Iohannis va merge la congresul PNL: Îl încurajez pe Florin să continue şi să nu se teamă / Cine mai înţelege reacţiile lui Ludovic?

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2021, 7:48 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
”Florin Cîţu nu are motive să demisioneze sau să fie demis", a spus marți Klaus Iohannis, aflat la New York, adăugând că actualul premier poate rămâne în funcție până la următoarele alegeri. Şeful statului a mai anunţat că va participa, sâmbătă, la Congresul PNL în care se alege preşedintele formaţiunii. El a precizat că actuala criză guvernamentală se va tranșa după congresele PNL și USR PLUS, transmite Agerpres.

Cu privire la criza guvernamentală, el a arătat, marţi, într-o discuţie cu jurnaliştii care îl însoţesc la New York la Adunarea Generală a ONU, că aceasta se va tranşa după congresele PNL şi USR PLUS.

Iohannis nu crede într-o eventuală demitere a Guvernului după cele două congrese şi consideră că premierul Florin Cîţu poate conduce Executivul până la următoarele alegeri.

"Îl încurajez pe Florin să continue şi să nu se teamă şi pe liberali să rămână la guvernare. (...) Florin Cîţu nu are motive să demisioneze sau să fie demis", a spus Iohannis.

Klaus Iohannis a mai afirmat că întotdeauna au existat curente diverse în PNL care s-au tranşat după alegerile interne, fie prin alinierea în spatele câştigătorului, fie prin trecerea la un alt partid, context în care a dat exemplul fostului lider liberal, Călin Popescu-Tăriceanu.

El a afirmat că mai are discuţii cu preşedintele PNL, Ludovic Orban. "Dar cine mai înţelege reacţiile lui Ludovic", a adăugat Iohannis cu privire la declaraţiile recente ale liderului PNL la adresa sa.

Preşedintele Klaus Iohannis conduce, de marţi până joi, delegaţia României la segmentul la nivel înalt al celei de-a 76-a sesiuni a Adunării Generale a ONU, care are loc la New York.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18107 vizualizari

  • +69 (75 voturi)    
    Constituția României (Miercuri, 22 septembrie 2021, 7:55)

    Nyk1 [utilizator]

    ARTICOLUL 84
    (1) În timpul mandatului, Preşedintele României nu poate fi membru al unui partid şi nu poate îndeplini nici o altă funcţie publică sau privată.
    • +32 (40 voturi)    
      Nu e membru (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:00)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pai, nici nu e membru. Tolomacul se duce acolo sa-l sustina pe ala, nu sa se inscrie in partid :))
      • +21 (25 voturi)    
        Nu e membru, dar e seful partidului (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:57)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        .
        • +4 (8 voturi)    
          Vorbesti prostii ! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 13:28)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

          PNL-ul e un partid mare, si cu o astfel de doctrina si electorat incat permite existenta a cel putin 3-4 -5 Aripi Mari in partid:
          1) Aripa Catu, 2) Aripa Iohannis (acum mica si apropiata de Aripa Catu 3) Aripa Ludovic Orban 4) Aripa Emil Boc -Tise care acum sprijina Aripa Catu 5) Aripa Ilie Bolojan care acum e neutra.
          Deci avem vreo 5 ,,focare de putere" in PNL cu 5 ,,presedinti de Partid" : 1) Catu 2) Iohannis 3) Emil Boc 4) Ludovic Orban 5) Ilie Bolojan
          • +7 (9 voturi)    
            In concluzie, o cioara vopsita (Miercuri, 22 septembrie 2021, 15:04)

            Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Cu multe aripi.
          • +7 (9 voturi)    
            Mare, adica < 20%? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:22)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            N-ar fi rau ca, la atatea aripi, sa aiba si-un cap. Macar!
          • +5 (5 voturi)    
            Partid mare, electorat mic (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:36)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            ..... erau pe la 17% inainte de scandalul cu mazilirea USR, acum cred ca e ceva mai jos. Dar de acord, sunt multe guri flamande pe acolo, iar acum trebuie sa imparta totul cu Ciolacu and &. Eu insa m-as gandi ca e Codruta procuror pe la Bruxelles inainte sa dau cu banii UE pe garla.
            • 0 (0 voturi)    
              Nuse vor putea abtine.. (Vineri, 24 septembrie 2021, 9:47)

