VIDEO Premierul a demis toți prefecții și subprefecții USR-PLUS / Alți secretari de stat ai USR-PLUS vor fi demiși joi

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2021, 14:10 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Guvernul a demis joi prin Hotarâre de Guvern toți prefecții și subprefecții USR-PLUS, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. USR-PLUS avea 14 prefecți și 28 de subprefecți, iar pentru demiterea lor era necesară o Hotărâre de Guvern.


Mutarea premierului Cîțu vine după ce miercuri acesta a demis mai multi secretari de stat, subsecretari și consilieri de stat care au fost susținuți de USR-PLUS.

Întrebat de HotNews.ro care este explicația pentru care unii secretari de stat care au fost propuși de USR-PLUS, precum Radu Szekely de la Ministerul Educației, nu au fost demiși miercuri seara, premierul Cîțu a spus că mai sunt și alte cazuri și astăzi va fi corectată această situație, urmând să fie publicate și alte demisii de secretari de stat în Monitorul Oficial.

Acesta a spus că mai sunt și alți secretari de stat - de la Ministerul Sănătății și de la Ministerul Investițiilor care vor fi demiși la finalul zilei.

  • ""Erau mai mulți, nu doar domnia sa (n.a Radu Szekely). Astăzi sunt și alte decizii care vor fi publicate (n.a Monitorul Oficial) și vor corecta această problemă. Erau și la Ministerul Sănătății și la Ministerul Investițiilor, pentru că colegii mei care au făcut (n.a demiterile de miercuri seara) nu au știut exact atunci. Vor fi toți demiși la finalul zilei de astăzi. Toate proiectele merg mai departe, atribuțiile au fost preluate de alți secretari de stat și mergem mai departe.", a spus Florin Cîțu.

Întrebat cine va prelua atribuțiile prefecților în condițiile în care suntem încă în pandemie, Cîțu a spus că subprefecții.

  • "Subprefecții. În acest moment nu facem alte numiri. Vor prelua atribuțiile subprefecții care au fost implicați în campanie zi de zi și știu exact situația.", a spus premierul.

Radu Szekely este fondatorul Școlii Finlandeze de la Sibiu cu o experiență de peste 20 de ani în educație, din care 15 ani în sistemul de educație finlandez.

Fostul director de cabinet al Ecaterinei Andronescu în ultimul mandat al acesteia la Ministerul Educației, Radu Szekely, a fost numit de prim-ministrul Florin Cîțu în funcția de secretar de stat la educație. Propunerea a fost făcută de USR-PLUS.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















17299 vizualizari

  • +9 (31 voturi)    
    Catule (Joi, 9 septembrie 2021, 14:15)

    autan [utilizator]

    5-10% din electorat (si din aia 80% membri de partid, nu dam numele partidului) nu o sa te ierte niciodata.
    Pacat, va vedeam co-dictatori pe tine si Barna. El cu vaccinare obligatorie, tu cu saracie obligatorie. Erati wow impreuna.
    • -3 (7 voturi)    
      WTSHTF (Joi, 9 septembrie 2021, 16:19)

      JoBaiDen [utilizator] i-a raspuns lui autan

      WTSHTF. Google it.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu stiu (Joi, 9 septembrie 2021, 17:21)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui JoBaiDen

        Nu ascult manele
        • 0 (6 voturi)    
          Evident, semn de mare intelepciune! (Joi, 9 septembrie 2021, 18:42)

          JoBaiDen [utilizator] i-a raspuns lui autan

          Evident, faptul ca nu asculti manele trebuie sa fie un semn de mare intelepciune!
    • 0 (0 voturi)    
      Grija asta (Vineri, 10 septembrie 2021, 7:36)

      redy [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Mai oameni buni de ce va intereseaza ca PNL pierde voturi de unde atata grija ptr. PNL. Ar trebuie sa va bucure ca cresteti voi dar voi nu mau puteti de grija PNL, ciudat.
  • +22 (32 voturi)    
    Normal (Joi, 9 septembrie 2021, 14:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Era ceva urgent... ce eficient a fost Citu cu demiterile si anularile de concursuri, umflari din burta la bonusurile date primarilor, baronilor sau bisericii, precum si cu avizarea PNDL cu ajutorul lui Bode.

    Nu a mai vazut PNL atata eficienta de cand au semnat sa formeze USL acum cativa ani. Parca se simt ca zile de cand s-a format USL. Nu?

