Ludovic Orban își lasă funcția de președinte al Camerei Deputaților la mâna lui Cîțu / Ce spune noul președinte al PNL

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 26 septembrie 2021, 13:33 Actualitate | Politic


Florin Citu si Ludovic Orban
Foto: Facebook
Ludovic Orban spune că luni dimineață la ora 9.00 îi va înainta lui Florin Cîțu demisia sa din funcția de președinte al Camerei Deputaților, el explicând că nu își depune demisia la secretariatul Camerei pentru că, dacă ar face asta, ar fi organizate imediat alegeri pentru acest post și ar exista riscul ca PNL să piardă această funcție și să fie ales cineva de la PSD.
  • "Eu sunt un om de onoare, nu mai există cale de întoarcere. Mâine dimineață, la ora 9.00, îi voi înainta președintelui partidului, Florin Cîțu, demisia mea din funcția de președinte al Camerei Deputaților, pentru a decide el ce va face, când o va depune", a declarat Orban, duminică.
El a spus că vrea să rămână în funcție până când se va forma o majoritate parlamentară care să împiedice alegerea la șefia Camerei Deputaților a unui pesedist:
  • "Dacă ar fi alegeri mâine-poimâine, s-ar alege PSD la Camera Deputaților.
  • Acum există riscul major ca PNL să piardă poziția de președinte al Camerei. Funcția trebuie să rămână unui deputat PNL.
  • Nu vreau să creez șansa să se aleagă Ciolacu (...)
  • Nu rămân la mâna lui Florin Cîțu. Este un gest firesc să las la latitudinea președintelui partidului să depună demisia când consideră că are majoritate parlamentară (...)
  • Eu nu fac cadouri PSD, din cauza asta demisia este la dispoziţia domnului Cîţu pentru a o opera în momentul în care avem majoritatea şi garanţia că Partidul Naţional Liberal va avea funcţia".
Întrebat dacă va demisiona în cazul care Florin Cîţu îi va cere să facă acest lucru în condiţiile politice actuale, în care nu există o majoritate stabilă, Orban a răspuns: "Cu siguranţă!”.

Întrebat de jurnaliști ce va face cu demisia lui Orban, Florin Cîțu nu a dat un răspuns concret: "Mă întrebați mâine după ce primesc demisia. Vor fi respectate procedurile legale. Să o luăm frumos, pe pași".

Chestionat dacă PNL riscă să piardă postul de președinte al Camerei Deputaților, Cîțu a negat.

"Majorităţile în Parlamentul României se negociază. Haideţi să ajungem în Parlamentul României", a adăugat Cîţu.

Ludovic Orban a anunțat, sâmbătă seară, după ce a pierdut alegerile din PNL, că luni va demisiona din funcția de președinte al Camerei Deputaților, spunând, de asemenea, că din acest moment între el și președintele Iohannis nu mai există niciun parteneriat:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9883 vizualizari

  • +21 (35 voturi)    
    Elegant (Duminică, 26 septembrie 2021, 13:50)

    of of [utilizator]

    Dacă voia să-i facă rău lui Cîțu, își prezenta demisia la Camera Deputaților. Se vede cine ține cu adevărat la PNL și e mai înțelept...
    • -17 (31 voturi)    
      O prostie. (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Îmi dau demisia, dar o depun la cineva care ,poate, mă roagă să nu demisionez . Orban continuă un spectacol grotesc și a rămas captiv mentalității vechiului PNL, să facă ceva fără să supere PSD, programul partidului fiind doar propagandă electorală.
      • +2 (4 voturi)    
        Demisia valida doar la depunere directa la Camera! (Duminică, 26 septembrie 2021, 18:49)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Demisia lui Ludovic Orban este valida doar dacă acesta o depune personal la secretariatul Camerei, pentru ca președintele camerei este o persoana aleasa de parlament și nimeni altcineva decât parlamentul nu îl poate demite sau aproba demisia sa.

        Florin Cîțu nu are cum sa-i depună demisia lui Orban la secretariatul Camerei ci poate fi doar de acord cu ea la modul pur consultativ, urmând ca Orban însuși sa se prezinte personal cu demisia la secretariat.