              Ben-Zen [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

              viespile galbene si furnicile rosii. Sper sa fie locuri suficiente la "facultate".
    • -22 (56 voturi)    
      Cei care l-au votat pe Iohannis (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:23)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      să și-l asume. Că Dăncilă nu era bună, că era „analfabetă”.
      • +20 (32 voturi)    
        Dancila chiar e agramata si analfabeta (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:02)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        din pacate pt Romania suntem pusi tot timpul in fata unei alegeri imposibile. Ori Vadim Tudor in 2000 vs Iliescu ori Iohannis vs Agramata
        • +2 (30 voturi)    
          Chiar și așa analfabetă (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:42)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          tot era mai apropiată de oameni și de nevoile lor decât Iohannis care se crede împărat. Era mult mai benignă pentru țară.
          Apropos, Anisie Pepsiglas sau Turcan cum sunt, dacă Dăncilă e analfabetă?
      • +9 (31 voturi)    
        tovarase postac (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        dancila chiar e analfabeta (nu "era" ca nu s-a desteptat intre timp).

        apropos tu-ti asumi ca l-ai votat pe puscariasul dracnea?! hai sictir cu manipularile voastre ieftine...
        • -10 (24 voturi)    
          L-aș vota pe Dragnea, (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:48)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          care e mult mai empatic cu poporul român, de 100 de ori decât să-l votez pe „împăratul” Iohannis o singură dată.
          • +9 (9 voturi)    
            De ce nu putem nici sa visam altceva decat ce (Miercuri, 22 septembrie 2021, 15:50)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            ne ofera drept Mafia fara frontiere din Romania ? Adica lumea se termina la dragnea-iohannis ?! Nu au existat niciodata doua optiuni reale in alegerea presedintelui ci doar doua fete ale aceleiasi medalii !! Nu vedem acum ca nu era nici o diferenta intre basescu si nascase ? Ce diferenta mai vedem acum intre dancila/ponta si iohannis ?! Vorbesc de moralitate, spirit democratic, inteligenta sociala ? Zero barat ........
        • +9 (9 voturi)    
          Eu imi asum ca l-am votat de doua ori pe (Miercuri, 22 septembrie 2021, 15:37)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Iohannis ! Constat insa ca am avut de ales prima data intre doi nemernici si a doua oara intre doi analfabeti ! Adica, intre Sarsaila si Necuratul ! Sigur ca stiam ca nu e vreo lumina de cand am pus stampila , dar sa gireze comportamentul profund nedemocratic al unui aventurist si idiot complet pe deasupra, e prea mult -pentru mine !! Face exact ce a facut basescu pe care l-a dezavuat public la instalare ! (Eu credeam ca pentru comportamentul nedemocratic si cand colo, el a facut-o din ranchiuna .....)
        • +3 (5 voturi)    
          Da... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:24)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          ...si nici sa joace golf, ca tot poporu', nu stia!
      • +13 (31 voturi)    
        n-ai zis nimic util (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:09)

        User53221 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Faptu ca ai votat un om care intre timp s-a schimbat nu inseamna ca trebuie sa te duci cu el pana la capat. Si faptul ca Iohannis s-a schimbat, nu o face automat buna pe Dancila.
        • +3 (17 voturi)    
          S-a schimbat sau doar acum il vezi? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:37)

          Genialul [utilizator] i-a raspuns lui User53221

          Pentru ca mutul a tacut complet pana acum?
          Cand il purta Ponta si Antonescu cum era, tot asa infumurat si arogant, sau era un bolovan talamb?

          Pentru ca mie sincer si atunci si acum imi pare ca e un bolovan talamb, infumurat si arogant.
          • +2 (8 voturi)    
            pai (Miercuri, 22 septembrie 2021, 14:24)

            User53221 [utilizator] i-a raspuns lui Genialul

            Nu schimba cu nimic faptul ca s-a schimbat sau a fost intotdeauna rau. A fost si inca este o alternativa mai buna decat Dancila.

