OFICIAL: Klaus Iohannis a luat act de demisia miniștrilor USR-PLUS și a numit interimarii pentru 45 de zile. Lista miniștrilor interimari

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:47 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis a luat act miercuri de demisia miniștrilor USR-PLUS și a semnat decretele de numire a miniștrilor interimari la ministerele în cauză, interimat ce va dura maxim 45 de zile începând de azi.

Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat miercuri decretele privind demisia depusă de miniștrii USR-PLUS:

• Decret prin care se ia act de demisia domnului Ilie-Dan Barna, viceprim-ministru, şi se constată încetarea funcției de membru al Guvernului.
• Decret prin care se ia act de demisia domnului Cristian Ghinea, ministrul investițiilor şi proiectelor europene, şi se constată încetarea funcţiei de membru al Guvernului.
• Decret prin care se ia act de demisia domnului Cătălin Drulă, ministrul transporturilor şi infrastructurii, şi se constată încetarea funcției de membru al Guvernului.
• Decret prin care se ia act de demisia domnului Claudiu-Iulius-Gavril Năsui, ministrul economiei, antreprenoriatului şi turismului, şi se constată încetarea funcției de membru al Guvernului.
• Decret prin care se ia act de demisia domnului Ciprian-Sergiu Teleman, ministrul cercetării, inovării şi digitalizării, şi se constată încetarea funcţiei de membru al Guvernului.
• Decret prin care se ia act de demisia doamnei Ioana Mihăilă, ministrul sănătății, şi se constată încetarea funcției de membru al Guvernului.

Decretele de numire a interimarilor:

• Decret de desemnare a domnului Dan Vîlceanu, ministrul finanțelor, ca ministru al transporturilor şi infrastructurii, interimar.
• Decret de desemnare a domnului Florin-Vasile Cîţu, prim-ministru, ca ministru al investițiilor şi proiectelor europene, interimar.
• Decret de desemnare a domnului Virgil-Daniel Popescu, ministrul energiei, ca ministru al economiei, antreprenorialului şi turismului, interimar.
• Decret de desemnare a domnului Tánczos Barna, ministrul mediului, apelor şi pădurilor, ca ministru al cercetării, inovării şi digitalizării, interimar.
• Decret de desemnare a domnului Cseke Attila Zoltán, ministrul dezvoltării, lucrărilor publice şi administraţiei, ca ministru al sănătăţii, interimar.

Co-preşedintele USR Dan Barna a declarat, marţi după-amiază, după întâlnirea cu preşedintele Klaus Iohannis, că acesta i-a spus că demisiile miniştrilor USR PLUS nu ajunseseră la Palatul Cotroceni până la momentul întâlnirii lor, dar că atunci când vor veni, le va accepta.

Întrebat dacă a discutat cu premierul Florin Cîţu, Barna a afirmat că i-a dat acestuia un mesaj luni seară, dar nu a primit răspuns. Co-preşedintele USR PLUS a explicat şi de ce nu demisionează prefecţii şi secretarii de stat.

“Secretarii de stat şi prefecţii nu sunt votaţi de Parlament. Este dreptul şi atributul premierului să decidă cum îşi structurează cabinetul. Miniştrii, cei care au fost votaţi de Parlament şi care constituie structura politică a cabinetului, şi-au înaintat demisiile tocmai pentru că am spus că vom merge până la capăt şi am făcut acest lucru”, a explicat Dan Barna.

Alianţa USR PLUS deţinea în Guvern portofoliile Justiţiei, Sănătăţii, Cercetării, Proiectelor Europene, Transporturilor şi Economiei. Postul de ministru al Justiţiei a rămas deja vacant după revocarea lui Stelian Ion.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















15908 vizualizari

  • +29 (41 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:50)

    mihai_mi [utilizator]

    Niciodata nu apreciem ce avem... Acum regret ca nu am apreciat perioada cand urmarea cu ingrijorare!
    • -1 (1 vot)    
      exista un gap/delay??? - ma scuzati (Miercuri, 8 septembrie 2021, 22:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      cand trebuie sa faca ceva urmareste cu ingrijorare si cand ar putea doar urmari cu ingrijorare intra in full-spead...

