Cîțu: Nu poți lăsa țara fără guvern acum, asta înseamnă să fii iresponsabil / Moțiunea USR- AUR este tristă / Nu credeam că va mai fi un al doilea Dragnea UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:13 Actualitate | Politic


Citu, Barna, Kelemen
Foto: AGERPRES
Premierul Florin Cîțu a declarat sâmbătă, referitor la moțiunea de cenzură a USR PLUS, că nu poți lăsa țara fără guvern acum, completând că alianța cu AUR este ”tristă”.

”Acestea nu sunt momente în care poţi să laşi ţara fără guvern. Cine face acest lucru arată că este iresponsabil şi imaturitate politică", a declarat Cîțu, adăugând că el crede în continuare că soluția pentru România este alianța PNL cu USR PLUS și îi așteaptă la discuții chiar și după moțiunea de cenzură.

Întrebat dacă mai poate PNL guverna alături de USR PLUS, Florin Cîţu a declarat că nu a crezut că vreodată se va repeta episodul în care fostul lider PSD Liviu Dragnea şi-a dat jos propriul Guvern.

”Nu e vorba de moţiune. Am crezut că nu se va întâmpla în România să avem un al doilea Dragnea. Asta este. Nu poţi să spui niciodată, niciodată. Este tristă această moţiune USR- AUR şi cumva cred că vor trebui să se gândească colegii de la USR să stai alături de ei ca oameni. Să stai alături de ei, să legitimezi un partid cum e AUR e chestie de onoare, de morală şi dacă nu mai avem nici onoare nici morală în România, atunci e mai greu. Nu e vorba de guvernare. Totuşi, ca oameni, când stai şi te uiţi în oglindă şi vezi că stai lângă cei de la AUR care au avut un comportament îngrozitor împotriva românilor, aici e o analiză pe care trebuie să şi-o facă singuri”, a declarat Cîţu.

Premierul este de părere că singura soluţie pentru România este această coaliţie de guvernare.

”Cred că singura soluţie pentru România o reprezintă această coaliţie. Îi aştept să se întoarcă, să vină la masă, chiar după ce au depus şi această moţiune. Îi aştept să vină la masă, să discute. Cel mai simplu era să vină cu un ministru al Justiţiei. Asta era cel mai uşor de rezolvat această criză. Au ales calea extremă, una tristă pentru România, să dai legitimitate unui partid extremist, aşa cum este AUR”, a declarat Florin Cîţu, care a adăugat că a înţeles că miniştrii USR PLUS vor demisiona din Guvern.

Întrebat dacă a discutat cu președintele Iohannis despre această criză politică, Cîțu a răspuns: ”Cu domnul președinte Iohannis am discuții frecvente. Sunt multe lucruri care se întâmplă în lume pe care ne consultăm, nu este doar acest lucru”.

Cîțu a insistat că în perioada următoare va continua să guverneze pentru că există o serie de priorități cum ar rectificarea bugetară și PNRR. El a adăugat că se va ocupa de PNRR astfel încât să se asigure că va fi aprobat până la sfârșitul săptămânii viitoare, comentând că ministrul Cristian Ghinea ”și-a făcut treaba”.

"Guvernăm, mergem înainte, avem în continuare de făcut lucruri. Marţi, rectificarea bugetară pe care o aşteaptă foarte mulţi români. Aţi văzut că sunt deja întârzieri şi nu ştiu cum s-a întâmplat ca Ministerul Sănătăţii să nu plătească centrele de vaccinare, oamenii sunt neplătiţi de vreo două luni de zile (...). PNRR-ul. Dacă domnul Ghinea pleacă, voi prelua eu ministerul, pentru a mă asigura că lucrurile merg înainte şi vom accelera procedura, ca să mă asigur că vom avea la finalul săptămânii aprobat PNRR-ul", a declarat premierul.

(Știre actualizată)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16672 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Nu, votantii PNL sunt tristi, (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:17)

    emil bobu [utilizator]

    acum ca au vazut ce mizerie incredibila au votat si ca va dura 4 ani pana scapa de PNL.
    • +10 (14 voturi)    
      Pana vor scapa de USL (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 12:06)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Al treilea sau al patrulea guvern minoritar PNL cu sustinere PSD.

