Orban mută în războiul cu Cîțu: Plenul parlamentului convocat oficial pentru moțiunea USR-PLUS și AUR. DOCUMENT

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:38 Actualitate | Politic


Florin Citu si Ludovic Orban
Foto: Facebook
​​Plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului a fost convocat în ședință, joi, de la ora 16.00, pentru moțiunea USR-PLUS și AUR. Decizia este semnată de Ludovic Orban și Anca Dragu.


Ludovic Orban a avertizat de marți că va face acest lucru invocând o decizie a Curții Constituționale.

Marți, în calitate de președinte al Camerei Deputaților, Orban a informat Guvernul de depunerea moțiunii USR-PLUS și AUR.

„Ca președinte al Camerei Deputaților, eu am obligatia să respect Constituția și legile țării. Derularea calendarului moțiunii de cenzură e obligatorie, altfel se încalcă principiul constituțional al statului de drept. Azi voi comunica Guvernului moțiunea de cenzură”, a declarat marți Orban.

PNL, PSD și UDMR au boicotat încă o dată ședința birourilor permanente, încercând astfel să blocheze moțiunea USR-PLUS.

Liberalii din tabăra Cîțu iau în calcul să atace la CCR decizia lui Orban de a debloca moțiunea.

Pe ce se bazează Orban


Ludovic Orban a spus că decizia sa are la bază o decizie a Curții Constituționale, mai exact 1525 din 2010.

Ce prevede aceasta:

  • În consecinţă, împiedicarea prezentării şi refuzul de a dezbate o moţiune de cenzură deja depusă sunt contrare Constituţiei, întrucât acest lucru ar echivala cu eliminarea posibilităţii opoziţiei parlamentare de a cenzura şi controla deciziile guvernamentale de angajare a răspunderii.
  • Astfel, în cauza de faţă, Curtea reţine că Parlamentul, prin reprezentantul său, şi anume preşedintele Senatului, nu a respectat termenul de prezentare a moţiunii de cenzură în şedinţa comună a celor două Camere de cel mult 5 zile de la data depunerii acesteia, prevăzut de art. 78 alin. 1 din Regulamentul şedinţelor comune ale Camerei Deputaţilor şi Senatului, ceea ce se constituie într-o piedică la prezentarea moţiunii de cenzură depusă de opoziţia parlamentară.
  • Mai mult, având în vedere cele arătate mai sus, dezbaterea moţiunii de cenzură trebuia deja demarată, ceea ce nu s-a întâmplat, astfel încât Curtea constată că Parlamentul, prin reprezentantul său, şi anume preşedintele Senatului, refuză supunerea acesteia spre dezbatere în şedinţa comună a celor două Camere ale Parlamentului, contrar prevederilor art. 114 alin. (2) coroborate cu cele ale art. 113 alin. (3) din Constituţie.
  • În acest mod opoziţia parlamentară nu se mai poate exprima şi controlul parlamentar este lipsit de eficienţă.
  • Or, niciun instrument juridic prevăzut de Constituţie nu poate fi lipsit de eficienţă, golirea lui de conţinut determinând caracterul lui iluzoriu şi, implicit, încălcarea principiului constituţional al statului de drept.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7263 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    PNL si PSD refuza dreptul de vot al Parlamentului (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:47)

    Gryphus [utilizator]

    toate ambasadele vad acum ca PSD si PNL refuza dreptul Parlamentului de a vota o motiune adica ceva unic in lumea civilizata

    cum sa fie primita in Schengen o tara in care Democratia NU functioneaza?