    Stiu, sunt rau...
  • +45 (59 voturi)    
    Mai extremist decât extremiștii (Joi, 9 septembrie 2021, 14:18)

    MG [utilizator]

    Se netezește calea spre USL2.
    Câțu arde podurile și otrăvește izvoarele. Va culege vânt!
    • +11 (15 voturi)    
      Haosul României furate (Joi, 9 septembrie 2021, 15:31)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Narcisic complexat, rigid si ranchiunos, megaloman si mincinos (e un pleonasm !), impostor imoral şi versatil, şmecheraş toxic cu fiţe de atotştiutor, needucat, plastilină în mâinile obscurului Stat Paralel (noua generaţie, ediţie remaniata de PNListul Iohannis şi gaşca sa de "oportunişti" ahtiaţi după putere), Câţu zdrobeşte partinic cam toate victoriile anorexice ale ultimilor 30 de ani de pribegie mioritică în lumea neânţeleasă a democraţiei "ca afară".
      România se culcă nemâncată, se încălzeşte la sobele ucigaşe şi-şi duce viaţa nocturnă la lumânarile USL-ului dominator. Românii se bat între ei, pleacă urechea la comploismul unei Şoşoace, ucid cu dezinvoltură, la 200 la oră, familii nevinovate si asta doar pentru că trăim într-o ţară complet destructurată si vândută mediocraţiei corupte şi nesimţitoare.
      Debandada aceasta se poate produce "decat" într-o tară CORUPTĂ asemeni poporului său pervertit de viciile tentaţiei lacome a consumatorismului deşănţat.
      Mark Twain zicea (citat aproximativ) : "Dacă alegerile ar schimba ceva, fiţi siguri că nu ar mai fi permise".
      Trăim într-o ţară bananieră de 30 de ani si ne facem că nu ştim cum să rezolvăm problema.
      Milioane de români au stat în frig si ploaie, sau au luat bătaie de la golanii Statului, pentru ce? Pentru a constata că forţele obscure ale depravării prosperă bine merci la umbra unei democraţii iliberale şi cinic-arbitrare ?
      Lumea pleacă în concediu (cei ce pot), mănâncă mici, bea bere si uită de ce trăieşte. Alţii, mai decişi şi cu lehamite de luptă inutilă, pleacă şi ei în pribegii către străinătăţurile oferitoare de viaţa civilizată (si nu se mai întorc !) unde copii lor devin vedete în tenis, ştiinţe sau tot ceea ce mai lipseşte României furate.
      Faptul că se fură alte zeci de miliarde de € nu contează neaparat (mulţi au si uitat că Kovesi veghează, acolo undeva !) ci faptul că pierdem "creierele" eficient gănditoare ale generaţiilor viitoare.
      Rămân cei ce fraudează cu entuziasmul sinucigasului altruist.
  • +3 (7 voturi)    
    a venit si restul. (Joi, 9 septembrie 2021, 14:19)

    acribion [utilizator]

    ...Citulescu blufeaza, da' nu-i bai!
  • -4 (36 voturi)    
    super (Joi, 9 septembrie 2021, 14:21)

    vodatepes [utilizator]

    Super . Asa domnilor de la USR era mai bine daca prefectii erau functionari publicii. Dar ati schimbat regulile si voi sunteti primi care beneficiati de schimbarea regulilor. Succes si la mai mare.
    • +8 (10 voturi)    
      ? (Joi, 9 septembrie 2021, 14:52)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Sa faca oare loc pentru PSD? Ca nu a numit inlocuitori. Asta e o atributie pe care o are la dispozitie. Dupa cum actioneaza, Catu goleste paharul cam repede.
  • +14 (20 voturi)    
    o pramatie de om (Joi, 9 septembrie 2021, 14:24)

    rov [utilizator]

    nici un bar mexican nu-l mai scapa pe viermele asta...macar Dragnea era stiut ca nemernic, asta intra direct in topul topurilor. Asta-i penele un alt pesede in blana de PNTCD...
  • +27 (39 voturi)    
    bravo Hâtzule.. (Joi, 9 septembrie 2021, 14:24)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. i-ai scos afara pe incompetenti, acum treci la furat. pardin, la treaba.
    • -1 (11 voturi)    
      Ei fura (Joi, 9 septembrie 2021, 14:58)

      WaffenSS [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Politicienii fura
      Noi stim ca ei fura
      Ei stiu ca noi stim ca fura
      Majoritatea poporului fura...

