Cîțu anunță că 40 din cele 48 de filiale PNL au votat moțiunea ”România liberală” cu care candidează la congres

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:51 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîţu a afirmat, sâmbătă, că 40 dintre cele 48 de filiale judeţene şi de sector ale Partidului Naţional Liberal au votat moţiunea „România Liberală”, cu care el va candida la congresul din 25 septembrie, iar dintre cele 40 de filiale, doar şase au votat şi moţiunea contracandidatului său. El a făcut apel la colegii său să se comporte „civilizat” în perioada care a mai rămas până la alegerile interne din partid.

„Astăzi, după ce s-au votat moţiunile, sunt 40 de filiale care au votat moţiunea România liberală şi vă mulţumesc, dintre care 34 au votat doar moţiunea România liberală şi vă mulţumesc mult de tot, sunt 40 din 48. Nu e surpriză pentru mine că membrii Partidului Naţional Liberal vor o Românie liberală, nu ar trebui să fie o surpriză pentru nimeni acest lucru”, a afirmat Florin Cîţu în şedinţa Consiliului Naţional al PNL, organizată sâmbătă după amiază, relatează News.ro.

El a subliniat succesele guvernării pe care o conduce.

„Am văzut mesaje în spaţiul public care ar încerca să ştirbească din reuşita acestei guvernări. Sunt lucruri pe care noi le-am promis şi le-am făcut, dar apărut şi probleme pe parcurs. În primul rând, ar trebui să ne aducem aminte că am preluat această guvernare în plină pandemie. Ştiu că lumea a uitat, dar când am preluat guvernarea nu exista nicio doză de vaccin în România, nu exista niciun centru de vaccinare. Am reuşit să fim prima ţară din UE unde vaccinarea se putea face cu buletinul. Şi ăsta este un succes al acestei guvernări liberale şi ar trebui să fim mândri de asta. România a fost ţară verde până acum câteva săptămâni. Am ţinut economia deschisă şi am spus foarte clar că în această guvernare vom ţine economia deschisă, tot ceea ce am spus, am făcut”, a mai afirmat Cîţu.

Primul ministru a făcut apel la liberali să se comporte „civilizat” în perioada care a rămas până la tranşarea cursei interne din partid. „Pentru că se uită la noi toată România, aş vrea să vă rog pe toţi să ne comportăm civilizat în această perioadă şi să avem şi Consiliul Naţional, şi Congresul în cele mai bune condiţii. Este o rugăminte pe care o am către toţi colegii: fără a mai ataca PNL, şi aşa sunt destui din afară care ne atacă pe noi. Atunci când atacă, PNL, atacăm fiecare membru al PNL”, le-a mai transmis Florin Cîţu celor peste 550 de delegaţi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2913 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    E problema interna a partidului (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:54)

    Luk [utilizator]

    Doar ca daca iese Citu, atunci PNL nu mai ajunge la 15% decat daca-i transfera PSD voturi.
    Asta-i tot.
  • +8 (12 voturi)    
    au 'votat' PNDL3 ca sa fure alaturi de PSD (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:56)

    Gryphus [utilizator]

    culmea e ca Cutzu zicea acum 6 luni ca el nu vrea PNDL3 cand Orban a venit cu ideea.
  • +7 (7 voturi)    
    Asa e (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:58)

    Caligula [utilizator]

    Doar ca filialele astea sunt din ce in ce mai mici.
  • +5 (5 voturi)    
    m-am linistit, o sa dorm mai bine! (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:00)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +5 (5 voturi)    
    Părerea mea este este că au votat toate 48... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:05)

    Tutea [utilizator]

    .. de filiale ale PNL cu aberațiile Dvs., că doar nu vă cramponați, de la înălțimea Palatului Victoria și statura de superman de Gorj, de frânturi, bucăți sau procente. Nu, Dvs. vreți tot... ca orice om cu mintea rătăcită!
  • -2 (8 voturi)    
    Cîțu va ieși președinte PNL (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:08)

    Lovercraft [utilizator]

    și va conduce guvernul până în 2024, cine crede altceva e un naiv care nu s-a prins cum funcționează sistemul (statul paralel care îi păpușează pe toți) în țara asta...
  • +5 (5 voturi)    
    mitomanul se umfla in pene... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:25)