      Cine mai voteaza PNL stie acum ca voteaza, de fapt, cu PSD.
  • +18 (26 voturi)    
    trebuie sa fii chiar idiot (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:18)

    rtibv [utilizator]

    Sa ii dai o lovitura subcentura cuiva si apoi sa ii ceri acelui om sa fie responsabil si sa te iubeasca.

    Doamne ce mizerie de om. Dar, oare el chiar crede ca oamenii normali nu vad dincolo de cuvintele astea (pe langa mincinoase) ipocrite?
  • +19 (27 voturi)    
    Cutzu MINTE. El a scos USR de la guvernare (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:19)

    Gryphus [utilizator]

    nici un om sanatos la cap nu da afara un ministru al altui partid asa peste noapte si se asteap[ta ca acel partid sa spuna multumesc

    el stia ca USR va iesi de la guvernare, i s-a spus deja dupa episodul cu Vlad V. deci Cutzu de fapt a scos USR de la guvernare si acum da vina tot pe ei..
    • +5 (9 voturi)    
      cîțu își acoperă (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 17:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      acțiunile cu declarații sforăitor-patriotarde, atât de demagogice, încât îți vine să vomiți.
      Adică, vezi Doamne, din patriotism trebuie să rămână el Prim Ministru, pentru că altfel s-ar duce țara de râpă.
      Păi ce, s-au terminat liberalii dintre care complicele (păpușarul?) lui de la Cotroceni nu ar avea ce să aleagă? Bolojan de ce n-ar fi o soluție, cîțule?
      Sictir cîțule și iohannis. Discursul tău seamănă perfect cu al pesedacilor de frunte din perioada dragnea. Motivele? Aceleași. Furtul din banul public.
  • +16 (24 voturi)    
    pleaca Citule! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:26)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... iar Romania va avea din nou guvern. Demisia Florine, este solutia cea mai simpla si eficace de a rezolva criza politica. Sau ai lipici pe scaun ca Veorica?
  • +15 (25 voturi)    
    Pai fii barbat (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:30)

    feroviarul123 [utilizator]

    Si dă-ți demisia. Ca ești cam degeaba. Poate găsiți vreunul în PNL care sa dea afara toți sinecuriștii și amantele lor și va apucați sa faceți treaba pentru care v-am ales.
  • +17 (23 voturi)    
    Cine te mai crede? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:31)

    subcultura [utilizator]

    E clar ai facut toata criza ca sa punctezi in meciul cu Orban. Ai aruncat totul in aer mizand ca la cazino pe slabiciunea usr, ca la un moment dat vor ceda.
    Un gambler, asta ai fost si pana acum, doar asta stii sa faci.
  • -3 (15 voturi)    
    nu-i nimic trist (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:32)

    cucuveauamov [utilizator]

    ne bucuram si ne distram cum n-am mai facut-o de mult
  • +14 (20 voturi)    
    Adjective (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:34)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Adjectivele "iresponsabil" si "imatur politic" trebuie aplicate lui Iohannis, care-l sustine in functia de prim ministru pe Citu - un golan care a condus beat si a facut parnaie, dupa care a fugit cu 6000 de dolari.
  • +16 (22 voturi)    
    Ce ipocrizie! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:35)

    Nonidem [utilizator]

    Ce ipocrizie!El provoaca aceasta criza majora, si e vinovat USR!Cred ca ticalosul asta are-pe langa sprijinul -ce rusine- al lui Johannis- o intelegere ascunsa cu PSD-fie la respingerea motiunii, fie sprijin daca trece.Evident, contra schimb:SIIJ,procurori si cate si mai cate,masa e bogata.De la bun inceput liberalii au considerat USR un corp strain- nu-s ca ei- si au provocat incidente pentru eliminarea lui.Cu PSD-se simt bine impreuna!Se vor "sacrifica pentru binele Patriei"!
    • +4 (8 voturi)    
      Incomplet (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      A provocat DOUA crize. Una minora cu VV si aceasta majora.

