UPDATE Barna, după întâlnirea cu Iohannis: Sunt dezamăgit, a fost o întâlnire formală / Nu s-au prezentat soluții

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2021, 16:30 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Criza politică continuă. Președintele Klaus Iohannis și Dan Barna s-au întâlnit marți, la Cotroceni, însă fără niciun rezultat. „Poate sperați ca această întâlnire să vină cu o soluție. Sunt dezamăgit, s-a dovedit a fi o întâlnire formală Nu s-au prezentat soluții, nu s-au prezentat scenarii”, a spus liderul USR-PLUS, la scurt timp după discuția cu șeful statului.

Întrebat care a fost răspunsul președintelui când i s-a spus că singura variantă a USR-PLUS este ca premierul Florin Cîțu să plece, Barna a răspuns: „Răspunsul a fost legat de acest congres al PNL, care blochează o țară întreagă. Vom mai reveni la discuții în următoarea perioadă, vom vede ce se mai întâmplă”.

Liderul USR-PLUS a precizat că șeful statului nu i-a reproșat nimic în particular.

„Există foarte mult loc pntru negociere: Coaliția poate să continue cu alt premier”, a mai spus Barna.

„Nu suntem un partid care face bambilici cu demisii”


Dan Barna a exlus totodată ipoteza retragerii demisiilor din partea miniştrilor USR PLUS.

"Demisiile au fost anunţate ieri seară şi depuse în această dimineaţă la Cabinetul premierului, în deplină asumare şi în deplină responsabilitate. Acest cabinet Florin Cîţu a expirat. Rolul de premier pentru România al lui Florin Cîţu a expirat, dintr-un motiv foarte simplu: nu are competenţa necesară să conducă această coaliţie. Nu ne jucăm cu demisiile. Nu suntem un partid care face bambilici cu demisii depuse şi retrase, a mai spus Barna.


UPDATE 17:20 Declarații Dan Barna:
  • Poate sperați ca această întâlnire să vină cu o soluție. Sunt dezamăgit, s-a dovedit a fi o întâlnire formală
  • Nu s-au prezentat soluții, nu s-au prezentat scenarii
  • Speram că își va exercita rolul de mediator.
  • Răspunsul a fost legat de acest congres al PNL, vom mai reveni la discuții în următoarea perioadă, vom vede ce se mai întâmplă
  • Demisiile au fost depuse azi dimineață în deplină asumare. Acest cabinet al lui Florin Cîțu a expirat.
  • Nu suntem un partid care face bambilici cu demisii depuse și retrase.
  • Demisia lui Florin Cîțu poate să repare situația.
  • I-am trimis un mesaj aseară lui Cîțu, nu mi-a răspuns
  • Secretarii de stat și prefecții nu sunt votați de Parlament.
  • Am exprimat poziția USR-PLUS de vot la moțiune.
  • Oricând poate să existe o nouă discuție
  • Nu mi-a reproșat în mod particular ceva.
  • Mi-aș fi dorit să discutăm scenarii, din păcate nu s-a întâmplat lucrul acesta.

UPDATE 16:35 Întâlnirea de la Cotroceni s-a încheiat. Potrivit informațiilor HotNews.ro, Dan Barna i-a spus președintelui că schimbarea premierului Florin Cîțu este soluția pentru deblocarea situației. Șeful statului nu ar fi venit însă cu niciun alt nume, practic cu nicio soluție, au precizat sursele HotNews.ro.


Dacian Cioloș este plecat din țară.

Cu câteva ore înainte, șeful statului „a garantat” într-o întâlnire cu diplomații români că va găsi „cele mai bune soluții” pentru a depăși impasul.

Dan Barna a mers la întâlnirea cu Iohannis cu un mandat ferm: fără Florin Cîțu la Palatul Victoria.

USR-PLUS susține că nu mai poate continua alături de un premier în care nu mai are încredere și acționează în afara deciziilor asumate în Coaliție.

Deocamdată, Florin Cîțu nu s-a arătat dispus să-și dea demisia în acest moment.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40084 vizualizari

  • -8 (66 voturi)    
    #Anticipatele Urmeaza (Marţi, 7 septembrie 2021, 16:43)

    un domn [utilizator]

    P$D NU Ajunge in Parlament
    PNL scoate un scor chinuit de 5,1%
    Case Closed.
    • +16 (34 voturi)    
      si s-a facut dimineata (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:06)

      Thakka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si te-ai trezit...
      • -6 (18 voturi)    
        "Mihaela, dragostea mea" :))) (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:42)

        FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui Thakka

        ....
        • +1 (5 voturi)    
          intrebare la Radio Erevan (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:48)

          utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

          - doi ficusi asezati unul linga celalalt pot discuta?
          raspuns:
          - Nu, se realizeaza doar foto sinteza, sau sinteza foto, dupa cum se aseaza fotografii.
          • -1 (1 vot)    
            ha!i (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:58)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

            bai frate,esti belea,o sa te judece colegii lui academicieni.
            la ce dracului se astepta barna,nu stiu...
      • +4 (8 voturi)    
        Ce nu inteleg eu (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:58)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Thakka

        Ce nu inteleg eu e cum e posibil ca un partid de 25% sa opreasca toata tara intre etaje pana isi termina alegerile interne?!

        Cum e posibil asa ceva?!
        • -5 (9 voturi)    
          Cel de 15% și-a pierdut interesul. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 9:54)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Nu mai vrea să guverneze, vrea altceva, dar să fie tot la guvernare.
      • 0 (10 voturi)    
        Barna și USR sunt dezamăgiți ! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 9:52)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Thakka

        Și asta-i problema României acum , dezamăgirea lor. Ei vor, dar să le dea cineva soluția și fac. Iar soluția să fie conformă cu mofturile lor, nu contează că nu-i legală, morală, constituțională. Clar, nu Barna, USR sunt vinovați. Ei vor ,dar nu fac. Să fie clar, nu au intrat la guvernare ca să găsească soluții. Ei vor soluții de la alții și au găsit în AUR un aliat care-i înțelege.
    • +15 (29 voturi)    
      cand fraieri se cearta, pot castiga smecherii (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:20)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca vor fi alegeri anticipate...
      Sunt partidele mici capabile sa intre in urmatorul Parlament????
      Partidele actuale isi vor mentine votantii?
      Mandria, egoismul, invidia, lacomia, si alte sentimente negative vor duce la ESEC.
    • +21 (35 voturi)    
      Ce-ai fumat? (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:56)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PSD nu doar ca va ajunge in Parlament, dar va avea o majoritate confortabila. Noapte buna, Romania, oriunde te-ai afla...
    • +8 (22 voturi)    
      Te chinuie Mama Omida....da' nu le ai (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:57)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Te chinuie Mama Omida....da' nu le ai.

