USR reevaluează AUR. Ce spunea acum șase luni Barna despre partidul lui Simion pe care acum se bazează în lupta cu Cîțu

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 16:12 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
​​USR-PLUS se bazează acum pe AUR în lupta cu Florin Cîțu. În urmă cu câteva luni, excludea însă o colaborare cu partidul lui George Simion, pe care Dan Barna îl califica drept extremist și voia izolarea sa în Parlament.

Dan Barna, 31 martie, interviu pentru „Europa liberă”:
  • Avem confirmarea că în Parlamentul României avem un partid de extremă dreapta. Este partidul AUR, nu e niciun fel de taină aici. (...) România a avut norocul mai mult timp să nu aibă un partid extremist în Parlament. Acel noroc s-a terminat.
  • Această Coaliție este foarte fermă în a nu colabora cu AUR. Nu am văzut nicio manifestare la colegii de la PNL sau UDMR prin care să fie o altă poziție.
Dan Barna, 24 aprilie, interviu pentru Digi 24:
  • Cu cei de la AUR eu nu voi negocia pentru că, din punctul meu de vedere și am spus-o și de la tribuna Parlamentului, o spun și aici: AUR s-a dus într-o zonă de partid extremist.
  • Am văzut chiar ieri lideri importanți din AUR, un purtător important de mesaj din AUR propunând public o listă cu intelectuali care trebuie uciși. Deci acolo suntem. Este o realitate pe care nu o putem ignora și dacă le dăm oricât de mic credit, nu știu unde se poate ajunge.
  • Din punctul meu de vedere AUR este un partid extremist și eu nu voi negocia cu ei.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6224 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    E o greșeală (Joi, 2 septembrie 2021, 16:24)

    relax4 [utilizator]

    Dar si PNL s-a înțeles cu PSD să continue PNDragneaLiviu3, sa nu desființeze Secția Speciala, sa lase alegerile intr-un singur tur, la Sectorul 1 să dea jumate de buget mafiei gunoaielor.

    Acum ce pot sa facă? Sa lase USL sa facă rău? Dificilă situație data de acest struto-cămila PNL.
  • +9 (21 voturi)    
    Mda (Joi, 2 septembrie 2021, 16:26)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    D-aia nu e bine sa mergi la impuls sau sa iei decizii pripite. UDMR e o lectie invatata de multi politicieni. Din pacate USR abia azi a invatat de ce e bine sa lasi loc de "buna ziua" intotdeauna.
  • -1 (15 voturi)    
    si ce e diferit acum? (Joi, 2 septembrie 2021, 16:40)

    LL [utilizator]

    unde e negocierea?
    • +1 (15 voturi)    
      . (Joi, 2 septembrie 2021, 17:26)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui LL

      Negocierea e cum să scoatem USR+ vinovat de toate în timp ce Cîțul împarte zeci de miliarde la preteni.
  • +4 (28 voturi)    
    hahaha... (Joi, 2 septembrie 2021, 17:15)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. ceatz facut usereilor, ati ajuns la dacopati? acolo va e demnitatea?
  • +4 (26 voturi)    
    oricum.. (Joi, 2 septembrie 2021, 17:16)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. la urmatoarele alegeri dacopatii va ingroapa, voi nu mai scoateti nici pragul electoral.
  • +6 (20 voturi)    
    Reevalueaza ce? (Joi, 2 septembrie 2021, 17:20)

    asx [utilizator]

    Ce reevaluare vedeti? Vorbiti si voi si Digi si PSD si PNL de parca ar pune la cale o coalitie. E vorba de un vot pe o motiune, atat. Apoi fiecare isi vede de drum.
    • +1 (19 voturi)    
      asa e, fiecare cu drumul lui (Joi, 2 septembrie 2021, 17:42)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui asx

      AUR la guvernare si USR la groapa de gunoi. La o adica de ce ar avea AUR nevoie de USR? Sa ii puna sa poarte masca?
      • -4 (6 voturi)    
        :)) (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:35)

        asx [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Adica sa respecte legea? Culca-te Aurele
        • +1 (1 vot)    
          care lege (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:52)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui asx

          cumetras?specifica ca eu sunt nelamurit.
          lumineaza-ne calea si ce lege e data si semnata si ce spune ea.

