DOCUMENT Moțiunea de cenzură de nici 3 pagini prin care USR-PLUS și AUR vor să-l dea jos pe Cîțu

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2021, 20:57 Actualitate | Politic


Citu si Barna in Parlament
Foto: Guvernul Romaniei
Moțiunea de cenzură a USR-PLUS și AUR are puțin peste două pagini jumătate în care Florin Cîțu este acuzat că vrea să folosească banii publici pentru interesele de partid. Mai mult, useriștii fac un capăt de acuzare acum din problemele cu legea pe care premierul le-a avut în urmă cu peste 20 ani în SUA.

„România este condusă în acest moment de un guvern, care nu mai are legitimitate politică pentru că îi lipsește susținerea unei majorități parlamentare. Cea mai mare lipsă a guvernului condus de Florin Cîțu este însă lipsa legitimității morale. O persoană care a avut grave probleme cu legea în trecut și care abuzează de ea în prezent, nu prezintă garanțiile minim necesare pentru a conduce puterea executivă din România. Florin Cîțu a dovedit în ultimele luni că este incapabil să conducă un guvern de coaliție, că este incapabil să iasă din logica unei gândiri înguste de partid. Acest om și cei care îl susțin par hotărâți să sacrifice interesul general, bunăstarea cetățenilor acestei țări, doar pentru a câștiga competiția internă din cadrul partidului lor”, se arată în textul documentului.

USR-PLUS și AUR susțin că România are nevoie de investiții, ănsă banii nu trebuie împărțiți pe criterii politice. Or, tocmai acest lucru este în intenția lui Cîțu, susțin semnatarii documentului.

„Din păcate, premierul Florin Cîțu și cei care îl susțin au arătat unei țări întregi că interesele de grup sau de partid sunt mai presus decât interesele țării. Pentru a obține sprijinul necesar alegerii în funcția de președinte al PNL, Florin Cîțu a imaginat și pus în aplicare un plan de finanțare a primarilor liberali cu bani de la bugetul național. Fără să instituie criterii clare de selecție a proiectelor, de monitorizare și auditare a acestora, Planul național de investiții „Anghel Saligny” este doar o pușculiță de partid”, se arată în moțiune.

CITEȘTE AICI TEXTUL MOȚIUNII DE CENZURĂ USR-PLUS









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12597 vizualizari

  • -12 (28 voturi)    
    Votul meu (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:03)

    stunt [utilizator]

    unde s-a dus , ca am votat cu usr!!!!
    • +4 (16 voturi)    
      Tu ai votat cu febra galbenă (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:00)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui stunt

      Recunoaște!
      • 0 (4 voturi)    
        Vot (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 9:15)

        stunt [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Daca si altii votau ca si mine, nu mai aveam ciume rosii sau galbele
    • -3 (11 voturi)    
      Voteaza ciuma galbena (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:21)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui stunt

      Atunci
    • -3 (9 voturi)    
      Ce-ai fis vrut sa faca USR? explica tu (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:01)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui stunt

      ce ai fi vrut sa faca USR dupa tine?
    • 0 (14 voturi)    
      ii iubesc pe astia cu (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui stunt

      "am votat usr si nu mai votez"

      pai d c ma rog?! ca incearca sa impiedice pnl sa fure 50 miliarde?! pai eu exact d-asta i-am votat!
  • +20 (34 voturi)    
    Cum adică, nici 3 pagini? (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Ce ar trebui să fie, comentariu la română?

    E un document care trebuie să exprime CONCIS și CLAR nemulțumirile vizavi de guvern, nu să abereze.
    • +2 (8 voturi)    
      ar trebui sa fie cu minte (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 0:19)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      "misiunea oricărui guvern al României ... [sa fie]...nu doar bunăstarea primarilor unui partid....nu doar bunăstarea celor care fac parte din anumite cercuri restrânse de interese" g-e-n-i-a-l. Asa e, nu doar primarii UNUI partid, si nu niste cercuri RESTRANSE de interese. Adica, nu doar puletii din partidul VOSTRU, ci SI puletii din partidul MEU. Mai direct de atat nu se cadea sa ne-o spuna. Multumesc celor pe care i-am votat, sunt un bou.
  • -6 (26 voturi)    
    Fa pta acestui USR+, dar mai ales -(minus) (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:10)

    prompt [utilizator]

    Imi aduce aminte de motiunea din 2012 prin care a fost dat jos guvernul Ungureanu si adus la putere Ponta si catastrofa de USL. Nimic nu invata politicienii nostrii din greselile trecutului!
    • 0 (10 voturi)    
      dar (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      care e problema ta cu motiunea?!

      crezi ca e ok sa se dea liber la furat 50 miliarde ?!
  • +16 (36 voturi)    
    catzu si johanis daca pleca maine (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu plange nimeni
    • +5 (13 voturi)    
      nu e adevarat.... (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      o sa planga toti hotii din romania!
  • +17 (35 voturi)    
    Parca trebuiau romane de Balzac.. (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:15)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Era suficient un rand: Omul e hotz si mincinos ca Dragnea, plus incompetent.
  • +4 (14 voturi)    
    Ha ha (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:21)