      Asta pe langa criza economica ce pare sa inceapa :)
      Cea din care nu intelege expertul de el cum si de ce cresc preturile.
  • +8 (14 voturi)    
    dar e oportun sa avem in guver un parnaita, un (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:39)

    hopsinoi [utilizator]

    plagiator (cel putin)? sigur ca guvernul ar trebui sa fie o treaba serioasa, dar poate cand ai omis sa declari ca ai facut parnaita ti-as zis ca e un circ si nu conteaza ce scri in declaratii.

    Mai avem in guvern si pe tanarul pensionar plagiator (nu detaliem pt ca ne cenzureaza HN)?
  • +18 (24 voturi)    
    E comic ! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:41)

    Susufler0 [utilizator]

    E comic cand iti vorbeste Catu de maturitate politica !

    PS. E tragic insa ca Iohannis, pt a-si realiza un obiectiv personal (matrasirea lui Stelian Ion de la Justitie) l-a girat si practic a creat aceasta criza !

    PPS. Si mai tragic e insa (dar asta doar cu conotatii, individuale, personale) ca daca o motiune trece pana in 25 septembrie (data Congresului PNL) e posibil ca Iohannis, (avand acoperire constitutionala !) sa nu-l mai desemneze pe Citu prim ministru !

    PPPS. Nu-i asa ca ar fi o nucleara desemnarea lui Ilie Bolojan ?!
    • 0 (4 voturi)    
      Chiar asa! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 14:26)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      PPPS. Ba, ar fi singura solutie valabila pentru "pupat Piata Endependentii" si fostii "hoti" ( asa cum singuri s-au categorisit unii pe altii) se vor aseza la locurile lor ( cu mici exceptii) pentru binele tarisoaaaarei!
      • +1 (7 voturi)    
        Din ecuatia ta trebuiesc exclusi useristii ! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 15:28)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Uslasii (PNL si PSD) si aliatul lor (UDMR) sunt penali dovediti (unii deja cu pedepsele penale executate), altii fugiti prin Ungaria tocmai ca sa scape de executarea pedepsei !

        PS. La USR, aveti doar vorbe, deocamdata !
        • -4 (10 voturi)    
          evident, Albii ca zapezile! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 16:22)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Sigur ca, justitia fiind independenta ( de adevar), am toata increderea in ea! Ce zici de Cloti, ca "justitia" nu vede ce-a vazut o tara -ntreaga? Da' pe Barna, l-o mai chema f'o" justitie" pe la parchet? Desigur, simple vorbe!
          • +2 (6 voturi)    
            Chiar asta si sunt ! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:36)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui atc

            La Nastase, Voiculescu, Relu Fenechiu si multi altii, dovada ca sunt penali cu acte in regula o reprezinta cazierul judiciar !
            O seara buna !
  • +1 (7 voturi)    
    Aștept cu interes (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:44)

    muvis [utilizator]

    Articolul ăla cu ce minuni s-au găsit în datele alea puse la dispoziție de ms.
    E mai interesant decât Câtu, usr, guvernul. De acum în două săptămâni o sa se lămurească și asta. Zarurile au fost aruncate.
  • +15 (19 voturi)    
    O saracutu de tine (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:45)

    cristian.l [utilizator]

    Ai vrut sa zici nu putem lasa primarii fara buget de furat. Nu putem lasa pe altii sa fure in locul nostru, ne-ar fi ciuda de crapam. De fapt doar se intarzie furatul din PNDL ca doar nu credeti ca va veni un alt Guvern cu un ministru rupt din stele sa fie cinstit. Aici se pune problema de ce sa nu furam noi dc putem...
  • -4 (12 voturi)    
    normal ca USR vrea se se alieze cu AUR, e o vorba (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:46)

    hopsinoi [utilizator]

    te aliezi cu cei mai buni! Acum nu vrei sa se alieze USR cu PSD, voi cu cine v-ati mai alia in afara de UDMR?
  • +9 (15 voturi)    
    Hoțul strigă ”Hoții!!!” (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:46)

    Mendebilul [utilizator]

    Dar are dreptate Cîțu ”Cine face acest lucru arată că este iresponsabil şi imaturitate politică”. Atât că e vorba despre el însuși.
  • +9 (17 voturi)    
    Asta minte cum respiră (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:46)

    pehash [utilizator]

