Acuzați că negociază cu AUR încetinirea campaniei de vaccinare, USR-iștii îi răspund lui Cîțu: „E tot mai decuplat de la realitate, logica îi joacă feste”

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2021, 10:20 Actualitate | Politic


Ionut Mosteanu
Foto: Agerpres
Purtătorul de cuvânt al USR PLUS, Ionuţ Moşteanu, se declară surprins de aprecierile premierului Florin Cîţu referitoare la faptul că menţinerea secretarilor de stat USR PLUS în Guvern ar risca să afecteze inclusiv campania de vaccinare, având în vedere că Uniunea semnează o moţiune alături de AUR.

"Eu sunt şocat, efectiv. Am rămas şocat de aseară, de când am auzit declaraţiile. Să spui aşa ceva... Vedem un premier din ce în ce mai decuplat de la realitate, căruia logica îi joacă feste. Trebuie să îşi ceară scuze colegilor mei, secretarii de stat din acest guvern pe care i-a dat afară. Acesta e singurul lucru decent pe care trebuie să îl facă, să îşi ceară scuze, pentru că sunt oameni harnici, profesionişti, care au pus umărul la această guvernare. I-a dat afară abuziv, cu acest pretext", a arătat Moşteanu, într-o declaraţie acordată Digi24.

În opinia lui Moşteanu, care este şi lider al grupului USR PLUS din Camera Deputaţilor, responsabil pentru "eşecul" campaniei de vaccinare ar fi premierul Florin Cîţu, care şi-a asumat rolul de coordonator.

"Singurul responsabil pentru eşecul campaniei de vaccinare este domnul Florin Cîţu, pentru că atunci când a fost pus premier a insistat să fie coordonatorul campaniei de vaccinare şi alături de domnul Gheorghiţă şi secretarul de stat Baciu de la Ministerul Sănătăţii au zis că se ocupă de această campanie de vaccinare. Iată, suntem pe penultimul loc în Europa, suntem ruşinea Europei. O campanie de vaccinare care a eşuat, pentru că domnul Cîţu, domnul Gheorghiţă, domnul Baciu nu şi-au făcut treaba", a spus el.

Moşteanu a reamintit că USR PLUS a realizat o campanie proprie prin care a susţinut vaccinarea. De asemenea, a declarat că plata personalului implicat în campania de imunizare a întârziat, deoarece Ministerul Sănătăţii nu a primit la timp fondurile necesare.

"Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu a arătat cât de prost a început campania de vaccinare şi cum domnul Cîţu cu domnul Gheorghiţă au favorizat anumite categorii de personal. Vă aduceţi aminte acele centre pentru speciali. Oamenii uită repede, dar noi nu uităm. Au crezut că unii sunt mai speciali decât alţii, pentru că au nişte grade pe umăr. Şi în loc să vaccinăm întâi bătrânii şi oamenii cu probleme, s-au vaccinat oameni din structurile de forţă. Şi atunci l-au dat pe Vlad Voiculescu afară, pentru că a spus asta", a declarat reprezentantul USR PLUS.

Deciziile premierului Florin Cîţu privind eliberarea din funcţie a secretarilor de stat din partea USR PLUS au fost publicate, miercuri seară, în Monitorul Oficial.

Premierul Florin Cîţu şi-a anunţat la Digi 24 intenţia de a-i demite pe secretarii de stat USR PLUS.

"Vă spun care este frica mea: în momentul în care ai negociat cu AUR şi cu PSD, nu pot să am secretari de stat în ministere, pentru că eu nu ştiu ce interese vor reprezenta acolo, ale AUR, ale PSD", a spus Cîţu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4083 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    cu ce e mai rau AUR? (Joi, 9 septembrie 2021, 10:28)

    qwerasdf [utilizator]

    decat tradatorii si vanzatorii de tara de la PNL, PSD si UDMR!

    aia macar au probleme cu anumite clase din tara asta si nu se feresc sa o afirme... pe cand USListii sunt niste ipocriti, ei zic ca apara tara, interesele, etc... dar o injunghie pe la spate, o violeaza si ii mai fura si banii

    asa ca mars catule, iohanis si ciolacu!
  • +8 (16 voturi)    
    Florin Catu (Joi, 9 septembrie 2021, 10:31)

    mircea112 [utilizator]

