USR-PLUS anunță inițierea unei moțiuni de cenzură și îi cheamă alături pe "toți parlamentarii responsabili"

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 13:02 Actualitate | Politic


Dan Barna si Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
USR-PLUS a anunțat joi inițierea unei moțiuni de cenzură și îi cheamă alături pe "toți parlamentarii responsabili și interesați ca această criză politică declanșată de un prim-ministru iresponsabil să dureze cât mai puțin".

Reprezentanții USR-PLUS mai spun că moțiunea poate fi evitată doar dacă Florin Cîțu își dă demisia de onoare sau coaliția îi retrage sprijinul politic.

Anunțul făcut de USR-PLUS joi, după ce președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare a lui Stelian Ion:
  • "Cele 80 de voturi ale USR PLUS care au ajutat la formarea actualei majorități sunt astăzi semnături pe moțiunea de cenzură pe care am anunțat-o aseară după demiterea abuzivă și lipsită de temei a ministrului Stelian Ion.
  • Îi invităm alături de noi pe toți parlamentarii responsabili și interesați ca această criză politică declanșată de un prim-ministru iresponsabil să dureze cât mai puțin.
  • Cerem celorlalte forțe politice să nu intre în tergiversări și jocuri politicianiste, să depunem și să votăm urgent moțiunea. E momentul să vedem dacă discursul se transpune în fapte.
  • Florin Cîțu trebuie să plece.
  • Este o moțiune necesară și poate fi evitată doar dacă Florin Cîțu își dă demisia de onoare sau coalția îi retrage sprijinul politic".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4593 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Asa da (Joi, 2 septembrie 2021, 13:04)

    mitg [utilizator]

    Ori guverneaza USB pe baza unor norme si valori ferme, ori gata. Sa iasa de la guvernare.
    • -1 (1 vot)    
      Adică nu-ti pasă de Romania (Joi, 2 septembrie 2021, 13:35)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ar fi important ca USRPLUS să continue reformele. De acord ca PNL continua sa facă tot felul de prostii dar interesul tării cere USRPLUS la guvernare.
  • -8 (14 voturi)    
    Balet, nu sunt barbati! (Joi, 2 septembrie 2021, 13:07)

    mircea112 [utilizator]

    Si astia dupa ciolan. USR PLUS are doar 80 de voturi, motiunea nu va da jos pe nimeni, ramanem cu penalul!

    Se vor intoarce in guvern cu coada intre picioare infipta in rect.

    USR PLUS sa se duca pe pustiu!
  • +4 (10 voturi)    
    bun, bine ca v-a venit mintea la cap (Joi, 2 septembrie 2021, 13:09)

    qwerasdf [utilizator]

    trebuia sa-l luati de urechi pe catu de cand l-a demis pe v.v...

    omul asta se crede vreun smecher ca in house of cards. Wow ce mutari de sah-mat face el... Penibil.
    • -1 (1 vot)    
      touché,mon musketeer! (Joi, 2 septembrie 2021, 13:49)

      il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Câțu slabea RON- ul.
      Acelasi Câțu a ajuns PM.Acum face inexplicabile dar slabeste niște reforne.
      Ceva este ciudat.
      Statul Paralel?
      Statul Subteran?
      Statul Degeaba?
      Adica ori este prost ori pe interes(e)!
      Obscure si impotriva bunastarii nationale.
    • -1 (1 vot)    
      touché,mon musketeer! (Joi, 2 septembrie 2021, 13:49)

      il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Câțu slabea RON- ul.
      Acelasi Câțu a ajuns PM.Acum face inexplicabile dar slabeste niște reforne.
      Ceva este ciudat.
      Statul Paralel?
      Statul Subteran?
      Statul Degeaba?
      Adica ori este prost ori pe interes(e)!
      Obscure si impotriva bunastarii nationale.
  • +5 (5 voturi)    
    Începe TÂMBĂLĂUL (Joi, 2 septembrie 2021, 13:10)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    În loc să înceapă dezbaterea legilor importante pt ţară, iar începe scandalul.
    Era de aşteptat, mai ales că în legislatura anterioară PSD şi-a doborât propriile guverne după câteva luni de guvernare. D-apăi într-o alianţă
    Oare nu se mai termină cu această politică făcută în jurul unor TĂTUCI..Câţu, Dragnea, Băsescu, Ilescu etc
  • +10 (10 voturi)    
    Suspendarea si demiterea presedintelui (Joi, 2 septembrie 2021, 13:11)

    Cozmin II [utilizator]

    In afara de motiune de cenzura, se impune suspendarea si demiterea presedintelui, dovedindu-se clar ca este omul mafiei.
    Pe durata suspendarii, Anca Dragu va face ce trebuia sa faca presedintele.
  • -7 (7 voturi)    
    toți parlamentarii responsabili (Joi, 2 septembrie 2021, 13:12)

    freestyle [utilizator]

    adica de la psd si aur. pana la urma cine se aseamana se aduna. succesuri!
  • -3 (5 voturi)    
    Barna este fie foarte prost (si face alianta cu (Joi, 2 septembrie 2021, 13:22)

    bancher [utilizator]

    PSD) fie face jocurile lui Ludovic Orban ca sa il destituie pe Citu din functia de prim- ministru.
    Pana la urma, daca Citu pierde functia de prim-ministru va deveni un neica-nimeni, si nu mai are nicio sansa sa castige sefia PNL. In acest caz sefia PNL va fi castigata de Ludovic Orban, care va gasi el o cale sa il recompenseze pe Dan Barna pentru serviciul adus..
  • +6 (8 voturi)    
    hmmm (Joi, 2 septembrie 2021, 13:23)

    liviu_ [utilizator]

    "îi cheamă alături pe "toți parlamentarii responsabili"" -> adica nu o sa o voteze nimeni?!

    lasand gluma la o parte, USR actioneaza corect si citu a cam luat guvernu pe persoana fizica!
  • +4 (4 voturi)    
    Citu care conduce beat si a stat la inchisoare (Joi, 2 septembrie 2021, 13:23)

    relax4 [utilizator]

    Acum ar fi un moment bun ca Citi sa plece singur. Pretindea de la miniștri credibilitate când el a condus beat si a fost închis pentru asta. România merită un Prim Ministru fără istoricul acestui domn care are ai apucături de mic tiran.
  • +1 (3 voturi)    
    "toți parlamentarii responsabili" (Joi, 2 septembrie 2021, 13:34)

    freestyle [utilizator]

    adica cei de la psd si aur. ceilalti sunt iresponsabili. pana la urma cine se aseamana se aduna.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici o sansa (Joi, 2 septembrie 2021, 14:13)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Indiferent de cate ori repetati aceasta minciuna cu psd/aur aceasta nu va deveni adevar.
      USR ca semna impreuna cu AUR montiunea de cenzura.
      USR si AUR sunt aliatii si parnerii naturali si logici din politica romaneasca.
    • 0 (2 voturi)    
      N-aș fi crezut (Joi, 2 septembrie 2021, 14:31)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      că USR va ajunge să-și dea mâna cu PSD și AUR. Rușine să-mi fie pentru prostia de care am dat dovadă când i-am votat. USR-PLUS sunt mai ticăloși decât aliații cu care s-au înhăitat.
  • 0 (0 voturi)    
    Liderii Coaliției (Joi, 2 septembrie 2021, 14:19)

    of of [utilizator]

    Liderii partidelor de la Coaliție (Orban, Barna, Cioloș, Hunor) trebuie să îi retragă sprijinul politic lui Cîțu. Ei l-au pus, ei îl pot da jos.