UPDATE Ludovic Orban și-a trimis la partid demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților / Ce variante are PNL pentru a-și menține funcția

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2021, 10:00 Actualitate | Politic


Orban, la Congresul PNL
Foto: Hotnews
Președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, și-a depus demisia din funcție la biroul noului președinte al PNL, Florin Cîțu. Pentru a produce efecte, demisia trebuie înregistrată la secretariatul Camerei Deputaților, iar Florin Cîțu este cel care va decide acest lucru. Acum, nu există o Coaliție pentru susținerea unui nou șef al deputaților, iar pentru a menține funcția PNL are două variante de negociere: fie reface Coaliția cu USR-PLUS, fie face o înțelegere cu PSD."Varianta cea mai probabilă este că va pierde șefia Camerei Deputaților", susțin sursele HotNews.ro.

UPDATE 11.10
Demisia lui Ludovic Orban din funcția de președinte al Camerei Deputaților a fost depusă la partid.

Ludovic Orban spunea că luni dimineață la ora 9.00 îi va înainta lui Florin Cîțu demisia sa din funcția de președinte al Camerei Deputaților, el explicând că nu își depune demisia la secretariatul Camerei pentru că, dacă ar face asta, ar fi organizate imediat alegeri pentru acest post și ar exista riscul ca PNL să piardă această funcție și să fie ales cineva de la PSD.
  • "Luni, la 9, președintele PNL va avea demisia mea la dispoziție, cu posibilitatea de a o înainta când consideră că există posibilitatea refacerii majorității și a câștigării funcției de președinte al Camerei de PNL, cu alt candidat.
  • Dacă eu îmi depun luni demisia la Cameră, marți sau miercuri se organizează alegeri pentru funcția de președinte al Camerei. Acum, e risc major ca PNL să piardă poziția de președinte al Camerei.
  • Eu sunt membru al PNL, obiectivul meu e ca această funcție să rămână unui deputat al PNL.
  • Demisia e un act unilateral, decizia mea e irevocabilă, dar eu sunt membru al PNL și nu vreau să creez șansa să se aleagă Ciolacu președinte al Camerei sau alt PSD-ist care va candida", și-a explicat Orban gestul.
Funcția de președinte al Camerei Deputaților este una cheie în activitatea parlamentară, Camera fiind una decizională la legi în multe domenii importante, precum justiția. Președintele Camerei este ales cu voturile majorității deputaților.

PNL (93 mandate) și UDMR (20 mandate) au împreună 113 voturi, iar majoritatea pentru alegerea președintelui Camerei este una simplă jumătate plus unu din deputații prezenți în sală. De precizat că PSD au 110 parlamentari iar un eventual blat cu PNL este greu de explicat.

Surse parlamentare au declarat pentru HotNews.ro că noua conducere a PNL nu va iniția imediat negocierile cu celelalte partide politice, ci va aștepta ca și la USR-PLUS să se finalizeze alegerea noii conduceri. "În primă instanță, Florin Roman ar putea prelua interimatul funcției, din postura de vicepreședinte al Camerei. Vom decide în cursul zile de azi", au explicat sursele citate.

În PNL există mulți doritori ai funcției și, potrivit surselor citate, printre aceștia se numără Robert Sighiartău, Florin Roman, Gigel Știrbu și Raluca Turcan.

Negocierile pentru susținerea unui nou președinte al Camerei se anunță a fi unele dure pentru că toți liderii partidelor parlamentare râvnesc acest scaun. În primă instanță, în Coaliție va fi o negociere dură pentru că și Kelemen Hunor, dar și Dan Barna și-ar dori acest post.

Dacă PNL nu reușește să ajungă la un consens cu USR-PLUS, va avea nevoie de susținerea tacită a PSD. Social-democrații cunosc importanța funcției și nu vor rata ocazia să-și revendice acest post pentru ei. De altfel, PSD are cei mai mulți deputați 110. "Varianta cea mai probabilă este că PNL va pierde șefia Camerei Deputaților", susțin sursele HotNews.ro.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12203 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    USL (Luni, 27 septembrie 2021, 10:27)

    wweesstt [utilizator]

    sunt numai reformisti! unul si unul! astia sigur vor taia pensiile speciale! da! da! si vor face depolitizari si reforme! mai ales bode, ciuca, campeanu, roman, flutur, si codrinul pnl-ului-'vuvuzela[ care in 30 de zile a tait pensiile speciale... etc! toti reformisti! (sunt peste oamenii psd-ului ca 'valoare') acest partid in 2024 va fi istorie! au ales echipa sinucigasa!
  • -3 (21 voturi)    
    Un gest normal (Luni, 27 septembrie 2021, 10:41)

