Dacian Cioloș: Am primit în ultimele ore numeroase telefoane de la peneliști care mă roagă să nu mergem mai departe cu moțiunea

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2021, 15:38 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Parlamentul European
Liderul USR-PLUS Dacian Cioloş reacționează pe Facebook în urma ultimelor declarații ale premierului Florin Cîțu și susține că în ultimele ore a primit numeroase telefoane de la membri din PNL, atât din tabăra Cîțu, cât și din tabăra Orban, care l-ar ruga ca partidul să nu meargă mai departe cu moțiunea de cenzură.
  • "Am văzut declarațiile lui Florin Cîțu încercând să se agațe de putere. Realitatea este că stătea pe un scaun cu patru picioare din care singur a rupt două și acum se întreabă pe ce parte cade.
  • Am primit în ultimele ore numeroase telefoane de la peneliști. Unii din tabăra Cîțu, alții din tabăra Orban. Și unii, și alții mă roagă să nu mergem mai departe cu moțiunea și încearcă să-mi explice cât de rău va fi să pice premierul.
  • Suntem cu toții de acord că Florin Cîțu este un dezastru, un politician incompetent care a aruncat totul în aer și pe care nu te poți baza. Dar, spre deosebire de ei, noi nu-l mai ținem în brațe", a scris Cioloș pe Facebook.
El mai spune că singura soluție a PNL, astăzi, este să îl convingă pe Florin Cîțu să demisioneze. "Au posibilitatea sa facă acest lucru până la ședința Coaliției din această seară".

"În ceea ce ne privește, ne asumăm moțiunea, așa cum ne-am asumat și guvernarea. Ne-am asumat să pierdem puncte electorale pentru a face ceea ce trebuie pentru România."

"Am pierdut electoral pentru a susține un guvern care trebuia să facă reforme, nu unul care să fure 10 miliarde de euro. PNDL 3, în forma pe care vrea să o adopte premierul, asta este. Bani pentru primarii partidului împărțiți fără criterii. Noi ne-am opus și ne vom opune hoției, pentru că România nu are bani de tocat", adaugă Dacian Cioloș.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6701 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Bani si putere (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:55)

    bigbrother [utilizator]

    asta e tot ce conteaza pt politicieni. Era de asteptat sa se intample asa ceva, o gasca de lupi cu haite flamande in spate se bat pentru bani si putere iar masculul alfa priveste de la Cotroceni si mai pune cate o piedica doar asa sa nu uite lumea cine este si ce poate.

    Nu sunt de acord cu aceasta motiune, mai ales ca e implicat AUR. Nu sunt insa nici de acord cu acordarea banilor prin PNDL 3 sau oricare alta varianta fara un control maxim. Sa nu credeti ca acele 10 miliarde vin fara urmari, daca lucrurile o iau razna UE poate retrage sau bloca sumele necheltuite si apoi noi poporul platim oalele sparte de politicieni.

    PNL ar putea indica clar modul in care se vor cheltui acei bani, ar fi atat de simplu sa demonteze acuzele USR PLUS. Dar se pare ca acuzele sunt reale si beneficiarii nu mai au rabdare nici cat sa cosmetizeze putin magaria.

    In timpul asta PSD rade in barba asteptand de pe margine ca aceasta coalitie sa se faulteze singura si UDMR sa vina iar de partea lor.
    • -2 (2 voturi)    
      FC si PNDL3 (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      iDl. Ciolos cred ca nu doreste sa spuna despre FC ca este un politician extrem de versat

      Asta pentru ca protejatul domniei sale VV, un om relativ slab si instrabil emotional din motive neclare mie, poate ca a fost si este in continuare extrem de rasfatat, a fost doborat clar de FC.

      de ce spun ca FC este un abil politician:

      stie ca PNDL3 este o fata morgana, o stie fff bine, dar ii lasa pe altii sa creada ca vor pune mana pe ceva.

      de aceea FC nu se grabeste sa vina cu nici o precizare la PNDL3, iar cele propuse de USR sunt niste povesti care incarca si mai tare administrativ dar nu reduc coruptia si risipa de bani.

