Departamentul de Luptă Antifraudă anunță că a trimis DNA un nou dosar care îl vizează pe Dan Barna / Barna: Oricât se va strădui, Cîțu tot nu va recâștiga sprijinul USR-PLUS

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2021, 14:14 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Departamentul de Luptă Antifraudă a anunțat marți că a trimis la DNA un nou dosar care îl vizează pe Dan Barna, pentru proiectul „Biblioteca bunelor practici. Concept inovator de dezvoltare a mediului rural”, al cărui beneficiar a fost o firmă ce i-a aparținut co-președintelui USR-PLUS și soției sale. Dan Barna a reacționat spunând că, oricât se va strădui DLAF, instituție aflată în subordinea premierului, "să taie în segmente" verificarea activității sale pentru a plasa știri negative la fiecare moment politic sau electoral important, premierul Cîțu tot nu va recâștiga sprijinul USR-PLUS.

Departamentul pentru Lupta Antifraudă (DLAF) a confirmat marți, pentru Digi24, că a trimis dosarul la DNA:
  • "În urma verificărilor efectuate în cazul proiectului „Biblioteca bunelor practici. Concept inovator de dezvoltare a mediului rural" (POSDRU/135/5.2/S/125782 - cod SMIS 51031), având ca beneficiar S.C. Grupul de Consultanță pentru Dezvoltare DCG SRL, au rezultat indicii privind posibila săvârșire a unor fapte de natură penală, motiv pentru care Departamentul pentru lupta antifraudă – DLAF a procedat la întocmirea actelor de sesizare.
  • Întreaga documentație a fost transmisă Direcției Naționale Anticorupție (Secția de Combatere a Infracțiunilor Asimilate Infracțiunilor de Corupție)”.
Reacția lui Dan Barna

Dan Barna a reacționat spunând că, oricât se va strădui DLAF, instituție aflată în subordinea premierului, "să taie în segmente" verificarea activității sale pentru a plasa știri negative la fiecare moment politic sau electoral important, premierul Cîțu tot nu va recâștiga sprijinul USR-PLUS.

Redăm integral reacția lui Dan Barna:
  • "Oricât se va strădui DLAF, o instituție aflată în subordinea premierului, să taie în segmente verificarea activității mele pentru a plasa știri negative la fiecare moment politic sau electoral important, premierul Cîțu tot nu va recâștiga sprijinul USR PLUS.
  • Am cerut în mod repetat, încă de acum trei ani, ca orice dosar să fie procesat și trimis la DNA astfel încât să fie lămurite toate chestiunile asupra cărora există semne de întrebare. Până acum, s-a confirmat că am avut dreptate de fiecare dată când am zis că nu am nimic de ascuns și nimic de care să mă tem.
  • La singura interacțiune avută direct cu cei de la DLAF, în 11 martie, când am răspuns la solicitarea de clarificări, mi-au transmis că încheiaseră verificările și vor trimite la DNA constatările. Le-am cerut și eu sa facă lucrul acesta pentru a încheia această poveste fără sfârșit. Au comunicat și public acest lucru ca „s-a trimis la DNA”.
  • Astăzi aflu și eu din presă că DLAF a păstrat, a pus deoparte, o bucată din verificarea inițială, pentru zile negre și nevoi urgente de comunicare negativă, ca să se mai poată genera încă o știre de genul „s-a trimis la DNA ceva cu Barna”. Asta se întâmpla azi când avem în linie dreaptă o moțiune care va confirma că actualul premier nu mai are sustinere. Nu este nimic nou, nu e nimic diferit de ceea ce era și ce am clarificat deja de luni de zile. Este doar un film în permanentă reluare la câteva luni pe care îl tot vedem împreună de trei ani.
  • Între timp în iunie anul acesta DNA a clasat dosarul redeschis în campania electorală din 2019, constatând că fapta nu există și a răspuns în numeroase rânduri la întrebările presei că nu am nici un fel de calitate în niciunul dintre dosare.
  • Obiectivul nostru este rezolvarea rapidă a crizei politice și revenirea la o guvernare stabilă și eficientă. Ea este posibilă, însă fără Florin Cîțu.
  • Actualul premier, coordonator al unei campanii de vaccinare eșuată, autor direct și moral al crizei politice, trebuie să plece cât mai rapid. Pentru binele românilor și al României".
Este a doua plângere făcută de DLAF la DNA vizându-l pe Dan Barna. Prima a fost trimisă DNA în primăvară, vizând tot „presupuse fapte de natură penală comise în contextul implementării unor proiecte finanţate din fonduri europene”. În 11 martie, Dan Barna a fost audiat la Departamentul de Luptă Anti-Fraudă (DLAF) privind perioada sa de antreprenoriat în domeniul fondurilor europene.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3987 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Saracul Superman (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:18)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Chiar mi-e mila de el, asta va ajunge mai rau ca Dragnea.
    • -5 (5 voturi)    
      Barna este un nerușinat. (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      Altceva decât, că are ceva de împărțit cu Cîțu ,nu știe să spună. Să se ia împreună de gât ,să plece, să lase România în pace. Barna a făcut din România moșie personală. Chiar dacă USR mai revine la guvernare, nici Barna nu are ce căuta.
    • -5 (7 voturi)    
      Barna e mare bandit (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:32)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      sunt fonduri europene, astea se ciordesc greu ca sunt urmarite, dar el tot s-a indulcit la ele ... USR PLUS e partidul diversiune a securitatii... colegul de partid al lui Barna, Nasui, fostul ministru incompetent al economiei, e pupilul lui Nasui , securist ceausist care a dat primele tunuri post decembriste in anii 90, afacerea MOTOROLA, sub privirea protectoare a lui Ion ilescu si in cardasie cu Victor Atanasie Stanculescu ... Famiglia Nasui e multimilionara .... Ciolos e fiu de militian comunist cu sora ofiter securist la doi si un sfert, speciali cu alte cuvinte.... multi de la USR PLUS au fost trimisi de parintii securisti cu bani la studii in strainatate, nu toti copiii romanilor au acces la scolile scumpe din UK sau Elvetia ...ulterior au fost racolati pentru controlul diasporei, cica USR PLUS ar fi securitatea cea buna... cea rea e la PSD.... toti o apa si un pamant,,,,
      • +3 (3 voturi)    
        Ai scris tot , ai respectat punctajul primit (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:53)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        de la partid ! Felicitari ! :)))))
  • +15 (33 voturi)    
    important: DLAF e in subordinea lui Cutzu (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:20)