    BEDE [utilizator]

    Pare normal să nu mai vrea să fie în fruntea Camerei Deputaților dacă partidul lui a ales pe altcineva ca președinte. Și mai normal ar părea ca Orban să se retragă din politică: doar a fost tot ce a putut să fie și a arătat din plin tot ce știe și poate. Și mai bune și mai proaste.
    Bine ar fi dacă politicienii români ar ști și când să se retragă, nu să se agațe de orice funcție politică ar putea să apuce.
    Doar, a fi în politică nu este o profesie cum ar fi cea de inginer sau de medic sau de jusrist sau mai știu eu ce altceva.
    • +1 (5 voturi)    
      Sunt si politicieni de cariera (Luni, 27 septembrie 2021, 11:18)

      KRL [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Se retrag in diplomatie
    • +1 (5 voturi)    
      Asa ar fi normal! (Luni, 27 septembrie 2021, 11:59)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ce mai e normal la noi insa? UN fost presedinte spunea ca dupa cele doua mandate babane - 10 ani! -
      se va ocupa de cresterea nepotilor, dar tot nu scapam de el. Ba ne mai baga pe gat si o adormita de odrasla, care, nemaiprinzand loc in parlamentul european sau national, are tot un post caldut aranjat de tata securelu.
    • +4 (4 voturi)    
      Politica este o meserie aproape ca oricare alta (Luni, 27 septembrie 2021, 12:20)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      in care te "pensionezi" tu (daca vrei !) sau te pensioneaza alegatorii ! Poti sa iesi din ea cu picioarele inainte sau cu bratari la maini.
      Poti primi salariu de la partid chiar daca partidul este neparlamentar (platit din fonduri publice (a se vedea cazul lui Ponta) sau private.
      Evident vorbesc de politica formalizata care ii cuprinde pe cei alesi prin vot sa-i reprezinte la nivel local sau national pe alegatori sau pe cei numiti in functii cu acoperire politica

      PS. De ce s-ar retrage Orban ? Pt ca in momentul in care Catu clacheaza pe ambele planuri ( si ca prim ministru si ca Presedinte de partid) sa vina sa ii ia locul un Sighiartau ? Sau un Motreanu / Sau din nou o Ghorghiu ?

      PPS. Nu este bine ca locul ce va fi lasat liber sa fie ocupat de Orban, om cu sprijin masiv in PNL ? Om care poate pastra sau reface o coalitie tripartita la guvernare cu USR si UDMR ?
  • +7 (11 voturi)    
    Clasă (Luni, 27 septembrie 2021, 11:11)

    Tescovin [utilizator]

    Pe lângă gândacul de bucătărie Câțu, Ludovic Orban, altfel un politician mediocru, pare unul de cea mai înaltă clasă.
  • +2 (4 voturi)    
    Cum necum (Luni, 27 septembrie 2021, 11:15)

    ploiesteanu [utilizator]

    Nea Ionele și nea Cîțule ați ajuns la mâna PSD. Să vă fie de bine.
  • +5 (9 voturi)    
    De ce nu a cerut repetarea alegerilor? (Luni, 27 septembrie 2021, 11:28)

    Divergent [utilizator]

    S-a vazut si din avion cum s-au calcat in picioare statutul PNL + orice urma de bun simt: au intrat cate 2 in cabina, s-au facut poze la greu cu buletinele de vot, etc. Asemenea mizerii nici macar in Rusia lui Putin nu vedeai. Ultimul hal de congres, ar trebui anulat si repetat sub supraveghere masiva!
  • +6 (10 voturi)    
    un lucru mă nelămurește la domnul premier Cîțu (Luni, 27 septembrie 2021, 11:33)

    ploiesteanu [utilizator]

    Zicea că are discuții cu toate partidele politice din parlament. Păi și cu ciumații de la AUR, fasciștii? A domnul Câțu pe cei de la USR Plus pe la toate instituțiile de la Bruxelles că s-au aliat cu o formațiune fascistă! Și acum ce faci domnule Câțu, te rogi de ei să te țină prim ministru? N-are băiatul ăsta scrupule, n-are mamă n-are tată când vrea să ajungă cineva. Calcă pe cadavre. La fel și cu atitudinea lui de la ING Bank, când a vrut să prăbușească leul. Dacă-i ia locul lui Isărescu are din nou ocazia s-o facă dar din interior, cu mai mari șanse.
  • +2 (8 voturi)    
    Normal și anormal (Luni, 27 septembrie 2021, 11:36)