        Citat:
        "Ludovic Orban spune că luni dimineață la ora 9.00 îi va înainta lui Florin Cîțu demisia sa din funcția de președinte al Camerei Deputaților, el explicând că nu își depune demisia la secretariatul Camerei pentru că, dacă ar face asta, ar fi organizate imediat alegeri pentru acest post și ar exista riscul ca PNL să piardă această funcție și să fie ales cineva de la PSD."
    • -2 (22 voturi)    
      Dacă ar fi „ținut la PNL” cu adevărat, (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:54)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui of of

      și-ar fi dat demisia din funcția de președinte in decembrie după alegeri. Sau, de cu un an înainte, de cînd a fost numit p.-m., nu ar fi-mpărțit sinecuri lingăilor lui din partid și nici nu ar fi crescut numarul bugetarilor și încă cîteva altele iar PNL ar fi cîștigat alegerile.
      Prin mutarea asta însă Orban. vulpoi, nu face altceva decîi să-i dea „șah” lui Cîțu: cum ar fi să-i spună Cîțu secretarei „ia hîrtia și du-o la Cameră!”? Nu s-ar chema că tocmai el, președintele PNL, își dărîmă colegul de partid de la șefia Camerei, asemenea lui Dragnea cu p.-m.?. Taman după ce l-a acuzat pe Orban că-și dărîmă propriul guvern cu moțiunea (deși Orban a afirmat cît de poate de clar ca va vota împotriva moțiunii). Iar dacă nu dă drumul demisiei, îi lasă lui Orban destulă putere spre a reveni în druntea PNL într-o conjunctură favorabilă.
      Orban a jucat la doua capete.
      • +2 (2 voturi)    
        Nicio problema (Duminică, 26 septembrie 2021, 20:20)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Orban a fost inlaturat pentru ca a putut tine sau reface coalitia cu USR. Criza asta a inceput tocmai pentru a inlatura USR-ul.

        Orban va fi exclus din partid.
  • +40 (50 voturi)    
    Iohannis (Duminică, 26 septembrie 2021, 13:55)

    Caligula [utilizator]

    Preferera sa fie presedintele PNL in loc sa fie presedintele Romaniei. A fost ales cu 60% din voturile romanilor si reprezinta interesele a jumatate din PNL, adica 9%. O murdarie.

    Daca parlamentul il suspenda, eu votez pentru demiterea sa.
    • +25 (27 voturi)    
      intelept ai scris Caligula. (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:11)

      Tulai doamne [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      ... ciolanis a aratat ieti, cine este adevaratul presedinte PNL. Ca Presedinte a Romaniei a esuat rusinos, mai incearca la partid. Credeam ca este mai bun ca chiorul, dar ne-a demonstrat contrariul. Marele castigator de ieri este Ciolacu, care se bucura de Citu in fruntea PNL.
    • +18 (24 voturi)    
      Și eu! (Duminică, 26 septembrie 2021, 15:07)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Deși nu sunt mulți cei care i-au făcut campanie ca mine cînd a avut nevoie, de anțărț încoa’ Iohannis m-a convins că nici o clipă nu a luptat să scape țara de PSD ci doar ca să scape el de PSD! „Țara” (adică noi, prostimea) a fost „decît” mijlocul prin care Iohannis și-a atins scopul. PSD îi stătea-n cale - nu putea să-și facă mendrele.
      Trecut-au aproape doi ani jumate de la „referendumul pe justiție” - știe cineva ce s-a mai întîmplat? pentru ce a scos Iohannis milioane de români din case? Între timp, numirile la Parchete? Mă opresc, că-mi crește tensiunea...
  • -23 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:01)

    [anonim]

    • +7 (9 voturi)    
      Pnl a murit ! (Duminică, 26 septembrie 2021, 18:06)

      rapidos [utilizator] i-a raspuns lui

      Iată mesajul lui Mihai Șora:

      „Vă dați seama că nu este vorba doar despre viitorul unui partid, da? Că rezultatul de astăzi ne va atinge pe toți, într-o formă sau alta…? Că nu asistăm la un simplu spectacol unde râdem și suspinăm, strângem din dinți și ne enervăm…?

