Orban face mutarea decisivă în Parlament și pune pe traseu moțiunea USR-PLUS și AUR / PNL, PSD și UDMR au boicotat iar ședința birourilor permanente

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2021, 11:28 Actualitate | Politic


Florin Citu si Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
​​Cu mai multe decizii ale CCR în mână, Ludovic Orban a decis să dea drumul moțiunii de cenzură a USR-PLUS și AUR. El a anunțat că va informa Guvernul despre moțiune și va încerca să stabilească calendarul dezbaterii și votului în birourile permanente. De precizat este că, potrivit regulamentului comun al celor două Camere, președinții Camerei și al Senatului pot introduce pe ordinea de zi a plenului comun moțiunea de cenzură. Mai departe dezbaterea și votul moțiunii pot fi boicotate.

UPDATE Președintele Camerei Deputaților a informat Guvernul că a fost depusă moțiunea de cenzură a USR-PLUS și AUR.

”Ca președinte al Camerei Deputaților, eu am obligatia să respect Constiituția și legile țării. Derularea calendarului moțiunii de cenzură e obligatorie, altfel se încalcă principiul constituțional al statului de drept. Azi voi comunica Guvernului moțiunea de cenzură”, a spus Orban.

El a precizat că va încerca o convocare a Birourilor permanente pentru a stabili calendarul moțiunii. Surse parlamentare au explicat pentru HotNews.ro că pentru a evita reproșuri din partea colegilor de la PNL, Ludovic Orban nu va participa la ședința de plen comună în care se va citi moțiunea de cenzură. Acesta își va delega atribuțiile către colegul de partid, vicepreședintele PNL Florin Roman.

PNL, PSD și UDMR au boicotat încă o dată ședința birourilor permanente, încercând astfel să blocheze moțiunea USR-PLUS.

De menționat ar fi că demersul lui Orban de a pune în dezbatere moțiunea nu poate avea o finalitate fără un vot al membrilor din BP-uri. Mai exact, moțiunea nu poate fi pusă pe ordinea de zi a plenului și prin urmare nu poate fi dezbătută.

Liberalii din tabăra Cîțu vor să atace la CCR decizia lui Orban de a debloca moțiunea.

Pe ce se bazează Orban


Ludovic Orban a spus că decizia sa are la bază o decizie a Curții Constituționale, mai exact 1525 din 2010.

Ce prevede aceasta:

  • În consecinţă, împiedicarea prezentării şi refuzul de a dezbate o moţiune de cenzură deja depusă sunt contrare Constituţiei, întrucât acest lucru ar echivala cu eliminarea posibilităţii opoziţiei parlamentare de a cenzura şi controla deciziile guvernamentale de angajare a răspunderii.
  • Astfel, în cauza de faţă, Curtea reţine că Parlamentul, prin reprezentantul său, şi anume preşedintele Senatului, nu a respectat termenul de prezentare a moţiunii de cenzură în şedinţa comună a celor două Camere de cel mult 5 zile de la data depunerii acesteia, prevăzut de art. 78 alin. 1 din Regulamentul şedinţelor comune ale Camerei Deputaţilor şi Senatului, ceea ce se constituie într-o piedică la prezentarea moţiunii de cenzură depusă de opoziţia parlamentară.
  • Mai mult, având în vedere cele arătate mai sus, dezbaterea moţiunii de cenzură trebuia deja demarată, ceea ce nu s-a întâmplat, astfel încât Curtea constată că Parlamentul, prin reprezentantul său, şi anume preşedintele Senatului, refuză supunerea acesteia spre dezbatere în şedinţa comună a celor două Camere ale Parlamentului, contrar prevederilor art. 114 alin. (2) coroborate cu cele ale art. 113 alin. (3) din Constituţie.
  • În acest mod opoziţia parlamentară nu se mai poate exprima şi controlul parlamentar este lipsit de eficienţă.
  • Or, niciun instrument juridic prevăzut de Constituţie nu poate fi lipsit de eficienţă, golirea lui de conţinut determinând caracterul lui iluzoriu şi, implicit, încălcarea principiului constituţional al statului de drept.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28436 vizualizari

  • +16 (48 voturi)    
    Delicios (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:32)

    Shaolin [utilizator]

    Cum se mănâncă între ei. Toți ipocriți. Toți pupă unde au scuipat ieri și scuipă azi unde vor pupa mâine.

