. Reprezinți doar o infimă parte a populației votante și nu vei putea vreodată să obții acel 50%+1 vot pentru a fi majoritar si reprezentativ, din primul tur.
            De ce nu am pune problema și altfel? Dacă ești atât de bun, de ce ți-e frică de al doilea tur al alegerilor?
    • -3 (5 voturi)    
      USR sunt atât de fermi. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Că își dau singuri șuturi în cur ! Continuați ! Ne scutiți pe noi să devenim imbecili.
      • 0 (0 voturi)    
        da mă, (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:27)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ca să vezi, ăștia nu vor să fure, nu vor parte din ciolanul pe care se bat usl-iștii. Ai naibii, ăștia vor să fie cinstiți.
        Altfel, tu nu ai cum să devii altceva decât ce ești, după cum ai demonstrat-o de atâtea ori nu doar prin așa zisele idei, precare și alea, dar mai ales prin limbaj.
  • +7 (31 voturi)    
    suspendarea lui KW! (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:08)

    Tulai doamne [utilizator]

    ...ca sa cada guvernul Citu, motiunea este conditia necesara, dar nu si suficienta. Paralelul cu asta e necesar demararea suspendarii Presedintelui. Pana se misca domnia sa ca pestele in apa, guvernul Citu va supravietui. Bateti fierul cat e cald, altfel gasca Citu ramane, iar restul ramane povesti de adormit copii.
    • +1 (11 voturi)    
      da (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

      ambele in acelasi timp ar fi interesant, ca tartorul a fost dulapul
  • +30 (38 voturi)    
    Avand in vedere obiectivul USR, nu mai conteaza (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:20)

    Susufler0 [utilizator]

    care motiune il va da jos pe Catu ! Oricum USR a spus raspicat ca vrea ca Romania sa fie condusa de un guvern de dreapta din care sa faca parte si Uniunea dar fara Catu premier.

    PS. Restul, cum vor incerca sa-i terfeleasca liberalii sau AUR sau PSD dupa succesul motiunii sunt lucruri marunte in conditiile in care USR isi va atinge scopul !

    PPS. Dar cum va reactiona oare Marele Relaxat in aceasta situatie ?
    • +2 (4 voturi)    
      doar dupa ce savureaza niste must proaspat (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      stors, adica la SB nu s au strans strugurii de Tecuci
    • 0 (0 voturi)    
      marele (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      șifonier de la Cotroceni va scârțâi din balamale și din dinți, îl va propune pe, zic unii, vâlceanu ca să cadă prima oară guvernul la vot (sau bode care poate doarme în continuare pe bancheta Tuaregului, ori pe pateticul ridicol rareș bogdan), după care va putea să-l repropună pe șoricelul cîțu. Atunci să vedem dacă psd va vota sau nu acel guvern.
  • +15 (23 voturi)    
    Bun asa! (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:30)

    Luk [utilizator]

    Bravo lor!
    • -10 (12 voturi)    
      Care lor? (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Dacă USR votează moțiunea PSD ,ajung de bășcălie, pentru-că în moțiunea PSD ,miniștrii USR sunt făcuți albie de porci.
      • -1 (7 voturi)    
        depinde (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Sa vedem daca a ramas textul de la prima, caz in care ai dreptate. Pe de alta parte, acum nu mai sunt in guwern usreistii, deci ar trebui adaptat textul.
        • -1 (3 voturi)    
          Ar trebui, spui tu. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:54)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Dar ei, PSD, ce spun?
  • +7 (11 voturi)    
    Se pregateste o mare magarie (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:19)

    plictisitu [utilizator]

    PSD-ul isi va pica propria motiune. De aceasta data nu vor dori vot la vedere si vor insista pe votul secret, si motiunea va pica. In felul asta vor putea sa apara pe toate posturile si sa sustina sus si tare ca ei au facut tot posibilul sa pice guvernul, dar USRPLUS a mintit si a votat in secret cu guvernul. Daca nu vor putea amana la infinit motiunea USR/AUR, vor face la fel si acolo. Daca USRPLUS nu va putea dovedi cum au votat (si nu vor fi lasati sa faca asta), vor fi acuzati de ambele parti de minciuna. Si uite asa, in fata noastra, USL 2.0 a fost recreat fara ca vre-unul din aliati sa-si piarda fata, aruncand toate oalele sparte in capul USRPLUS.
    • +7 (9 voturi)    
      USRPLUS va vota la vedere (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:44)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui plictisitu

      Si tentativa va deveni evidenta
    • +4 (8 voturi)    
      In cazul in care psd isi va sabota (Marţi, 28 septembrie 2021, 19:44)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui plictisitu

      Propria motiune cel mai sifonat va iesi pnl, se va dovedi colaborarea undergraund dintre pnl-psd, usl 2.0 va iesi la lumina.
    • 0 (0 voturi)    
      prea complicat, 30% din PSD vor avea subit (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui plictisitu

      Covid, scuza suprema si adio motiune!
      Evident ca PSD joaca la deruta si cel mai grav e ca CCR-ul i-a lasat sa isi arate muschii! Adica sa blocheze motiunea celorlalti
  • +6 (10 voturi)    
    USR are obiectiv inlaturarea lui Citu.... (Marţi, 28 septembrie 2021, 19:38)

    FortApache [utilizator]

    ...si de asta se vor ocupa votand orice motiune impotriva, nu inseamna ca se vor alia la guvernare cu PSD sau AUR....vor merge cu propuneri la Dulap pe care le va accepta altfel se ajunge la Anticipate unde USR nu sunt sigur ca va pierde procente insa PNL se va duce jos rau....numai vorbim de PSD care va castiga in orice situatie...

    Ramane de vazut daca Orban rupe din PNL si misca parlamentarii spre o noua coalitie cum se aude :))) dar nu-l cred capabil.
    • -2 (6 voturi)    
      Cum? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Spui că USR îl vrea jos pe Cîțu, dar se ceartă cu toți ! Singurii cu care este în relații mai mult decât cordiale, sunt cei de la AUR ! Și faima AUR începe să se răspândească asupra USR. Urmează un discurs al Dianei Șoșoacă pentru susținerea USR?
      • +1 (1 vot)    
        Cred ca Dulapul e inghesuit de ceva timp (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:44)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu cred ca mai are ceva de zis pe tema asta, e clar ca se intampla "jocuri de culise" pe care nu le stapaneste, PNL a derapat catre fostul PD cu ajutorul PDL-ilor pe care nici Base nu i-a mai suportat pe langa el iar Orban cu cateva zeci de parlamentari in spate a dat semnalul ca lucrurile nu vor ramane asa.

        E de vazut...eu daca as fi Ciolos as lua cat mai multi primari PNL astfel as intari USR plafonat de Barna la 14-15%....daca nu-i ia, vine PSD si-i inghite in mod aproape natural :))))
      • 0 (0 voturi)    
        ce numesti relatii mai mult de cat cordiale? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 18:15)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Relatii cordiale au putut fi numite alea dintre USR si PNL cand au format coalitia de guvernare. Mai mult decat cordiale poate ar fi fost daca Catu nu se comporta ca un super Ponta!
        Si care-i legatura cu Sosoaca care nici macar nu mai e in AUR?
        Hai sa dam cu rahat cu clanta ca prinde bine!