      M-am plictisit de predictiile tale si cum NU se implinesc. De ani de zile. Fii creativ, schimba si tu ceva.
      • -1 (1 vot)    
        pai (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:00)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        hai ca-ti dau io in boabe:
        usr nu mai intra in parlament
    • +16 (30 voturi)    
      USRPLUS face bine! Fara compromisuri! (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:25)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Se fac compromisuri de 30 de ani, toate in folosul PSD si PNL, cele doua partide care au capusat Romania si o tin prizoniera pentru beneficiul lor personal.
      • -3 (5 voturi)    
        Talibanii ar avea ce învăța de la tine. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:00)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Bine că USR nu are procent care să impună să aibă prim ministrul. Afganistan scria pe România cu aiuriți de la USR în funcții. Sper să se formeze o nouă coaliție care să guverneze România și USR să stea să-și facă ,cei place -afișarea unor orgolii personale, exprimate impertinent, gălăgios și insistent. Ei nu discută, nu explică, ei vor.
        • -1 (1 vot)    
          Breh, mai ai frați ? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Mulți ?
    • -3 (27 voturi)    
      hahahahaha (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:43)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ai grija ce-ti doresti...
      in caz de anticipate, viitorul guvern va fi ori psd+aur, ori psd+udmr daca pesedistii iau 40%.
      si pnl, si usr au cu niste procente bune mai putin decat la precedentele alegeri.
      ma rog, in varianta 1, useleplusistii ar putea totusi sa intre la guvernare, avand in vedere ca sunt aliati cu aur :))
      • +8 (10 voturi)    
        AUR... (Marţi, 7 septembrie 2021, 22:08)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

        ... nu se va alia niciodata cu PSD.
        Din contra, vor mânca din procentele lor (ale PSD).
        • +2 (8 voturi)    
          Asta Urmeaza (Marţi, 7 septembrie 2021, 23:46)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

          Putzini Pricep
        • +1 (1 vot)    
          ba se vor alia, (Miercuri, 8 septembrie 2021, 9:03)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

          la fel cum s-a aliat si precursosul AUR, adica Partidul Romania Mare. Ce naste din pisica tot soareci mananca, iar in acest caz AUR va proceda exact ca mama sa, PRM: se va alia cu PSD imediat ce PSD ii va da o bucata consistenta de ciolan. Pana acum nu i s-a dat din ciolan, de aceea nu s-au aliat.
          • +1 (1 vot)    
            Totuși... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 20:37)

            rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            ... votanții AUR sunt diferiti de moșii și babele (scuze pentru exprimare) votanți PRM.

            Sunt pe picioarele lor, au slujbe, mulți in diaspora, au si pot naviga pe Internet, au Facebook...

            Sunt diferiti fata de pesedisti, cum sunt useristii diferiti fata de penelisti.

            Vechea clasa politica (PSD + PNL) nu-i intelege si va avea mari surprize.
  • +56 (74 voturi)    
    . (Marţi, 7 septembrie 2021, 16:51)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    >Șeful statului nu ar fi venit însă cu niciun alt nume, practic cu nicio soluție
    Bun mediator Iohannis, bravo! :)))
    • +13 (23 voturi)    
      Stai, bre, se mai gîndește și omul. (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:36)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Chiar vrei să iasă așa repede cu o soluție...
      ”Și cînd să-l prindă, melcul țuști în tufiș”
    • +18 (30 voturi)    
      a făcut (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      întâlnirea doar ca să nu zică nimeni că nu ar fi oferit ocazia USR-Plus să-i expună pct. de vedere. Cam cum făcea și ceaușescu alegerile lui, doar de formă, să nu orăcăie mapamondul că nu sunt democratice.
      Coane iohannis, măcar ai dat și tu un șnaps și-un cârnat d-ăla vienez?
    • +17 (27 voturi)    
      Ba e foarte bun (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:43)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      A mediat ca sa ramana papitzoiul de Citu, marele salvator al tarii si marele gropar al partidului. Succes la 5% PNL Iohannis. Sigur nu va fi vina voastra...
    • -12 (28 voturi)    
      Ceva nu se înțelege aici. (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Demisia lui Cîțu ,fiind prim ministru, duce la demisia întregului Guvern-vezi situația cu demisia lui Ponta când cu Colectiv. Asta obligă crearea unui nou guvern și demisiile miniștrilor USR, creează o situație complicată, lăsând ministerele fără conducere provizorie până la numirea noilor miniștri. USR spun că se fură, dar ce fac ei va duce la o harababură numai bună pentru cine vrea să fure. Deci demisia lui Cîțu duce la un nou guvern, un nou program de guvernare și poate o nouă coaliție cu AUR în Guvern.
      • +12 (18 voturi)    
        E normal (Marţi, 7 septembrie 2021, 19:21)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pai daca USR nu are incredere in Catu, guvernul nu are sprijin in parlament. Mi se pare normal sa se inceapa procedura de numire pentru un nou guvern. Noul PM are de ales intre USR si PSD/AUR. Asta e.
    • -4 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 septembrie 2021, 19:51)

      [anonim] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

  • -25 (69 voturi)    
    Hehe (Marţi, 7 septembrie 2021, 16:53)

    Mazeta [utilizator]

    Dan Barna a mers la întâlnirea cu Iohannis cu un mandat ferm: nicio soluție.
  • +61 (83 voturi)    
    Bravo, USR ! (Marţi, 7 septembrie 2021, 16:55)

    Susufler0 [utilizator]

    Iohannis sa hotarasca ce-i mai important : un om care deja este uzat (nu neaparat de trecutul sau !) cat de ultimele saptamani in care s-a compromis incercand sa rezolve doua interese personale (unul al lui Iohannis si altul al lui) in dispretul singurului interes care conteaza in politica, interesul public, interesul general !

