​DOCUMENT Oamenii lui Cîțu vor să amâne moțiunea USR-PLUS și AUR pentru două săptămâni. Cererea oficială semnată de Daniel Fenechiu

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 6 septembrie 2021, 11:59 Actualitate | Politic


Florin Citu si si sustinatorii sai din PNL
Foto: Facebook
​Oamenii lui Florin Cîțu din PNL au cerut Birourilor Permanente ale Parlamentului să acorde termen de două săptămâni pentru verificarea semnăturilor de pe moțiunea USR-PLUS și AUR. O adresă în acest sens a fost depusă oficial la parlament de liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, un susținător al premierului în cursa internă din PNL. Ședința conducerii Parlamentului se află în desfășurare la această oră.

Ce scrie în adresa oficială depusă la Birourile Permanente de către liderul senatorilor

„În urma lecturării listelor de semnături atașate de inițiatorii moțiunii de cenzură se observă următoarele aspecte de neregularitate:
  • Mai multe semnături nu sunt prezentate în original, ci fotocopiate / scanate neîndeplinind cerința de semnătură olografă în original în dreptul numelui – prenumelui initiatorului (cel putin 12 semnături scanate, de ex. semnăturile de la pozitiile 60, 62 și 72);
  • Unele semnături sunt redate cu ștersături ori corecturi efectuate direct pe text, prin suprapunerea unor linii corectoare (ex. pozitiile 43 si 44);
  • Există indicii temeinice că mai multe semnături ale unor senatori si deputati inițiatori ai moțiunii de cenzură nu corespund cu semnăturile acelorași parlamentari din listele de semnături pentru prezenta acestora la ședințele de plen ale fiecărei camere/la ședințele comisiilor. Este vorba de semnături total diferite de cele folosite de aceiași parlamentari în listele de prezență, ceea ce pune sub semnul întrebării veridicitatea și realitatea acestor semnături și implicit numărul obligatoriu de semnături cerut de Constituție pentru depunerea unei moțiuni de cenzură;
  • Din informatiile publice, unii parlamentari semnatari ai moțiunii nu se aflau în țară pentru a putea semna moțiunea de cenzură personal, în original.

„În considerarea aspectelor procedurale sesizate mai sus și neconforme cu Constitutia si cu prevederile regulamentare pentru exercitarea unei moțiuni de cenzură, solicităm Birourilor permanente reunite acordarea unui termen de 2 săptămâni pentru verificarea îndeplinirii conditiilor ad validitatem ale moțiunii de cenzura depuse de senatori si deputati USR si AUR. Solicităm ca verificarea numărului minim necesar de semnături, precum si a autenticității semnăturilor inițiatorilor prin metoda comparării semnăturilor inițiatorilor din lista de semnaturi anexata motiunii de cenzură cu semnătura acelorasi parlamentari de pe alte înscrisuri precum lista de prezenta la sedintele de plen/ plen reunit/ comisii”, se mai arată în document.

Birourile permanente reunite ale Senatului şi Camerei Deputaţilor se întâlnesc, luni, de la ora 12.00, pentru a stabili calendarul dezbaterii moţiunii de cenzură depusă de USR-PLUS şi AUR. Iniţial, Birourile permanente reunite au fost convocate de două ori dar fără niciun rezultat, din lipsă de cvorum.

Iniţial, Birourile permanente reunite ale celor două Camere fuseseră convocate vineri, la ora 23,00, dar şedinţa nu a putut avea loc din lipsă de cvorum, fiind amânată pentru sâmbătă. Nici sâmbătă nu a fost întrunit cvorumul necesar, şedinţa fiind programată pentru luni, transmite Agerpres.

"Nu a existat cvorum din nou. Au fost prezenţi 6 membri ai Biroului permanent de la Senat şi 6 membri de la Camera Deputaţilor. Deci - 12. Cvorumul necesar pentru şedinţă este de 14 membri. Am convocat o nouă reuniune a Birourilor permanente reunite pentru ziua de luni, la ora 12,00", a declarat, sâmbătă, la Blaj, preşedintele Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban.