            Chiar daca ar fi fost intotdeauna rau, tot ce poti sa zici acum e "ti-am zis eu", care nu doar ca nu ajuta cu nimic, ci taie orice dialog civilizat.
        • -2 (12 voturi)    
          s-a schimbat? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:59)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui User53221

          Ntz. Asa a fost tot timpul, doar ca unii au pus botu' si acum fac pe dezamagitele
    • +4 (6 voturi)    
      Uite ca poate ! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 15:44)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sprijinindu-se pe asocierea
      - usr cu aur in vederea initierii motiunii si
      - cetatenilor care dezavueaza actiunile catu/presedinte cu Ciuma Rosie !
      Aduca usr-plus ar fi trebuit sa-si ia zgarciurile aruncate si sa execute ordine lasand dracu acordul aliantei , iar noi cetatenii ar trebui sa stam la locurile noastre ca e pandemie si sa astepram dezvoltarea sa intre in conturile fruntasilor pnl atat de bine cat sa o observam si noi..........
  • +50 (64 voturi)    
    premierul de la Grivco (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:01)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Romania lucrului bine furat!

    Solutia este ca oamenii lui Ludovic sa paraseasca PNL in grup si sa se mute in USR. Atunci PNL nu ar mai avea deloc legitimitate.
    • +14 (38 voturi)    
      USR nu primeste decat (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:52)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      oameni pregatiti profesional si cu putere de munca. Au destui sefi.
      • 0 (6 voturi)    
        E,lasă că pe tanti aia cu „proprietatea e un moft” (Miercuri, 22 septembrie 2021, 17:38)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        ...au putut s-o primească fără probleme.
      • -3 (5 voturi)    
        Wow! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:30)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Pai, daca-i asa cum zici, de ce nu se duc ei sa-si exercite "pregatirea profesionala si puterea de munca." undeva, pe la un job? Ca toti au venit de la saracie la mai bine prin guvern, CA-uri, s.a ?
    • +26 (34 voturi)    
      Partial corect (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:57)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      PNL-istii care nu mai sunt de acord cu traiectoria partidului pot sa paraseasca PNL, dar USR nu ii va lua, cel putin nu inainte de a trece printr-un screening detaliat si interviu. USR nu a fost niciodata entuziasmat sa ia oameni de la alte partide. Au mai fost cazuri in care au "scapat", dar in majoritate USR Plus este compus din oameni fara experienta politica. De asta a si deranjat asa mult dinozaurii politici ai tarii.
      • +11 (17 voturi)    
        Orban - conservator (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:49)

        Barbu M. [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

        Ludovic Orban e un om care a reușit să facă bine și în partid, și în echilibrarea guvernului; problema PNL-ului era compromisul făcut către diverși susținători din teritoriu, primari ex-PSD sau cel puțin cu obiceiuri de PSD, lucru inacceptabil în USR.
        Mai mult, Ludovic s-a poziționat și acționat conservator în repetate rânduri (vezi referendumul „pentru familie”, în fapt al urii), iar USR-ul are o foarte mică minoritate conservatoare, ba chiar și-a îndepărtat și liderul fondator pe motivul ăsta.
        Aș prefera ca Orban să existe în continuare în PNL, ca forță de echilibrare; din păcate, greu de crezut că va mai conta dacă pierde runda asta, și mai rău e că PNL-ul va muri (meritat) pe model PNȚ: pierderea încrederii, susținerea PSD (pe care și unii din PNȚ au făcut-o, de făcea Coposu ca titirezul în coșciug) și, nu în ultimul rând, ignorarea clasei angajaților în favoarea „business-urilor”.
    • -7 (9 voturi)    
      asta nu se va intampla (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      din simplul motiv ca acolo este cu mult mai rau decat in PNL.

