Orban face un calcul pentru Cîțu: Forțele parlamentare care sunt împotriva guvernului au clar majoritate

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 5 septembrie 2021, 12:11 Actualitate | Politic


Florin Citu si Ludovic Orban
Foto: Facebook
​Ludovic Orban surprinde imaginea momentului în conflictul din Coaliție, declanșat de premierul Florin Cîțu, pe care acum USR-PLUS, AUR și PSD vor să-l debarce prin moțiune de cenzură.

„Din păcate, am ajuns într-o situație în care guvernul e amenințat cu moțiuni de cenzură, iar forțele parlamentare care sunt împotriva guvernului au clar majoritate”, a declarat duminică Orban.

El a precizat că așteaptă să vadă cum decurge procedura moțiunii de cenzură, insistând că „Indiferent de deznodământ cred că trebuie să ne reașezăm la masa dialogului”.

Conducerea Parlamentului se reunește luni pentru a decide asupra moțiunii de cenzură depuse de USR-PLUS și AUR. De asemenea, PSD a anunțat că vrea să depună propria moțiune de cenzură.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13199 vizualizari

  • -50 (58 voturi)    
    guvernul e amenintat de alianta USR-PLUS-AUR-PSD (Duminică, 5 septembrie 2021, 12:20)

    eucomentez [utilizator]

    USR-PLUS a introdus haos in guvernare prin pretentii care ies din contextul programului de guvernare. USR vaneaza voturi ieftine, probabil din cauza esecului ministrilor USR.
    • +29 (39 voturi)    
      Total fals ! (Duminică, 5 septembrie 2021, 12:48)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Pretentiile USR nu ies deloc din contextul programului de guvernare ci INCEARCA SA INTRODUCA CRITERII DE BUN SIMT PRIVIND CHELTUIREA BANULUI PUBLIC, LUCRU CARE NU CONVINE DELOC NICI CELOR DE LA GUVERNARE (PNL si UDMR si nici PSD care este in opozitie dar ai carui primari vor primi si ei fonduri banesti relevante.
      Este evident ca USR ar vrea sa continuie alaturi de PNL si UDMR, dar cu un premier predictibil, nu cu un mic satrap care nu poate fi tinut in frau decat de Iohannis !
      • -9 (17 voturi)    
        Cred ca iar trebuie ca USRPLUS sa lase de la ei (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:48)

        relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Pentru binele Romaniei. Altfel lasa gasca de politicieni din 90 sa faca praf Romania. E cam ultimul tren pentru tara asta cu demografia, deficitele, competitivitatea, educatia, infrastructura, sanatatea, spiritul civic toate la vale.
        • +6 (10 voturi)    
          Orice poate lăsa de la el (Duminică, 5 septembrie 2021, 14:38)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui relax4

          partidul USR Plus dar nu cinstea în cheltuirea banului public și transparența execuției bugetare. Pentru asta a și fost ales în parlament. Ziceți că ne întoarcem la anii 90 când se făcea jaf din banul public, bănci, resurse strategice, unități economice etc? Dar Câțu nu vrea să facă același lucru? Adică alocarea discreționară a banului public către primării fără controlul cheltuirii fondurilor, fără prețuri maximale, fără transparență? Și în plus vânzarea unor părți bune din activele ultimelor unități economice viabile, CEC, Poșta Română, Portul Constanța.
        • +6 (6 voturi)    
          Daca lasa (Duminică, 5 septembrie 2021, 15:07)

          ACP [utilizator] i-a raspuns lui relax4

          de la ei e ca si cand nu ar fi si tot acolo se ajunge. 10 miliarde se vor in buzunarele baronilor de partid si se vor plati pentru ei dobanzi care se pare ca urmeaza sa creasca.
        • +5 (5 voturi)    
          Daca ar face asa ceva ei stiu foarte bine (Duminică, 5 septembrie 2021, 16:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui relax4

          ca peste trei ani nu i-am mai vota si ar iesi din parlament, lasand tara 100% la cheremul USL !

          PS. Nu mai vorbesc de mesajul distrugator pe care l-ar lasa in urma lor si anume acela ca Romania isi merita soarta !
          • -5 (5 voturi)    
            usr, tot mai mic e! (Duminică, 5 septembrie 2021, 20:35)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Esti sigur ca'n 2024- fara alianta cu AUR- ii mai gasesti pe liste?
    • +25 (29 voturi)    
      Ce pretentii? (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:06)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Sa-si respecte reformele? Alea blocate constant de PNL si UDMR?