      Practic ptr PNDL3 nu vor fi bani si asta o stie FC dar el propune, impinge si spera sa ramana cateva graunte pentru unii amici din PNL, dar nu prea ai de unde...Lupta ptr PNDL3 este pentru PNL contra pSD care este inca extrem de puternic mai ales in comunele si satele romanesti. USRPlus nu a ajuns acolo asa ca nu resimte miza si nu intelege jocul politic facut prin aceasta fata morgana numita PNDL3

      Este o mare desartaciune cu scandalul asta legat de PNDL3 care practic a fost generat de Barna.

      De ce MJ nu a dat aviz NEGATIV?
      Simplu: pentru ca nu avea temei, putea doar sa intarzia transmiterea documentului...

      Cifra si cuvantul scris raman.

      restul se transforma in scandal inutil pentru catararea la putere fara temei.
  • -8 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:59)

    [anonim]

    • +5 (13 voturi)    
      si ce a spus ma asa rau?! (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

      e mai bun pnl care da spaga de 10 miliarde euro / an primariilor ?!
      • -2 (10 voturi)    
        Totuși ceva scârțâie... (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:48)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Știi ce interesnat în poestea asta cu 10€ miliarde furați? TOȚI miniștrii USR +PLUS au avizat minunăția. Singra excepție a fost Stelică. Ăsta a motivat lipsa avizului său pe motiv că că nu avut posibilitatea să studieze planul în detaliu.

        După ce Cîțu a făcut urât și l-a exoflisit pe Stelică la nervi, atunci exact aceeași miniștrii USR care avizaseră parascovenia au descoperit brusc că totul e o hoție. Incliusiv Stelică ăla care cică n-apucase să-l citească. :) Ăsta nu e politicianism de doi bani?

        Fără nicio îndoială că piticul Cîțu e un personaj de comedie, dar și fârtații ălștiea de la USR sunt din exact același film ca și el.
        • 0 (0 voturi)    
          BINE (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:57)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Multumesc.
    • +1 (11 voturi)    
      tu oricum (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      nu ai votat vreodată altceva decât psd.
  • -7 (23 voturi)    
    E veche asta cu telefoanele. (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:04)

    Cataleya [utilizator]

    Ma mir ca Ciolos se preteaza la asa ceva.
    Credeam ca , la prestanta lui, a depasit de mult faza asta a fonfleurillor de gen:
    "am primit mesaje,
    tocmai m-a sunat un amic,
    stateam ieri de vb cu cineva...."

    Jenant, dle Ciolos.
    Metoda e patentata si folosita mai ales de jurnalistii fara talent si/sau puturosi.
    Ca sa-si faca norma, inventeaza stiri "de pe surse" bineinteles, ca sa nu poata nimeni verifica veridicitatea povestilor pe care le debiteaza.
    • +4 (14 voturi)    
      si daca are dretate?! (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      stii tu ca nu are?!
      • -1 (5 voturi)    
        Dacă avea dreptate spunea ceva concret (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:52)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ar fi trebuit să spună: Uite m-au sunat Ionescu. Popescu, etc.
        • -1 (1 vot)    
          este prea destept Ciolos (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:01)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Sa vina cu nume -

          ii lasa pe pNListi sa se identifice singuri mai ales ca Presedintele a fost prins total ca fiind OUT.

          Eu pot indica niste nume: unul este Turcan, tuterul lui Johannis. Urmeaza un alt nume, preten cu Orban
  • 0 (8 voturi)    
    si? (Vineri, 3 septembrie 2021, 19:55)

    notnow [utilizator]

    Chestia asta te-a facut sa te simti barbat nea Daciene?
    Hai ma ca se simte deja si nivelul de trai cum creste!
    Adevarul este ca la modul in care evoluati voi, tot ce trebuie pesedeul sa faca ca sa creasca este sa taca din gura (ceea ce face cu talent in ultima vreme) iar Ciolacu sa stea ascuns sub piatra lui in continuare...