Tabăra Cîțu încearcă să blocheze moțiunea de cenzură. Alina Gheorghiu a declarat că s-ar putea să fie probleme cu semnăturile. Mai exact, mai mulți parlamentari ai AUR nu ar fi fost în țară și nu aveau cum semna documentul decât prin semnătură electronică, ceea ce nu s-ar fi întâmplat. Și Rareș Bogdan a avansat ideea că moțiunea ar trebui redepusă.

Între timp, liberalii lui Cîțu încearcă să-i facă pe cei de la AUR să se răzgândească și să-și retragă semnăturile.

Și PSD încurcă lucrurile pentru USR-PLUS. Marcel Ciolacu a declarat că va vota moțiunea de cenzură doar dacă se ajunge la anticipate. Or, USR-PLUS nu vrea acest lucru în acest moment.

PSD a anunțat că va depune propria moțiune de cenzură.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12356 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    AUR si USR sa redepuna astazi semnaturile (Luni, 6 septembrie 2021, 12:07)

    Gryphus [utilizator]

    in original si cu asta se termina minciuna PSD si PNL
  • -17 (29 voturi)    
    Contra (Luni, 6 septembrie 2021, 12:11)

    Mazeta [utilizator]

    Hai Barna cu demisia! Fii bărbată!
    • +2 (10 voturi)    
      ma parca tu esti cu psd... (Luni, 6 septembrie 2021, 13:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      acu esti cu pnl...

      hai sa o dam la pace si sa ajungem la concluzia ca esti pro-hoti... nu conteaza de la ce partid sunt!
  • +6 (12 voturi)    
    NU! (Luni, 6 septembrie 2021, 12:11)

    numaiamnume [utilizator]

    Daca motiunea trece si guvernul pica, atunci e clar, nimeni nu va mai vrea si nu puteti sta in functie pentru ca asa vreti voi. NU! Pe voi nu v-a votat nimeni. Nici un partid (votat si imputernicit de cetatenii romaniei sa ne reprezinte in parlament) nu va mai vrea la guvern! Nici macar propriul partid, pe care l-ati confiscat si cartelizat, nu va doreste! Asa ca mars la groape de gunoi, #echipacastigatoare nu poate lua cu forta o functie politica!
  • +16 (18 voturi)    
    La ce folos tragerea de timp? (Luni, 6 septembrie 2021, 12:16)

    BEDE [utilizator]

    Mai bine bagă moțiunea, iar dacă chiar nu s-au făcut manipulări la semnături atunci ar fi ca moțiunea să nu treacă. Și dacă nu trece moțiunea, atunci nu mai pot băga altă moțiune imediat. Așa, la ce folosește amânarea? Sau cumva Câțu chiar ar vrea să facă dictatură, așa cum acuza P$D de atâta vreme?
  • +12 (14 voturi)    
    Jenant (Luni, 6 septembrie 2021, 12:17)

    schumi [utilizator]

    E chiar atat de greu sa faci o lista si sa o semneze oamenii? Se poate semna si electronic....
    • +4 (6 voturi)    
      Gresit. (Luni, 6 septembrie 2021, 13:17)

      costicatrombon [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Adica se poate semna si electronic si telefonic si cu fum etc, important asa cum spunea cineva 'Important este cine numara" si daca pnl si psd nu vor nu se numara nimic! Si daca vrei sa contesti la CCR se judeca peste 2 luni. De judecatori pusi de psd pnl udmr si iohanis.
  • +9 (11 voturi)    
    buzunarele goale :) (Luni, 6 septembrie 2021, 12:18)

    jescu [utilizator]