      Viata merge mai departe ... cu scarba si greturi ...


      Oamenii care l-au pus acolo nu mai au rabdare, mai are o luna, dupa care incep sa taie degete.
      • -1 (7 voturi)    
        nu e chiar asa.. (Joi, 9 septembrie 2021, 15:58)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui WaffenSS

        .. pentru ca nu avem pe cine sa punem in loc, toti sunt un apa si-un pamant. isi urmaresc interesele proprii.
  • +32 (38 voturi)    
    Cutzu e prim ministru cu ajutorul PSD (Joi, 9 septembrie 2021, 14:34)

    Gryphus [utilizator]

    uitati-va in cv-ul lui Grindeanu sau al lui Ciolacu si veti vedea ca ambii au 'pregatire educationala' la ...SRI

    pe ala in loc sa=l dea afara din partid l-au pus sef la ANCOM

    Cutzu a ajuns in SUA pe banii cui ca el zice ca era sarac si universitatile costa acolo. El era de fapt la 'pregatire'...fusese racolat.

    Tara asta e condusa de oameni speciali
    • -3 (13 voturi)    
      Wow, ce vremuri (Joi, 9 septembrie 2021, 15:26)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      USR+ in ultimele 7 zile:
      - se aliaza cu AUR
      - dau declaratii despre Iohannis ca vrea sa faca numiri politice in justitie
      - joaca cartea statului paralel si vorbesc despre interferenta SRI in politica

      Urmeaza sa-l primeasca pe Dragnea in partid.
      • -2 (8 voturi)    
        hehe, Wow ce vremuri! (Joi, 9 septembrie 2021, 15:45)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        In ultimele 7 zile Moscova a reactivat mai multe conturi de troling pe Hotnews. Tu esti doar unul dintre ei, trol din marea familie "un om din multime", "simplu cetatean", " JonDoe", "unsimpluom123".

        Asta pe langa familia de troli "Alin Delin ", "Bintea Haiducul", "Ismail paine de Circ" si grupa de troli "clencix", "buteflix", "index", "simplex", etc...

        Deci da, disperare MARE la sponsorii #ciumarosie
  • +27 (27 voturi)    
    Catu o tot da pe aia cu vaccinarea (Joi, 9 septembrie 2021, 14:34)

    ember [utilizator]

    Asta dupa ce de un and de zile a fost complet iesita din lista de prioritati se ne asigura ca in Romania nu va exista un val patru.
  • +18 (22 voturi)    
    nici macar circ nu e (Joi, 9 septembrie 2021, 14:36)

    baimarean [utilizator]

    mai degraba: "care pe care".
    Sau " ba pe-a ta"..
    In timp ce politicienii si votantii se injura reciproc,.... Covid-ul trece pe plan secundar
    Asa ca, "scapa cine cum poate"
    PS Nu vin odata alegerile alea???
    • +4 (8 voturi)    
      PS Nu vin odata alegerile alea??? (Joi, 9 septembrie 2021, 15:32)

      nu.conteaza [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Tocmai ce au fost anul trecut.
  • -6 (18 voturi)    
    PSD (Joi, 9 septembrie 2021, 14:57)

    dx [utilizator]

    Toate commment urile doar despre PSD/USL.
    Zici ca e criza PSD. Cum pisici, indiferent de cat de idioți se demonstrează ca sunt cei din fosta coaliție (cu excepția UDMR) tot nu-i vedem.
    Suntem atât de spalati pe creier? Nu mai rămâne pic de discernământ?
    Tot o dam PSD / UE PSD / ciuma roșie. Atât putem.
    • +1 (5 voturi)    
      Hm (Joi, 9 septembrie 2021, 15:57)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui dx

      Eu mi-as dori mai multe comentarii despre Voiculescu si Iohannis, USL e o treaba stabilita si e e clara.
      Nu PSD e vinovat pentru ce se intampla azi, daca aia e nelamurirea matale.
    • +2 (2 voturi)    
      E aparatul de partid USR (Joi, 9 septembrie 2021, 17:41)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui dx

      ce primește indicații pe mail.
  • +12 (14 voturi)    
    Strategia de la miezul noptii (Joi, 9 septembrie 2021, 15:03)

    Caligula [utilizator]

    In mod normal, ar trebui inlocuiti, nu doar demisi. Dar asta se intampla cand strategia se face fara a anticipa urmatoarea mutare. Faci mutarea si te duci la culcare.

