Lege adoptată de Parlament: Drepturile acordate foştilor preşedinţi - retrase dacă au avut calitatea de lucrător sau colaborator al Securităţii

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2021, 20:45 Actualitate | Politic


Traian Basescu, alaturi de Ion Iliescu si Emil Constantinescu
Foto: Presidency.ro
Camera Deputaţilor a decis, marţi, ca drepturile acordate persoanelor care au avut calitatea de şef al statului român să fie retrase în cazul în care se dovedeşte că aceştia au avut calitatea de lucrător sau colaborator al Securităţii, informează Agerpres.

S-au înregistrat 264 voturi pentru, 3 împotrivă şi 11 abţineri.

Camera Deputaţilor este for decizional.

Deputaţii au adoptat, în acest sens, proiectul de lege de modificare a alin.b (3) al art.1 din Legea nr.406/2001 privind acordarea unor drepturi persoanelor care au avut calitatea de şef al statului român, în sensul includerii, între cauzele care determină retragerea drepturilor foştilor preşedinţi ai României, a celei vizând existenţa dovezii privind calitatea de lucrător sau colaborator al Securităţii.

„Nu beneficiază de prevederile prezentei legi persoana căreia i-a încetat calitatea de şef al statului român ca urmare a săvârşirii unei infracţiuni pentru care a fost condamnată definitiv sau ca urmare a demiterii din funcţie prin referendum şi nici persoana despre care s-a constatat definitiv că a avut calitatea de lucrător al Securităţii sau de colaborator al acesteia”, prevede textul adoptat.

Conform legii 406/2001, persoanele care au avut calitatea de şef al statului român beneficiază pe durata vieţii de următoarele drepturi:
  • a) folosinţă gratuită a unei locuinţe de protocol, cu destinaţia de reşedinţă, care cuprinde şi un spaţiu cu destinaţia de cabinet de lucru, încadrat cu un post de consilier şi un post de secretar;
  • b) o indemnizaţie lunară în cuantum egal cu 75% din indemnizaţia acordată Preşedintelui României în exerciţiu;
  • c) pază şi protecţie, precum şi folosinţă gratuită a unui autoturism, asigurate permanent de Serviciul de Protecţie şi Pază, potrivit reglementărilor în vigoare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8943 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Si cu Iliescu ce faceti? (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:04)

    Cataleya [utilizator]

    El n-a fost colaborator, ci reprezentant de varf al PCR si al securitatii.
    Dar de colaborat, nici vorba.
    E curatel ca lacrima!
    • +10 (12 voturi)    
      N-a colaborat ? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:48)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      se vede si de pe luna ca legea este facuta pentru basescu - dusmanul vesnic al "pesedacilor" - dar .
      canalia ilici-kgb n-a colaborat !?? a fost sef al securitatii atunci cand a fost prim-secretar de judet ! deci a fost securist - incadrat ca sef de mare unitate de judet ! arde-l pe "nenea securache ilici-iliescu-kgb" !
    • +7 (7 voturi)    
      hei (Miercuri, 8 septembrie 2021, 5:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Alo, tovarase, putzin respect! Tov. Iliescu era agent sovietic!
    • +1 (1 vot)    
      secu (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:35)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      El primea doar rapoartele securitatii....
  • +17 (21 voturi)    
    Chiar asa? (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:12)

    Kroko Dilu [utilizator]

    Lege cu dedicatie,o mare mizerie.Criminalul Iliescu e bine merci si se doreste condamnarea lui Basescu?Un fost presedinte este depozitarul unor informatii sensibile,nu poate fi lasat fara paza.
    • -4 (4 voturi)    
      hazliu (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:38)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Kroko Dilu

      Ce informatii sensibile intr-o tara care si-a dat altor tari resursele sale strategice ,gluma proasta baiatu
  • 0 (8 voturi)    
    Mda (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:17)

    Tony_K [utilizator]

