Sondaj Avangarde, comandat de PSD: Ludovic Orban are 16% încredere, Florin Cîțu 14%/ Românii preferă Guvernul de coaliție PNL - USR - UDMR

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 24 septembrie 2021, 14:42 Actualitate | Politic


Iohannis, la PNL
Foto: Facebook
Un nou sondaj Avangarde, comandat de PSD arată că cei lideri PNL, Ludovic Orban și Florin Cîțu au înregistrat o scădere în popularitate Astfel, Orban are 16% încredere, iar Florin Cîțu – 14% iar PNL 20%, cu 17 procente mai puțin decât PSD. De asemenea, la întrebarea care este cea mai bună variantă de guvern, 20% dintre cei chestionați au optat pentru un Guvern de Coaliție PNL-USR-PLUS -UDMR și doar 3% pentru unul minoritar.

La întrebarea ce părere aveți despre oamenii politici? În clasamentul încrederii conduce Alexandru Rafila (36% părere bună), Emil Boc (30%), Klaus Iohannis (28%), Marcel Ciolacu (27%) și Gabriela Firea (24%).

Ludovic Orban - 16% părere bună, 58% părere proastă iar Florin Cîțu: 14% părere bună, 61% părere proastă.


Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri pentru Parlamentul României, dvs cu ce partid politic sau alianță politică ați vota?
  • PSD 37%
  • PNL 20%
  • AUR 14%
  • USR PLUS 13%
  • UDMR 5%
  • PMP 4%
  • PPUSL 4%
Care e cea mai bună variantă de guvern?
  • PNL – USR – UDMR: 20%
  • Nici una, alegeri anticipate: 18%
  • PSD – AUR: 13%
  • Guvern de uniune națională: 7%
  • Guvern de tehnocrați: 4%
  • Guvern minoritar PNL – UDMR: 3%
Sondajul Avangarde a fost realizat în perioada 14 – 21 septembrie 2021, pe 900 de subiecți, prin metoda CATI (interviuri telefonice). Marja de eroare este de 3,2% pentru un nivel de încredere de 95%.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13953 vizualizari

  • +35 (51 voturi)    
    Mda (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:03)

    Tony_K [utilizator]

    Daca ma uit la lista aia, romanul tot prost ramane si dupa 30 de ani. Dezamagitor e putin spus.
    • +3 (17 voturi)    
      Sondaj (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:38)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      platit de PSD nu este credibil. Totusi cred ca PNL s-a prabusit si se va prabusi in continuare, iar USR va castiga procente ca fiind singura alternativa de dreapta. Partidul PPUSL 4 procente ce gluma buna! PNL-ul este tinut inca sus probabil pentru o coalitie USL2 temporara! Posibil procentele reale PNL sunt in jurul de 15%.
      • +1 (9 voturi)    
        . (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:08)

        Raid [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

        nu sunt de aceeasi parere. cand PNL-ul urca si coboara, e electorat luat de la PSD. De aia cand unul scade, creste celalalt, iar USR ramane constant sau cel mult creste cate putin
    • +3 (11 voturi)    
      dar (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:42)

      pedalaion [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Daca romanul ar fi destept cum ar arata sondajele?
      • -1 (9 voturi)    
        USL sub 40% (Vineri, 24 septembrie 2021, 17:17)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui pedalaion

        Atat si ar fi destul.
    • +2 (16 voturi)    
      Romanul (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:15)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      nu e prost, nu are ce vota. Daca esti membru de partid si vrei sa iasa ai tai incearca alt discurs.
      • +1 (11 voturi)    
        No (Vineri, 24 septembrie 2021, 17:00)

        parbriz [utilizator] i-a raspuns lui autan

        Cum era aia PNL, PSD, USR aceeasi mizerie. Cei cu minim de cap au priceput de mult.
    • -1 (11 voturi)    
      Hai nu! (Vineri, 24 septembrie 2021, 17:12)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Slava Domnului ca mai sunt si "dashtepti" de teapa ta in care ne putem pune speranta! Ha! Ha!
    • 0 (4 voturi)    
      Esti nigerian, indian sau peruan? (Vineri, 24 septembrie 2021, 21:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      .
  • +31 (39 voturi)    
    >>>>> (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:06)

    chhe [utilizator]