      O sa vedem pe cine vor decide sa aleaga ca Presedinte la USR. Daca iese Barna pot spune clar ca va fi mai rau ca in PNL sub FC.

      Stiti cine se bucura de aruncatul maslinii in interiorul PNL sau intre PNL si USRPlus? aia de la Haur si cu tontalacii de la pesede #ciumarosie.

      Hai sa incercam sa vedem mai departe de chestia asta pas cu pas - hai sa vedem la 2-3 pasi daca nu la 5 pasi mai departe and just follow your path.
    • -5 (11 voturi)    
      dar ce parere buna au (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:19)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      USRistii despre ei neicushorule...

      Zic ca omului ii sta bine sa fie mai asezat, mai atent si mai humble/rezervat in ceea ce afirma.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu se poate (Miercuri, 22 septembrie 2021, 21:36)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      pentruca oamenii lui Ludovic nu sunt leghebedisti.
  • +43 (47 voturi)    
    stai sa vezi la alegeri (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:09)

    John_Re [utilizator]

    ce se va transa criza...
    la fel ca la PNTCD. pentru cine isi mai aduce aminte.

    lol. :))
    • +15 (15 voturi)    
      nici PNL nu mai speră la altceva (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:09)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      De aia au lăsat deoparte orice grijă pentru aparențe și acum trag tare să-și facă "plinul".
  • +66 (70 voturi)    
    Domnule președinte Iohannis, (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:11)

    Rescator [utilizator]

    Nimeni nu mai înțelege reacțiile Dv.Mizați pe un cal mort,
    numitul Super-Cîțul având toate defectele posibile ale
    unui biped.Dacă împărtășiți aceleași *valori* cu ale
    individului periculos și profund nociv pentru România,
    înseamnă că lucrați la demolarea și prăduirea țării
    și la sărăcirea extremă a cetățenilor ei.Cred că o să
    culegeți roadele orbirii și iubirii de Super-Cîțul!
    • +30 (32 voturi)    
      Premierul Grivco a batut palma pe sub masa cu PSD (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:52)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Traim deja in USL2

      De asta e nevoie de alte partide decat alea care au distrus Romania in ultimii 31 de ani, alea nu se mai vindeca, uitati-va cum tin in brate legile pt folosul evazionistilor si controlul asupra judecatorilor care misca`n front..
      • -4 (10 voturi)    
        Si USR nu? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:43)

        Genialul [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        De ce nu se pune USR la masa cu PSD si AUR si sa cada de acord sa cada guvernul, si ATENTIE apoi anticipate, nu daor sa il schimbe pe Citu.

        Daca PSD nu intra in joc pentru o miza nula in a-l schimba pe Citu nu inseamna ca il sustine sau ca au batut palma cu Iohanis.
        Dar nici USR nu vrea alegeri anticipate si PNL stie asta de asta le forteaza mana, si PSD stie ca USR si PNL nu vor anticipate nici sa guverneze cu ei, de asta nu se baga sau cel putin nu vor sa rezolve criza.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce zici? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:34)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Pai, "demolarea și prăduirea țării" n-aduc niste "roade" chiar asa rele!
  • +34 (44 voturi)    
    iata un motiv de suspendare! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:20)

    Antenistontel [utilizator]

    .
    • +17 (29 voturi)    
      cui prodest? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:57)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Legal, da, ar fi motiv de suspendare.
      Practic, suspendarea ar folosi doar PSD-ului si nici nu poti crede realist ca ar fi aprobata prin referendum (desi, se joaca).
      Este insa pacat ca Iohannis se afunda in greseala de a sustine contra tuturor evidentelor si contra tuturor regulilor constitutionale un psihopat incompetent precum Citu. Se pot gasi solutii care sa fie bune pt tara, si care sa nu insemne pierderi politice pt Presedinte.
      • +12 (12 voturi)    
        JK (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:22)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        se vede pe cai mare - se vede presedintele UE...

        dreac - ii iei boii de la carutza unui astfel de om???
        Il lasi sa cada singur, pas cu pas.