    Aleși poporului. Aprob și susțin!
    • +12 (16 voturi)    
      vor fi alegeri anticipate? (Marţi, 7 septembrie 2021, 12:44)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Se poate rupe partidul PNL? Ludovic Orban poate realiza un partid liberal nou?
      AUR poate lua voturi de la PSD?
      USR PLUS poate castiga voturi de la PNL?
      • +3 (5 voturi)    
        după cum (Marţi, 7 septembrie 2021, 18:58)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Laurell

        se poate constata, USR-Plus este bau-bau-ul pnl-psd-udmr, care în ciuda majorității pe care o au în Parlament și a sprijinului fățiș al președintelui țării, se tem să dea drumul cursului firesc al moțiunii de cenzură.
        Orice ar face pnl-udmr-psd, nu-i spală nici Dunărea. Românii știu deja cu cine au de a face.
  • +51 (65 voturi)    
    Odiosul USL si-a inclestat dintii pe ciolan... LOL (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:35)

    UnOarecare [utilizator]

    PNL, PSD si UDMR...
    • +18 (20 voturi)    
      USL e in tot si toate ..... (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:34)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      USL e in tot si toate ..... planul ala cu bani pentru primarii .... care partid are cei mai multi primari ???? ati ghicit PSD ..... restul cu stat de drept, constitutie, onoare, etc.... sunt povesti de adormit copiii ....
  • +44 (52 voturi)    
    golanie (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:45)

    traiang [utilizator]

    Asta numai este strategie este golanie curata si dupa comportament PNL-eul surclaseaza PSD -eul Cum poti spune ca esti responsabil cand tu tergiversezi o situatie cu un guvern care indiferent cum si cand este cazut iar tara duduie de data asta de scumpiri ,inflatie Vrei sa-l pui pe Citu presedinte la partid ce te opreste daca mai conduce sau nu un guvern ?
    • +17 (25 voturi)    
      Da (Marţi, 7 septembrie 2021, 12:11)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Incredibil. Este o marsavie facuta in spiritul pesedeului, poate chiar mai rau, catu mintind ca vine cu valori "europene" si "euroatlantice".
  • +37 (65 voturi)    
    USL n-a murit, USL e formata din comunisti (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:46)

    qwerasdf [utilizator]

    si fosti securisti.. iar astia nu mor niciodata

    USL = PSD + PNL + UDMR

    nu pot sa-i compatimesc pe psd si udmr... dar cei care au votat cu PNL in speranta de mai bine - si-au luat o mare teapa!

    "bravo" si ficusului de la cotroceni!
  • +45 (57 voturi)    
    Noua putere (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:48)

    vodatepes [utilizator]

    Noua putere PNL, PSD si UDMR. Cei mai penibili sunt aia de la PSD impreuna cu milogul de serviciu Ciolacu
    • +7 (9 voturi)    
      Ciolacu are impresia... (Marţi, 7 septembrie 2021, 14:52)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ... ca puncteaza, cu atitudinea asta.

      S-ar putea sa aiba o mare surpriza si multi dintre votantii PSD sa se indrepte catre AUR...
  • +28 (42 voturi)    
    Sar mintenas aplaudacii alcolicului :) (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:55)

    sfarleaza [utilizator]

    Alde cataleya & co. sa zbiere ca Orban e agent AUR sub acoperire :))))
    Sa vezi bocete si lamentari pe postaci, uita subit de USR+ si trec la ordin la linsarea lui Orban :)
  • -40 (50 voturi)    
    Interesul poarta fesul: (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:55)

    bancher [utilizator]