      OK. Buna logica.
    • +6 (8 voturi)    
      ha (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:07)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      din contextul de "culise" poate, ca ceea ce se cere este indeplinirea chestiunilor agreate oficial la formarea coalitiei de guvernare. chestiuni asumate public si pe care electoratul le asteapta, inca.

      dar poate ca ar trebui intr-adevar sa pluseze si sa ceara si mai multe.
    • +11 (15 voturi)    
      PSD va face orice pt a tine PNL la guvernare (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:08)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      PSD si PNL sunt mana in mana, dar au fost luati prin surprindere de USR si AUR care au INCERCAT sa depuna o motiune inaintea lor


      deci PNL si PSD vor sa blocheze motiunea AUR-USR si in acelasi timp sa NU depuna motiunea PSD pt ca le e frica ca USR si AUR o vor vota si cade Citu

      Concluzie: PNL va guverna minoritar si PSD va sustine acest guvern prin SANTAJ (ca tot ii place lui Cutu santaju) PESEDE
    • 0 (4 voturi)    
      !! (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:31)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Oamenii pleaca din Romania pentru ca nu sunt locuri de munca!

      Prioritate ar trebui sa o aiba cele doua autostrazi care sa traverseze Carpatii.

      Dupa aceea ne putem gandi si la canalizare si gaz metan in mediul rural.
  • +18 (24 voturi)    
    Orbane joci poker? (Duminică, 5 septembrie 2021, 12:26)

    Tulai doamne [utilizator]

    Cand te vaiti ca te joaca si blameaza gasca Citu, dar vrei ca sa ramana premier, cand vrei sa-l debarci cat mai repede. Cu Johannis este clar, vrea in fruntea guvernului unul care e mai prost ca el, jucand astfel pe papusarul, iar Citu marioneta. Nu crezi ca Bolojan ar fi nimerit ca premier, iar tu sa ramai presedintele PNL. lui?
  • -5 (17 voturi)    
    Da (Duminică, 5 septembrie 2021, 12:32)

    autan [utilizator]

    Orban ni se rupe sufletul ca vrei sa te intorci pe cai mari, asa cum si pentru Catu ne doare cum se lupta el pentru "romani", la fel pentru Barna care ar vrea sa fie demn dar ar mai sta la ciolan, pentru AUR care se lipeste de USR sau invers si desigur pentru PSD care vede oportunitati dar nu-i lasa dosarele si parca e climatul prea sarac sa ajunga acum la guvernare.
    • +17 (25 voturi)    
      Despre ciolan (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:04)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Daca usr era pentru ciolan, acum era liniște. Stelian ion era în continuare ministru, pndl primea aviz fara probleme, proiectul de desființare siij era îngropat.
      • -12 (14 voturi)    
        Usr… (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:40)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Partid mic si oameni mici.
        Sunt pe ciolan. Dar vor bucata cea mai mare.
        Politruci …
      • -8 (10 voturi)    
        Si ce (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:44)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        ii opreste sa treaca in opozitie, sa faca opozitie corect si sa castige in 2024 in loc de balciul asta? Pleaca Catu si ce? PNL e bun gata, e iar dragoste?
        Pentru 3 posturi de ministri sacrifica partidul.
        In rest ne-ati omorat cu siij si alte chestii care prea putin afecteaza romanul de rand. Nu vezi vreun USR-ist sa ii curga vreo lacrima pentru situatia economica. Sa nu mai vorbesc de romanii de rand tarati prin tribunale sau criminalii lasati in libertate.
        Zici ca sunteti toti frati cu Barna si Catu asa va afecteaza cearta.
        • -4 (4 voturi)    
          Cine? (Duminică, 5 septembrie 2021, 20:43)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui autan

          "..romanul de rand". Care roman de rand? Pentru astia, Ro. e formata doar din securisti scoliti pe-afara; adica, ei!
    • -2 (2 voturi)    
      Corect! (Duminică, 5 septembrie 2021, 20:39)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Pace-pace intre multe dobitoace, dobitocul cel mai mare, cine-o fi!? O fi sus in deal?
  • +8 (12 voturi)    
    Guvernul trebuie sa cada (Duminică, 5 septembrie 2021, 14:36)

    galeo [utilizator]

    Pentru ca aroganta,minciuna, tueul, mitomania reprezentate de Citu trebuiesc invinse de bunul simt.
    Sunt sigur ca romanii nu si-ai pierdut bunul simt si onoarea