    PS. Mi-e teama insa ca Iohannis deja a hotarat si nu a hotarat in favoarea noastra ! :((
    • +5 (19 voturi)    
      #anticipatele (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      mizez ca vor cere asta si votantii P$D. Ar fi Primul Protest Post Decembrist cand votantii P$D vor merge la Protest cu #rezist in Frunte ! asa da ! hai ca se poate !
    • -4 (12 voturi)    
      doua interese personale (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:17)

      Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      despre ce "doua interese personale " vorbiti?
      puteti fi mai explicit, va rog?
      • +4 (8 voturi)    
        Interesul personal al lui Iohannis de a scapa (Marţi, 7 septembrie 2021, 22:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ike

        de ministrul Justitiei Stelian Ion care era pe cale sa finalizeze o procedura de alegere a sefilor parchetelor, independent de vointa presedintelui statului si interesul personal al premierului Catu de a fi ales presedinte PNL in locul si impotriva actualului presedinte Ludovic Orban.
        • -4 (6 voturi)    
          ce procedura? (Marţi, 7 septembrie 2021, 23:45)

          Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ce procedura? detalii, nu povesti daca se poate
          • +3 (5 voturi)    
            Daca nu te-ai informat despre ce este vorba (Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:19)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ike

            (puteai sa o faci de pe acest site sau de pe g4) nu o sa ma apuc eu acum sa te pun la curent. In plus din tonul tau (..." detalii, nu povesti...") inclin sa cred ca de fapt stii despre ce e vorba dar nu esti de acord .
            • -5 (7 voturi)    
              nu stiu, (Miercuri, 8 septembrie 2021, 3:05)

              Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              nu stiu, nu locuiesc in Romania, nu urmaresc toate zvonurile, toate mofturile.
              Sunt satul de "pe surse" si "stiu eu" si asa mai departe.
              Deci, daca ai concret, nu povesti, da-i drumul, ascult.
            • -3 (7 voturi)    
              completare. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 3:12)

              Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              atentie ca Dvs mai sus spuneti de doua interese personale, apoi vorbiti de ceva procedura.
              Nu vad cum o procedura legislativa, oricare ar fi ea, bate in interes personal, cu exceptia Dragnea, unde se vedea limpede ca lacrima vroia hotarari pentru el,
              Pesupun ca orice argumete aduceti, |(repet, nu cunosc nimic amanunte) doar foarte nuantat pot fi interpretate ca interes personal.
              De asta va rog sa explicati in doua cuvinte, daca aveti timp si doriti.
              • +2 (4 voturi)    
                Sunteti obositor (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:54)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ike

                Gasiti toate informatiile despre procedura de numire a sefilor de parchete in stiri. Nimeni nu-i obligat sa te informeze pe dumneata, nimeni de aici nu-ti da socoteala indiferent unde locuiesti. E mai clar acum?!
                • -1 (3 voturi)    
                  Nu! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:02)

                  Ike [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                  Nu, deloc! Am cautat, numa' stiri vechi gasesc cu Tudorel Toader.
                  Nu am gasit cum "procedura de numire a sefilor de parchete" este un interes personal, ACUM.
                  Nu gasesc asa ceva.
                  Doar ca "procedura de numire a sefilor de parchete" chestie pe care trebuia s-o faca deja dl. stelian IO si nu s-a materializat inca.
                  Asta-i interesul personal?
                  Daca raspunsul dvs este "DA" atunci motivatia "interwes personal de mai sus" este penibila.
                  Daca "NU", inca astept lamuriri despre ce interese personale sunt in procedura d enumire respectiva.
                  Daca tot nu puteti sa aduceti o explicatie plauzibila, ce sa mai zic?
                • -1 (3 voturi)    
                  Nimeni nu-i obligat sa te informeze pe dumneata, (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:05)

                  Ike [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                  "Nimeni nu-i obligat sa te informeze pe dumneata," -- absolut corect, DAR rectificati-va enuntul in "Oricine este obligat sa-si sustina afirmatiile cu ardumente" - asta doresc.
                  Pana acum, nimic, vorbe goale, propaganda.
        • +3 (5 voturi)    
          Mai Mult (Marţi, 7 septembrie 2021, 23:47)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Catzu vrea la Cotroceni
          • +8 (8 voturi)    
            Portar ? Fochist ? Gradinar ? Steward ? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 2:32)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Are ce sa-si aleaga !

            PS. Eu l-as sfatui sa aleaga fochist, ca tot vine iarna si el, cum o sa fie in curand pe drumuri, macar va avea un locsor unde sa puna capul, langa cazane, la caldura.
          • +7 (7 voturi)    
            o fi (Miercuri, 8 septembrie 2021, 7:28)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            încă sub influența berilor de acum 20 ani. Unii-l bănuiesc și de droguri, dar cred că 2-3 beri sunt de ajuns să-l facă mu*i.
        • 0 (4 voturi)    
          Foarte Multe nume noi (Miercuri, 8 septembrie 2021, 7:53)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          La comentatori. Iti dai seama ca este disperare maxima la P$D si PNL ? Recent Catzu a marit alocatia Partidelor. Praftic si a cumparat non combat ul lui Ciolacuu. Pe internet deja este o poza cu un Colac (cu brand Ciolacuu) in care sta pupilul Catzu.
          • +1 (3 voturi)    
            sugerezi ca @ike ar putea fi unul dintre ei ? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:58)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Nu-i exclus. Am incercat totusi sa-i dau cateva detalii dar invariabil am ajuns si la consideratii personale vis a vis de interesul personal al lui Iohannis care a declansat aceasta criza politica institutionala si constat ca HN nu mi-a publicat comentariul !
            Este prima data cand nu ma supar pe ei pt ca oricum mi-au publicat suficiente comentarii in care mi-am exprimat opiniile si le-am argumentat, privitor la faptul ca Iohannis este cel care i-a dat batul de chibrit aprins lui Catu !

            PS. Catu avea canistra ! :)) :(((
            • +2 (2 voturi)    
              In Acest Moment KWJ (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:54)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Se gândește când pleacă la Sibiu.
              Ma refer înainte de Termenul Stabilit
              P$D va fi devalizat electoral de AUR ( la Hoții din P$D de hoti le este teama )
              PNL va fi noul PMP
              • +2 (2 voturi)    
                Am auzit asa ca o boare, o pala, o adiere (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:05)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                de zvon rautacios , bineinteles absolut neintemeiat cum ca Ioha indeplineste niste "rugaminti" de a duce PNL pana intr-o zona de vartej aproape letal dpdv politic, de unde sa-l lase si sa se detaseze apoi de el, avand in vedere ca din acel punct nu mai exista salvare !