        Inca o crosa pentru dl. Presedinte!
      • +1 (3 voturi)    
        Pai nu? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:38)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Stand linistit si judecand, ai sa vezi ca PSD iese castigator in oricare dintre variante- mai putin in caz de refacere a aliantei PNL-USR cu cruce- si care pare tot mai indepartata.
  • +46 (56 voturi)    
    Aha (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:23)

    costicatrombon [utilizator]

    Si cand te gandesti ca iesisera zvonuri ca va fi numit dupa 2024 mare sef la NATO, nu stiu ce functie pe la Bruxelles....de fapt o sa ajunga ca Basescu un rebut al Istoriei
    • +23 (25 voturi)    
      Băsescu e europarlamentar. (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:53)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui costicatrombon

      Sasu nu va fi nici măcar atît.
      Poate să-l ia Merkel consilier la partid...
      • 0 (2 voturi)    
        Cine? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:40)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Ti se pare ca asta ar putea consilia pe cineva? Si, chiar daca ar face-o, l-ar asculta cineva? Toti care-l ascuta pe-aici o fac numai de frica.
  • +41 (49 voturi)    
    Jhonny un altfel de Dancila (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:28)

    tkd [utilizator]

    Poate mai periculos :
    pai sa enumeram cateva realizari ale guvernului Catu-Cutzau
    1.Distrugerea puterii de cumparare cu liberalizare pietei energiei unde alti baieti destepti,de la furnizare,fac averi colosale de pe spatele nostru,am avea agentii care sa faca controale da ghici ce sunt mana in mana cu jepcarii
    2.O pandemie gestionata ...ca sa fiu delicat in cea mai abject mod,Cutzu a fost cel care in mai ridica toate restrictiile si trambita chiar daca nu pe fata terminarea pandemiei
    3.O criza continua guvernamentala ce a culminat cu distrugerea coalitiei de guvernare cu girul lugibrului nostru presedinte si cu aducerea in prim plan a Udmr
    4.Si poate cel mai rau...asigura venirea la putere a PSD cu un scor mai mare poate decat cel de pe vremea lui Dragnea
    Si atunci Johannis scuteste-ne cu partizanatul tau de 2 lei ca ne-ati saracit mai nesimtitule!
  • +39 (49 voturi)    
    Iohannis esti pentru noi Dragnea 2 (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:30)

    yellowdog [utilizator]

    Ce mi-e Iohannis ce mi-e Dragnea? Amandoi corupti pana in maduva oaselor.
  • +26 (26 voturi)    
    Dumnezeu îți ia mai întâi mintile (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:52)

    Koczka [utilizator]

    Pe ficus îl mănâncă în cur de o suspendare și poate și de o revocare.
    Acum când pandemia e în floare ar putea sa se abțină măcar de a participa la congrese și adunări generale.
    • +9 (11 voturi)    
      suspendare si revocarea - abia le asteapta (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:50)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      ii vor prinde foarte bine, nu are de ce sa se teama. Poate chiar isi doreste.
      Abia asteapta sa incaseze pensia speciala, chiriile si ceva salariu de pe la UE/NATO unde tot ce va trebui sa faca este sa poarte costum. Pe Carmen o asteapta o batranete tare linistita, plina de croaziere si vacante la ski
    • +8 (8 voturi)    
      As merge la referendum (Miercuri, 22 septembrie 2021, 13:00)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Si as vota pentru demitere
  • +26 (28 voturi)    
    Ambele solutii sunt pierzatoare pentru pnl si KI (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:53)

    axxa [utilizator]

    Ki are dreptate in privinta lui Orban, ale carui decizii l-au pus nu de putine ori pe presedinte in situatii absolut penibile in conferintele de presa. Ma refer la racolarile din psd si la numirile politice aberante facute in agentii si structuri din subordinea guvernului si parlamentului, cea de la Apele Romane fiind de notorietate. Era clar ca Orban nu mai raspundea la comenzile presedintelui, dar alegerea facuta de Ki de a merge pe mana lui Citu e catastrofala, pe aceeasi linie cu episodul Gorghiu la conducerea pnl dupa castigarea prezidentialelor de catre ohannis
    • -2 (12 voturi)    
      si daca, la limita (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:25)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui axxa

