Robert Sighiartău: USR-PLUS trebuie să știe că eventuale noi negocieri despre configurația guvernului vor începe de la zero. Sunt principalii vinovați pentru criza guvernamentală

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2021, 8:41 Actualitate | Politic


Robert Sighiartau
Foto: Facebook
În plină criză politică, secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, îi avertizează pe cei de la USR-PLUS că în eventualitatea întoarcerii acestora în coaliție posturile guvernamentale trebuie renegociate și respinge propunerea lui Dacian Cioloș ca USR-PLUS să nominalizeze premierul.
  • "Este imposibil acest lucru (ca USR-PLUS să dea premierul - n.r.), pentru că PNL este cel mai mare partid din această coaliție și nu există această posibilitate.
  • Mai mult decât atât, odată ce USR PLUS și-a exprimat această poziție împotriva PNL, au reușit să stârnească o mare nemulțumire în PNL, în rândul membrilor simpli. Oricum membrii PNL au o problemă că în decembrie, la acele negocieri, PNL a fost văduvit.
  • Odată cu noile negocieri, discuții care poate vor avea loc după aceste congrese, cei de la USR PLUS trebuie să știe că vom începe discuțiile de la zero în ceea ce privește această configurație guvernamentală, să rediscutăm anumite ministere pe care dânșii le vor avea și multe altele, inclusiv anumite lucruri care să ne asigure că nu se mai întâmplă astfel de crize guvernamentale”, a declarat la Digi 24 Robert Sighiartău.
El a subliniat că PNL a fost și este nemulțumit de modul în care s-a negociat în decembrie, fiind "foarte multe ministere" unde PNL are oameni "mai eficienți decât cei de la USR-PLUS, care pot ocupa anumite portofolii, astfel încât România să se dezvolte accelerat”.

Sighiartău mai spune că sunt păstrate "foarte multe canale de comunicare” cu cei de la USR PLUS și crede că "va exista o împăcare, numai că trebuie reconsiderată poziția USR-PLUS".

Liderul PNL mai susține că USR-PLUS este principalul vinovat pentru actuala criză guvernamentală și acuză "mișcări de imagine, de PR” pe care foștii parteneri de guvernare le făceau din interiorul guvernului, când se comportau ca un partid de opoziție, deși erau la guvernare: "Ei nu sunt partid neapărat de dreapta, ca să fie clar”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1930 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Teama peneleului privind Extinctia in 2024 (Luni, 13 septembrie 2021, 8:46)

    un domn [utilizator]

    inseamna aceste declaratii ale lui Robert.
    • +12 (12 voturi)    
      Care teama? (Luni, 13 septembrie 2021, 10:49)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu vezi ca-si dau foc la valiza singuri si cu mult curaj?
  • +15 (21 voturi)    
    Domnul Sighiartau (Luni, 13 septembrie 2021, 8:58)

    Harald2 [utilizator]

    ar putea parea un bun negociator; din nefericire, se afla in echipa celor 67+1 impostori care pretind (unii dintre ei, pentru ca sunt altii care actioneaza pe fata impotriva, precum domnul Alexandru Muraru - trimitand scrisori calomniatoare peste hotare) ca vor sa faca mai mult pentru tara.

    Cand te afli pe un nisip miscator care iti inghite pe zi ce trece partidul, sa mai ai pretentia sa renegociezi de la zero este lipsit de realism.

    Indiferent de varianta pe care va merge PNL, viitorul d-lui Sighiartau nu e prea roz. Dar isi poate negocia o functie in cadrul PSD si atunci e salvat!
    • +6 (8 voturi)    
      Numitul politruc așa-zis liberal este (Luni, 13 septembrie 2021, 12:48)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      un rechin tânăr care învață repede metodele de
      îmbogățire rapidă prin politică.Nu are nicio treabă
      cu doctrine politice,dă din gură zilnic spre propășirea
      lui și a familiei,în niciun caz a României.Dragostea
      lui pentru Super-Cîțul este suspectă!
  • +13 (19 voturi)    
    pocait mincinos! (Luni, 13 septembrie 2021, 9:19)

    ember [utilizator]