    Gryphus [utilizator]

    nu e o institutie independenta
    • +5 (17 voturi)    
      Cate dosare face DLAF? Cate trebuie (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:11)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Clar DLAF e subordonata politic, dar oare mai e vreo institutie necontrolata de mafia PSDNL?

      Sa se astearna uitarea peste statul roman, ca ce e acum nu e stat.
      • -5 (9 voturi)    
        Așa e! (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:29)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Într-adevăr DLAF e în subordoinea lui Cuțu și bănuuesc că povestea lui Barna a așteptat cuminte în sertare momentul potrivit.

        Marea problema a lui Barna e că în România sistemul e atât de îmbârligat și confuz încât și atunci când mergi pe stradă ai toate șansele să încalci mai multe „acte normative”.

        E deci foarte posibil ca DNA să lanseze o acțiune împotriva lui Barna. Iar atunci o să descoperim cu surpindere căî USR e-n luptă pe viață și pe moarte cu statul paralel, ăla descoperit de Dragnea. :)
  • +17 (33 voturi)    
    PNL=PSD=LOVE(ele) (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:30)

    UnOarecare [utilizator]

    ...si dragostea lor interzisa este prezidata duios de GRIVCO&Co
    • -4 (14 voturi)    
      Ești sigur? (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:21)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Până una alta în parlament e USR+AUR+PSD=Love. Amor din ăla progresist „nebinar” după gustul ălora de la Renew Europe :) Ce nu-i așa? USR s-a angajat să voteze necondiționat la pachet cu AUR și PSD.
  • +20 (34 voturi)    
    catzule vai de capul tau (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    esti dragnea si dancila intr-un singur om , si prost si arogant!
  • -8 (36 voturi)    
    lasa vrajeala, sugativo (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:33)

    Nevermind [utilizator]

    Ai facut manevre cu banii iuropeni. E de manual cum ai trimis-o pe sor'ta la milano, pe firma pe care ai pus-o pe butuci cum s-a terminat perioada de monitorizare si de ciordit banu'.

    Bine, asta nu inseama ca nu ai dreptate in ceea ce-l priveste pe execrabilul citu si "strategia" lui. Pe de alta parte, materialul pe care-l are la dispozitie e produs de tine si e real.

    Cumva, voi 2 semanati. Tu ai tocat in interes propriu fonduri europene, cum fac multi, iar ala a atacat moneda statului roman. Tu trebuia sa stai low profile, iar ala sa nu ajunga niciodata min de finante, premier sau, cum se viseaza el, guwernator la bnr.

    2 nesimtiti cu tupeu, la citu ambele "calitati' fiind peste limita
    • +9 (23 voturi)    
      Strategia PNL e de a-i amesteca pe USR si PSD (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:18)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Nu pacalesti pe nimeni. USR a facut treaba cat a fost la putere, Drula si Ghinea au muncit, voi ce ati facut, PNListilor? V-ati batut pe ciolan, salbaticilor.
      • 0 (4 voturi)    
        fifishor (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:25)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Tu ai citit exact ce am scris sau esti doar functional?

