Ludovic Orban: Nu joc golf. Să faci promovare la golf în situaţia actuală mi s-a părut total deplasat

de DP     HotNews.ro
Duminică, 19 septembrie 2021, 19:00 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Ludovic Orban cataloghează drept „total deplasat” gestul preşedintelui Klaus Iohannis de a promova golful ca sport, el arătând că acesta este un sport accesibil unor categorii de persoane, şi nu tuturor, aşa cum a afirmat preşedintele, scrie news.ro. Orban a subliniat că pentru practicarea golfului este de asemenea nevoie nu doar de „anumit nivel” al veniturilor, ci şi de timp.„Nu joc golf. Chiar să faci promovare la golf în situaţia actuală, mi s-a părut total deplasat”, a afirmat Ludovic Orban duminică după amiază, într-o emisiune la B1 Tv, întrebat dacă preferă golful sau sporturile de echipă.

De asemenea, întrebat dacă în opinia sa golful este un sport accesibil, Orban a răspuns că pentru practicarea acestui spot este nevoie de un anumit nivel al veniturilor şi de timp.

„Toată lumea a demonstrat contrariul. Accesibil celor care au un anumit nivel de venit, care este un venit peste medie şi celor care au timpul necesar pentru a putea să practice golf”, a adăugat Ludovic Orban.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat sâmbătă, la evenimentul organizat de compania Dacia Renault cu prilejul decernării premiilor Cupei de Golf „Paul Tomiţă”, că golful, un sport care nu e deloc exclusivist şi care oferă un foarte bun prilej de a petrece mai mult timp în natură, se poate practica la orice vârstă, încurajând pe cât mai mulţi să descopere acest frumos sport, care oferă multe satisfacţii.
”Mă bucur să întâlnesc aici atâţia oameni pasionaţi de golf, un sport care nu este deloc exclusivist şi care oferă un foarte bun prilej de a petrece mai mult timp în natură, de a face mişcare, mai ales în acest context pandemic care face dificilă practicarea multor sporturi. Golful se poate practica la orice vârstă şi încurajez pe cât mai mulţi să descopere acest frumos sport, care oferă multe satisfacţii”, a afirmat preşedintele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















13400 vizualizari

  • -29 (43 voturi)    
    S-a terminat! (Duminică, 19 septembrie 2021, 19:39)

    IoneI [utilizator]

    Povestea dintre Orban și PNL a luat sfârșit. Ori se duce la alt partid ori își face un pardin nou. De-a lungul timpului Orban a demonstrat mai mult prin vorbe decât prin fapte.

    Chiar dacă el are dreptate, fiind un politician matur, nu este omul care să inspire forța necesară pentru a învinge!
    • +21 (21 voturi)    
      Câțu inspiră forță pentru a învinge, așa-i? (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:12)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      Adevărat, știe mai bine decât oricine să calce pe cadavre ori în politică asta e esențial. Dar trebuie să te mai ducă și bibilica la ceva bun pentru oameni. Cîțu e un Ciorbea la pătrat care va distruge PNL-ul așa cum a făcut Ciorbea cu PNȚCD-ul.
    • +16 (16 voturi)    
      "Mai mult prin vorbe decat prin fapte".. (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      Spre deosebire de cine?.
    • +12 (12 voturi)    
      adevărul e (Luni, 20 septembrie 2021, 8:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      că cîțu (mișto cacofonie) inspiră de-a dreptul un elan muncitoresc debordant doar când îl vezi. Trepădușii tremură ca gelatina la fiecare respirație a mărețului șoricel. Iohannis se ferește mereu să nu-l calce pe magnificul, mai ales în timpul partidelor de golf pe care le joacă cu el, între 2 ședințe de Guvern.
    • +4 (4 voturi)    
      povestea pnl-lui lui K.Onanis s-a terminat (Luni, 20 septembrie 2021, 11:07)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      realitatea este ca Iohanis este un inept (prost, la propriu) care promoveaza inepti ca sa-si mentina puterea in partid.
      Doar uitati-va ce turma de prosti (la propriu) pastoreste Onanis in pnl de cand este el bulibasa in partid.
      Cu psd este aceeasi poveste, ce te poti astepta de la unu ca Ciolacu? Evident ca se va inconjura de prosti (la propriu).
  • +61 (67 voturi)    
    Nu pot decât să-i dau dreptate lui Orban (Duminică, 19 septembrie 2021, 19:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    Orban mi se pare un om echilibrat, un domn în comparație cu istericul drogat. PNL-iștii vor alege însă nu omul ci interesul imediat personal, nu interesul partidului. Să le fie de bine, mor pe mâna lor căci la alegerile de peste 3 ani mi-e teamă că se va alege praful de acest partid emblematic al politicii românești. Cu Câțu și Iohannis înainte, prăpastia e aproape.
    • +19 (19 voturi)    
      Doamne fereste ! In 3 ani se duce si Romania... (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:41)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      3 ani cu Cîțu sef la PNL si sef de Guvern, pana la PNL, se alege praful si de tara asta.... Cîtu a demonstrat ca pentru interesul lui si al baronilor PNL (era sa scriu PSD...) nu tine cont de nimic. Nici macar, de Romania....
    • +15 (15 voturi)    
      In comparatie cu ce e acum in PNL, da (Duminică, 19 septembrie 2021, 21:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Dar nu pot sa nu ma uit in urma si sa nu vad seria imensa de prostii facute ca politician : obedienta lugubra fata de Iohannis ( spre comparatie cu Bolojan care l-a sfidat de la inceput si l-a acuzat direct de pierderea alegerilor din 2016), tehnicile pesediste prin care a adus tot felul de neispraviti in functiile de conducere ( inclusiv pe tampitelul de Catu), politizarea totala a statului odata ce a ajuns prim-ministru. Sigur, macar dpdv al regulilor democratice, Orban e mult peste neghiobii astia 2 , Catu si Iohannis. Indivizii astia nu respecta absolut nicio lege, nicio regula, totul la ei e optional. Nu m-as mira ca Catu sa nu renunte nici dupa ce e demis prin motiune.
    • +8 (10 voturi)    
      Cei doi indivizi Iohannis și PM Super-Cîțul (Luni, 20 septembrie 2021, 8:38)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      nu duc de râpă doar coteria politică de astăzi,numită
      în mod greșit PNL,ci nenorocesc toată țara ,sărăcind
      populația și cedânt total țara străinilor.Probabil că
      am fost blestemați să avem doar conducători total
      incompetenți și trădători.O să jucăm golf pe lumea
      celor duși!
  • +20 (40 voturi)    
    Are si Orban, dreptatea lui.... (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:01)