      romanii , mereu nemultumiti de conducatori...
      din raul mai mic tot spre un rau mare, rosu, se pare...

      tot cu #ciumarosie, dupe gustul fiecaruia, preten ca sa fie trecuta puntea???
  • +65 (79 voturi)    
    PNL guverneaza acum cu PSD si UMDR (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:51)

    Gryphus [utilizator]

    PNL de fapt voia sa foloseasca USR ca sa mimeze ca vrea reforme dar ei de fapt colaborau pe la spate cu PSD

    iesirea USR de la guvernare a demascat minciuna, PNL de fapt e la guvernare cu PSD
    • +7 (13 voturi)    
      Corect (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:34)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      .
    • +7 (7 voturi)    
      este (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      exact situația din 2006 când trădiceanu a condus până în 2008 un guvern minoritar beneficiind însă (contra cost ca și acuma) de sprijinul politic al psd.
      Și acuma, pnl+psd în Parlament au majoritatea, așa că tot așa se va întâmpla în următorii 3 ani,
      psd nu va veni la guvernare pentru că preferă postura pe care o are, netrebuind să deconteze politic nimic. Toate belele se vor sparge în capul pnl. Concluzie, în 2024 ne vom procopsi din nou cu psd dacă lumea nu va ieși masiv la vot să voteze orice altceva decât comuniștii numiți acum psd, pnl, udmr și, cred că și aur (deși ăștia sunt mai mult cu gargara naționalistă gen prm-vadim).
  • +40 (52 voturi)    
    si bode? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:54)

    muciflenduri [utilizator]

    A cazut in dizgratie? Niciun nou interimat pentru el?
    • +10 (14 voturi)    
      Doarme pe bancheta din spate. se reface. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:16)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      .
  • +26 (42 voturi)    
    Urmatorul pas (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:55)

    mitg [utilizator]

    Sa ia act de propria suspendare. Jegos.
  • +50 (60 voturi)    
    Serios! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:56)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Dupa ce ca imi pare enorm de rau ca nu mai e Drula la transporturi, l-au mai si inlocuit cu incompetentul ala de Valceanu care habar nu are pe ce lume traieste!
    Iar Catu normal ca s-a bagat acolo unde sunt bani de impartit! ;)
    Imi e greata!
    • +14 (16 voturi)    
      Cum, bre, Vîlceanu incompetent... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:17)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      Nu citiși că a făcut afaceri de milioane cu statul?
  • +34 (42 voturi)    
    valeu (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:59)

    nellino [utilizator]

    o sa il intrebe ziaritii pe Vilceanu care este salariul minim in constructii si ala o sa zica: "Nu ma mai prindeti a doua oara sa gresesc! Este 1386! Stiu asta de la Dvs"
  • +44 (56 voturi)    
    nimic (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:59)

    drago [utilizator]

    Ar fi interesant sa-l intrebe cineva pe KJ cu ce scop i-a convocat la Cotroceni pe Barna ci Ciolos (dupa ce anterior nu le raspunsese la telfon)! Ca sa discute nimic! In capul lui de presedinte nu se conturase nici-o idee de rezolvare a crizei?
    Singurul raspuns s-ar referi la inteligenta lui KJ , dar formulindu-l mi-e teama ca nu veti publica mesajul!
    • +4 (8 voturi)    
      Consultarea e pe lista de atribuțiuni. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:18)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Și atît.
      • +3 (5 voturi)    
        GHINION (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:28)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Constantinescu a fost un presedinte slab dar era un om destept.
        Asta nu-i decat slab...
    • +5 (5 voturi)    
      i-a convocat (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui drago

      de formă.
      Convocarea avea un rost real dacă o făcea imediat ce a izbucnit scandalul PNDL 3. El însă a avut tupeul obraznic să-i reproșeze lui Cioloș că nu au solicitat întâlnire la Cotroceni înainte de apariția crizei. Păi măi sasule, dacă nu era criză, de ce să te vadă? Pt. un șnaps?
  • +32 (48 voturi)    
    Din păcate... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:00)

    Tutea [utilizator]