                PS. Tu stii ceva in sensul asta sau tot zvonuri absolut rauvoitoare si neadevarate cum ca asa e ?
                • +2 (2 voturi)    
                  Cine va Intia Referendumul ? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:16)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Acolo e Raspunsul. Primul Presedinte cu Procedura Legal Instituita+ Referendumul Votat de Popor, avizat de CCR. Pregateste pop corn, bere ( dar multa) winter is coming!. Multi Guvizi au sarit pe mine de la Primul Mesaj care deschide sesiunea de Comentarii.
                  Cherchez Le Famme.( dar mai ales Infamii)
                  • +2 (2 voturi)    
                    PNL va fi ! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 22:27)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    Pe pariu ! :)))))

                    PS. Am vazut dar cred ca te asteptai pt ca ai fost prea direct si prea dur dupa gustul lor !
            • -3 (3 voturi)    
              iimi pare rau (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:10)

              Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Daca HN nu v-a publicat raspunsul, poate e cazul sa-l revizuiti si sa-l trimiteti din nou.
          • -1 (3 voturi)    
            Nume noi? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:33)

            Ike [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Susufler0, uite aici am comentat prima data politica romaneasta pe HN, Miercuri, 28 octombrie 2015, 15:27, ce coincidenta! chiar Dvs mi-ati raspuns, indirect :)

            Deci vezi aici: :)

            https://www.hotnews.ro/stiri-politic-20537785-legea-votului-prin-corespondenta-votata-camera-deputatilor-proiectul-merge-spre-promulgare-presedinte.htm

            Altfel, statistica HN zice ca am 135 comentarii in aproape 6 ani pe aici! scriu destul de rar, dar acum mi-a atras atentia stirea cum ca Barna se ia d emana cu AUR. O miscare inadmisibila, nescuzabila, care arata cat de infantil inca este Barna in politica, si miscare cred ca il va trage in jos. Eu nu mai am incredere in dansul, orice argumente ai, reale sau imaginare privind interesele personale ale ului Johannis.
            • 0 (2 voturi)    
              O Problema de Etica si Politete Ai (Miercuri, 8 septembrie 2021, 22:26)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ike

              Nu poti scrie unui alt user cand te adresezi altcuiva, este anus impotriva naturii ce faci.
              • 0 (2 voturi)    
                Nu este nici O Problema de Etica (Joi, 9 septembrie 2021, 2:07)

                Ike [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                domnule, cum forumul nu permite sa raspund la doua persoane care abordeaza aceeasi tema, raspunsul meu era adresta catre amândoi, si "un domn" si "Susufler0", deci raspunazand tie, tehnic, dar adresandu-ma lui "Susufler0" e de inteles ca asta intentionez, sa va raspund ambilor.
                |Nu este o eroare sau problema de politete.
                Din moment ce dvs insinuati ca "Foarte Multe nume noi" si celalalt raspunde "sugerezi ca @ike "... so, cat se poate de logic raspunsul meu va vizeaza pe amandoi. Mai degraba o problema de etica si politete la dvs as vedea cu as ainsinuari....
                O fi "disperare maxima la P$D si PNL" dar eu nu-s nici, nici.
                V-as ruga mai usor cu pianul pe scari cum se spunea mai demult pe la noi. Daca intelegeti aluzia.
            • +2 (2 voturi)    
              Dreptul tau ! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 22:42)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ike

              Cat priveste faptul ca HN nu mi-a publicat detaliile pe care ti le-am dat azi pe la 3:30 a.m. (seara pe meridianul tau-cred ca esti cu sapte ore inainte de ora Romaniei, asta e ! GHINION cum ar spune KWI, pt ca iti scrisesem un comment detaliat (peste 2500 de semne) !

              PS. Aia cu revizuitul commentului si retrimiterea lui e buna rau ! Am ras in hohote ! :)))))
              • -1 (3 voturi)    
                Cat priveste faptul ca (Joi, 9 septembrie 2021, 1:54)

                Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Vad ca ultimul Dvs. reply incepe cu "Cat priveste faptul ca" ceea ce imi da impresia ca este un al doilea reply, primul nefiind publicat, asa este oare?
                Sunt cu 9 ore in urma, UTC−07:00, ati fost pe aproape cu evaluarea ;)
                Nu intekeg de ce ati ras, dar revizuirea unui comment, stergerea cuvintelor jignitoare, etc., ii da mari sanse de publicare aici.
                Deci, eu astept cu mare interes comentariul acela lung.
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu cuprindea cuvinte jignitoare, (Joi, 9 septembrie 2021, 22:08)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ike

                  practic nu ar fi avut de ce sa nu fie publicat ! Cine stie, uneori- noaptea - redactorii mai rateaza cate un text, ciudat e insa ca textul scris de mine a trebuit sa-l impart in doua pt ca a avut peste 2000 de semne ! Deci practic nu mi-au publicat nici prima parte si nici pe cea de-a doua.
                  E insolenta cererea sa il rescriu si sa ti-l trimit, cu atat mai mult cu cat am observat ca ai parerea aproape formata, nu concorda cu a mea si atunci chiar nu vad rostul. De altfel , acesta este si motivul pt care nu sunt foarte deranjat ca HN a ratat commentul meu. Asa cum i-am spus lui @un domn, daca te intereseaza parerea mea o gasesti in comentariile pe care le-am scris in ultimele doua-trei zile pe acest site (inclusiv astazi) la articolele care il au in atentie pe Florin Catu, pe Iohannis, USR, subiectul motiunii de cenzura !

                  PS. Lectura placuta !
                  • 0 (0 voturi)    
                    am inteles (Vineri, 10 septembrie 2021, 0:26)

                    Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    @Susufler0, am o idee formata in stil pesimist, nu cred ca tot ce zboara se mananca, that's all.
                    Povesti, banuieli, zvonuri, 'he said / she said' nu ma prea impresioneaza, astept confirmari pe concret.
                    Pana acum stim asa:
                    - dl. Stelian Ion lucra la desftiintarea sectiei speciale, si bine facea.
                    - dl. Presedinte i-a cerut sa trimita aceasta modificare impreuna cu alte 3 legi ale justitiei, nu stiu exact ce altceva, dar cumva 'make sense" sa fie toate impreuna, poate necesare sa fie una in completarea altuia sa nu, posibil sa nu lase un loophole daca doar prima modificare ia loc. Nimic ca interes personal nu vad aici, nimic nu reiese ca Johannis ar obstructiona guv.
                    - dl. Stelian Ion refuza, daca esti rauvoitor poti zice ca dl. Stelian Ion a luat Min. Justitiei pe persoana fizica, ca e dictator, aprecieri aiurea dar facute la adresa altora
                    - dl. Ciolos are impresia ca PNDL3 este destinat in exclusivitate primarilor PNL, - fals - toate primariile indiferent de coloratura sunt incluse.
                    - USR+ acuza ca PNDL# va sifona banii carte baronii locali, proiecte supraevaluate, etc -- corect, dar asta nu tine de lege ci de implementare, control, etc., contolezi cum sa fac achizitiile etc., Aopi, nu poti sa dai masuri prin care sa interzici accessul baronilor locali. Suna bine, dar cum ii definesti? punctual cu nume si prenume? vrei sa fi dat in judecat pentru discriminare? Poti eventual sa nu accepti o oferta de la o firma cu care ai avut relatii proaste in trecut, dar asta tine de organizare si control, nu de lege.
                    - dl. Catu nu accepta stilul independent al subordonatului, si il da afara.
                    - Ajuns aici USR+ are doua optinui: 1) propune un nou ministru de Justitie si ne vedem de treaba, reforme SAU 2) dam aruncam cu rahat in toata lumea, pozam in victime, distrugem coalitia.
                    USR+ a preferat a doua varinata, foarte proasta, invocand motive subtiri.
                    Nu vad nici un interes PERSONAL al lui Johann niciunde, ceea ce sustineti Dvs.Tot ca vad este un USR+ infantil, incompetent politic
                    • 0 (0 voturi)    
                      Catu l-a revocat intempestiv pe Voiculescu (Vineri, 10 septembrie 2021, 1:38)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ike