    Tulai doamne [utilizator]

    .. greu de verificat, asa ca poate sa arunce cifre in vant. Dc e adevarat, la prima alegere PNL va fi sub 10%. Risca vreunul sa.si piarda scaunelul?
  • +7 (7 voturi)    
    *Dragul* nostru Super -Cîțul , (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:30)

    Rescator [utilizator]

    Cu mită pe față,din bani publici,cu oarece șantaj,pe aici,
    pe colo,prin părțile esențiale,este posibil să te voteze
    și alcalufii și botswanezii,nu numai nefericiții abulici
    din coteria politică PNL(nu se mai poate numi partid).
    Ciudată este poziția Președintelui Iohannis ,care,
    cauționează un asemenea individ,cu apucături de
    DICTATOR oltean sfertodoct și lipsit de orice urmă
    de umanism și moralitate.
    • 0 (8 voturi)    
      VA ROG, FARA MISTO (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      tov. citu se trage din ramura de valcea, de munte, a bratienilor tarzii.
      are dreptul la partidul sau, cum si sefu are drept la guvernul sau.
      pnl, pt. cine a uitat, se scrie: partidul NATIONAL LIBERAL, a fost infiintat in regatul romaniei, si nu a activat dincolo de munti, inainte de reintregirea neamului. cum a ajuns pnl sub diktatura aredeleana, greu de spus. s'au bratienit toti sigienii, clujenii, oradenii si aradenii. mutat cu totul peste munti....
  • +10 (10 voturi)    
    Catule, rau ai ajuns daca ne crezi prosti ! (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Lasand la o parte faptul ca esti un natarau fara pereche sa prezinti drept mare succes al guvernarii tale faptul ca romanii au fost vaccinati doar legitimandu-se cu buletinul.

    PS. Unde sunt aia sapte milioane de romani vaccinati pana la 1 septembrie, pt ca ala a fost pariul tau ?!
  • +4 (6 voturi)    
    Ciorbea 2 (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:00)

    John_Re [utilizator]

    .
  • +6 (8 voturi)    
    48 de filiale??? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:32)

    Sthelian [utilizator]

    Pai si la alegeri sunt 43 de circumscriptii, a 43-a fiind diaspora.

    Inseamna ca PNL s-a extins cu filiale pe Marte, Luna, Krypton, Jupiter si Saturn.
    Bietul nou Ceausescu! Vrea si el procente de 99%...
    Nu mi-e clar cum e cu filialele de prin diaspora, dar cu cea de pe Krypton e clar ca a votat pentru SUperman Citu, ca doar i-au trimis filmuletul...
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:32)

    [anonim]

    • +2 (6 voturi)    
      Partid istoric??? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:10)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui

      Da, cu numele, dar atit.
      De la bun inceput PNL a fost un FSN doi.
      (In memoriile sale, Djuvara povesteste episodul alegerilor si al intilnirilor cu cele 3 partide de opozitie (PNT-Coposu, PNL-Campeanu, PSD- Sergiu Cunescu)
      Au jucat in aceeasi hora cu Iliescu. Apoi din 1992, dupa alegerile locale s-a spart in mii si mii de aripi, aripioare si alte "filiale". In Conventia democrata a ajuns o mica particica, PNL Cerveni. Dupa alegerile din 1996, mirosul ciolanului si ordinele de infiltrare au facut ca din nou PNL sa apara la scena deschisa, aripa dupa aripa venind la ramura Cerveni. Iar in 1999 hop, s-au dat la o parte din Conventie, lasind numai PNT sa plateasca toata nebunia acelei guvernari.
      Asa ca ca ajuns sef la PNL Valeriu Stoica, iar apoi tot soiul de neica nimeni. Asa ca USL este chestia ultima, dar care confirma apetenta pentru stinga de tip comunist a PNL de dupa 1990.
      Si da, va mai intra in Parlament deoarece:
      1. Nu exista alternative.
      2. Vor mima iar o despartire de PSD si va fi crezuta.
      3. Procesul electoral este tot in mina lor.
  • +4 (4 voturi)    
    e clar (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:03)

    zot [utilizator]

    dl presedinte vrea catu, catu nu poate fara psd, deci dl
    presedinte vrea PSD