    ... acest Dan Voiculescu de etnie germană, cu același venin ca al Varanului dar ansamblat de această dată în frac, va transforma România în Belarusul Uniunii Europene! Nu a luat act de nimic, că era totul premeditat, ci doar își pune în aplicare planul. Pas cu pas!
  • +35 (43 voturi)    
    Sigur erau ok semnaturile? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu zic ca erau scanate sau "fuotoshopate". Eu zic sa faceti o comisie care sa analizeze vreo 3 ani sa vedem daca sunt valide demisiile. Si ca sa fie comisia formata din profesionisti, sa vina si Volguta :)
  • +44 (56 voturi)    
    Johanis - slaba prestatie (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:00)

    John_Re [utilizator]

    adica ... extrem de slaba.
  • +39 (49 voturi)    
    este fericit (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:05)

    varavara [utilizator]

    Johannis, doar el s-a aflat in spatele la tot ce s-a intamplat in ultima saptamana in politica damboviteana.
  • +11 (15 voturi)    
    e ceva necurat (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:09)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    ciudat cum Klaus pericliteaza si guvernare si tara si tot ca sa-l apere pe Citu. Cine e bre Citu de a sarit tot PNL si Cotroceni sa-l apere? Cineva e in spatele lui dar nu suficienti ca PNL e tot mai mic. Ce-or zice aia vechi din PNL cand vad ca vine unu tanar de-afara cu istoric discutabil care vrea sus de tot? Rares la fel direct vicepresedinte de-afara. Pai la ce bun mai stau ailalti in PNL care muncesc pentru partid de atatia ani daca vin astia de-afara direct in top? Si se mai modifica si statut si tot ca sa le faca lor loc.
  • +3 (5 voturi)    
    Cred că aceștia sunt superoameni (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:09)

    ploiesteanu [utilizator]

    Care au mintea într-o sută de locuri și le rezolvă pe toate.
  • +9 (13 voturi)    
    bineinteles, UDMR-ul nu putea fi lasat (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:12)

    qwerasdf [utilizator]

    de-o parte! le-au dat si lor ceva interimate sa nu latre aia nimic

    bravo johane! bravo căcîțule! ati impartit mafiei USL, resursele tarii!
  • +6 (12 voturi)    
    observ ca (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:19)

    liviu_ [utilizator]

    unde e loc de furat bani s-a pus citu prim ministru

    la sanatate pun udmr ca le e teama sa ia sanatatea... acolo e de munca, nu e de furat prea mult, e de pierdut voturi... nu le trebuie pnluluui

    pana cand citu o sa plece o sa se ocupte doar de legi in folosut hotilor si de deturnat bani pentru furat in interesul lui, al partidului sau al pretinilor din psd si udmr...
  • -6 (12 voturi)    
    continuarea (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:28)

    tahomir [utilizator]

    Este demiterea tuturor politrucilor plantati de catre useristoauristi pe post de prefecti, subprefecti, subsecretari de stat samd
  • -1 (7 voturi)    
    ca veni vorba de semnaturi (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:33)

    Barbaneagra [utilizator]

    Pai, dragii mei, daca 30 de USR-isti si Plus-isti ar fi vrut sa ramana in guvern, sa-l pupe undeva pe Cutsu, de ce nu au iesit, val-vartej, sa ceara intemnitarea duetului Barna-Ciolos pentru falsh.

    Ceva nu se leaga, inclusiv semnatura lui Nasui, fasificata grosolan, conform expertizei avocatului PNL (poate si al poporului, cine stie), dl Fenechiu.

    Sa vina politia! In mod evident, Curtea Constitutionala va da dreptate PNL, in subtext PSD, ca sa mai dureze putin dramatismul semnarii unei noi motiuni, deci inca o saptamana.
  • -4 (12 voturi)    
    Dupa ce (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:46)

    autan [utilizator]

    membrii USR si-au ignorat propriul electorat si s-au combinat cu PNL-ul, acum racnesc peste tot "nedreptate" si la fel ignora propriul electorat si se combina cu AUR, ba si mai mult se milogesc de PSD. Ati jucat prost, foarte prost si in coalitie si santajul si plecarea din Guvern. Poate e timpul sa il schimbati pe Barna, miscare ce trebuia facuta inca de cand a pierdut in fata lui Dancila. Actuala conducere va duce la disparitie.
  • -5 (5 voturi)    
    Sa-l vedem cum raspunde la ståpâna Merkel (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:02)

    xolv [utilizator]

    cand va cadea givernul...
    • +4 (6 voturi)    
      stapana lui e propria prostie si incompetenta. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:33)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      un animal mare ce ascunde un om mic, mic...
  • +12 (16 voturi)    
    ministrii panarame (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:37)