    Akylas [utilizator]

    Nu ziceau acum o ora clovnii de la AUR ca textul "lor" de motiune are 18 pagini ?
    • +3 (3 voturi)    
      L-au rescris cu USR. (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:15)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      A fost o stire unde USR a zis ca le-a transmis draft. Apoi Simion a zis ca nu ii pasa asa mult de textul inclus.
  • -9 (25 voturi)    
    Inca ceva (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:27)

    Akylas [utilizator]

    Textul pare a fi scris de niste elevi de clasa a 7-a, rebelii de la USR-PLUS si-au dat arama pe fata depunand motiunea impreuna cu nevoile de la AUR !
    • +1 (9 voturi)    
      Textul e irelevant (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:16)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      Poti da copy paste la o prescriptie de medicament acolo. Conteaza votul. Nici semnaturile nu garanteaza votul. Mai documenteaza-te.
  • +12 (22 voturi)    
    Asta e problema? (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:45)

    galeo [utilizator]

    Gargara ne trebuie acum?
    Ca doar romanul s-a nascut poet...
  • +2 (20 voturi)    
    In alea trei pagini sunt scrise minciuni ...? (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai si atunci ?!!
  • -6 (16 voturi)    
    Si asta adica e motiune de cenzura? (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:12)

    LiviuX [utilizator]

    Cred ca ar fi trebuit intr-adevar sa aiba mai multe pagini, poate asa ar mai fi scris si cate ceva la obiect. Din cele aproape trei pagini, doar o jumatate de pagina spune ce nu e bine, dar tot fara dovezi. Restul e gargara. Asa ca nu cred ca "Akylas" are dreptate, niste elevi de clasa a 7-a cred ca ar fi scris mai bine.
    In concluzie, aceasta motiune nu dovedeste nimic, cu exceptia acelei jumatati de pagina (si nici macar acolo ceva concret) nici macar nu arata ce e rau, asa ca nu vad de ce ar fi votata. Asta evident daca vorbim de fapte, dovezi, nu doar interese de partid.
    • +2 (8 voturi)    
      ? (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Nu e dosar DNA sa vina cu cercetare si dovezi. E un text unde scrii ce nu ti-a placut si atat.

      Vad o groaza de cometnarii de la dadatori cu parerea, carora le e lene fie sa gandeasca rational, fie sa dea niste cautari pe Internet sa se documenteze.
  • +1 (17 voturi)    
    Prima pagina a motiunii: (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:26)

    Cataleya [utilizator]

    Textul motiunii depuse de USR+AUR, incepe asa:

    "Doamnelor si Doamnelor"

    Frumos inceput de coalitie intre USR+ si AUR
    De bun augur. :)
    • +4 (4 voturi)    
      mai e (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:42)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cineva care chiar citeste. excelent remarcat
      - or fi de la LGBT ...
      • +1 (3 voturi)    
        ..... motiune ..... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 5:07)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Evident motiune facuta pe hol in graba. Mai bine erau sinceri si scriau concis (asa cum pare ca doresc multi comentatori aici ) adica "' Noua nu ne mai place de voi. Punct''
    • +1 (9 voturi)    
      Ce preferai? (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      "Astia"? Cum s-a exprimat Dancila fata de Diaspora? Si nu e o coalitie. Niste semnaturi nu inseamna coalitie.
    • +1 (7 voturi)    
      PNL + PSD (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:27)

      kniffe [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cum a fost ???

      iar motiunea putea sa aiba 2 randuri...e DEMOCRATIE si este o OPTIUNE democratica a unor parlamentari
      un guvern nu poate guverna fara SUSTINERE parlamentara...deci vom vedea daca guvernul Citu are
      Cat despre acuzatia ca a condus beat acum 20 de ani... in tarile pe care le veneram, politicienii isi dau demisia si pt mai putin...deci cum ramane cu VREM O TARA CA AFARA ???
      • -2 (2 voturi)    
        Articolul scris de L.P. are o tenta clara... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 12:39)

        index [utilizator] i-a raspuns lui kniffe

        ...sa ridice intrebari si dubiu asupra USR bagand in ceata adevarul adica faptele condamnabile ale lui Catzu.
        Ce nu este clar aici: un individ condamnat, care a incercat sa se sustraga prin orice mijloace dela lege si dovedit neputincios in chestiuni financiare esentiale, este pus Prim Ministru intr-o tara membra UE si care mai detine si o alianta strategica cu Statele Unite - tara care l-a condamnat la inchisoare???
        Poate L.P. sa arunce orice abur sau ceata pe aceste fapte, ele isi pastreaza forta exploziva pana la inlaturarea autorului lor (Catzu).
    • +2 (4 voturi)    
      Preambulul motiunii e scris de Ciolos (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 0:34)

      van [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Domnii de ieri, azi pot fi doamne, dupa cum ne propovaduieste de zor noua religie progresista.
    • -3 (3 voturi)    
      NU (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:37)

      krank [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      USR nu s-a aliat cu AUR. A declarat ca vrea sa continue alaturi de PNL dar fara Catu. In schimb Catu a fortat scoaterea din guvern a USR si acum tanjeste dupa suportul PSD. Care nu va veni pe gratis. Va fi platit din bani publici. Din banii nostri.
      • +3 (3 voturi)    
        Bai, da' destepti mai sunteti voi! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 16:45)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui krank

        Adica USR vrea la guvernare, sta frumos la ciolan., dar daca-i supara cineva, imediat scoate ciomagul de AUR si le rupe oasele celorlalti din coalitie.
        Dupa aceea, totul se reia, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat! Cu USR in continuare la ciolan.