    Sub conducerea inteleapta a lui Ciolacu, PSD risca sa depaseasca 100% daca nu este atent.
    • -2 (16 voturi)    
      posibil sa aiba dreptate sondajul.. (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui chhe

      .. la cum voteaza aia de la tara doar cu pesede... si voi cum traiti doar in bula voastra. o sa avem surprize mari. hauru o sa impinga usereu sub pragul electoral.
    • -9 (15 voturi)    
      Sau (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:14)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui chhe

      PNL/USR 0%.
  • +2 (18 voturi)    
    Daca tot au marcat banu... (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:07)

    tontu [utilizator]

    ...vrea PSD sa ne spuna ca-l prefera pe Orban?
    • +13 (17 voturi)    
      Ba exact invers (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:45)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Ne spune de ce PSD il prefera pe Citul. Interesul este sa fie un presedinte PNL cat mai putin popular, care sa ingroape si mai rau partidul.
      Nu prea inteleg de ce se mira "analistii" ca PSD-ul il tine in brate pe Citu. Au tot interesul sa iasa Citu presedinte. Popularitata lui e zero iar cu ocazia asta e si aproape imposibila impacarea PNL-USR...castig pe toate liniile
    • +1 (7 voturi)    
      PSD il vrea pe Citu (Vineri, 24 septembrie 2021, 22:12)

      EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      E si motivul pentru care a blocat motiunea inainte de congresul PNL. Pentru ca PSD stie ca daca va castiga Citu o coalitie de dreapta nu mai este posibila.
      Sunt cativa care vorbesc de un guvern minoritar PNL-UDMR, dar e o greseala sa crezi asta, pentru ca PSD nu imparte. Tocmai au aflat ca exista 10 miliarde de furat iar planul e simplu, alegeri anticipate si toti banutii la baronii PSD. Nu au nici un motiv sa imparta cu un PNL care s-a autosabotat.
      Citu stie si el ca urmeaza anticipate si deja au inceput mesajele cu iz electoral din tabara lui. El nu intelege ca cei carora li se adreseaza sunt si vor fi votanti PSD.
      Iar USR va luat o parte din votanti de la PNL, dar vor pierde votanti din cauza atitutidinii idioate in privinta vaccinarii. Totusi in Romania 70% din populatie refuza sa se vaccineze, iar declaratiile lor "extremiste" arata ca fie nu sunt conectati la electrorat sau se considera un partid de nisa, caz in care 10% e deja o super-reusita.
      Eu votez mai tot timpul cu USR si nu voi vota vreodata PSD, dar daca ar fi anticipate voi vota probabil PMP sau chiar AUR.
  • +1 (11 voturi)    
    pieleanu cu pesedeul la 37 (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:15)

    Bokila [utilizator]

    e absolut ridicol....in conditiile in care doar 17 % vor psd la guvernare....doar daca se prezinta la vot doar 20% ar fi posibila o asemenea catastrofa
  • +1 (13 voturi)    
    wtf? (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:15)

    bgf [utilizator]

    Votanti psd+aur = 51%
    Doritori de guvern psd+aur = 13%
    Cred ca votantii acestor partide sunt ...(completati voi)
    • -1 (7 voturi)    
      sunt cum? (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bgf

      mult mai prosti ca cei ce au votat cu ioha sau cu citu?!? oare?

      macar aia au scuza lipsei studiilor, ceea ce inseamna ca 'telectualii ce au pus botu' la ioha si citu sunt de 2 ori mai prosti
  • 0 (14 voturi)    
    PSD și AUR (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:23)

    of of [utilizator]