    Orban ar face orice ca sa scape de Citu (care in momentul de fata a devenit cel mai mare adversar al lui). Asa a ajuns sa sprijine o motiune a AUR contra propriului guvern, lucru care e si imoral si rusinos.
    Ce sa mai zic, la alegerile viitoare vor pierde in fata PSD la scor de handbal, si o merita.
    • +14 (18 voturi)    
      cum e scorul de handbal? (Marţi, 7 septembrie 2021, 12:16)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      32-31? :)) ca tu esti postac citu, asta e partea a doua? cum vine asta ma, ca nu te prezinti ca sa nu poata aia prezenta motiunea? chiar nu-ti dai seama de ce precedent poate oferi? Am inteles, tie iti place partidul-stat, ce atatea motiuni si opozitii
    • +8 (10 voturi)    
      acolo e si P$D, in aceeasi Groapa (Marţi, 7 septembrie 2021, 12:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      electoratul taliban P$D e suparat ca nea Ciolacuu a fraternizat cu acel Catzu.
    • +13 (15 voturi)    
      Orban a respectat legea. (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:02)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Să-l vedem pe Cîțu dacă se conformează, ori el e deasupra...
      • +3 (3 voturi)    
        el nu s-a incurcat niciodata in detalii (Marţi, 7 septembrie 2021, 15:50)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        ca moralitatea, etica, respectarea legii...
    • +15 (17 voturi)    
      imoral si rusinos... (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:06)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      este ca mai bine de jumatate din PNL se ascunde sub iluzia ca blocarea motiunii ar avea ceva democratic in ea. Vezi Doamne, ea- motiunea- este necinstita si v-am parat si la Occident, na! extremistilor si rasfatatilor! Pai sa faceti voi motiune, incepatorilor in politica ce sunteti!

      Sau ca PNL crede ca enuntul "împiedicarea prezentării şi refuzul de a dezbate o moţiune de cenzură deja depusă sunt contrare Constituţiei" ar fi doar o parere la o bere si... da-o'n colo de Constitutie, noi facem treaba, nu ne fandosim cu Constitutia- nu-i asa?
      • -1 (1 vot)    
        sa o luam pe puncte (Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:17)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui minus

        PP ca motiunea nu va fi blocata de Presedintele Senatului si o pune pe ordinea de zi dar nu se prezinta meseriasii la lucru, ce e de facut? Este democratic demersul meseriasilor? cred ca DA si este un raspuns implicit.

        PP ca se prezinta meseriasii la lucru si trantesc motiunea de cenzura - ce se intampla? Merge FC cum poate mai departe? cred ca DA si este un demers democratic

        PP ca se se prezinta meseriasii la lucru si motiunea tranteste guvernul FC - ce se intampla? Se va reface coalitia sub indrumare presedintelui cu alt guvern fara FC PM? Poate ca DA, poate ca NU - este si acesta un demers democratic, constitutional? cred ca DA

        ce este cert pana acum?
        - motiunea a fost depusa dar cvorumul nu s-a strans - trece timpul, timp in care FC continua sa guverneze cu sau fara USRPlus Corect este ca FC sa astepte noi propuneri de la USRPLus, nu i le da, timpul trece, guvernul merge mai departe timp de 40 de zile timp in care aflam daca PNRR se aproba sau NU - democratic? cred ca DA
        - agentiile de rating au intrat in oarece intrebari daca in RO se merge inainte sau inapoi - oare de ce? Nu este legat de FC ci este legat de functionarea coalitiei - ca sa auda la Presu si poate face ceva concret-Parerea mea este ca democratic Presu trebuia mai de mult sa rezolve aceasta situatiune care evident nu tine de FC si nici de un ministru de la Justitie - fiecare a gasit niste cai pe care sa arunce povara dar buba este si ramane la Presedinte - de pe vremea sententei CEDO RO vs LCK

        Asa ca aparatorul democratiei si al statului de drept, echilibrul puterilor nu tine nici de PNL si nici de USRPlus ci de Presedintele RO care parerea mea este ca trenat prea mult pas cu pas

        soccietatea civila nu la Programul ASaligny trebuia sa se ridice ci la dezechilibrul evident al statului de drept subjugat de SIJJ si de CCR - acolo sunt bubele mari si coalitia impreuna cu Presedintele era firesc sa discute si sa gaseasca impreuna cea mai buna solutie.

        Daca statul de drept e atunci si Constitutie
    • +15 (17 voturi)    
      Nope! (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:30)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      La alegerile viitoare vor pierde in fata USR+ la scor de fotbal american. Si fii cinstit macar o data in viata, penalul alcolic si ficusul somnoros au bagat PNL'ul in groapa mai tare decat Orban (nu ca asta ar fi o pierdere, da' e bine sa se stie).
      • 0 (0 voturi)    
        NOPE (Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:18)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        dar ne mai auzim pe tema asta.
  • +13 (19 voturi)    
    Revoluția parlamentara (Marţi, 7 septembrie 2021, 12:34)

    Addi [utilizator]