    Au semnat o moțiune de cenzură, nu o alianță. Alianța era cu PNL, pe hârtie, dar ignorată de acest individ care de o ipocrizie incredibilă. Dacă PSD nu susține moțiunea de cenzură, va fi clar cine a trădat electoratul, cine cu cine s-a aliat. Deja aveam semnalele de rigoare - tergiversarea cu SIIJ, numirea pesedistului analfabet la finanțe..
  • +9 (17 voturi)    
    Și care ar fi alternativa? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:49)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    Ok, ești iresponsabil și legitimezi o formațiune extremistă dar dacă dacă nu votezi moțiunea de cenzură ce se întamplă? Te întorci în coaliție cu coada între picioare ca nevasta abuzată de soțul bețiv și bătăuș că are copii cu el și cineva trebuie să-i crească. Dacă USR PLUS nu votează moțiunea de cenzură asta nu înseamnă că premierul Câțu va prinde și mai mult curaj și data viitoare când va mai avea chef de o remaniere îi va cășuna pe Drulă de exemplu? Probabil că ideea lui Cîțu e să facă golăniile astea cu remnierile până înțeleg toți din USRPLUS că ei nu trebuie să-și atingă obiectivele asumate în fața electoratului propriu (desființarea SIIJ, un pic de ordine și transparență în cheltuirea banului public) ci niște momâi care să facă eventual micromanagement și să semneze tot ce li se bagă sub nas de către fauna USL-istă care populează ministerele!
    • +7 (13 voturi)    
      . (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:45)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      E o marotă asta cu legitimarea unei formațiuni extremiste. AUR au fost legitimați de alegători, de-aia se și află în parlament. Nu USR+ a votat ca AUR să ajungă acolo, ci chiar boborul în infinita sa înțelepciune.
      • -4 (8 voturi)    
        Și printre alegători nu sunt extremiști? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 12:00)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

        Tu ești un extremist. Exprimarea ta te dă de gol.
        • +2 (8 voturi)    
          . (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:44)

          Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Uh, nu, nu sunt, dar oamenii ăia au ajuns în parlament pe voturile extremiștilor. Asta e. Dacă onor SRI-ul cel competent vedea ceva în neregulă cu ei, acum nu mai erau în parlament. Uite că nu a văzut și acum avem șoșoci și georgesimioni la tribună.
          Greu cu interpretarea textului.
  • +7 (13 voturi)    
    Cîțu trebuia doar sa accepte evaluarea .. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:00)

    Klaus_ [utilizator]

    ... obiectiva si transparenta finantarilor prin programul de investitii. USR a pus niste conditii absolut indreptatite: criterii obiective de evaluare (nu dupa culoare politica sau spaga!), punctaje acordate transparent pe proiectele finantate din bani publici, abordare similara cu a fondurilor europene unde banii nu pot fi sustrasi de firmele de casa ale baronului local. Cîțu, in loc sa accepte conditiile astea normale, el ce a facut? L-a demis pe ministrul justitiei, si-a pus omul propriu ca interimar ca sa dea aviz favorabil hotiei din bani publici. E modul de lucru a lui Dragnea, Udrea, Nastase. Si atunci mi se pare absolut normal ca USR sa dea jos un astfel de personaj, chiar daca asta inseamna sa depuna o motiune de cenzura impreuna cu AUR. Macar nu gireaza hotia nationala. Iohannis daca nu se trezeste din somn si nu intelege ce se intampla, si in continuare il protejeaza pe Cîțu, o sa se trezeasca cu guvern PSD-AUR.
  • +8 (12 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:02)

    cetatean13 [utilizator]

    Cu ceva are dreptate : solutia pentru Romania e o alianta PNL cu USR-PLUS, da' fara el si restul de pacalici "reformatori" : Tataru, Turcan, Bode si altii ca ei.

    Incredibil ce tupeu de dictator nesimtit a prins baiatul asta de cand vrea sefia PNL. E-n stare sa dea foc tarii pentru interesul lui personal.