                      ministrul sanatatii propus de USR. Dupa ce l-a revocat le-a comunicat si lui Barna si lui Ciolos. In urma discutiilor partidele au semnat un protocol prin care s-a stipulat ca Primul ministru in cazul in care vreasa revoce un ministru trebuie sa anunte mai intai formatiunea politica ce l-a propus, sa incerce aplanarea diferendului si, in final, daca nu se rezolva nimic sa il revoce. catu s-a sters la fund cu protocolul acesta si la demis pe Stelian Ion la doua minute dupa ce l-a sunat pe Catu sa ii spuna ce va face. Deci protocolul nu a fost respectat iar tu si Iohannis si Catu spuneti ca USR a gresit ca a plecat de la guvernare ? Ca trebuiau sa ramana ? Sa numeasca un nou ministru al Justitiei ? Pai dupa o saptamana, doua, trei lui Catu nu=i convenea ceva despre Drula si-l dadea afara fara sa discute cu Barna si cu Ciolos si cu Drula iar USR trebuia sa taca sa-l inlocuiasca pe Drula si sa mearga mai departe ? In vremea asta insa ministri PNL si UDMR erau exemplari, pe ei Catu nu-i schimba !
                      Voi chiar ii credeti prosti pe useristi ?
                      PS. Interesul personal al lui Iohannis a fost sa blocheze numirile unor noi procurori sefi sau sefi de sectie la DNA si DIICOt pt ca numele propuse sunt ale unor procurori independenti nu precum cea numita sefa la DIICOT Georgiana Hossu al carei sot era judecat pt fapte de competenta DIICOT.
                      Iohannis dupa ce termina mandatul va fi supus unor cercetari penale pt plangeri formulate impotriva lui in timpul mandatului de presedinte si care acum sunt suspendate. Interesul lui e sa aiba sefi in parchete de teapa lui Hossu care pot opri anchete, le pot influenta, le pot da in lucru unor subalterni obedienti. ASTA-I INTERESUL LUI IOHANNIS!

                      PPS Iar interesul lui Catu este de a ajunge Presedintele PNL si pt asta, pt un interes pur privat, personal a facut tot ceea ce vezi ca se intampla acum !

                      PPPS Nu am intentia sa polemizez cu tine pe acest subiect. Seara buna!
                      • 0 (0 voturi)    
                        Da, Exact! (Vineri, 10 septembrie 2021, 8:07)

                        Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                        "Deci protocolul nu a fost respectat iar tu si Iohannis si Catu spuneti ca USR a gresit ca a plecat de la guvernare ?"
                        --Da, exact!!!
                        Nu suntem in Imperiul Otoman ca sa-i tai mana dreapta celui care a furat o paine de foame.
                        USR a reactionat prea pripit, diproportionat, in raport cu fapta.
                        Daca la FCSB te astepti ca dupa primul meci pierdut pe o greseala de portar, sa zicem, jiji Becali sa dea afara toti anterenorii, pentru ca atat il duce capul si doar atat intelege, NU te astepti la asa reactie prosteasca din partea infantilului Barna. Daca ar fi fost Presedinte, ce facea intr-un caz similar sa zicem de politica mondiala? retragea Romania din NATO, din UE? Isi lua jucariile si pleaca? ce, are 5 anisori?
                        Hai sa dam pedepse proportional cu fapta, nu exagerari. Puteau sa cugete si sa gaseasca altceva nu sa distruga singura alternativa politica la mizeria pesedista + aur.
                        Daca USR iese. poate PNL sa faca guv singur sau Barna se multumeste sa lase tara pe mana psd? sau guverneaa USR+ AUR? asa mizerie sa accept pentru ca un ministru a fost demis?

                        'Voi chiar ii credeti prosti pe useristi ?"
                        -- nu, nu-i cred prosti deloc, dar nici mai destepti decat se cred ei insisi. ci doar meschini, infantili si cumva infumurati. N-ar fi rau sa vina cu picioarele pe pamant si sa faca treaba pentru care au fost alesi, nu sa fuga la prima greutate aparuta si s ane ofere persopectiva sumbra a guvernartii pesediste.
                      • 0 (0 voturi)    
                        interes personal (Vineri, 10 septembrie 2021, 8:19)

                        Ike [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                        Inteleg ce zic cu interesul personal acum, este plauzibil, posibil dar putin probabil, pentru ca acei procurori pot fi schimbati din nou orisicand. Deci e cam de domeniul barfelor deocamdata.

                        "Iohannis dupa ce termina mandatul va fi supus unor cercetari penale pt plangeri formulate impotriva lui in timpul mandatului de presedinte si care acum sunt suspendate."

                        Daca am timp o sa caut sa vad ce plangeri sunt acum suspendate dar am o banuiala ca sunt plangeri aiurea ca multe altele care au fost impotriva sa ca primar al Sibiului, 99.9% pierdute de catre plangaciosi.
                        Altfel, doar barfe, si despre Base s-a spus la fel, dupa ce n-o sa mai fi presedinte, sa vezi ce porcese, ce puscarie infunda, in fapt nimic nu s-a intamplat.
                        Daca se numesc procurori independenti, avem sa-l vedem pe ion iliescu la Jilava? Nu vad de ce s-ar opune Johannis la asa ceva.
                        Seara buna si tie!
  • -16 (34 voturi)    
    cre'ca.. (Marţi, 7 septembrie 2021, 16:57)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. il capacea bine roackeru Hâtzu, ii dadea cu lantzu.
  • +38 (64 voturi)    
    Întâlnire degeaba (Marţi, 7 septembrie 2021, 16:57)

    finutza [utilizator]