    PSD si PNL NU vor sa recunoasca faptul ca au refacut USl si blocheaza parlamentul
    • +3 (3 voturi)    
      Sa-si piarda mandatul de parlamentar (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:37)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Parlamentarii au salarii foarte mari, pensii nesimtite si tot felul de privilegii, ca sa-si faca datoria in parlament, nu sa lipseasca pentru a nu mai fi cvorum.
      Parlamentarii care lipsesc, impiedicand activitatea parlamentului trebuie sa-si piada mandatul si toate privilegiile, oricum nemeritate.
      Cei care pleaca din sedinta, pentru a nu mai fi cvorum, trebuie sa fie trimisi in judecata pentru constituirea de grup infractional organizat.
  • -17 (29 voturi)    
    Clarificari: este motiunea AUR si USRPLUS (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:47)

    jackalphonse [utilizator]

    nu usr si aur, pentru ca usr-ul, pisaciosi ca de obicei, au asteptat pe altii sa le depuna motiunea.
    Inca ceva, aur nu a fost "validat" de usr, asa cum vad ca scrie propaganda, a fost validat de scrutinul electoral, unde au obtinut mai multe voturi decat usr (fara dubii).
  • +17 (23 voturi)    
    beton armat constitutional... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:50)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sunt citate nu mai putin de 4! decizii ale CCR vizand procedura motiunii de cenzura.

    dar in democratura numita Ro, noua majoritate PNL-PSD va boicota si acest plen convocat (curat) constitutional.
  • +1 (17 voturi)    
    Aha.Orban muta.Deci totul e un joc.Cretin joc.... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:52)

    gmb72 [utilizator]

    Orban ii da "sah" lui Cîțu.
    Apoi, PSD da "șah" PNL=ului, prin absenta de la sedinta.
    SI cu totii dau "mat" Romaniei, decimata in curand de Covid, distrusa de degringolada economica mondiala necontracarata de nicio masura interna de protectie, si al carei viitor oricum e neguros, datorita datelor demografice: 3,5 milioane (muncitori si/sau intreprinzatori) plecati, restul ramasi in proportie de 45% analfabeti functionali OFICIAL iar restul, departe de a fi savanti, si in plus si in continua scadere a natalitatii. Cu alte cuvinte, ramanem din ce in ce mai putini, mai lenesi si mai prosti. Iar cretinii astia se bat pe ce a mai ramas de furat, aruncandu-ne in ochi cu "principii" pe care le schimba de trei ori pe zi, in functie de interese....
    Si nu, nu e doar un titlu de articol. Din pacate, titlul e corect ales, caci deseori auzim in gura nulitatilor care apar la TV, sintagma "joc politic"....
    • -2 (4 voturi)    
      Alo?! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:07)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Cum ii da sah PSD-ul PNL-ului prin absenta de la sedinta? Poti detalia un pic, te rog?
  • +21 (23 voturi)    
    daca motiunea va pica - dovada ca PNL=PSD=USL (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:56)

    qwerasdf [utilizator]

    sunt intelegeri tacite intre mafiotii din PNL si cei din PSD (pechinezul de serviciu UDMR linge oricum ce-i ramane)

    sa vedem PNL-ul si pe iohan! Sunt ei atat de curati pe cat se cred?
  • -7 (7 voturi)    
    deci (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:44)

    ..13 [utilizator]

    Orban impreuna cu dna Dragu convoaca plenul celor doua camere - corect.

    Parlamentarii PNL si propabil ca PSD nu se vor prezenta - este dreptul lor sa boicoteze ceva cu care ei nu sunt de acord, ambele partide din motive electorale - unul pentru ca are o dezbatere interna nefinalizata, latul pentru ca mereu a vrut sa tina timona in mana fara altii...

    FC deja a reactionat.

    Noi cetatenii - urmarim cu atentie, cred ca Presdintele urmareste si el, putin mai ingrijorat oare???

    Pop-corn comandat pentru Joi, zi mare 9.09.2021

    Mai este asa de putin pana la alegerile din PNL si atunci cred ca Orban va ramane fara paine, fara scaun, fara demnitate - cu matzele taiate.

    intre timp, casa nu ma plictisesc urmaresc cu atentie vestile de la Bruxelles.

    O toamna minunata va doresc asa cum imi doresc si mie!

    Sper ca aceasta toamna sa imi aduca implinirea!