Ludovic Orban: ”Dacă voi câștiga Congresul PNL, refac coaliția în maxim 48 de ore”

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2021, 7:30 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Ludovic Orban, președinte PNL și candidat pentru un nou mandat, a declarat că, dacă va câștiga congresul din 25 septembrie, reface coaliția în ”maxim 48 de ore.”

”Dacă voi câștiga Congresul PNL, refac coaliția în maxim 48 de ore”, a spus Ludovic Orban, la B1 TV, amintind că cei care l-au dorit pe Florin Cîțu premier după alegerile generale din decembrie sunt chiar partenerii de coaliție de la USR PLUS.

Întrebat ce se va întâmpla dacă președintele Klaus Iohannis refuză să îl desemneze premier, președintele PNL a spus: ”Cum să refuze? Președintele României m-a desemnat prim-ministru de trei ori, inclusiv la negocierea pe care am avut-o după alegerile din decembrie, după blocajul din primele șase zile, dacă vă aduceți aminte, am venit cu a doua formulă, cu doi candidați posibili de prim-ministru, Ludovic Orban sau Florin Cîțu, și până la urmă cei care au luat decizia, și-au exprimat preferința și au impus premierul Cîțu au fost cei de la USR PLUS”.

Întrebat dacă există liberali care au vrut să îl dea afară din partid: ”Sunt minți înfierbântate care consideră că doar eliminarea mea poate să mă împiedice să câștig congresul și au apelat la toate tertipurile posibile, să n-am 10 filiale care să îmi acorde votul ca să pot să candidez…”

”Eu sunt un om foarte civilizat, sunt om care chiar și atunci când partenerul de dialog e un pic mai înfierbântat îmi păstrez întotdeauna calmul și rar, rar de tot se întâmplă să mai scap câte un cuvânt nelalocul lui”, a mai spus Ludovic Orban pe B1 TV.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7710 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Shica Tata, e vorba de U$L ? (Joi, 9 septembrie 2021, 7:35)

    un domn [utilizator]

    Pai functioneaza Coalitia din 1990
  • +2 (12 voturi)    
    Trebuie trimiși acasă (Joi, 9 septembrie 2021, 7:48)

    Dogul [utilizator]

    Politicienii astia ar trebui trimiși acasă. Toți. Beleaua e, însă, ca vin șoșocii hAURiți in locul lor…
    • -1 (7 voturi)    
      Vin sosocii (Joi, 9 septembrie 2021, 10:06)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      dar nu vin cu mana goala, vin cu pluseristii.
  • +13 (19 voturi)    
    Nu-mi place Orban (Joi, 9 septembrie 2021, 8:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar cu scena asta a jucat-o bine. Nu le-a dat chiar sah, dar a pregatit bine terenul.
    • +1 (5 voturi)    
      orban are oamenii lui de "hranit" (Joi, 9 septembrie 2021, 9:59)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      citu si iohanis ii au pe ai lor si pe ai pesedeilor

      e greu sa rastorni majoritatea USL-ista.. mi-e foarte antipatic orban, dar căcîțu iti face greata cu tupeul si mojicia lui
    • +2 (2 voturi)    
      e bunicel (Joi, 9 septembrie 2021, 12:26)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      si circul nu a fost facut de el. Are tot ce trebuie ca sa fie liderul coalitiei de bun simt a Romaniei, sau a Romaniei de bun simt.
  • +2 (10 voturi)    
    Respect Ludovic Orban (Joi, 9 septembrie 2021, 9:53)

    Teo3000 [utilizator]

    Respect Ludovic Orban!
    Respect pentru ca ai ramas un PeNeList fidel si pentru ca ai votat mereu impotriva PSD si a USL, chiar si atunci cand ai fost singurul care a votat asa.
    Respect pentru ca actionezi astfel incat sa respecti Constitutia, nu sa o siluiesti.
    Indiferent de cum se va termina acest joc murdar al coalitiei Iohannis - Citu - Ciolacu, vei iesi cu fruntea sus si cu coloana vertebrala dreapta. Felicitari sincere!
  • -1 (5 voturi)    
    hehe (Joi, 9 septembrie 2021, 10:18)

    liviu_ [utilizator]

    cu alte cuvinte o sa avem niste alegeri in pnl intre pro-USL si anti-USL...

    daca o sa castige citu (si la cati au importat din psd e foarte probabil) e clar ca pnl iubeste psd si ambele partide TREBUIE sa dispara!

    daac iese orban... e o sansa ca pnl sa nu fie doar psd cu galben... o sansa mica.... foarte mica... dar o sansa!
    • -2 (6 voturi)    
      Deranjaza teribil Catu (Joi, 9 septembrie 2021, 11:17)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cred ca toata agitatia” asta impotriva lui Catu motiveaza actiunile viitoare ale ficusului”, nu stiu de ce!!! dar am un filing” ca usr-ul se va scinda.
      • 0 (2 voturi)    
        daca e asa (Joi, 9 septembrie 2021, 13:15)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        putin usr (cativa dizidenti nemultumiti de dictatura lui barna) + putin aur (cativa dizidenti nemultumiti de ceva ... care vor democratie, europa, bla, bla, bla) + cativa pesedisti rataciti si se completeaza lotul, se castiga votul.
  • -3 (7 voturi)    
    48 de ore? (Joi, 9 septembrie 2021, 11:03)

    freestyle [utilizator]

    e mult coane. cum ajungi pres la pnl sari in masina si te faci pres si la usr. pres de sters pe picioare ca sa nu se inteleaga altceva. si o sa ai o coalitie pe cinste. usr+ o sa poata sa reformeze in liniste, pana nu o sa mai ramana nimic. dar o sa fie un nimic reformat.
  • -2 (2 voturi)    
    Totul împotriva lui Cîțu este dirijat de Moscova. (Joi, 9 septembrie 2021, 13:56)

    asavreau [utilizator]

    Când Cîțu nu a vrut să dea bani pentru BII cu sediul la Moscova, motiv pentru care la ușuit pe Nazare, au început acțiunile împotriva lui Cîțu din ce în ce mai virulente. USR se dovedesc cu subordonare la Moscova ,iar Orban a mușcat momeala ca să scape de Cîțu , contracandidat la președinția PNL. Orban merită să piardă. Liberalii dacă sunt deștepți aplică principiul//când doi se ceartă, al treilea câștigă//.