Cele 10 puncte ale Rezoluției Consiliului Național al PNL / Documentul a fost aprobat în unanimitate

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:21 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Sâmbătă, în cadrul Consiliului Național al PNL, a fost adoptată o Rezoluție în 10 puncte, aprobată unanim de conducerea liberală. ”Asigurăm cetățenii și mediul de afaceri că suntem perfect conștienți de responsabilitățile PNL și că toate eforturile noastre sunt îndreptate către asigurarea stabilității și funcționarea cât mai bună a guvernării, se arată în document. Liberalii ”salută” recenta aprobare în Guvernul României a Programului național de investiții „Anghel Saligny”, considerându-l o soluție ”bună și necesară pentru modernizarea țării”. De asemenea, se solicită Guvernului luarea tuturor măsurilor posibile pentru a proteja cetățenii în contextul scumpirilor care au avut loc în sectorul energetic și care le afectează nivelul de trai.

Cele 10 puncte ale Rezoluției Consiliului Național al PNL
  • 1. Rămânem ferm angajați în actul guvernării României.
  • 2. Asigurăm cetățenii și mediul de afaceri, care au exprimat îngrijorări cu privire la stabilitatea politică din România, că suntem perfect conștienți de responsabilitățile PNL și că toate eforturile noastre sunt îndreptate către asigurarea stabilității și funcționarea cât mai bună a guvernării, dincolo de orice dispută de pe scena politică.
  • 3. Salutăm recenta aprobare în Guvernul României a Programului național de investiții „Anghel Saligny” și considerăm acest program o soluție bună și necesară pentru modernizarea țării, pentru dezvoltarea multor comunități locale.
  • 4. Solicităm Guvernului României luarea tuturor măsurilor posibile pentru a proteja cetățenii în contextul scumpirilor care au avut loc în sectorul energetic și care le afectează nivelul de trai.
  • 5. Reafirmăm susținerea categorică pentru parteneriatul dintre partidul nostru și președintele României, Klaus Iohannis. Acest parteneriat este esențial pentru buna conducere a României, pentru succesul guvernării liberale și pentru credibilitatea ei în plan intern și extern.
  • 6. Cerem clasei politice din România, tuturor partidelor care se definesc drept democratice, să izoleze ferm extremismul politic și să refuze orice colaborare cu extremiștii, colaborare care nu face decât să credibilizeze ideologii nocive și să erodeze democrația. Niciun interes de partid nu poate justifica alianțe cu cei al căror ultim obiectiv este, de fapt, distrugerea democrației românești.
  • 7. Facem apel la denunțarea imediată și totală de către USR PLUS a oricărei colaborări sau acțiuni politice comune cu Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), o formațiune extremistă, xenofobă și anti-europeană. Niciun partid care se pretinde democratic și pro-european nu poate intra în parteneriate de vreun fel – fățișe sau tacite – cu apologeți ai legionarismului sau ai comunismului, cu susținători ai lui Corneliu Zelea Codreanu sau Nicolae Ceaușescu.
  • 8. Invităm USR PLUS la un dialog direct, nemijlocit, fără precondiții inacceptabile, pentru a reconstrui încrederea și a reface majoritatea parlamentară creată imediat după alegerile parlamentare din 6 decembrie 2020.
  • 9. Reamintim tuturor membrilor PNL obligația lor de corectitudine față de partidul din care fac parte, obligație care include solidaritatea cu echipa guvernamentală liberală și susținerea Guvernului condus de PNL, în fața celor care îl atacă în mod politicanist și care urmăresc să-l slăbească ori să-l demită.
  • 10. Mandatăm premierul Guvernului României, Florin Cîțu, pentru a lua măsurile și deciziile necesare pentru asigurarea în continuare a stabilității guvernamentale și pentru respingerea tentativelor parlamentare de demitere a Guvernului prin moțiune de cenzură.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3599 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Zece Minciuni (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:25)

    un domn [utilizator]

    Zece Caricaturi.
  • +8 (10 voturi)    
    directie buna in sfarsit (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:36)

    ananstef [utilizator]

    denuntarea 'tentativelor parlamentare......".. este o etapa superioara a fenomenului inceput de A Nastase, cel care a inceput supunerea parlamentului.
  • +9 (11 voturi)    
    hai mai departe (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:37)

    ..13 [utilizator]

    Nicaieri nu se mentioneaza atasamentul fata de statul de drept.

    cum doreste PNL-ul sa opreasca extremismul daca justitia functioneaza cam poticnit? aici nu inteleg poate doar eu...

    succes!
  • -7 (15 voturi)    
    extremistii sunt cei care: (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:37)

    Sosocel_mic [utilizator]