    Hai pa!
  • +6 (10 voturi)    
    Nu va faceti griji, domnu', ne descurcam. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:09)

    same.dan [utilizator]

    Va avea guvern.
    Doar ca se va numi guvern interimar.
  • +7 (13 voturi)    
    . (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:12)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    >Dacă domnul Ghinea pleacă, voi prelua eu ministerul, pentru a mă asigura că lucrurile merg înainte şi vom accelera procedura, ca să mă asigur că vom avea la finalul săptămânii aprobat PNRR-ul
    Noroc cu Cîțu și Bode, domne, nu știu de ce mai avem alți oameni în guvernul ăsta!

    >Aţi văzut că sunt deja întârzieri şi nu ştiu cum s-a întâmplat ca Ministerul Sănătăţii să nu plătească centrele de vaccinare, oamenii sunt neplătiţi de vreo două luni de zile
    Ăsta minte de pe o zi pe alta, ieri zicea că a dat toți banii pentru tot. Frate...penibil.
  • +5 (13 voturi)    
    Omul asta (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:16)

    Laic [utilizator]

    este pe alta planeta, ce-o consuma?
  • +9 (13 voturi)    
    Catu trebuie sa plece (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:18)

    Cozmin II [utilizator]

    Dimpotriva, nu poti lasa tara pe mana unui guvern, cu un asemenea premier.
    Cand anunta SUA ca USR+ si aur au depus motiune de cenzura, sa le spuna si ca el a fost arestat acolo, cand a fost prins beat la volan si a tras o teapa unei banci, sa le spuna ca minte la fel ca Monta, ca imprumuta bani in nestire, ca datoria tarii a ajuns la peste o suta de miliarde de euro, ca preturile in tara au explodat, ca vrea sa dea zece miliarde de euro primarilor mita ca sa fie el ales sef la pnl, ca nu a facut nimic in privinta repararii legilor justitiei, nu a facut nimic din ce a promis in campanie si in programul de guvernare.
    Se impune suspendarea si demiterea presedintelui, care este in spatele ticalosiilor puse la cale de Catu.
  • +4 (8 voturi)    
    Catu trebuie sa plece (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:18)

    Cozmin II [utilizator]

    Dimpotriva, nu poti lasa tara pe mana unui guvern, cu un asemenea premier.
    Cand anunta SUA ca USR+ si aur au depus motiune de cenzura, sa le spuna si ca el a fost arestat acolo, cand a fost prins beat la volan si a tras o teapa unei banci, sa le spuna ca minte la fel ca Monta, ca imprumuta bani in nestire, ca datoria tarii a ajuns la peste o suta de miliarde de euro, ca preturile in tara au explodat, ca vrea sa dea zece miliarde de euro primarilor mita ca sa fie el ales sef la pnl, ca nu a facut nimic in privinta repararii legilor justitiei, nu a facut nimic din ce a promis in campanie si in programul de guvernare.
    Se impune suspendarea si demiterea presedintelui, care este in spatele ticalosiilor puse la cale de Catu.
  • 0 (10 voturi)    
    E momentul ca PSD să forțeze anticipatele (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:18)

    Lovercraft [utilizator]

    PNL e praf în acest moment. Trebuia să ia ciocanul final în țeastă din partea electoratului.
  • +8 (12 voturi)    
    Dacă (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:22)

    Mitrica [utilizator]

    crezi într-adevăr că nu poți lăsa țara fără guvern, prezintă-te cât mai repede la votul moțiuni, curajosule diktator, și lucrurile se clarifică urgent. Dar e sigur că fugi de votul ei mâncând pământul.
  • -8 (18 voturi)    
    USR + AUR = LOVE (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:22)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    birourile USR se vor muta in tunelurile dacice din bucegi, pentru voturile HAUR.
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine asa (Duminică, 5 septembrie 2021, 10:50)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      decat cu FSN (PDL si PSD); din pacate, PNL e mort si ingropat din 2017
  • +8 (14 voturi)    
    Catu se crede indispensabil (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:23)

    krank [utilizator]

    E boala grea asta, de care sufera toti cei ajunsi la putere.

