Cîţu, prezent la congresul UDMR: Să vedem aici un festival al democraţiei pentru că la alte partide s-a văzut doar festivalul ridicolului

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2021, 11:15 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Agerpres
Premierul Florin Cîţu a declarat vineri, la congresul UDMR, că se aşteaptă să vadă un festival al democraţiei, precizând că la alte partide "s-a văzut doar festivalul ridicolului". Premierul a făcut declarația în contextul în care PNL se pregătește pentru congres săptămâna viitoare iar USR se află deja în plină procedură de alegerea președintelui.

"În Parlamentul României sunt tot felul de discuţii, dezbateri, în acest moment avem un singur lucru cert în România în politică: o alianţă care a început între AUR şi USR, dar ştim că această alianţă AUR – USR încearcă să obţină voturile PSD pentru a da jos Guvernul, asta este ce avem cert în acest moment. Eu mă ocup de guvernare şi vedeţi că guvernăm bine, împreună cu partenerii de la UDMR, continuăm aceleaşi proiecte, am preluat portofoliile celor care au plecat de la guvernare, celor de la USR, şi proiectele merg mai departe, toate proiectele pe care le făcusem împreună cu cei de la USR merg mai departe pentru că sunt proiecte bune pentru România”, a afirmat Cîţu, citat de news.ro.

Întrebat ce aşteptări are de la Congresul UDMR, premierul a răspuns: "Aşteptări să fie un congres...să vedem un festival al democraţiei cu adevărat aici, la UDMR, pentru că la alte partide s-a văzut doar festivalul ridicolului”.

De asemenea, Florin Cîţu a mai fost întrebat dacă este posibil să nu se mai ţină Congresul PNL cu aşa mulţi participanţi având în vedere creşterea numărului cazurilor de COVID. "Se ţine Congresul PNL. Nu există această variantă să nu se ţină Congresul PNL”, a precizat premierul.

Premierul Florin Cîțu este prezent la congresul UDMR alături de președintele PSD, Marcel Ciolacu și președintele PNL Ludovic Orban.

Kelemen Hunor urmează a fi reconfirmat vineri în funcția de lider în cadrului celui de-al XV-lea Congres al Uniunii Democrate Maghiare din România care se desfăşoară la Sângeorgiu de Mureş. Kelemen Hunor a preluat mandatul de președintel al Uniunii în urmă cu 10 ani de la Marko Bela.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2284 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Gura pacatosului... (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:24)

    aladdin [utilizator]

    Intr-adevar, asistam la un festival al ridicolului in PNL.
    • +1 (3 voturi)    
      poze de export (Vineri, 17 septembrie 2021, 13:24)

      ilie57 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      poze de export cu oameni din udmr in mijloc iar oficiali pnl in margine, cu premierul orban cantand: noi suntem maghiari
  • +14 (16 voturi)    
    Cutzu nu are simtul ridicolului (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:26)

    Gryphus [utilizator]

    si nici bunul simt desi se crede superman.
  • +12 (18 voturi)    
    ridicol esti matale (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:27)

    tkd [utilizator]

    ridicol esti tu dl.Catu chiar daca nu bezmetic daca vb de festival al democratiei la UDMR care isi ia lumina de la Budapesta
    Ma mir ca mai ai tupeul sa vb cand o sa stai la masa cu sovini si extremisti maghiari ce au avut pe fata pozitii impotriva statului si p[oporului roman al carui premier esti....sa speram ca pt o scurta perioada
    Vb de ridicol iar tu parese ca il ultimul timp ai devenit un politruc sadea ce frizeaza cel putin ridicolul si mai mult dezinterersul in ceea ce priveste poporul roman
    • -4 (4 voturi)    
      corectare (Vineri, 17 septembrie 2021, 13:04)

      ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      1. matale esti mai sovin ca ei...
      2. ai vrut sa scrii : populatia romana... "poporul" matale, nu stie altceva decat: "Mai rau sa nu fie!"
  • +14 (16 voturi)    
    penibil cacatzu (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:30)

    qwerasdf [utilizator]

    nu are simtul ridicolului. Ipocritul nu vede mizeria de sub propriul pres.
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:32)

    mihai_mi [utilizator]

    Ar putea fi Citu noul "Prostanac"? Pare demn de acest atribut.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar cine ar fi (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:06)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Iliescu in acest caz? Trebuie sa fie unul mai destept decat Cîțu.
    • -1 (1 vot)    
      nu cred... (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:47)

      index [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      dar nu pentru ar fi el incompatibil cu porecla ci pentru ca klaus nu are ochiul ager al lui Iliescu.
  • +5 (7 voturi)    
    PNL=PSD (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:58)

    Retribution [utilizator]

    Penalule, bine ca recunosti cat esti de ridicol.
    PNL=PSD
  • +7 (9 voturi)    
    ?!!??? (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:13)

    toor [utilizator]

    citez din citatul Hotnews "...... continuăm aceleaşi proiecte, am preluat portofoliile celor care au plecat de la guvernare, celor de la USR, şi proiectele merg mai departe, toate proiectele pe care le făcusem împreună cu cei de la USR merg mai departe pentru că sunt proiecte bune pentru România”. Si atunci dece indepararea lui Stelian Ion, daca proiectele lui erau bune? Ori la luat gura pe dinainte pe Catu, ori nu mai stie ce vorbeste.Eu merg pe a doua varianta.
    • 0 (2 voturi)    
      Simplu (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:28)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui toor

      E un tonomat fara creier care repeta niste idiotenii. Ti s-a parut ca ar fi altceva ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu sunt proiectele lui Stelian Ion. (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui toor

      Sunt proiectele coaliției de guvernare. Dacă Stelian Ion a vrut să strecoare proiecte proprii ,a greșit. Când este o coaliție la guvernare respecți ce ai convenit. Nu vreau să acuz, dar d-ta spui că sunt proiectele lui Stelian Ion !
      • 0 (0 voturi)    
        Ce proiecte (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:50)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        proprii a avut stelian?! Zii si tu unul macar….!
        Numai fumigene, la fel ca fratii vostri.
  • +1 (3 voturi)    
    Vaz ca te pricepi la (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:22)

    persuasiv [utilizator]

    glume.
  • -1 (1 vot)    
    judecand dupa comentariile lui catzu... (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:51)

    index [utilizator]

    ...in toate imprejurarile, rezulta ca este un tip fericit.
    De ce? Pentru ca: "fericiti sunt cei saraci cu duhul".
    Nici nu-si da seama ce spune...
  • +1 (3 voturi)    
    e mortal! (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:01)

    revo [utilizator]

    baiatu asta va avea o cariera frumoasa ca stand-up comedian.
  • 0 (0 voturi)    
    iar a (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:07)

    nahir [utilizator]

    grăit cîțu.
    O fi avut de data asta un puseu de remușcare pentru circul oferit de pnl, atunci când s-a exprimat ”Să vedem aici un festival al democraţiei pentru că la alte partide s-a văzut doar festivalul ridicolului”. Îi cam pupi în fund pe udmr-iști. Ai luat exemplu de la aliatul tău ciolacu?
  • +1 (1 vot)    
    Se organizeaza, (Vineri, 17 septembrie 2021, 15:06)

    Ben-Zen [utilizator]

    cumva in Romania vreun concurs de genul "Clovnul Anului" ?... intreb, nu insinuez nimic .