      FC ajunge sef de partid la PNL si in 6 luni KWJ dispare ca Presedinte???

      cred ca nu am avea decat de castigat - s-ar elibera PNL-ul de o serie intreaga de presiuni prezidentiale care sunt big loosers.

      chiar nu crede nimeni ca JKW poate sa dispara din arena politica si internationala in urmatoarele 6-8 luni de zile???
      • +4 (8 voturi)    
        Nu, pentru USR nu isi doreste asta (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:47)

        Genialul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        USR in paguba lor, nu doresc nici anticipate nici sa il demita pe Iohanis. Vor sa stea in opozitie pana in 2024 cand spera ca vor obtine mai mult.

        PSD nu vor sa il suspende pe Iohanis cu un vot la limita pentru ca risca sa fie revalidat de popor, ceea ce l-ar legitima.
  • +36 (36 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:09)

    Soljenitin [utilizator]

    Il poti scoate pe Iohannis din Grivco, dar nu poti scoate Grivco din Iohannis.
  • +34 (36 voturi)    
    Halucinant (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:11)

    Caligula [utilizator]

    "Florin Cîţu nu are motive să demisioneze sau să fie demis" - asta e declaratia anului.
    • +2 (4 voturi)    
      Motive? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:43)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      El nu are; da' poate au altii!
  • +33 (33 voturi)    
    dar cine mai intelege?! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:33)

    gwolf [utilizator]

    daca Romania mai este un STAT sau o padure central-africana?
    - niciun dosar/ancheta mare solutionat (mineriada, 10 august, explozia de la Arad, spionul rus a lui Catu);
    - interlopi si mafioti la putere pe cel putin 1/3 din teritoriul national adica statul si legea au pierdut suveranitatea. Oamenii ajung sa fie torturati si omorati in paduri cu politia langa ei...
    - 0 strategie energetica, 0 initiative de investitii si abandon total la mana puterii ostile de la rasarit;
    - o armata senila si impotenta, parazitata de grasani incompetenti si corupti care apeleaza la aliati inclusiv pentru elementarele misiuni de politie aeriana;
    - o clasa politica de toata JENA si dispretul, cu cele mai mizerabile si corupte partide aflate in fruntea preferintei electoratului si a tarii;
    - un prim ministru care ne face sa OFTAM DUPA DANCILA! tinut in brate de un presedinte anost, baricadat dupa propria irelevanta morala si cu 0 credibilitate!

    Asta e "tara ta", dulap capos! asta e mostenirea pe care o vei lasa dupa 10 ani de mandat. Vezi-ti mai bine de dezvelit statui si terenuri de golf cu pensia speciala pe care ti-o voi plati de bou ce sunt ca mai stau si muncesc in "tara" asta de kkt a ta!
    • +12 (14 voturi)    
      ? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:51)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      padure ai zis?
      • +11 (13 voturi)    
        UDMR has entered the chat (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:57)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui young_e

        Nu mai e Drujba lui Dumnezeu printre noi, dar rezolvăm cumva.
  • +28 (28 voturi)    
    klaus ridica pusca (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:49)

    muvis [utilizator]

    Nu pot sa nu-mi aduc aminte de Basescu in 2015-2016, cand ne uimea cu declaratiile lui in care se pozitiona la 180 de grade fata de lupta anticoruptie, reprezentata atunci de DNA si LCK.
    Exact asa face acum klaus, desi noi il banuiam de mult timp, acum pare ca a intrat intr-o cursa contracronometru, asa cum era Basescu atunci.
    Miza trebuie sa fie foarte mare.
    • +10 (10 voturi)    
      DA (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:35)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Miza este cariera de mai departe.

      Problema? scheletele din dulap - multe.