    Cum se poate ca oameni precum Catu ajung atat de sus in ierarhia politica?
  • +3 (13 voturi)    
    Mda (Joi, 9 septembrie 2021, 15:08)

    Luk [utilizator]

    Asta e PM-ul PSD si al lui Voiculescu. O sa vedeti, avem un an sau doi sa ne lamurim. Nu le dau mai mult, ii scoatem in furci din Victoria si Cotroceni.
  • +5 (11 voturi)    
    Rusine ba. (Joi, 9 septembrie 2021, 15:19)

    vali_pk [utilizator]

    O rusine. Cu primariile care sunt sub USR ce se intampla, dispar si de acolo, iar lucrarile din mandat se blocheaza iar ani si ani? Chiar nu se poate fac nimic in cacatul asta de tara fara sa fie POLITIC ?! Nu va mai merg manariile si cautati sa inlocuiti oamenii capabili cu incapabili pusi pe rudenii, pile si manareli?
    • -2 (2 voturi)    
      O sa se poata face ceva ... (Joi, 9 septembrie 2021, 18:13)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vali_pk

      ... cand oamenii o sa iasa la vot si n-o sa mai voteze cu picioarele. Pentru oricine-a urmarit cat de cat politica romaneasca era clar de dinainte de ultimele alegeri ca PNL e exact aceeasi ciorba ca PSD, doar ceva mai curata, ca imagine. Da' de-aia lumea tot i-a votat masiv. Sa nu zic de cate voturi a luat PSD. De-aia nu se poate face mare lucru, ca lumea voteaza cu ... partea dorsala, nu cu capu'. Politicienii nu-s o cauza, sunt un efect.
  • +1 (7 voturi)    
    frate (Joi, 9 septembrie 2021, 15:30)

    liviu_ [utilizator]

    incep sa-l regret pe dracnea...
    pana si ala era mai finutz ca "marele" citzu
  • -10 (18 voturi)    
    cand nu ai cap, (Joi, 9 septembrie 2021, 15:32)

    Watcherss [utilizator]

    vai de picioare.

    daca usr erau baieti destepti (dar nu sunt), stateau frumusel la guvernare, aveau acces la bani, faceau si ei niste chestii bune p-acolo si mai cresteau in sondaje. dar cum nu sunt, au facut cea mai proasta mutare posibila si au pierdut accesul la resurse. interesant e de vazut cati dintre parlamentarii lor vor migra la psd si pnl, ca sigur in '24 nu va mai exista usr.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cresteau in sondaje (Joi, 9 septembrie 2021, 18:14)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Poate luau ceva voturi de la unii ca matale, da' pierdeau masiv voturile celor ce i-au votat ca sa trimita in parlament oameni cu principii, care nu se intorc dupa cum bate vantul.
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 9 septembrie 2021, 15:44)

    Elfu [utilizator]

    cred ca e posedat de PSD.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu musai de PSD, ... (Joi, 9 septembrie 2021, 18:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      ... cat de-o mafie politica trans-partinica, care domina politica romaneasca din '89 incoace. Mafie care are orice interese in vedere, numa' dezvoltarea tarii nu.

      Aviz alora de mai spera totusi la ceva bun in tara asta. Ar fi util ca la urmatoarele alegeri sa se gandeasca bine care dintre toate partidele active in Romania n-a garantat pana acuma, prin pasivitate sau complicitate directa, vreo magarie precum PNDL 3.
  • 0 (0 voturi)    
    In unele județe era necesar! (Joi, 9 septembrie 2021, 17:30)

    Jolly Roger [utilizator]

    Dar sa numești in loc niste triste figuri ce fac figurație in politica de 30 și ceva de ani... e... n-am cuvinte!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea 2 (Joi, 9 septembrie 2021, 18:09)

    Eu the first [utilizator]

    Daca urmeaza aceeasi traiectorie, peste cativa ani ajunge si el la puscarie. Oricum, antecedente are.
    • 0 (0 voturi)    
      teza de doctorat salveaza! (Vineri, 10 septembrie 2021, 8:33)

      Edmond_Nicolaus [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      Ca sa-ti reduca pedeapsa trebuie sa scrii carti. Va avea ocazia sa-si scrie teza de doctorat cu litere mari si multe, multe poze.
  • 0 (0 voturi)    
    epurare comunista? (Joi, 9 septembrie 2021, 18:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    buruienile nu pier....
  • 0 (0 voturi)