    Era pe cand nu s-a zarit,
    Azi il privesti si nu e!
  • 0 (16 voturi)    
    lasa, asa e bine, "ce-i in gusa, si-n capusa" (Joi, 9 septembrie 2021, 10:39)

    revo [utilizator]

    trebuie lasat si incurajat, chiar stimulat sa arate tot ce poate, sa se demaste ca iresponsabil irecuperabil, pentru ca oamenii responsabili sa ia masurile necesare.

    Oamenii responsabili de la Bruxelles, pentru ca aici nu mai exista niciunul din cei care ar trebui sa actioneze la timp.

    Toata speranta este la Bruxelles, care nu va da banii din PNRR si nu va tolera un zmintit in fruntea unui guvern manuit de un bolnav de Alzheimer (iohannis), aflat la mana unui grup de 67 de hoti si supus Mafiei Rosiii, aflate in umbra.

    Si voi trebuie sa fiti pregatiti sa acceptati un guvern PSD+UDMR, condus de cineva ca Corina Cretu, cunoscuta acolo, fost comisar european. Ar fi infinit mai frecventabil si mai controlabil decat un guvern cu Citu PM - tepar marunt, betiv, iresponsabil, gambler, speculant impotriva propriei tari, fara apetenta pentru politica, negociere si administrare, mincinos, un zurbagiu si unealta stricata a lui Iohannis.

    Altfel, singurii care vor mai calca aici, vor fi rusii si chinezii - mai ales chinezii.

    Citu nu avea mai avea de unde sa imprumte bani, decat de la rusi si chinezi.
  • +9 (17 voturi)    
    catzu pare praf de la prafuri! (Joi, 9 septembrie 2021, 10:48)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +7 (15 voturi)    
    Dezastru la strategie si comunicare la Citu (Joi, 9 septembrie 2021, 10:48)

    subcultura [utilizator]

    personaj slab cu consilieri varza si oportunisti.

    Dinamica ultimelor zile ne-a aratat slabiciunea, si a lui Iohannis si a "echipei castigatoare", de a desena si implementa o strategie. Indiferent de rezultat, cetatanul si PNL deja au pierdus imens.

    sa luam si un exemplu de fail pe comunicare: cand esti cu musca pe caciula big time pentru conducere auto fiind mort de beat + totata agitatia creata pe subiect, folosesti in comunicare in prime time termeni precum "barurile mexicane"...

    sau cand te-ai batut cu pumnul in piept ca te ocupi de vaccinare si acum inventezi fake-uri sa dai pe altii? chiar asa prosti ii crede pe simpatizantii pnl? suna ridicol in sine, nici nu e ceva de demontat

    Sta rau de tot la resursa umana "echipa castigatoare".
  • +8 (16 voturi)    
    Nu citul este de vina,ci.... (Joi, 9 septembrie 2021, 10:51)

    gigiN [utilizator]

    ..aceia care l-au ..plantat in pozitii pentru care nu a avut,nu are si nu va avea niciodata vreo aptitudine.La fel ca si cel pe care l-am votat presedinte si care il manevreaza,evident in directia gresita..
  • -10 (22 voturi)    
    Realitatea: (Joi, 9 septembrie 2021, 10:53)

    Altiro [utilizator]

    Mosteanu:"Sunt oameni harnici, profesionişti... I-a dat afară abuziv". Fals: i-ati condamnat in momentul in care v-ati lipit de AUR si le-ati cerut sa va ajute sa daramati propriul guvern prin metoda patentata de Dragnea. Apropo de secretari de stat, a fost data afara si politista pensionara de 45 de ani( 14000 lei pensie) care demonstreaza cat de inversunat se lupta pluseristii pt desfiintarea pensiilor speciale si cumulul cu salariu de bugetar de lux..
    • +2 (12 voturi)    
      Oho (Joi, 9 septembrie 2021, 11:17)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Mai nou te ai apucat sa comentezi si la articolele despre politica!
      Pana acu' behăiai doar la cele care se referau la biserica aia a ta ortodoxa
      • -1 (5 voturi)    
        Esti usor confuz (Joi, 9 septembrie 2021, 13:02)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Subiectul articolului era altul. Probabil cei care in familia ta mai relationeaza cu credinta iti par ca behaie atunci cand vorbesc de biserica. In rest nu vad nicio diferenta intre modul cum 'behai' tu pe net fata de postarile altora.
    • +5 (7 voturi)    
      Nu 45, 42. (Joi, 9 septembrie 2021, 11:40)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      A fost pensionata la 42 de ani!
  • -4 (12 voturi)    
    Demiterea secretarilor de stat (Joi, 9 septembrie 2021, 11:02)