        Drula si mie mi se pare ca a prestat decent, peste media clasica, insa la ghinea n-as fi asa sigur. pnrr pentru Romania e prost si foarte prost. Au inceput sa apara articole cu "detaliile" din el, recte la ce ne obligam. Scadere plafon micro si altele, desteptaciune mica ce esti.
        ghinea cam e material de ped(n)elist/fesenist/pesedist. Probabil de aia il perie citu si-l lauda in ultimele zile, doar pe el.
    • +3 (13 voturi)    
      Nevermind, eu nu stiu cum poti sa vorbesti (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:37)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Cand stiu clar ca ai fraudat compania de asigurari City Insurance cu sume uriase, pe care le-ai transferat in Monaco.

      E de manual cum ai procedat, doua milioane de euro devalizate din City, mana in mana cu Odobescu in ultimii trei ani. Tu nu ar trebui niciodata sa mai comentezi pe aici, atragi atentia prea tare asupra ta si serviciile stiu ce ai facut, iar cotizatia ta a fost prea mica..

      Hai, mai, te-ai suparat? Iarta-ma, am glumit si eu, am zis niste vorbe, evident ca nu am dovezi, nu exista niciun dosar penal, nu exista vreo condamnare definitiva, nu exista nimic. Exact ca in cazul lui Dan Barna.

      Dar eu vars minciuni asupra ta pe modelul Vadim, care a preluat de la Goebbels. Cu cat e mai gogonata minciuna, cu atat e mai credibila. Nu mai e nevoie de dovezi.
      • -1 (7 voturi)    
        gigele (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:20)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        1. vezi ancheta rise project
        2. cauta documentele in articol, partea legata de "documentarea" de la milano
        3. taci si inghite, nu scuipa

        Stiu cativa care fac sau au facut ce a facut barna. La dracu', as face si eu, dar nu as fi atat de prost ca implic cu nesimtire, pe fata, rude. Sau sa nu fac o poveste mai gandita un pic. Diferenta e ca niciunul nu o arde in politica mare
        .
        Valabil si pentru citzu cutzu ce am zis la barna. Ce a facut ala e business, dar tara a avut de suferit, la cati bani a pompat bnr. Daca ramanea in mediul privat, era ok. Tot abject ca individ, dar ok ca nu reprezenta fix statul pe care l-a tocat
  • -8 (20 voturi)    
    Tovarasu' Barna pentru noi este Dragnea doi (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:27)

    Razvan_M [utilizator]

    ... acuma se vede cat de "anticoruptie" sunt membrii USR cruce, cand incep sa fie verificati la ciordelile facute si liderii USR.
    • +2 (12 voturi)    
      DLAF nu e procuratura (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:49)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      E o simpla agentie guvernamentala sub coordonarea premierului. Agentie condusa de un militian numit acolo de Dancila, in exact ultima zi de mandat de premier.

      Om bun la toate, l-a servit pe Orban, il serveste foarte bine si pe Citu. Cand apare vreo situatie mai complicata de negociat cu USR-ul, hop si DLAF, mai scoate o plangere impotriva lui Barna. Evident ca sunt tampenii si DNA-ul le inchide imediat, fara sa inceapa urmarirea penala. Dar nu mai conteaza, principalul e sa facem cat mai mult fum, cine stie, poate se sperie Barna si pune botul.
      • 0 (6 voturi)    
        DLAF (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:39)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        ... are juristi care fac sesizarea DNA daca este cazul. Daca cineva face un abuz, acel abuz este fapta penala, nu? Sa inteleg ca organele statului sunt bune pentru voi doar cand se iau de concurentii politici?

        PS. nu i-am vazut pe pesedistii obisnuiti sa tipe atat de tare precum tipa useristii cand liderul lor este anchetat de institutiile abilitate. Semn ca spalarea pe creier este preconditie pentru adeziunea la USR cruce.
    • +1 (7 voturi)    
      hehe (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:54)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ciolake, tu esti ma vaslasule?
      • -3 (5 voturi)    
        aham, penibilus (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:32)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        ... deci pentru voi astia "curati", "anticorupti" si perfecti din toate punctele de vedere numai "Ciolake" si Putin ar putea sa-l critice pe Liderul Vostru Maxim? Practic tara asta este impartita dupa mintea unora ca voi in pluseristi curati ca fulgii de nea si Ciolake?
    • +1 (5 voturi)    
      fugi de aici (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:35)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      sunt puii securitatii la USR Plus, clanul Nasui, fostul ministru incompetent al economiei, e multimilionar, vezi afacerea Motorola