      Se vede clar presedinte la UE sau poate secretar general NATO??? it[s far away - Michel, actualul sef al UE, este mult in spatele predecesorului lui - dar este adevarat ca este puternic sustinut si acela de comunitatea evreiasca.

      dar sunt multe obstacole in tara.
      Atat timp cat JWK nu a inteles si a reactionat gresit in tara nu este indreptatit sa creada ca este capabil si nici nu are anvergura internationala necesara.

      Poate sa fie sustinut de toti evreii din lume dar JWK nu are anvergura si mai sunt si alti oameni puternici care isi dau seama cat este de gaunos pe interior - vezi discursul de la ONU de ieri.

      Business, business, dar cu prostii nu te pui si este recomandat sa ii scoti din joc inca inainte de a ii invita sa joace ...- vezi cazurile Trump&Biden - de mare anvergura amandoi.
  • +14 (14 voturi)    
    ultimul drum (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:06)

    traiang [utilizator]

    Cred ca si-a dat mana cu Citu sa duca PNL-eul pe ultimul drum
  • +17 (17 voturi)    
    iohannis (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:43)

    liviu_ [utilizator]

    nu incalca putin cosntitutia cand face asta?!
    adica el ca presedinte are voie sa faca politica?!

    bunu simt il incalca de mult... asta stiam deja

    ba nene... pe ilescut l-am urat... pe constantinescu l-am urat... cu basescu a fost o relatie love-hate dar in principiu si pe asta l-am urat... cand l-am ales am zic in sf. un presedinte care e pe placu meu... la alegerile de acu putin timp nu mai eram asa incantat dar na , nu iesea dancila. acum imi dau seama da e mai rau ca cei enumerati mai sus... ma rog nu si decat iliescu, totusi nu te poti bate cu un genocid...

    dar e clar ca e un presedinte extrem de slab, un politruc care nu-si urmaeste decat interesele proprii

    interes pentru popor 0%, interes pentru furt 200%

    macar poate se sparge pnlu si terminam odata cu gluma asta proasta de partid.... dar cu ce pret pt romania?!
    • 0 (2 voturi)    
      Pe alese! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:48)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dupa cum spui, ai mana buna! Te asteptam si-n 2024!
  • +13 (15 voturi)    
    penibil (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:04)

    vladbv [utilizator]

    oenibil cum te adresezi cu “ florin”… “ ludovic”…. ��/�� ce vrea sa spuna asta…?!?
    e greu sa spui dl catu, dl orban…..?
    ( asa e si la psd dragnea: viorica, marcel, silviu, liviu, … )
    PENIBIL.
    ar fi de ras daca nu ar fi de plans.
  • +12 (12 voturi)    
    in sfarsit! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:06)

    catelu [utilizator]

    S-a prins și plăvanul, în sfârșit, că e o criză politică în România! E un pas mic, dar la viteza lui de reacție e bine.
  • +20 (20 voturi)    
    Nu, (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:08)

    Nonidem [utilizator]

    Nu, domnule Presedinte!Orban poate nu mai e de inteles, dar dumneavoastra in mod cert sunteti total de neinteles!Si pentru ca nu pot-cu toata politetea sa ma abtin: ati dovedit cu supra masura ca sunteti submediocru si neonest!Cu dispret,un fost votant de al dumneavoastra!
  • +14 (16 voturi)    
    Vai de capul nostru (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:10)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Acest portdrapel al dezastrului bine făcut nu vrea decât să ne ajute să ne umplem timpul până în 2024, când i se încheie mandatul.
  • +14 (16 voturi)    
    Ce face Iohannis (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:18)

    yol [utilizator]

    acum, e baselu x 10. Macar ala se mai ducea si la alte partide la congres. ( il mai vedeai pe la tsd, mai punea pe cineva din opozitie la sri)
    Daca il invita AUR, pentru ca asta va fi scuza lui, ca a fost invitat la pnl, ce va face?! AUR e un partid ales democratic si indiferent de viziunile lor, mai mult sau putin extremiste, reprezinta un segment din populatia romaniei.
  • +10 (10 voturi)    
    Rușine, dl. Iohannis (Miercuri, 22 septembrie 2021, 12:08)

    Addi [utilizator]