        Mai aveti mute de-astea in desaga?
        Sau sa-i spun ranita?
  • -2 (8 voturi)    
    PSD+PNL=love (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:46)

    emil bobu [utilizator]

    Nu voteaza PSD asa ceva.
  • +2 (8 voturi)    
    doua vorbe de la mine (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:48)

    nash pandelica [utilizator]

    usr nu vrea, nici fratele plus.
    aur nu vrea, dar vrea sa marcheze un punct mare, ca opozanti ce sunt.
    iar psd, stie ca cade catzu, vine catzu. sunt prea batrani si cutre sa muste.
    deci, va sfarsi in fasss.
  • +5 (7 voturi)    
    Pina ieri se spurcau (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 0:06)

    van [utilizator]

    Azi, in motiunea semnata de HAUR , USR-ul Plus e alba ca mireasa, parca nici nu ar fi participat la guvernare.

    Sa le uram casa de piatra noilor insuratei!
  • +3 (3 voturi)    
    Partea buna, (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 7:03)

    constan [utilizator]

    Desi am o parere relativ buna despre mintea mea,constat ca mai mereu o dau cu oistea in gard in materie de optiuni politice.Ma intreb acum daca-i rau ce se intamla si-mi raspund ca da pentru ca alesii uita cu totul problemele tarii si se ocupa exclusiv de interesele personale.Dar este si bine pentru ca in vremuri de astea toate javrele sunt la panda si-i mai greu de furat.Mai este un aspect daca dupa 30 de ani de democratie te uiti in jur si compari sectorul privat cu cel bugetar administrat de stat,parca iti vine sa zici ca-i mai bine ca statul sa functioneze mai putin pentru ca oricum numai prostii face.
  • -2 (2 voturi)    
    AUR =USR=CATU FLORIN. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:10)

    liviau2005 [utilizator]

    Genocidul socio-economic al PNL / USR / AUR este atât de mare încât acești asasini fideli lui Iohannis folosesc obiceiurile democratice parlamentare pentru a înșela țara. USR / PLUS / AUR sunt ambele formate din asasini comuniști de înainte, după decembrie 1989. Peste toti este toxicomanul american Catu Florin , cel care nu va raspunde niciodata infractional pentru oamenii omorati sub paravanul pandemiei pentru ca nu are capacitate de exercitiu fiind retardatmintal. Catu Florin este doar o carpa perfecta stalisnit/nazista spalata in SUA.
  • -1 (3 voturi)    
    AUR gruapre criminal stalinista. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:14)

    liviau2005 [utilizator]

    Toti cocalarii din tara care se lasa manevrati de asasinii stalisntii ai AUR/Simion /Sosoaca au acum dovada ca AUR este de fapt USR, cel care i-a dat voturi inDiaspăora pentru a intra in Parlamentul ce devine astfel iohannist.
  • 0 (0 voturi)    
    hai... (Duminică, 5 septembrie 2021, 13:54)

    notnow [utilizator]

    In motiune se face referire la "o persoana care a avut grave probleme cu legea in trecut". Pai de ce nu ati depus motiunea atunci cand ati aflat despre aceste "grave probleme"?
    Apoi, se discuta despre modul in care trebuie sa li se ofere romanilor "motive solide" sa ramana in tara... Isi mai aduce aminte cineva de "marile" obiective de prin campania electorala pt alegerile locale ale unora de USR? O frumusete, nu alta! Candidati la primariile unor comune (unele dintre ele izolate de lume si lipsite de chestiuni banale precum asfaltul, canalizarea, apa curenta... nu mai zic de retea de gaz...) care insistau ca vor readuce tineretul din strainataturi prin realizarea unor investitii in "piste de biciclete", "turnee de trekking" si altele asemenea... Viziune, nu gluma!
    Iar afirmatia "Guvernarea nu este despre partide, despre împărțirea ministerelor" din textul acestei motiuni este de-a dreptul penibil... Pai hai sa ne aducem aminte cum au solicitat useristii ministere (desi ne spuneau ca ei discuta principii si nu functii) si cum, dupa aceea au marit numarul de posturi de prin ministere, pt ca deh, erau multi de hranit...
    Se mai face referire si la sintagma "baieti destepti". Stim toti la ce se refera, si mai stim si faptul ca destui lideri usr+ se incadreaza.