    51% împreună.
  • +4 (8 voturi)    
    Nu pot sa cred! (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:39)

    Vic_Tor [utilizator]

    Serios, cand vad intr-un sondaj Ppusl, chiar nu pot sa cred absolut deloc ce este acolo. Sondaje cu intrebari "smechere" puse special ca sa induca anumite raspunsuri. Am fost de 2 ori sunat la sondaje si efectiv felul in care te intreaba , ordinea in care pus partidele sau persoanele atunci cand te intreaba, te poate face sa spui ceva si legat de partidele astea fantoma de 0.5%. Daca nu esti o persoana informata cat de cat, nici tu nu stii ce raspunzi.
    • -2 (6 voturi)    
      mda (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      Eu nici nu observasem ca sunt si ratatii aia pana nu am citit intr-un comentariu. Interesanta si prezenta partidului securistului base
  • -2 (18 voturi)    
    Hauru. (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:01)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... le da temelie la userei, cum v-am zis. probabil d'aia s-au si aliat.
  • +7 (9 voturi)    
    psd + aur 51%? (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:13)

    justin [utilizator]

    Dar de dorit un guvern psd + aur 13%? :D

    buna treaba si sondajul asta :)
    • +1 (9 voturi)    
      PSD reloaded (Vineri, 24 septembrie 2021, 17:02)

      parbriz [utilizator] i-a raspuns lui justin

      Mai mult de 51% pentru ca se redistribuie voturile celor care nu intra in parlament. Merge spre 60%.
      • -1 (5 voturi)    
        Merge daca (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:38)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui parbriz

        1- Sondajul e onest. Si nu e.
        2 - Daca alegerile au loc maine. Si nu.
        • -1 (3 voturi)    
          asa e (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 2:06)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          alegerile vor avea loc cand ii convine PSD, adica la primavara, dupa catastrofa din iarna, cand lumea ii va uri din suflet pe "dreptaci"
  • +11 (15 voturi)    
    Totu-i relativ (Vineri, 24 septembrie 2021, 17:18)

    VOX. [utilizator]

    Nu-mi era simpatic Orban, dar de cand cu golanasul Citu, situatia s-a schimbat.
    • +4 (6 voturi)    
      c'mon (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:54)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Nu e perfect, dar comparat cu restul politicienilor de la noi, orban e decent. Desi a cam dat-o si el la pace cu sistemul sau a incercat.
  • 0 (6 voturi)    
    hmm... (Vineri, 24 septembrie 2021, 21:20)

    notnow [utilizator]

    Principala manipulare a acestui sondaj este lipsa dintre optiunile de guvern a variantei "guvern pesede".
    In rest... numai de bine despre sondajele comandate de partide.
    De oricare dintre partide!
  • 0 (2 voturi)    
    ati uitat de rafila (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 9:40)

    Barbaneagra [utilizator]

    Cel mai iubit fiu al poporului este dl Sanducu Rafila, iar locurile 3-4-5-6 sunt ocupate tot de lideri carismatici psd.

    Sunt sigur ca dl Rafila ar sti cum sa gestioneze economia tarii, resursele energetice, preturile la gaze si lumina, cursul leu-euro, ce mai, un geniu priceput la toate, in afara de pandemie.

    De aceea a si fost pus cap de lista. Domnia sa nu a incurajat in niciun fel VACCINAREA, dand inainte cu TESTAREA, testare in scoli, testare la wc, etc. Testare la nivel national, dupa care...CE?

    Dar ar fi bun acolo sus ca e usor de manipulat. Traiasca avangard(a) mafiei care stie ce pune inainte ca sa-ti ia ochii.
  • 0 (0 voturi)    
    rezultat (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 12:13)

    Ilidia [utilizator]

    Rezultatul raspunde dorintelorr PSD ptr. ca acesta plateste...
    Asa ca nu prea este de incredere...