    Constituția României interzice Președintelui să facă politica partizană, sa susțină un candidat la congresul unui partid. Chiar nu va mai pasa deloc că bulversați aceasta societate prin deciziile pe care le luați. Nu va mai pasa de cei care v-au votat? Suntem în valul 4 al pandemiei și guvernul dvs, premierul dvs, nu au făcut nimic da pregătească tara pt acest val pandemic. Suntem ultimii în Europa la vaccinare, nu s-au luat niciun fel de măsuri preventive, premierul dvs se afișa la festivaluri rock. Veți avea pe conștiință oamenii care vor suferi din cauza pandemiei sau crizei economice. Nu va pasa? Veți distruge acest partid istoric și cu asta veți intra in istorie. Cu aceasta "realizare" și cu degringolada din tara pe toate planurile. As merge la locul Congresului fost a sa protestez. Dar nu cred că veți veni. Cineva va va trage de mânecă sa nu va dați în spectacol. In fond, v-ați anunțat susținerea. Guvernarea aceasta va răspunde pentru dezastrul care îl creează și nu va fi doar răspundere politica.
  • +8 (8 voturi)    
    Vai si amar (Miercuri, 22 septembrie 2021, 12:34)

    MCR [utilizator]

    Dintre Citu si Orban este clar ca varianta Orban este mai sanatoasa. Dupa aceasta declaratie este clar cine conduce debamdada in tara .
  • +7 (7 voturi)    
    Aparent Iohannis il sprijina pe Citu (Miercuri, 22 septembrie 2021, 13:00)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    Dar de fapt el sprijina cu MAXIMA IRESPONSABILITATE o co-guvernare PNL -PSD. Fiindca asta inseamna Citu premier iar Iohannis n-are frisoane la auzul ideii. Lui sa-i mearga bine si sa doarma linistit la Cotroceni!

    Dar ca orice politician lipsit de viziune si de contact strins cu realitatea va primi o copita neasteptata in dantura de la viata. O ateptam cu nerabdare.
  • +5 (5 voturi)    
    Vizionarul Johanis, (Miercuri, 22 septembrie 2021, 14:05)

    Monica_A [utilizator]

    Dl Presedinte are incredere in Catu,Rares Bogdan etc ,considerandu-i viitorul PNL-ului.Il intreb pe d-sa cat o sa dureze pana cand cei doi ii vor da lectia pe care o merita orice naiv?
  • +3 (3 voturi)    
    Neutralitatea presedintelui? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 14:44)

    Tulai doamne [utilizator]

    .. doua posibilitati sunt in joc, prima ca vrea neaparat sa scape de Orban, a devenit periculos pt domnia sa. A doua, gasca Citu are la mana presedintele si-l santajeaza. Oricum consider o nesimtire sa influienteze si sa dirijeze votul delegatilor. Ce spune SRI, ce spune SPP, ce spun politicienii UE, ce spun gazetarii din Romania si de peste hotare?
  • +6 (6 voturi)    
    Deja vu persistent (Miercuri, 22 septembrie 2021, 15:13)

    Mihail. [utilizator]

    Adunatura identica cu cele de la congresele PSD, populate de baroni gusati.
    • +4 (6 voturi)    
      Si cu interventiile lui basescu in pdl, dezavuate (Miercuri, 22 septembrie 2021, 15:52)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      public de fiinta nelocuita de la Cotroceni !! Interventii identice !
  • +1 (5 voturi)    
    Presedintele nu-l intelege pe Orban ! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 15:54)

    deval [utilizator]

    As zice ca nu intelege mult prea multe Presedintele dar si nefericitul de nea Orban ar trebui sa stie ca astea sunt ultimele zile cand va mai fi ascultat de cetateni si doar acum mai poate spune ceva care sa ramana semnificativ . Sa nu se bazeze pe istorie ca nea Catu se ocupa si de aia ..........
  • +4 (4 voturi)    
    GROPARUL PNL (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:01)

    Susufler0 [utilizator]

    GROPARUL ROMANIEI !
    PS. Un ficus... un dulap !