    Sa nu-i dea jos parlamentul doua saptamani ca n-au apucat sa-si umple buzunarele, au fost luati pe neasteptate chiar de Catzu :) Pana la urma cine raspunde pentru acest program ? PNL vad ca nu(declaratia oficiala Orban - presedintele lor), coalitia nu, parlamentul nu ?
  • +7 (11 voturi)    
    se aude ca pnl (Luni, 6 septembrie 2021, 12:18)

    tusnami [utilizator]

    se baga sa cumpere AUR
  • +7 (13 voturi)    
    cum o fi? (Luni, 6 septembrie 2021, 12:20)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Sa te identifici ca om al lui Citu?
  • +11 (15 voturi)    
    penibili (Luni, 6 septembrie 2021, 12:24)

    drago [utilizator]

    Nu le pasa cit de penibili pot deveni!
    Prefera sa fie votati in viitor , la concurenta cu PSD , de cei manipulati de primarii de la sate , cumaparati prin PNDL , decit sa fie partidul elitelor de la orase !
    • +2 (4 voturi)    
      lool ... calculele lor sunt bine facute. (Luni, 6 septembrie 2021, 13:57)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui drago

      lool ... calculele lor sunt bine facute. Sunt mai multi prosti decat elite in roMANIA, iar galeata+malaiu' cantaresc mult la alegeri.
  • +14 (22 voturi)    
    Doar 2 saptamani? (Luni, 6 septembrie 2021, 12:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De ce nu 3 ani, ca sa guverneze PNL cu UDMR si PSD in linsite, sa-si ia si baronii banii promisi, sa-si ia si Citu tronul...

    Hai, nu fiti timizi acum. Cereti ca lumea!!! Ca doar voi sunteti puterea, voi sunteti alesii, voi sunteti nobilimea... Hai cu USL mai repede. Ca oricum asta urmariti.
    • +1 (3 voturi)    
      Tot inainte! (Luni, 6 septembrie 2021, 14:13)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Acu', daca te uiti la alegerile din 2020, cam asta a fost ordinea: PSD,PNL, USR, AUR. C-a manarit Prompteristul National ordinea, ca sa-si faca "Guv. meu si sa doarma linistit, asta-i rezultatul!
  • +20 (22 voturi)    
    80 de semnaturi in 10 zile (Luni, 6 septembrie 2021, 12:32)

    cicci [utilizator]

    80 de semnaturi verificate, in 10 zile lucratoare. Asta pare un task destul de provocator pentru niste bugatari...
  • +13 (17 voturi)    
    Concluzia care se desprinde din demersul PNL (Luni, 6 septembrie 2021, 12:40)

    Susufler0 [utilizator]

    e cu totul alta decat decat cea pe care si-o doresc sustinatorii lui Catu si anume ca premierul nu ar rezista acestei motiuni care s-ar putea dezbate si vota pana pe 25 septembrie, facand astfel imposibila alegerea sa ca Presedinte al PNL !
    Ce spera Catu ? Ca din postura de presedinte al PNL le poate promite diverse avantaje celor din PSD astfel incat sa-i determine sa nu introduca propria motiune ?
    Pai asta trebuia sa le fi promis deja !

    PS. Catu are zilele numarate (chiar daca sunt mai multe decat spera unii sau altii) ! DAR SUNT NUMARATE ! EL NU STIE INCA, IOHANNIS INSA, DA !
    • +2 (4 voturi)    
      Nimeni nu-i sef ca Citu! (Luni, 6 septembrie 2021, 14:17)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      S-ar putea sa fii uimit cand Citu va castiga sefia PNL de pe postul de "erou" cazut in batalia cu "alianta toxica" de-a parat-o pe tot mapamondu'.
      • +2 (4 voturi)    
        Cata vreme titlul de erou nu il da Politico (Luni, 6 septembrie 2021, 15:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui atc

        ci Latrina trei si Ghuitza TV, Citu nu are nicio valoare ! Realitatea e ca afara toate ambasadele au transmis cdeja ca Iohannis il sustine pe premier intr-o batalie personala ce sfideaza interesul public, interesul general !
        • -1 (1 vot)    
          Valoare zici? (Luni, 6 septembrie 2021, 19:08)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ce legatura are valoarea cu cine devine sef la un partid? Or fi niste valori iohannis, Citu, Orban, Barna, Ciolos, Ciolacu, Simion? Poate doar Hunor!
  • +12 (24 voturi)    
    Bye bye PNL (Luni, 6 septembrie 2021, 12:43)

    sfarleaza [utilizator]