    Ar trebui o lege dinasta nu doar la cei care au colaborat pana in 89 ci pana acum.
  • +1 (17 voturi)    
    ceausescu ce a primit? (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:21)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    un glont... a condus 22 de ani Romania, cu bune si rele si nu a primit nici macar ce a primit vestitul criminal in serie/pedofil si violator Dinca din Caracal - un loc in puscarie... asa popor, asa conducatori...
  • +11 (15 voturi)    
    Securitatea era în slujba Partidului (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:29)

    bilbofil [utilizator]

    Adică dacă ai fost înalt activist de partid și ai avut serviciile Securității la dispoziția ta poți beneficia în continuare de privilegiile de fost președinte?
    • +6 (6 voturi)    
      Gresit ! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 1:09)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Ca Prim Secretar de Judet nu avea Securitatea judeteana la "dispozitie" ci IN SUBORDINE ! Adica t'oarasu' Ilici-KGB ERA SEFUL UNITATII DE SECURITATE JUDETENE - Mare unitate de Securitate !!!! Deci NU a colaborat - a CONDUS MARI UNITATI DE SECURITATE !!! Parca e ceva .... diferit !!??
  • +4 (6 voturi)    
    Asta e o lege (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:51)

    yol [utilizator]

    a usl-ului, facuta sa-l gadile pe domn profesor felix.
    Acesta e inca suparat pentru ca el a facut politie politica, n-a fost doar colaborator. Iar usl-ul de astazi i-a facut hatarul….
    Inca o dovada ca antena 3 detine majoritatea in parlament.
  • +5 (7 voturi)    
    Bine ca nu cuprinde legea si obligatia (Marţi, 7 septembrie 2021, 22:37)

    Susufler0 [utilizator]

    de restituire a contravalorii indemnizatiilor incasate pana la momentul ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a constatat incetarea calitatii de sef al statului ori s-a constatat ca fostul sef al statului a avut calitatea de lucrator sau colaborator al securitatii.

    PS. In ceea ce il priveste pe Ion Iliescu nici nu stiam ca mai traieste!

    PPS. Mult mai platim pt cei doisprazece ani de presedintie ai astuia ! :((
  • +3 (3 voturi)    
    Foc de paie! Apa de ploaie! (Marţi, 7 septembrie 2021, 23:35)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    CCR o va declara neconstitiutionala. Motive? Hai, nu-i subestimati. Gasesc ei motive mii daca-si bat putin capul. De pilda, ca instituie un tratament discriminatoriu intre fostii sefi de stat si fostii securisti. Ati auzit de vreun fost securist care sa nu mai primeasca pensie? Doar daca a fost tortionar.Apoi, vor spune ca legea nu poate actiona retroactiv ci de-abia de acum inainte, pentru presedintii care vor veni.

    Basescu de pe acum se tavaleste pe jos de ris si-l compatimeste pe NEFERICITUL care a imaginat legea si a gindit-o atit de prost. El il stie!
  • +5 (5 voturi)    
    il zgindaresc astia pe basescu (Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa vezi ce o sa iasa. lol...nu poti da o lege ptr un om. lol..apoi textul e atit de banal din punct de vedere juridic incit ma intreb cite clase au aia care l-au formulat, ca sa nu mai intreb de cite clase au aia care l-au votat. eu zic sa-l condamne la munca silnica ptr poporul roman. base e timpul sa intri la rupere...
  • 0 (0 voturi)    
    care a fost ipochimenul (Joi, 9 septembrie 2021, 1:18)

    iodixit [utilizator]

    care n-a avut alta problema in parlament decit sa propuna cretinatatea asta de lege. au terminat toate legile necesare si s-au impotmolit in asta. numai boii baltii in parlamentul ala.
    urmatorul presedinte, cred ca era la liceu pe timpul comunistilor.
    sint patru presedinti de toti pe care-i atinge legea.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Joi, 9 septembrie 2021, 18:01)

    RuxyP [utilizator]

    Nu doar că ar trebui să își piardă toate privilegiile, ar trebui să returneze toate salariile pe care le-a luat în baza falsului în declarații. Dacă nu ar fi mințit că nu a colaborat cu Securitatea, nu ar fi putut candida, nu s-ar fi putut alege și în consecință nu ar fi putut încasa salarii.