    Dacă Iohannis n-a venit cu nici o propunere, ce discuții spera să aibă? Credea că Barna va veni să-i pupe condurul?
    • -11 (29 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:06)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Barna nu putea sa"pupe condurul" la Cotroceni devreme ce a pupat condurul la AUR ca sa faca o motiune tip Dragnea. Dupa alianta cu cei pe care-i numeai extremisti ceri presedintelui sa medieze si te declari dezamagit ca n-are solutii.
    • +2 (8 voturi)    
      Puteau macar sa faca un exercitiu de imaginatie... (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:05)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Puteau sa-si imagineze ca-s la o dezbatere din campanie electorala !
      Mai tineti minte cum, inainte de alegerile prezidentiale, Barna batea campii pe la toate televiziunile, ca mama, mama, daca vrea dl. Iohanis sa avem o dezbatere, sa vada si romanii o dezbatere plina de idei, intre oameni inteligenti, sa ne stea mintea in loc de uimire, nu alta !!! Sa vada ce standarde ridicate avem, ce principii, cum stim noi sa gasim solutii, care mai de care mai bune !.....
      ... SI iata ca viata le-a dat ocazia sa aiba o dezbatere pe bune, pe probleme reale, nu simultate, ca-ntr-o camapanie. Si ? In loc sa ne uimeasca cu inteligenta lor, cu capacitatea de a avea o dezbatere de probleme, sa ne uimeasca si cu capacitatea de a le rezolva, am descoperit ca unul, vorba proverbului, "s-a dus bou si s-a intors vaca", iar alalalt, a ramas in continuare, uimit si ingrijorat, intocmai ca-n alt proverb, "ca vitelul la poarta noua...."
      Ceea ce-mi intareste convingerea ca daca aveam o dezbatere Iohannis - Barna in campania electorala, romanii, oripilati de cata inteligenta si competenta ar fi vazut la amandoi, votau Dancila ori din razbunare pe clasa politica, ori din disperare....
      P.S. Felicitari staff-ului electoral al lui Iohannis ca l-au ferit de orice dezbatere electorala....Stiau ei ce stiau....
  • +40 (78 voturi)    
    Iohannis l-a scuipat intre ochi, (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:00)

    emil bobu [utilizator]

    fiindca USR a avut tupeul sa nu se faca presh in fatza mafiei Iohanniste.

    Urmeaza refacerea USL=PNL+PSD=moartea tarii prin saracire.
    • +9 (19 voturi)    
      E refăcută de mult, pe sub masă. (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:37)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      .
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate ..... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 9:28)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        era prin 1997 si am fost martor la o discutie intre mai multe persoane dintre care unul era senator PSD ...... la un moment dat cineva il intreaba " de ce se cearta inutil parlamentarii PSD PNL etc.... " la care senatorul le raspunde " certurile acelea sunt doar pentru TV pentru show .... de fapt ei au afaceri impreuna toti sunt la fel avizi dupa bani ... " la care altcineva intreaba " bine dar nu e nici unul sa se gandeasaca la tara la popor ?" la care senatorul PSD raspunde " singurul integru si dedicat tarii este Corneliu Coposu ...... " din pacate era prea in varsta sa poata schimba ceva .......suntem in 2021, acelasi rahaaat singura diferenta ca nu mai avem macar un Corneliu Coposu .....
    • -5 (23 voturi)    
      mafiei Iohanniste. (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:18)

      Ike [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      serios? "mafiei Iohanniste."
      mai aveti multe prostii dintr-astea?
    • +7 (17 voturi)    
      Imi si imaginez scena (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:44)

      FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Iohannis il flegmeaza de la distanta regulamentara de 1.5 m pe Barna. Barna se fereste, si-l loveste pe Catu.
      • 0 (10 voturi)    
        Pana la imaginatia ta (Marţi, 7 septembrie 2021, 20:10)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

        Realitatea ne arata ca pluseristii au scuipat alianta cu care guvernau aruncandu-se in bratele AUR pe care- scuipasera acum cateva luni..Dupa atatea flegme se declara dezamagiti ca presedintele nu le da dreptate.
        • +1 (3 voturi)    
          Corect ... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:07)

          astronaut [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          s-au umplut de ''rugina''si pe fata si pe dos de la atata ''metal coclit'' , drept pentru care ies , darama Guvernul din care fac parte (model Dracnev) si APLAUZE.. cam atat , astia da progresisti , modernizatori , reformatori ...''pui de securila '' !
  • +17 (47 voturi)    
    Dacă la consultările de la Cotroceni... (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:01)

    Tutea [utilizator]

    ... s-ar fi dus Cătălin Drulă, Președintele ar da acum ture prin biroul său, disperat, încercând să explice puciștilor din PNL de ce trebuie să zboare Cîțu. Și cu el toți cei care se fac vinovați de ruperea Coaliției. Din păcate, Dănuț este doar un băiat relativ OK dar cam atât.
    • -1 (11 voturi)    
      Nu prea inteleg ce vrei sa spui ? (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Pe de o parte zici ca Drula era cel mai nimerit sa discute cu Iohannis pt ca l-ar fi convins pe Presedinte sa-l matrasasca pe Catu, pe de alta parte spui ca Drula "este doar un baiat relativ OK dar cam atat."

      PS. Pai nu se prea pupa cele doua pareri !! :))
      • +4 (10 voturi)    
        Dănuț! (Marţi, 7 septembrie 2021, 19:06)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        A zis “Dănuț” (Barna), nu Drulă :)
        Din păcate cred că Drulă se deplasează mai greu din cauza oolor :))
    • -2 (14 voturi)    
      Nu pierde Johannis, pierde România. (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Dacă Johannis ar numi pe cineva de la PSD să formeze guvernul, Johannis nu pierde, stă bine merci încă 3 ani președinte, dar USR și PNL vor pierde enorm. Românii nu le va ierta această criză politică. Și Orban care îl bănuiesc în spatele acestor jocuri, va avea de suferit, nu va avea șefia PNL care trecând în opoziție nu va mai ajunge la guvernare mulți ani. În 2024 abia va intra în Parlament. USR nu va intra în Parlament.
  • +45 (65 voturi)    
    Să-și dea demisia Câțu? (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:02)

    ploiesteanu [utilizator]

