Noul partid al lui Dragnea, făcut de Codrin Ștefănescu. Îl sprijin cu tot ceea ce ştiu eu, cu toată experienţă mea politică, administrativă și economică

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 20 septembrie 2021, 9:57 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu si Liviu Dragnea (arhiva)
Foto: Facebook
​Fostul lider al PSD Liviu Dragnea anunţă că patru „oameni obişnuiţi” în colaborare cu fostul secretar general al PSD Codrin Ştefănescu, unul dintre apropiaţii săi, au pus bazele unui nou partid politic, denumit Alianţa pentru Patrie.

„Nu este un partid naţionalist, nu este un partid radical, nu este un partid xenofob, nu este un partid radical, nu este un partid anti-european sau anti-atlantic. Dimpotrivă”, afirmă Dragnea, care anunţă că i-a cerut avocatei sale să iniţieze un demers în instanţă pentru a lămuri dacă are sau nu voie să activeze politic.

"S-a discutat foarte mult, primii care au vorbit că mi-am făcut partid, că asta fost discuţia, au fost cei de la noul PSD. Eu, ştiţi bine, nu am ieşit public până la momentul asta. (...) Nu am ieşit public şi nu am spus nimic despre asta, nici Codrin nu a spus nimic despre asta. Prin octombrie, am avut o discuţie cu Codrin, Codrin a venit des la mine la vizită și m-a ajutat enorm acest om de un mare caracter şi de un curaj incredibil. Şi mi-a zis că el simte nevoia să sprijine apariţia unui nou partid, un partid care să nu mai fie măcinat de compromisuri interne, de oameni care n-au curaj, de acoperiţi, de oameni infiltraţi, de tot felul de interese împletite care până la urmă distrug un partid sau îl lasă acolo unde trebuie să fie, 20%, ca să fie mai multe. Şi am zis că sunt de acord şi îl sprijin cu tot ceea ce ştiu eu, cu toată experienţă mea politică şi administrativă, economică, să se întâmple acest partid. Şi a găsit mai mulţi prieteni de-ai lui, patru oameni obişnuiţi dar cu curaj care au devenit membri fondatori la acest partid, Codrin neimplicându-se de la început în documente pentru a nu risca ca undeva pe parcursul procedurilor să se blocheze. Astfel încât partidul s-a înfiinţat şi se numeşte Alianţa pentru Patrie”, a afirmat fostul lider social-democrat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6220 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    codrine, nu-i faci o cerere si lui cacatzu? (Luni, 20 septembrie 2021, 10:00)

    qwerasdf [utilizator]

    (+ alti cativa de la pnl) ati fi de tot rasul! ati reusi performanta sa fiti numai hahalere in partidul ala
  • +10 (12 voturi)    
    Woow (Luni, 20 septembrie 2021, 10:16)

    gibon47 [utilizator]

    Livache și-a făcut partid. PDNA !
    • 0 (0 voturi)    
      unii (Luni, 20 septembrie 2021, 17:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gibon47

      cică iar fi propus lui dragnea să-și numească partidul OLAF, dar a înghețat instantaneu când a auzit.
  • +20 (24 voturi)    
    Bai (Luni, 20 septembrie 2021, 10:21)

    Costi888 [utilizator]

    Dar nu le o fi rusine sa vina cu denumirile astea? Intreb si eu? Ce obraz sa ai.. dupa ce ai facut ce ai facut, in partidul in care ai fost si te ai consacrat, sa vii cu un partid “Alianta pentru Patrie”. Blasfemie si bataie de joc. Pentru patrie.. auzi la ei..
    • 0 (0 voturi)    
      Sa parafrazam putin (Luni, 20 septembrie 2021, 15:15)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      "Dulce ca mierea e inchisoarea Patriei"
  • +12 (16 voturi)    
    Ce mai alianță! (Luni, 20 septembrie 2021, 10:21)

    BEDE [utilizator]

    Mai bine îi spunea Alianța Slugilor lui Dragnea.
    Cum tot nu s-a făcut legea să fie fără penali în funcții publice, are șanse să facă ceva dacă nu mai este condamnat în alt dosar.
  • +12 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 septembrie 2021, 10:22)

    [anonim]

  • +4 (8 voturi)    
    alt prost (Luni, 20 septembrie 2021, 10:22)

    revo [utilizator]

    isi cheltuieste banii pe cariatul viitor puscarias pe termen indefinit.
  • +7 (13 voturi)    
    Iti dai seama cand un partid e facut de cioflingar (Luni, 20 septembrie 2021, 10:28)

    Susufler0 [utilizator]

    dupa cum isi numesc partidul : "...pt Patrie", "... pt Tara" , "... pt Natiune"etc. Daca mai e ceva si cu "Alianta" ori "Uniunea" atunci e clar ca e vorba de niste cioflingari care nu vor sa iasa din politica precum niste prosti ci ca adevarati natarai !

    PS. Priviti-l pe Cordin - Capsula fara Capison - Stefanescu si va veti convinge !