    Bradisor [utilizator]

    Dle Mosteanu,nu se poate si in caruta si in teleguta.Terminati cu motiunile si cu vorbele grele .Tara are nevoie de un guvern stabil in ac. perioada deosebit de dificila.
    • +2 (6 voturi)    
      adica "sa fie liniste" (Joi, 9 septembrie 2021, 11:45)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      si sa accepte OUG PNDL 3 data noaptea, ca hotii.
      Asta ar insemna stabilitate?
  • +3 (7 voturi)    
    Aseara , la un post de TV (Joi, 9 septembrie 2021, 11:44)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Am urmarit interviul lui FC .
    Am avut senzatia si eu ca este rupt de realitate.
    Nu numai atat ! Omul are convingerea ca numai el poate face ceva in tara asta si, ca fara el totul este pierdut pentru tara ! A fost mai mult decat jalnic si penibil ! Este chiar foarte periculos pentru tara !
  • -4 (10 voturi)    
    mostene, uite aici pt reievaluare... (Joi, 9 septembrie 2021, 12:41)

    CetateanulRoman [utilizator]

    ca poate v-a scapat ce invirt aliatii vostrii

    https://www.rfi.ro/social-137518-diana-sosoaca-blocat-vaccinare-rachiteni-director-dsp-iasi

    https://lumeapolitica.ro/actualitate/diana-sosoaca/

    https://stirileprotv.ro/stiri/politic/senatoarea-sosoaca-este-acuzata-ca-a-blocat-un-centru-de-vaccinare-impotriva-covid-19.html

    https://www.rfi.ro/justitie-137600-directia-sanatate-publica-iasi-plingere-penala-sosoaca

    "spune-mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti"
    proverb
    • +3 (3 voturi)    
      update (Joi, 9 septembrie 2021, 13:51)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Sosoanca nu mai face parte din AUR.
      Simion a dat-o afara.
  • +3 (7 voturi)    
    Prea multe ședințe, noaptea ca hoții... (Joi, 9 septembrie 2021, 13:00)

    IancuJianu [utilizator]

    L-a turbat de tot. pe Căcîțu.
  • -1 (3 voturi)    
    Balamucul care-l face USR nu-mi place. (Joi, 9 septembrie 2021, 13:46)

    asavreau [utilizator]

    Sunt proceduri legale, democratice pentru schimbarea unui prim ministru. Comportamentul de mahalagii ai USR m-a dezamăgit și nu sunt de acord cu modul lor de acțiune. Jigniri, insulte, acuzații nedovedite, că mă face să spun că Ciolacu avea dreptate să dea jos tot guvernul. Dacă nu sunt în stare să facă echipă, să plece unde vor. Vreau Guvern de oameni responsabili care pun interesul național mai presus decât orgoliile prostești manifestate acum. Din declarațiile făcute de USR ca răzbunare, în multe cazuri se autoacuză și ar merita trimis USR în banca opoziției. Poate veni AUR în locul lor și ar fi o lecție meritată .
    • 0 (0 voturi)    
      cutzu, cutzu (Joi, 9 septembrie 2021, 18:41)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ham ham, am prins ratusca pndl 3, sa fie paaace in lume!

      "Jigniri, insulte, acuzații nedovedite" tu scrii usr dar ai gindit penale.

      stim ca prin ochelarii tai se vede numai lumina galbena, cind plimba cutzu jetul contra vintului, cu inconstienta.