          la lobiect:nu va mai minunati fratilor,clasa politica a Tarii nu prea are nimic sfant.cei care conduc nu prea se incurca in nimicuri din astea.si nu ma refer la politicieni duh.
    • +1 (9 voturi)    
      desigur (Joi, 2 septembrie 2021, 17:43)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui asx

      e importanta formularea "motiunii", termenii, motivatia, solutiile propuse !
      • 0 (4 voturi)    
        Lol (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:34)

        asx [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        N-a interesat niciodata pe public formularea motiunii.
      • +1 (1 vot)    
        xzxzxzx (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:11)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Citește textul MOȚIUNII . Este foarte valabil și bine argumentat !
    • +2 (4 voturi)    
      Ei, (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:37)

      thegreat [utilizator] i-a raspuns lui asx

      nu e chiar asa de simplu. E ca la covid: daca stai prea aproape de un virusat, intri si tu in carntina si pierzi timp pretios pana iese testul ca esti sanatos.
      • -1 (5 voturi)    
        Mi se pare tras de par (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:20)

        asx [utilizator] i-a raspuns lui thegreat

        Vreau sa cred ca electoratul USR e mai destept decat sa cada in capcane de astea. Pur si simplu sunt uluit ca asa asocieri deplasate apar in presa cu pretentii. Repet, nu e vorba de guvernare, parteneriat etc, e doar o motiune unde dai jos un inamic comun, nu e vorba de cine pui in loc sau cu cine faci guvernarea si aliantele.
  • 0 (12 voturi)    
    ce e atat de complicat? (Joi, 2 septembrie 2021, 17:38)

    miculescu-rucar [utilizator]

    asa este ordinul pe unitate!
    partide comunitare, uniti-va!
  • -4 (16 voturi)    
    O colaborare între AUR și USR înseamnă sfârșitul.. (Joi, 2 septembrie 2021, 18:08)

    Nyk1 [utilizator]

    ...vechii clase politice, descendentă directă a FSN și - desigur - a eșalonului 2 al PCR. De aceea multora le este frică de o asemenea alianță.
    • +1 (3 voturi)    
      xzxzxzx (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:30)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ai pus punct exact pe cel mai sensibil adevăr ! vechea clasă politică și -a spus definitiv cuvântul în politica românească ! căderea cuvernului cîțu va însemna finalul celor 32 de ani de tranziție spre... nicăieri ! firește că asta înfricoșează pe mulți, f f mulți . o altă politică în ro se impune vizibilă ,,clară și fără niciun dubiu . deja o cere chiar realitatea politico-socială din ue și a lumii occidentale și este chiar de neevitat . sunt sigur că românia . . va fi re -întregită și re- întărită pentru ea și pentru întreaga ue !
  • -2 (16 voturi)    
    vad foarte multa disperare aici (Joi, 2 septembrie 2021, 18:29)

    eyesopen [utilizator]

    din partea postacilor useristi (sau poate ar trebui sa spunem de acum "usereplusauristi") care se chinuie sa minimizeze sau sa justifice alianta cu aur. ca nu-i o alianta, ci doar un vot comun, ca pnl e mai rau decat aur, chestii de-astea de gimnaziu.
    sorry, copii, realitatea e ca usrplus vrea in aceeasi barca cu aur, iar pata asta nu se va sterge mult timp de-acum incolo oricata galagie (specialitatea casei) ar incerca unii sa faca in online. dar poate nici macar nu-i vorba de o "pata", ci de primul pas al unei strategii bine gandite pentru a prinde pragul electoral la urmatoarele alegeri, cu ajutorul unei fuziuni.
    • 0 (2 voturi)    
      Realitatea (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:21)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

      e ca te uiti prea mult la Antena 3
  • +1 (17 voturi)    
    Care reevaluare? (Joi, 2 septembrie 2021, 18:32)

    gavrone [utilizator]

    E un pas tactic pentru demiterea lui Catu, nimic mai mult.
    • +4 (10 voturi)    
      ntz, ntz, ntz (Joi, 2 septembrie 2021, 18:46)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      ii acuzi de inteligenta asimptomatica!
  • +1 (5 voturi)    
    Orice (Joi, 2 septembrie 2021, 20:43)

    sorance2000 [utilizator]

    partid nou este automat catalogat de extrema dreapta (pana acesta se 'aliniaza' la jaf). Aceasta tactica este folosita in toata lumea si nu lasa loc pentru un alt partid, deci nicio o noua speranta pentru cei care considera ca niciun partid prezent nu-i mai reprezinta. Sunt tari unde exista chiar un duopol (SUA e cel mai bun exemplu).
  • +1 (3 voturi)    
    R.I.P. USR.. (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:20)

    mgexpert [utilizator]

    cine va mai vota USR, dacă se aliază cu AUR și PSD ?
    • +1 (7 voturi)    
      Sau altfel (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:00)

      Rolly [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

      Cine va mai vota AUR dacă acceptă o alianță cu USR?
    • +2 (2 voturi)    
      zxzxzxz (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:45)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

      Mie mi-e clar deja ca lumina zilei . AUR NU VA VOTA NICIODATĂ CU PSD ȘI NU VA FACE NICIODATĂ VREO ALIANȚĂ CU EI !! Mai mult ; a apărut pentru prima dată după 32 de ani de tranziție ca PSD să dispară în neant !! Ceea ce nu e cazul cu alte formații politice TINERE și neuzate moral !
  • -1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 7:58)

    mahnit [utilizator]

    Cine se aseamana,se aduna(proverb romanesc)