    PPS. Cat despre zombiul politic Daddy - Dinti de Grebla - Dragnea nu am decat o explicatie : O cam incurca pe Irinuca stand acasa pe capul ei, asa ca l-a trimis in politica din nou ca sa mai respire si ea.

    PPPS. In fond e inca tanara !
  • +13 (15 voturi)    
    Ce drog tare e PUTEREA ! (Luni, 20 septembrie 2021, 10:34)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Unii oameni (care au gustat-o deja) ar face orice ca sa aiba acces la ea, cu orice pret, calcand peste cadavre (inclusiv propriul cadavru politic).

    Dovada suprema este ca foarte multi politicieni mor in functii, nu s-ar retrage, Doamne Fereste... !
  • +7 (11 voturi)    
    blestem (Luni, 20 septembrie 2021, 10:38)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Întruna sa-i vedem, asta ne e soarta.
  • +11 (13 voturi)    
    fix nationalist, radical ai anti-europan (Luni, 20 septembrie 2021, 10:44)

    Remarque [utilizator]

    codrin stefanescu nu poate crea "decat" un partid nationalist, radical, extremist ai anti-european, in special sub obladuirea lui dragnea.

    Ceea ce este foarte bine, pentru ca va smulge procente din simpatizantii extremisti ai psd si aur. Lupta este pe stanga, in tot ce au ei mai mucegait, scurs si mlastinos.
  • +9 (15 voturi)    
    Ar fi minunat! (Luni, 20 septembrie 2021, 11:13)

    Cataleya [utilizator]

    Daca in noul partid vor intra si Iordache, Nicolicea, Serban, Mitraliera, Plesoianu, Carmen Dan si Sosoaca...esecul e mai mult decat garantat!
    Iar de la anul e loc chiar si pt Dorneanu, ca-i expira mandatul la CCR.
    • -2 (2 voturi)    
      In ,,Alianta (Luni, 20 septembrie 2021, 11:58)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      pentru Patria Sovietica" pot sa intre:
      Diana Iovanovici (Sosoaca dupa casatorie) si Nicolicea (care e sovietic cum e si Dragnea).
      Pot sa intre Mihai Fifor care e sovietic si Crin Antonescu de la PNL
      (tot sovietic).
      Dorneanu e roman. N-o sa intre niciodata in asa ceva.
      Mai degraba se intoarce in PSD.
  • +8 (10 voturi)    
    Propunem lui Draqnea, după modelul (Luni, 20 septembrie 2021, 11:19)

    nick24 [utilizator]

    din Bulgaria, înființarea unor partide pt destabilizarea Romàniei și așa mult prea destabilizată, cu urmâtoarele denumiri:
    Ridică-te Romànie! Venim!
    Partidul Democrat Român pentru Statele Europene și mondiale
    Uniunea română pt democrație directă
    Patrioții României
    Frontul național pt salvarea României ( e luat deja din 89 de FSN)
    Mișcarea Mihai I -iul
    Vara Româneasca
    Uniunea Stângii pentru o Republică Curată și Sfântă
    Mișcarea Che Guevara
    • +2 (2 voturi)    
      Sau, mai degraba (Luni, 20 septembrie 2021, 12:22)

      DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Coalitia pentru Unitatea Romanilor (C.U.R.)
      Am mai spus-o...
  • +2 (2 voturi)    
    Niciodata nu s-a mintit mai mult... (Luni, 20 septembrie 2021, 11:33)

    un_moftangiu [utilizator]

    ...ca atunci cand politicienii au luat in gura Patria, Poporul, Neamul, Interesul National. Posibil sa ne mai fi maturizat si noi. Posibil.
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 septembrie 2021, 12:00)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    mda (Luni, 20 septembrie 2021, 13:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    e un partid unde noi ca hotii vrem sa ne intalnim si sa vedem unde mai facem smecherii pe banii publici

    a declarat domnul Codrin :DD
  • +2 (4 voturi)    
    "S-a nascut din lacrimi, deznadejde si suferinta" (Luni, 20 septembrie 2021, 13:23)

    Susufler0 [utilizator]

    (Liviu Dragnea, despre partidul nou infintat)

    PS. Cine l-a vazut si l-a auzit pe Dinti de Grebla ieri seara la TV Realitatea+ in emisiunea fostei sale purtatoare de cuvant Anca Alexandrescu, musai trebuia sa aiba la indemana un antivomitiv !
  • -2 (4 voturi)    
    Nu stiu daca mai era nevoie de inca unul (Luni, 20 septembrie 2021, 13:49)

    Mihail. [utilizator]

    Dar mai rai decat colegii lor de diverse culori n-au cum sa fie.
  • +3 (3 voturi)    
    alt GIO "pentru patrie" (Luni, 20 septembrie 2021, 14:11)

    Non [utilizator]

    "dăcât"
  • +1 (1 vot)    
    Justitia e cu voi, doarme, hiberneaza! (Luni, 20 septembrie 2021, 15:24)

    Entiu [utilizator]

    Va jucati de-a partidele. Justitia e cu voi, hiberneaza! Va vor merge iar bine afacerile si furturile pe banii nostri - ati probat deja.