    gmb72 [utilizator]

    Dar, doar in parte.
    Problemele nu sunt de ordin financiar.
    In primul rand, ca sa poti juca golf, trebuie sa poti citi SI INTELEGE regulile jocului, Apoi, trebuie sa fii capabil sa faci niste socoteli de puncte acumulate. Si astea, sunt cele mai simple socoteli. Caci ca sa ai si oaresce succes, trebuie sa mai si poti face niste calcule balistice.
    Concluzia ? In Romania Educata a lui Iohhanis, acest sport e inaccesibil pentru cca 45% din tineri, fiind analfabeti functional si fiindu-le imposibil sa poata face ce am scris mai sus.
    Incurajati de indemnul prezidential, probabil, unii vor incerca.... si vor descoperi ce bune-s crosele de golf sa amesteci in carbunele de la gratare !.....
    • +12 (14 voturi)    
      Nu e asa ! (Duminică, 19 septembrie 2021, 21:04)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Golful este un sport foarte scump !.
      Sporturi practica numai orasenii pentru ca taranii la tara muncesc la sapa si n-au nevoie de Golf !.
      Adica terenurile de Golf se fac la marginea oraselor (pentru oraseni) unde metrul patrat de teren este foarte scump.
      Un teren de Golf inseamna cateva zeci de hectare langa orase si platiti cu bani grei. Adica biletul / ora este foarte scump !!.
  • +11 (13 voturi)    
    Comportament de Prima Doamna (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:38)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Promovarea golfului este comportament de Prima Doamna. Sefule, ar merge si o fusta scurta cu papuci roz!
  • +9 (13 voturi)    
    Solutia ar fi sa declaram golful sport national? (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:48)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ca sa nu se supere Chiparosul!
    Acest portdrapel al dezastrului bine făcut nu vrea decât să ne ajute să ne umplem timpul până în 2024, când i se încheie mandatul.
    • +6 (6 voturi)    
      mă întreb (Luni, 20 septembrie 2021, 8:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      de ce nu a promovat oina, că doar ăsta era denumit pe vremuri sport național. Și acolo dai cu un băț într-o minge (ce-i drept ceva mai mare), ești în aer liber (că tot e pandemie, după cum recomandă d-l iohannis să facem sport acum), faci mișcare, etc. O fi oina prea complicată pentru domn profesor de fizică? Chiar ar putea să promoveze oina pe la diversele întâlniri pe care le are pe la Bruxelles sau pe unde se mai duce el. Un meci România-USA i-ar lăsa în cur pe americani, care habar n-au că noi avem întâietate nu basball-ul, deși acum nu mai e Trump care nu ar fi scăpat ocazia să M.A.G.A.
  • +15 (17 voturi)    
    ORBAN face mai multa opozitie decat PSD (Duminică, 19 septembrie 2021, 23:44)

    Gryphus [utilizator]

    s-a ajuns ca ORBAN care e la guvernare sa faca mai multa opozitie decat PSD care cica e in opozitie

    Ati auzit PSD sa-l critice pe Iohannis?
    • +6 (8 voturi)    
      Actuala conducere a PSD/PCR este (Luni, 20 septembrie 2021, 8:44)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      în buzunarul lui Iohannis,pe bază de dosare aflate
      la dospit.Dacă Ciolacus face pe nebunul,ia locul lui
      Dragnea la Rahova.Așa că ciocul mic și joc de glezne!
    • +7 (7 voturi)    
      Face opoziție (Luni, 20 septembrie 2021, 9:38)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      la neroziile lui Câțu și ale lui Iohannis, nu împotriva partidului. Dar unii consideră că Iohannis și Câțu cu toate ieșirile lor nepotrivite, reprezintă întrutotul partidul. Sunt rămășițele influenței nefaste a epocii ceaușiste, strânși uniți în cuget și simțiri în jurul conducătorilor iubiți. Trăiască, trăiască, trăiască!
  • +10 (10 voturi)    
    cand devine orban (Luni, 20 septembrie 2021, 9:15)

    liviu_ [utilizator]

    vocea ratiunii, iti dai seama ce mult a luat-o pe aratura iohannis, citu si pnl
    • +3 (3 voturi)    
      da (Luni, 20 septembrie 2021, 10:05)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ne-am bucurat c-am scăpat de Ponta și dădurăm de Dragnea, ne-am bucurat c-am scăpat de Dragnea și dădurăm de Orban...după Orban apăru penibilu absolut Cîțu, e tot mai bine