    Poate va castiga penalul sefia partidului, dar partidul a devenit o ciuma galbena!
    Selectie naturala!
    Hai USR+ !
  • +8 (10 voturi)    
    rock (Luni, 6 septembrie 2021, 12:47)

    cel mai ulise [utilizator]

    vor sa se asigure ca pun mana TOTAL pe partid .Catu presedinte ...bordul ..etc .
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Luni, 6 septembrie 2021, 12:47)

    mihai_mi [utilizator]

    "Nu contează cine votează. Contează cine numără voturile." Iosif Stalin
  • +12 (18 voturi)    
    Comportament abuziv demn de PSD (Luni, 6 septembrie 2021, 12:49)

    Rezistam [utilizator]

    Citu si oamenii lui se comporta exact ca PSD-ul sicaneaza, nu respecta procedurile. Practic avem in persoana lui Citu un Ciordache bis.
  • +7 (11 voturi)    
    E mai convenabilă pentru PNL moţiunea PSD (Luni, 6 septembrie 2021, 12:56)

    Propinatiu [utilizator]

    Ceea ce e un mod liberal de spori si mai mult importanta AUR decât a reuşit USR PLUS.
  • +15 (19 voturi)    
    fenechiu (Luni, 6 septembrie 2021, 12:57)

    sile1 [utilizator]

    Ca orice avocat care se "respecta" Fenechiu apeleaza la binecunoscutele chichite avocatesti ca sa-si salveze clientul.

    E o tactica veche de tergiversare a lucrurilor in ideea ca poate,poate ceva o sa se intample intre timp.

    In justitie de aia avem dosare care treneaza ani buni de zile prin tribunale .

    Ma mira atitudinea lui ....dar nu foarte tare !!
  • +4 (6 voturi)    
    ce sa discute parnaita cu cei 67 de interlopi (Luni, 6 septembrie 2021, 12:58)

    hopsinoi [utilizator]

    sa maresca plaja pensiilor seciale, sa -si aduca si rudele de gradul 5 necalificate in sinecuri, cum sa-i dea la gioale lui Orban sau la USR-, sau cum sa dea vina pe guvernarea si neatingerea promisiunilor (elimiare pensii fara contributivitate) pe AUR?
  • +8 (14 voturi)    
    valeleu Ciolacule (Luni, 6 septembrie 2021, 13:00)

    Tulai doamne [utilizator]

    .. s-a adeverit ca Ciolacu PSD este un mincinos notoriu. A incercat sa joace motiunea USR. lui dupa pofta inimii. Mai ca semneaza, mai ca asteapte verficarea semnaturilor,...povesti pescaresti si vanatoresti. A incercat sa prosteasca pe cei de la USR/AUR. Rusine Ciolacule, asa se comporta un derbedeu, nu un presedinte celui mai mare partid din Tara.
  • +16 (20 voturi)    
    I-a lovit corectitudinea la semnături (Luni, 6 septembrie 2021, 13:00)

    mr_mojo [utilizator]

    Când sunt ale lor merge și cu falsuri.
  • +4 (6 voturi)    
    frate (Luni, 6 septembrie 2021, 13:24)

    liviu_ [utilizator]

    pnl e din ce in ce mai rosu...
    exact aceleasi tactici!

    pnl vrea doar sa scape ceva timp ca sa dea spaga de 50 miliarde la hoti
    si , evident, psd ii ajuta.... USL traieste... vai de noi!
  • -1 (7 voturi)    
    Nu merita (Luni, 6 septembrie 2021, 13:30)

    vodatepes [utilizator]

    NU merita sa va mai uitati la golani astia Avem circ ca sa nu vedem scandalul facturilor de la gaze, curent. Ciolacul un golan. nu voteaza daca nu merg la anticipate. Da poate vrei si la presidentie sau europarlamnetare. Nu mai bine te duci la mamica acasa?