    Blocați Parlamentul și toate structurile statului, frați fesenisti? Chiar nu înțelegeți că reprezentați trecutul, cei 30 de ani de jaf și corupție? Poate că era nevoie de o revoluție parlamentara. Acolo unde există Parlament, instituții și mijloace constituționale, acolo trebuie sa se producă schimbarea. Nu în stradă, printre bastoane și gaze lacrimogene. Sa speram că Ludovic Orban va reuși să redea demnitatea și măreția acestei instituții. Nu trebuie sa se ajungă la proteste de strada.
  • +22 (28 voturi)    
    Bravo, Orbane... (Marţi, 7 septembrie 2021, 12:34)

    index [utilizator]

    ...macar acum in al optulea ceas si tot nu este prea tarziu sa iei atitudine in slujba democratiei. Nu pot decat sa te felicit. Chiar daca vei pierde sefia pnl, iesi cel putin cu fruntea sus si nici sa nu-ti para rau, pnl nu a fost si nici nu va fi un partid onorabil. Mizeria a patruns prea adanc pentru a mai putea fi vreodata curatata.
  • +11 (17 voturi)    
    Iohanita ? (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:05)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Te-ai trezit ? Vezi ca pnl-ul tau s-a incuscrit cu psd. Ai vreo obiectie ?
  • +3 (9 voturi)    
    are si pe se de BPN (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:08)

    faracatuse [utilizator]

    deci joaca lor cu blocatul motiunii nu mai tine. Citu e istorie...
  • +11 (13 voturi)    
    Din pacate, nu schimba nimic (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:20)

    same.dan [utilizator]

    Din pacate, nu schimba nimic.
    Vor absenta la votare asteptand Curtea Constitutionala, vor absenta pana se va putea vota motiunea PSD (sanchii), vor absenta pana se face frig, vor absenta pana se coc salcamii, vor absenta pana ia Dinamo Liga Campionilor etc.

    Va trebui sa treaca noul Guvern Catu minoritar: votat de PSD pentru intereseul Romaniei, apoi ii vor toca marunt pe USR in continuare.
    Banii de la guvern vor inunda patria, viitorul sa se duca dracului.

    Asa e cand serviciile conduc atat partidele de la putere cat si din opozitie si il conduc pe presedintele papagal.
    • +6 (6 voturi)    
      stii, chestia cu banii e la fenta (Marţi, 7 septembrie 2021, 15:48)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui same.dan

      Primarilor li se tot flutura pe sub nas niste bani care nu exista!

      Li se inoculeaza ideea ca daca OUG a fost data, sunt si bani! Dar NU SUNT! Citu vinde iluzii cu factura electronica si alte zmeie, in timp ce datoria publica a ajuns la 50% si Covidul a inceput sa tropie din nou, vesel. Asta inseamna iar blocaj economic, subventii si cheltuieli mari cu pandemia, imprumuturi la dobanzi ridicate (pt. ca Romania condusa de Citu nu mai prezinta incredere).

      Este o scamatorie iar primarii, in lacomia lor, nici nu baga de seama.
      • 0 (0 voturi)    
        zic sa ziceti chestia cu banii fenta (Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:28)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        si celor de la USRPlus.

        intre timp banii se vor aduna dar numai dupa 2024 daca incepe PNRR in 2022 - asa ca daca USRPlus nu intelege ca trebe sa intre din nou in dispozitiv - cu sau fara FC, absolut neesential - vor pierde alegerile si vor disparea ca si partid politic.

        Dar poate USRPlus scapa de Barna si vor reveni la un normal - daca ramane tot Barna aleluia USRPlus
  • +6 (10 voturi)    
    Bolojan Premier... (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:30)

    bumble-bee [utilizator]

    Aşa poate avem o şansă.
  • +14 (18 voturi)    
    3 absente nemotivate consecutive (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:33)

    Koczka [utilizator]

    = desfacerea contracrului de munca
    Avand in vedere ca absentii au fost alesi pe liste, nu nominal, se impune retragerea din parlament a absentilor si inlocuirea cu cei nominalizati de PSD si PNL ( partidele pe lista carora au fost alesi ).
    De asemenea taierea zilelor cu absente din indemnizatiile de parlamentari.
  • +5 (5 voturi)    
    greu (Marţi, 7 septembrie 2021, 15:56)

    RMML [utilizator]

    Marii judecatori de la CC vor avea o sarcina dificila : sa declare o motiune de cenzura neconstitutionala daca e impotriva lui Catu
    Se descurca ei, nu e problema, nu degeaba sunt "experti"