      Că – între un om cu bune și rele, pe care îl știm de 30 de ani, și un altul, scos peste noapte din joben, cu vădite puseuri autoritare și dezechilibre emoționale, lipsit de cultură politică (și de orice cultură, altminteri), un mincinos patologic cu proptele ascunse în culise ori la vedere – alegerea ar trebui, de fapt, să fie spontană și simplă…?

      Și mai vine și iarna…”
  • +17 (19 voturi)    
    Superman sub efectul kriptonitei prezidentiale ! (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Catu nu poate spune da sau nu intr-o chestiune importanta pana cand nu se consulta cu Iohannis ! Doar ca Superman-ul nostru 2.0 de cate ori se consulta (nici nu mai conteaza ca unele convorbiri nu sunt face to face) cu presedintele mai primeste niste "kriptonita" prezidentiala si prin urmare decizia pe care o ia dupa consultari e una de k.k !

    PS. Evident ca KK este simbolul kriptonitei ! :))))
  • +20 (24 voturi)    
    tragând linie (Duminică, 26 septembrie 2021, 15:43)

    of of [utilizator]

    Dacă luni demisiona Orban de la CDep, Cîțu era forțat să negocieze pe față cu Ciolacu susținere. Așa, îi dă răgaz să negocieze cu USRPLUS o alianță guvernamentală și parlamentară.

    Da, Orban nu e ranchiunos. O fi aparținând trecutului, dar nu sparge toate farfuriile din casă înainte să plece.

    Cîțu, în schimb, l-a amenințat că-l exclude :)
    • +6 (8 voturi)    
      Jocul e limitat (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:00)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Catu nu are sustinerea USR, iar individul nu stie decat sa distruga. E de asteptat excluderea lui Orban din PNL - pe orice fel de motive.
    • +8 (10 voturi)    
      Tragand a doua linie. (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:10)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Daca Orban, prin absurd s-ar incapatana sa nu cedeze sefia Camerei Deputatilor, tinand cont ca a fost votat de 40% din delegatii la Congres, deci avand sprijin serios in PNL, poate sa faca mari greutati PNL-ului in pastrarea sefiei Camerei.
      Deci, Catu e un dobi cand ameninta ca-l exclude pe Orban, habat n-are pe ce lume este.
      N-am gresit deloc cand am afirmat ca este un ecscroc si-un aventurier.
    • +5 (7 voturi)    
      Un rationament corect... (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:34)

      index [utilizator] i-a raspuns lui of of

      ...insa, nu trebuie uitat ca USR nu va intra alaturi de PNL cu catzu premier. Asa ca, o intelegere nu e este iminenta.
      Pe de alta parte, johannis neaga ca plecarea lui catzu din functia de PM nu este necesara.
      Asta echivaleaza, per ansamblu, cu invartirea intr-un cerc. Se vor invarti pana vor ameti. Caci nu se vede nici o speranta de rezolvare a criei. Boala lunga moarte sigura.
    • +8 (14 voturi)    
      Ei (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:37)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Nu se impiedica Catu in subtilitatile astea. Urmeaza excluderea lui Orban si USL 2. Asta e planul de la inceputul crizei, ca altfel nu ar fi declansat criza.
  • -1 (7 voturi)    
    ce stupid (Duminică, 26 septembrie 2021, 17:08)

    John_Re [utilizator]

    seful camerei deputatilor isi depune demisia la guvern.

    make sense?!
    • 0 (4 voturi)    
      nu la Guvern (Duminică, 26 septembrie 2021, 18:56)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      la partid
  • 0 (0 voturi)    
    Constitutie: Nimeni nu poate controla un ales. (Luni, 27 septembrie 2021, 12:54)

    D-or [utilizator]

    Altfel nu am mai alege sute de membri, ar fi suficienti sefii partidelor.