    Zentrix [utilizator]

    nivelul ministrilor PNL este jenant.
    1. Campeanu - ministrul educatiei "În 2015, Sorin Cîmpeanu, membru pe atunci al ALDE, formatiune care făcea parte din coalitia de guvernare de tristă amintire a plagiatorului pesedist Victor Ponta, vedea plagiatul vicepremierului de atunci Gabriel Oprea și pe ale doctoranzilor lui exclusiv ca pe o "problema personală".
    Plagiatul unui șef de guvern adjunct ”o problemă personală” în viziunea ministrului ”educației”? "

    2. Lucian Bode - o alta panarama cu care a maturat Godina pe jos "Am mai citit şi că aţi cerut procesul-verbal să îl vedeţi. Foarte bine! Cineva trebuia să facă asta până la urmă. Chiar am văzut poliţişti care nu pun cratima la locul ei, sper să-i prindeţi şi să-i corectaţi rapid. Să nu mai zic de caligrafia unora, un alt aspect pe care sper să-l verificaţi. Aţi putea să verificaţi şi încadrarea juridică, dar mi-e greu să cred că aveţi idee despre cum se completează un proces-verbal. Sper totuşi să fiţi drastic cu cei care au filmat. E inadmisibil. Mai era unu' de avea cameră în maşină şi s-a găsit el să filmeze maşina în care vă aflaţi şi care fusese implicată într-un accident. Şi ăla trebuie găsit şi sancţionat. Nu mai poate omul dormi pe bancheta din spate că trece unul filmând. Păi ce-i asta? În mod normal nu aş face precizarea că am fost ironic mai sus, dar ştiindu-vă somnoros, ţin să precizez că nu am vorbit serios. Câteva lămuriri: Poliţiştii au filmat în baza unei legi a avertizorului public, fiind un interes maxim legat de funcţia pe care o ocupă dl Ciocan în MAI, funcţie plătită din banii celor care au vizionat filmările. Dumneavoastră nu aveţi nicio calitate de a solicita acel proces-verbal, mă mir cum de nu v-a zis nimeni până acum, aveţi grijă ce prostii faceţi că poate mai băgaţi şi pe alţii în necazuri”

    3. Valceanu Dan - seful tineretul PSD in Gorj, unde ta-su era subprefect, s-a mutat la PDL apoi la PNL etc. A fost director economic la firma lui ma-sa, deci e bun :)

    Pot sa mai zic dar pierdem vremea
    • -2 (14 voturi)    
      S-a terminat lista (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:50)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      De la USR+ nu servim?
      • 0 (4 voturi)    
        Atat poate un shaolin? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:41)

        IOtao [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        shaolin este praf..
  • -2 (14 voturi)    
    Hit the road Jack! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:57)

    Rolly [utilizator]

    Ceva din mine plânge în hohote după Năsui și Ghinea că ca ei nu mai găsim.
  • +9 (13 voturi)    
    A adunat (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:04)

    tarabost [utilizator]

    D-l Presedinte al Romaniei la carne in ultima saptamana, cat pentru ambele mandate... si ii mai si ramane :).
    • +2 (6 voturi)    
      In curand o sa inceapa sa o consume (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:35)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      ca aprovizionarea e doar la inceput de drum....
  • +2 (8 voturi)    
    se mai bate mult seaua ca sa priceapa (Miercuri, 8 septembrie 2021, 17:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    calul?cel din spatele lui cutu e tovarasul profesoras. treceti la suspendare, tot poporul o sa voteze sa scapam de acest klaus. cine nu risca nu cistiga...
  • +1 (1 vot)