    Acum se face ca nu pricepe, USR nu doreste destramarea Coalitiei, ci plecarea lui Catu din fruntea guvernului. Si-a dovedit incompetenta si, mai grav, dispus sa continue vechile metehne din politica: premierea clientelei politice din banii publici.
  • +7 (11 voturi)    
    Demisia lui Citu (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:30)

    Koczka [utilizator]

    e singura soluție de avarie pentru coaliția de stransura actuala. Avem un specimen mai periculos decat Dragnea în funcția de PM, care jonglează cu banii României după cum vor cei din spatele sau si care e in stare sa pericliteze viitorul tarii în interesul propriu si al clicii care l-a propulsat. Practic suntem la mana unor penali care au acaparat puterea.
  • +4 (10 voturi)    
    ipocrizie (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:34)

    drago [utilizator]

    Florin Catu a trecut proba ipocriziei. Si-a extirpat caracterul (probabil ca oricum nu-l avea) ! De acum este un politician format! Poate sta alaturi de marile figuri ale neamului : Iliescu , Nastase , Basescu , Dragnea !
  • +5 (9 voturi)    
    triste (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:36)

    anginsan [utilizator]

    sunt zilele mele, triste sunt si suparace ...
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:42)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    nu mai vb nimeni de pandemie (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:44)

    faracatuse [utilizator]

    macar ne mai revenim cu creierii. De facturi la utilitati nu mai vb nimeni si iar e bine... pt ei. E un circ necesar se pare... Ne mai revenim si noi, cu totii... Oricum Romania se misca din inertie. Cresterea vs 2020, naturala, vine din iesirea de la cotet... Nimeni nu vede si nu spune asta... Vai, guvernul a facut minuni... A facut pe dracu...Lasati-ne fara guvern, veti vedea PIB +20%, garantat.
    • -1 (5 voturi)    
      Ai spus jumătate de adevăr. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

      Până la urmă vor face un nou guvern fără Cîțu și vor da vina pe Cîțu pentru tot. Creșteri de prețuri, plafonare salarii și pensii, amânarea și anularea unor investiții, pandemia, școlile și câte și mai câte. Dacă analizăm bine , Cîțu este vinovat pentru revenirea talibanilor în Afganistan.. Deci sa găsit vinovatul, coaliția merge mai departe. Ca până acum. Nu face nimic. Au dat un spectacol pentru poulime și gata.
  • +5 (7 voturi)    
    Ba, tocmai ca poti... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 14:50)

    Olyx [utilizator]

    e un moment prielnic...Tara asta nu sta intr-un premier precum Florin Citu ! Dumneata ai aratat o AROGANTA iesita din comun, ai dovedit ca esti un politician inabil, dispus sa iti aperi doar scaunul propriu, unul care nici macar nu a MIMAT intentia de a face reformele cerute de romani. Te lauzi cu crestere economica de 7% ("pe consum", ca si PSD-ul...) dar nu spui ca deficitul bugetar a "luat-o raza", ca nu ai inceput reformarea invatamantului, a administratiei de stat, ca nu vrei sa elimini controlul politic asupra Justitiei. Esti conflictual si cred ca esti usor de santajat de catre "servicii", gratiei ultimelor dezvaluiri din presa...Pentru astea si pentru multe altele, ar trebui sa faci un pas in spate ! Spre binele ROMANILOR !...
  • +1 (3 voturi)    
    EXACT (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:54)

    sorance2000 [utilizator]

    asta ai facut tu prin actiunile tale.
  • +1 (1 vot)    
    Un mic sumar (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:52)

    Ibit [utilizator]

    Al " calitatilor " lui Citu pentru functia de primministru :
    - betiv , cu acte in regula
    - condamnat penal si puscarias in SUA - cu acte in regula
    - tepar la banci - cu acte in regula
    - manipulator al cursului de schimb al monedei nationale a Romaniei impreuna cu prietenii sai de la Bancpost si Unicredit Tiriac
    - acuzat de catre Teodorovici - in Parlamentul Romaniei - ca " fumeaza " si " trage liniute "- adica pe romaneste se drogheaza ; acuzatie sustinuta si de Miron Mitrea
    Va rog sa completati .