    Ce glumă bună! Cîțu e un mare carierist, ar călca totul în picioare ca să parvină prin orice mijloc.
    • +10 (20 voturi)    
      Istoria recentă ne arată că niciun (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:30)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Dictator oltean nu a plecat de bunăvoie de la putere.
      Omuletele Cîțul este mai rău și mai cinic decât
      Ceaușescu.Probabil că va avea aceiași soartă.
    • +5 (13 voturi)    
      posibil. (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:39)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Că-și pregătise deja viitorul loc, în jilțul lui Manole...
    • +12 (18 voturi)    
      Deja (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:59)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      calca totul in picioare. Ca sa ajunga presedinte de partid e in stare sa joace prezenta partidului sau la guvernare si mizeaza pe sprijinul baronilor locali inclusiv cei P$D. Ca sa nu mai vorbim de situatia din tara care se agraveaza de la o zi la alta, cursul de schimb, cresterile de preturi pentru energie si inflatia. Toate astea nu conteaza, important e sa fie el presedinte de partid si eventual premier sustinut de P$D.
  • +5 (21 voturi)    
    Un carnat (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:04)

    Luk [utilizator]

    Asta nu e presedinte, e un ghiolban, un mocofan.
  • +5 (15 voturi)    
    Wow (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:08)

    subcultura [utilizator]

    Iohannis a invercat sa gaseasca cea mai buna solutie “aproape o jumatate de ora”.

    Ma intreb ce facea daca incerca sa gaseasca doar o solutie ok, ii facea lui Barna cu mana de la fereastra?
  • -4 (20 voturi)    
    Indianu' Talpă Iute (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:13)

    Rolly [utilizator]

    „Dacian Cioloș este plecat din țară.” :))))))))

    Tipic Cioloș :)))))))))))))))

    Ăsta cred că și de acasă e mereu absent. :))))))))
    • 0 (10 voturi)    
      depinde, (Marţi, 7 septembrie 2021, 19:18)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

      unde este el "acasa"!
      • +2 (2 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:03)

        Rolly [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Tare! La asta nu mă gândisem :)))))

        Oricum, discret tipul. Tot e bine că în scurtele concedii petrecute prin România, dă indicații prețioase și vorbește despre reforma pe care doar el o cunoaște :D.
  • +11 (19 voturi)    
    Iohannis face un joc slab (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:22)

    vasile78 [utilizator]

    Nu inteleg de ce nu renunta la Citu! Ca si in cazul lui Basescu cu Udrea, Iohannis se incapataneaza sa mearga inainte cu Citu care a demonstrat ca nu poate conduce o coalitie. Citu este terminat si as zice ca si-a cam distrus sansele sa ajunga presedintele PNL.
    • +1 (3 voturi)    
      Dap (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:57)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      Si eu zic la fel.
  • +9 (17 voturi)    
    tipic USL (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:24)

    cristi_an [utilizator]

    " Sunt dezamăgit, a fost o întâlnire formală"
    O manevra de imagine... Dulapul&USL
  • +11 (15 voturi)    
    Exact cum am anticipat (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:40)

    ploiesteanu [utilizator]

    L-a chemat prima dată pe Cîțu ca să-l încurajeze, fii tare bărbate, te sprijin eu în tot ce faci, dă-i ´nainte! Și ca să nu zică lumea că nu i-a chemat și pe ăilalți, a vorbit și cu Barna. Ce faci Barna, bine? Bine șefu´ Ce-aveți voi cu Cîțu ăsta că-i băiat bun și ascultător, nu-mi iese din cuvânt. Păi, l-a demis pe Voiculescu, pe Stelică, a încălcat protocolu´. Bine, cum vreți, atunci pa, ușa-i acolo, dar să știți, cât oi fi eu Președinte nimeni, nu-mi va lua jucăria, pardon nimeni nu-l va da jos pe Florin Câțu, Ați înțeles? ´țeles șefu. Trăiți șefu.
  • +11 (15 voturi)    
    Răspunsul a fost legat de acest Congres al PNL (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:45)

    Addi [utilizator]

    Incredibil, pt o lume normală. Sacrifica tara pt aranjamentele lui la Congresul PNL? Este conștient de ceea ce face acestei țări? Viitorul lui politic este doar un aspect derizoriu, cine nu este in stare sa ia act de situația în care a adus țară și sa vina cu o propunere de soluționare, care se joacă de-a congresul in PNL, mă îndoiesc că i se va propune vreodată conducerea unei organizații internaționale. Cu o asemenea conducere NATO, de exemplu, s-ar desființa.Asta contează mai puțin, important este cine, cum rezolva criza politica? Pe Orban și Parlamentul îi vor bloca la CCR până trece Congresul PNL. Care va fi o mascarada sinistra. Congresul XIV PCR nu a fost atât de sinistru fata de ceea ce vor incerca expirații/disperații la Congresul PNL
  • +12 (22 voturi)    
    cred ca la palatul cotroceni (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:49)

    qwerasdf [utilizator]

    barna s-a uitat la iohanis 40 de minute cum stergea iohanis frunzele de praf cu o laveta probabil ca au vorbit de terapia cu cristale reiki

    pe bune? cine se astepta la o solutie? iohanis si cu catelul lui au generat criza, doar nu o sa recunoasca ei asta in veci. Ei nu gresesc niciodata!
  • +8 (12 voturi)    
    Decat o hotie generalizata din bani publici... (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:49)

    Klaus_ [utilizator]

    ... mai bine o Romanie fara guvern sau cu guvern interimar. Daca ar disparea toti ministri, secretarii de stat, prefectii si alti baroni, daca asa, ca prin minune, de maine n-ar mai fi, credeti ca economia ar duce-o mai rau? Sigur nu. Iar de furat sigur s-ar fura mai putin. Asa ca e foarte bine ca USR a iesit de la guvernare, ca noul guvern va trebui sa treaca prin votul Parlamentului, poate nu trece si atunci vine alt guvern, sau poate alegeri anticipate. Asta nu creaza niciun haos in tara. Haos e doar in partide si la Cotroceni.
  • +11 (15 voturi)    
    Chiolhanes (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:55)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Ma bucur ca macar a doua oara nu l-am votat ci am anulat votul pentru aceasta nulitate inutila. Ma bucur sa ii vad si pe USRisti, in sfarsit rupand pisica in doua caci pana acum nu ma convinsesera. Nu i-am votat niciodata pe USR-isti dar daca sutn alegeri maine o voi face pentru prima data. Nici PNL nu am votat si ma bucur. Pentru mine ei sunt USL si nimic mai mult. Am fost PMP-ist (pentru cei care se intreaba) dar acum bine ca am alternativa (ca tot nu mai exista de facto PMP-ul).
    Bra
  • +10 (22 voturi)    
    la ce (Marţi, 7 septembrie 2021, 17:56)

    nahir [utilizator]

    credeai că te poți aștepta de la dulapul de la Cotroceni, cel care îi girează onoarea și necredibilitatea lui cîțu?
  • +5 (17 voturi)    
    Foarte bine. (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:11)

    Ike [utilizator]

    Florin Cîțu - demisia.
    Ludovin Orban - prim ministru.