    - promoveaza discriminarea:
    - incalca drepturile omului
    - incalca conventia de la oviedo: O intervenție în domeniul săntății poate fi făcută numai după ce persoana respectivă și-a dat consimțământul în mod liber și în cunoștință de cauză
    - incalca codul de la nurenberg;
    - incalca dreptul la libera exprimare;
    - incalca dreptul la protest;
    - refuza copiilor dreptul la educatie.
    - incalca dreptul la libera circulatie;
    - impune vaccinarea obligatorie, inclusiv a copiilor, cu un vaccin experimental, folosindu-i pe acestia ca si subiecte ale unui experiment medical(cobai),
    CARE SUNT EXTREMISTII?
  • +15 (19 voturi)    
    Iresponsabilitate dusa la extrem (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:37)

    axxa [utilizator]

    Dragi pnl isti mai bine izolati-l pe extremistul de la Palatul Victoria pana nu e prea tarziu si lasati-i pe cei de la Aur. Aparitia si succesul lor fulminant de la ultimele alegeri vi se datoreaza in egala masura cum ii este datorata psd ului. Prestatia voastra de dupa preluarea guvernarii de la psd a facut posibila aceasta ascensiune, care nu se va opri aici: la urmatoarele alegeri veti iesi sub acesti extremisti de la Aur, cu tot aanghel salignyul vostru. Treziti-va!
  • +6 (6 voturi)    
    O adunătură de inconștienți... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:53)

    Tutea [utilizator]

    ... pungași, devalizatori, oportuniști, pentru care spiritul și litera Constituției și legilor sunt doar niște variante de lucru, cer USR-PLUS să facă și să dreagă, fără nicio condiționalitate? Ce fumați, stimabililor? De unde până unde vă arogați dreptul de a sugruma orice procedură parlamentară, orice asociere de formațiuni politice care nu vă convine sau vă pune în pericol accesul la resursele României, în mod cu totul discreționar? Pe ce lume trăiți, baroni locali cu ifose de politicieni europeni, de susțineți un repetent, alcoolic și țepar de bănci în fruntea Guvernului României și vă aliniați, precum oile, în spatele său, umili? Auzi, domnule, Emil Boc? Auzi, domnule Ilie Bolojan? Mai este cineva zdravăn la cap în PNL sau sunteți toți luat de val?
    Citind rezoluția Consiliului Național al PNL, îndeosebi punctul 7, am senzația că parcurg un document scris de Xi Jinping sau Vladimir Putin - în care se cere, fără echivoc, supunerea totală și necondiționată a unei alte formațiuni politice - azi USR-PLUS, mâine cine știe cine altcineva. Un fel de capitulare fără drept de apel, pentru că așa vrea "fuhrerul" Cîțu și "generalii" lui obedienți, până mai ieri oameni aparent lucizi și responsabili.
    În fiefurile voastre, mor sau sunt schingiuți oameni care vor să aplice legea iar voi muriți de grija USR-PLUS și AUR?
    Or trece cumva și anii care mai sunt, până la noile alegeri locale și parlamentare, la care sper să nu luați mai mult de 15-18%. Cu tot cu PSD! Eventual să ajungeți la groapa de gunoi a istoriei că la cea a isteriei ați ajuns deja!
    Să vă fie rușine!
  • +3 (3 voturi)    
    La fix e punctul 5 ! (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Milita Constantinescu a dus la sub 5% PNTCD, prin neimplicare politica iar Klaus vrea sa faca acelasi lucru cu PNL dar folosind exact opusul, adica implicandu-se !

    PS. Are toate sansele sa reuseasca devreme ce liberalii sunt ORBI !
    • +3 (3 voturi)    
      De ce Trutulescu a Initiat Tigareta ? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 15:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De ce MAI nu prind contrabandistii din Ucraina ?

      Deja Vu
      • +1 (1 vot)    
        De ce ? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:19)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ??
  • +3 (3 voturi)    
    Ce înflăcărați sunt... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:09)

    rsumy_ [utilizator]

    ... omuleții ăștia, și nu înțeleg de ce.
    Parcă sunt pașoptiștii...

    Ce-i mână în "luptă"?
    Ce vor ei de la noi?
  • +3 (3 voturi)    
    Punctele 6, 7 si 8 sunt puse la sto cata vreme (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:10)

    Susufler0 [utilizator]

    la punctul 10 liberalii il mandateaza pe Catu sa se ocupe de implementarea obiectivelor cuprinse in Rezolutia Consiliului National !
    Ca-tu, Ca--tu, PCR !

    PS. Pardon... PSD !
    • +3 (3 voturi)    
      Reales La al XIV lea Congres (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 15:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Lumea in delir aplauda
      Delirul - Marin Preda.
  • 0 (0 voturi)    
    vine Dragnea cu partin nou personal (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:28)

    PISSIKU [utilizator]

    Raresch Bogdanh a fost si el d'acord ?
  • +2 (2 voturi)    
    La vremuri noi, tot noi. (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 18:33)

    ElHobolan [utilizator]

    Solicitati, mandatati, asigurati, cereti, încurajati, … etc, dar FACETI, cā doar tot voi sunteti acum la guvernare. Arātati-ne REZULTATE, nu veniti doar cu vorbe-n vânt.