    Oare e permis in secta lor sa minte cu atatat nerusinare?! Cum il priveste congregatia?
    • +4 (8 voturi)    
      despre (Luni, 13 septembrie 2021, 12:25)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui ember

      este neo-pocait, sau pocanel ... cred ca mai mult pocanel sau neo-pocanel , astia au voie sa minta ca sunt neo ....
  • +14 (20 voturi)    
    Ce simpatic e Sighiartau ! (Luni, 13 septembrie 2021, 9:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Le spune useristilor ca vor fi noi negocieri de parca acestia nu stiu !
    De fapt, dupa congresul PNL noul sef si gasca lui vor face tot ce e posibil ca sa nu se refaca alianta cu USR. Vor impune conditii absurde, vor oferi USR cele mai insignifiante ministere sau cele mai dificile (dar nu neaparat banoase) pt ca la o adica sa arate cu degetul pe USR si sa-l invinovateasca de faptul ca, in realitate,nu vrea la guvernare.
    Si uite asa "vor fi nevoiti sa guverneze cu un guvern minoritar sustinut de PSD in Parlament. Au mai facut-o si altadata si le-a placut.
    Asta e motivul pt care Sighiartau, inca de pe acum s-a apucat sa torpileze drumul catre intelegere !
  • +13 (15 voturi)    
    Oare ce fumeaza astia??? (Luni, 13 septembrie 2021, 9:46)

    Luk [utilizator]

    .
  • +13 (15 voturi)    
    eventuale noi negocieri vor incepe de la zero (Luni, 13 septembrie 2021, 9:48)

    minus [utilizator]

    si daca nu se vor finaliza, situatia PNL va ramane tot la zero.
  • +16 (18 voturi)    
    Înțelegeți către ce ne îndreptăm? (Luni, 13 septembrie 2021, 9:50)

    Tutea [utilizator]

    "Democraticul" și "europeanul" PNL intră la rupere împotriva oricui i se opune. Vorbea Cîțu de șantaj? Păi tocmai asta face "echipa câștigătoare"! Cu forța unui partid de inspirație sovietică - de anii 50, una câte una, tot mai multe voci din rândul celor care au confiscat PNL, vituperează în stânga și în dreapta, șuierând amenințări la tot pasul. Este ireal ce se întâmplă! Blocând moțiuni de cenzură, ce ar putea să aibă sorți de izbândă sau nu, Cîțu și echipa sa de ciraci taie și spânzură, inclusiv în rândul propriului partid, fără ca măcar se se mai prefacă vreo secundă că le-ar păsa de reguli democratice sau legi. Și când spun aceasta mă refer inclusiv la faptul că se șterg pe picioare cu statutul PNL, construind în paralel o conducere a formațiunii politice, în condițiile în care există, încă, una aleasă statutar. Mai mult, sunt tot mai multe zvonuri - unele credibile, conform cărora "echipa câștigătoare" pregătește fraudarea alegerilor de la congresul PNL, din 25 septembrie 2021. În situația în care cruciada fără reguli zdrobește orice urmă de democrație în interiorul PNL, foștii colegi fiind transformați, peste noapte, în dușmani care trebuie eliminați, încercați să vă imaginați felul în care vor fi tratați, după 25 septembrie, oponenții lui Kim Jong Cățu, indiferent dacă aceștia provin din propriul partid, din alte formațiuni politlice sau simpli cetățeni! Dacă așa merg lucrurile în România anului de grație 2021, mă întreb și vă întreb ce s-ar întâmpla dacă o formațiune politică sau un grup majoritar de politicieni ar stabili, cu de la sine putere, că este timpul să își aleagă un alt... Președinte sau premier, ignorând că avem unuii în funcție? Noaptea minții!
    Și toate acestea sub atenta îndrumare a celui ales să fie garantul respectării Constituției!
  • +14 (14 voturi)    
    Eu n-aș incepe... (Luni, 13 septembrie 2021, 11:05)

    rsumy_ [utilizator]

    ... de la zero, cu noi negocieri.
    PNL-ul s-ar putea sa se aleaga cu mai putini ministri decat are acum.
  • +11 (11 voturi)    
    Daca asa arata si gandeste tanara speranta a (Luni, 13 septembrie 2021, 11:55)

    AliKimiku [utilizator]

    PNL-ului atunci sunt prajiti.
    Sa ii spuna cineva agitatului ca PNL este strict cel mai mare partid din fosta coalitie, in Parlament este unul si mai mare care haleste popcorn si de-abia asteapta sa ii taie de la cascaval pe PNL-isti!
  • +1 (1 vot)    
    Eu dacă aș fi USR... (Luni, 13 septembrie 2021, 20:35)

    Nyk1 [utilizator]

    ...aș mai cere încă 2 ministere pentru împăcare, în plus față de cele deja negociate de Orban. De exemplu, educația de la politrucul de Câmpeanu și internele de la Bode. Dacă talibanii galbeni nu doresc, le-aș ura implozie plăcută în 2024.