    Addi [utilizator]

    Până la urmă este normal ca pdl-iștilor, fesenistilor, oportuniștilor din PNL sa le fie frica de Orban și să își dorească retragerea lui din politica. Că doar era cat pe aici sa le strice lor frumusețea de Congres al XIXlea PCR, pardon acela a fost în noiembrie 1989. Oricum ceva sinistru. Dar poate ar trebui sa le fie mai degrabă teamă că românii i-au recunoscut pe siniștrii lui Petrov și Udrea și se vor trezi cat de curând cu valuri de protest în toată țara. Moțiunea de cenzura se negociază sub masa?Rămâne de văzut. In politică nu se negociază orice. Daca miroase urat și strica rau imaginea... Nu va roade grijă că nu va mai votam, nu? Că în 3 ani, daca nu sunteți dați afară de la putere va faceți plinul. O sa aibă și Iohannis un post, peste nimic, e adevărat, după 2 mandate găunoase își va primi răsplata unui scaun șchiop. Deci, va mănâncă grija că Orban va rămâne în politică și va reface mișcarea liberală? Pai eu așa sper sa fie. Și dacă nu va fi, nimeni nu mă poate obliga sa votez citistii. Și nu aveți idee câți oameni ați pierdut deja. Oameni, nu doar voturi.
  • 0 (10 voturi)    
    Penibili pana la capat (Luni, 27 septembrie 2021, 11:40)

    Dodel540 [utilizator]

    Este ca si cum ti-ai da demisia de la jobul unde lucrezi dar in loc sa te duci la resurse umane, i-o dai nevestei sau soacrei.
    Pana sa faca asta Orban mi se parea o optiune decenta .
    Oamenii astia nu au simtul ridicolului. Se vede ca nu au lucrat nici o secunda in privat.
    • +3 (3 voturi)    
      Dacă citeați articolul (nu numai titlul) (Luni, 27 septembrie 2021, 12:19)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      v-ați fi dat seama de ce a făcut asta.
  • +8 (10 voturi)    
    PSD si PNL au ajuns deja la un acord! (Luni, 27 septembrie 2021, 11:49)

    Gryphus [utilizator]

    restul e doar circ, ei vor sa dea impresia ca se negociaza dar deja planul e facut.

    va cadea acest guvern si urmatorul guvern care va fi alcatuit cu acordul PSD tot de catre PNL si UDMR va fi sustinut in parlament pe ascuns de PSD
  • +3 (7 voturi)    
    Democrația originală (Luni, 27 septembrie 2021, 11:59)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Democrația originală continuă în România. Pur și simplu politicienilor români le e silă că există legi, alegeri șamd.

    "Dacă eu îmi depun luni demisia la Cameră, marți sau miercuri se organizează alegeri pentru funcția de președinte al Camerei."

    Adică s-ar aplica legea, și nu ne place!

    Așa cum nu le place nici dacă se votează moțiunea de cenzură. Ce contează Constituția când noi putem să o ocolim?!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e vorba de ocolirea Constituției aici. (Luni, 27 septembrie 2021, 12:25)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

      Orban își depune demisia când vrea el. Sau încalcă Constituția ne depunând-o acum? Că nu vrea să facă rău partidului e de apreciat. A rămas un domn, un om demn acest Orban. Țin minte că atunci când a fost anchetat și-a dat demisia ca să nu implice partidul, deși știa că nu are nici o vină. Câți mai fac așa ceva?
    • +1 (1 vot)    
      Orban speră să nu fie lăsat de izbeliște. (Luni, 27 septembrie 2021, 12:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

      Joacă la două capete. A demisionat și nu a demisionat. Cum USR vor pe altcineva prim ministru, poate fi varianta Orban prim ministru, Cîțu președinte CD.
  • 0 (0 voturi)    
    SA PASTREZE FUNCTIA PENTRU USR+ (Luni, 27 septembrie 2021, 12:07)

    programatoru [utilizator]

    cum Orban a dat mai multe ministere doar de dragul de a fi el sef la deputati, ca PNL sa aiba si prim ministru si sef la deputati, eu cred ca_catzu va da la schimb sefia camerei deputatilor pentru a-si pastra functia, binenteles in dorinta de a pastra cu USR+ (asta daca nu scenariu GRIVCO-USL e dej e stabilit si pus in functie .. iar numirile par sa duca in directia asta)