    Perfect jucat, Barna ;)
    • +4 (12 voturi)    
      Perfect neconstituțional. (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ike

      Demisia lui Cîțu obligă numirea unui nou guvern cu un nou program de guvernare care să cuprindă ce se va face de acum încolo. Nu ce sa făcut, deci actualul program de guvernare devine nul.
      • +2 (8 voturi)    
        asa.si? (Marţi, 7 septembrie 2021, 19:19)

        Ike [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        corect, dar exclude cumva asta numirea dl. Orban ca prim ministru? nu!
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 septembrie 2021, 9:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Ike

      • +1 (1 vot)    
        Exact! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:21)

        Ike [utilizator] i-a raspuns lui

        Exact asta-i si parerea mea, cu o observatia aici cuvantul cheie "spera" la Barna & Ciolos, dar ma tem ca spera degeaba, ca actiunile lor se intorc impotriva lor.
        Eu comentez foarte rar pe aici, dar pur si simplu nu pot sa cred ca Barna-i asa de slab incat sa se ia de mana cu AUR.
        Dpmdv, este un compromis nescuzabil, la fel cum Biden se ia de mana cu talibanii, daca vrei, inadmisibil.
        Altfel, atata timp cat PDSR (Psd, aur) nu sunt la butoane, putin ma intereseaza ca PNL sau USR e majoritar, dar baietii astia de la USR au luat-o razna acuma. Poate nici nu-i de mirare ca l-au exclus pe fondatorul USB, Nicusor Dan, cu ceva timp in urma.
        Prea diletanti, cred ca multa lume nu-i vor mai vota vs. votanti (simpatizanti) noi adusi cu manevra asta, cred ca balanta electorala USR+ este net negativa.
        Vom vedea.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 septembrie 2021, 19:14)

          [anonim] i-a raspuns lui Ike

  • -13 (25 voturi)    
    Ooops ! (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:34)

    Cataleya [utilizator]

    Barna s-a intors de la Cotroceni cu codita intre picioruse pt ca Johannis nu a luat in seama santajul USR-ist!
    Ati avut o coalitie in care USR era/este minoritar pt ca
    PNL, UDMR si Presedintele l-au sustinut si il sustin in continuare pe Cîtu.
    Acum e care pe care.
    Pe de o parte , asa cum se stie, se afla Presedintele, PNL, UDMR si PSD
    iar
    de cealalta parte se afla USR si hAUR.

    Daca nu le-a mai convenit situatia, in loc sa se retraga de la guvernare, cu demnitate (vorba vine), USR s-a aliat cu hAUR sa-si darame propriul guvern.
    Si tot ei, USR-istii sunt acum bosumflati ca PNL, UDMR, Presedintele si eventual PSD isi urmaresc si ei, fiecare, propriul scop si interes, exact cum fac si USR-istii.?
    Ce-si imagineza de fapt USR?
    Ce cred ei ca urmeaza?
    Ca se aliaza cu hAUR pana cand darama guvernul Cîtu, iar apoi, USR va reveni la guvernare si se va spala pe maini de toata mizeria pe care au generat-o si totul va fi frumos, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
    Nu e deloc o coincidenta faptul ca Ciolos taman acum si-a gasit sa plece in Franta si l-a lasat pe Barna cu ochii in soare.
    Stie el de ce! :)

    Hai, desantul, incolonarea!
  • +8 (14 voturi)    
    "O intalnire formala, sunt dezamgit" (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:45)

    FanelJr [utilizator]

    Cel mai probabil Iohannis a venit in maieu, shorts si slapi.
  • +8 (14 voturi)    
    Meditatiile se PLATESC! (Marţi, 7 septembrie 2021, 19:27)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Domnul presedinte nu da meditatii pe gratis.
    • +4 (8 voturi)    
      da (Marţi, 7 septembrie 2021, 20:24)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      În schimb pentru mediere îl plătim noi toți.
  • -1 (9 voturi)    
    Ne-am trezit la realitate. (Marţi, 7 septembrie 2021, 19:30)

    Propinatiu [utilizator]

    Suntem abia în 2021! După convocarea lui Barna la Cotroceni, degeaba, criza s-a încheiat. RO nu se va mai occidentaliza rapid, ci lent. Episodul userist, a fost ca al paşoptiştilor, un pospai ivit cu 15-20 de ani prea devreme. Acum, ne putem duce multă vreme la bibliotecă, la muzeu sau la concert.
  • +1 (5 voturi)    
    Solutia era una, si era la fiinta nelocuita de la (Marţi, 7 septembrie 2021, 20:19)

    deval [utilizator]

    Cotroceni !! KWI l-a sfidat la intronare pe basescu, Marele Dus si credeam ca o face pentru principii, pentru modul in care a inteles sa fie presedinte jucator (Stapan in loc de Mediator) dar idiotul a facut-o, pentru doar pentru ca l-a refuzat candva ca prim-ministru !
  • +3 (5 voturi)    
    Toata povestea e ciudata (Miercuri, 8 septembrie 2021, 6:54)

    Amariei [utilizator]

    De ce PNL ul il tine atat de strans in brate pe Catu? De ce il vrea Iohannis neaparat premier? Ce poate sa faca omul asta si nu pot altii?
    Misu Negritoiu, fostul sau sef de la ING, il numeste " un mic satrap", carevasazica un om despotic si arogant. Si asta se vede.
    Cred ca cine il sprijina pe omul asta are nevoie de ceva de la el, ceva cu ce USR ul nu ar fi fost niciodata de acord dar la care PSD si UDMR ar inchide ochii contra beneficii.
  • +1 (5 voturi)    
    am absolut 100% incredere in Domnul Presedinte (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:41)

    Scarface1000 [utilizator]

    ca o sa urmareaga cu atentie si ingrijorare situatia...

    Deci stati linistiti, totul este sub control...
  • 0 (8 voturi)    
    Patologic (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:51)

    Razvan_M [utilizator]

    Omul asta a aruncat tara in aer si acuma il acuza pe Ficus ca nu-i curata rahatul moale pe care l-a improscat in toate directiile. Daca ne uitam la comentariile admiratorilor sai, majoritatea vad putinei si uselei in oricine nu este de acord cu naratiunea lor preferata.

    Oare asa au functionat lucrurile si pe vremea lui Stalin, Hitler si Mao, cu psihopati care si-au creat armate de admiratori fanatici?