Cele 9 condiții ale USR-PLUS pentru a fi de acord cu programul „Anghel Saligny”

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:15 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
​Cu toate variantele pe masă, conducerea USR-PLUS a decis în sedința conducerii partidului condițiile care ar trebui îndeplinite pentru ca să-și dea acordul pentru programul „Anghel Saligny”. Reamintim că în ședința liderii USR au discutat trei variante de repliere după mutarea lui Cîțu: demisia miniștrilor USR-PLUS, depunerea unei moțiuni de cenzură și negocierea unor condiții cu PNL în privința acordului pentru programul „Anghel Saligny”.

Useriștii au stabilit 9 condiții de negociat cu PNL pentru noul PNDL, iar în cazul în care nu li se validează vor să-i amenințe pe liberali cu ieșirea de la Guvernare și moțiunea de cenzură, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid.

Cele 9 condiții sunt:

  • Filosofie de cheltuire similară fondurilor europene (simplificată în implementare). Bugetare defalcată pentru fiecare dintre cele 5 tipuri de investiții
  • Stabilire de indicatori de program
  • Stabilire de criterii generale de eligibilitate și ordinea de importanță a acestora
  • Stabilire de cofinanțare
  • Decontare pe bază de costuri unitare maximale
  • Mecanism de implementare și control similar programelor operaționale, simplificat și adaptat la complexitate
  • Structură dedicată cu asigurare de capacitate administrativă
  • Alocare de investiții pe bază de evaluare rezultată din punctaj și nu pe bază de listă aprobată de ministru
  • Transparență prin crearea unui sistem informatic, public, care să cuprindă toate informațiile legate de proiect (punctaj, contractor, durată, stadiu de execuție și plăți, etc)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22536 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    si uite asa o sa treaca acest program (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:21)

    tahomir [utilizator]

    Nu pot spune ca nu sunt cerinte firesti si ca ar trebui sa fie acceptate fara discutii. Asa ca putem considera criza incheiata.
    Si, vai ce surpriza, iar nu iese USR de la guvernare.
    • +23 (31 voturi)    
      Iesirea... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:58)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Iesirea de la guvernare ar fi o solutie?PNL ar da vina ruperii Coalitiei pe USR.Evident, Catu a sarit calul si este singurul vinovat al acestei crize.
    • -4 (4 voturi)    
      Daca trece PNDL4 fara desfiintarea SIIJ e grav (Miercuri, 1 septembrie 2021, 16:50)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ar insemna ca si USR a fost acaparat de SECU
  • +46 (56 voturi)    
    Păi asta (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:22)

    fokerul [utilizator]

    înseamnă că băieţii nu mai pot fura. Băi ăştia de la USR-PLUS, voi aţi înebunit? În ce ţară credeţi că trăiţi?
  • +29 (45 voturi)    
    Transparenta, auzi, ce tupeu! (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:22)

    FanelJr [utilizator]

    Pai toate lipitorile alea de afise PNL-PSD nu trebuie si ele rasplatite?

    Daca e transparenta, aia pentru ce naiba au muncit sa lipeasca afise? Lor cand le vine rasplata?
  • -23 (41 voturi)    
    si conditia nr.10 (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:45)

    miculescu-rucar [utilizator]

    40% din bugetul acesui program sa fie alocat pentru consultanta.
    sa fie agreate doar firmele cu expertiza, ca cele detinute de barna si alti galagiosi.
  • -8 (34 voturi)    
    Gata măi tovarăși. S-a rezolvat! (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:49)

    Amerlocu [utilizator]

    Au pus-o de un pic de lugu-lugu cât să-și salveze fața și au rămas strâns atașați de ciolan... :).

    P.S.: Nici măcar Ghinea, zmeul fondurilor iuropene care spunea acum câteva luni că merge și dă cu buzduganul în Înalta Poartă de la Brussăl, nu dă semne că și-ar da demisia după ce mărețul său plan de reziliență putrezește prin sertare neaprobat...

    Vorba lui Dragnea: „Noi să fim sănătoși că belelele curge!”
  • +6 (20 voturi)    
    . (Miercuri, 1 septembrie 2021, 16:05)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ăștia care o țineți langa cu ciolanul meritați să fiți secretarii lui Rădoi de la metrou și să-i aduceți cafeluța 30 de ani la rând în timp ce el se șterge la gură cu bancnote de 200 ca să vedeți ce înseamnă ciolan. Dar na, banul de postac e dulce.
    • +2 (4 voturi)    
      Greva la Metrou a fost clipa astrală(ratată) a USR (Miercuri, 1 septembrie 2021, 16:55)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Atunci a fost momentul când Drulă ar fi trebuit să aibă ouă și să taie în carne vie la Metrou, respectiv să tragă apa după PSDul Rădoi & Co.

      Iar dacă în urma circului Drulă ar fi fost demis atunci USR trebuia să iasă de la guvernare fără niciun fel de alte discuții. Ar fi fost un semn clar că USR „means business”. Și nici nu cred că PNL ar fi riscat un guvern minoritar doar pentru a-i scăpa pilea PSDului Rădoi și mafioiților de la Metrou.

      Din păcatre Drulă n-a avut ouăle la purtător și a preferat să se facă ciuci înaintea mafioților

      USR & PLUS vor trage toate pnonoasele guvernării iar în 2024 vor trebui să se zbată să treacă pragul electoral. Cu electoratul lor nu e ca la PSD că te duci cu câteva găletușe și șepci și gata i-ai vrăjit.
  • -21 (37 voturi)    
    Condiții??? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 16:08)

    Jolly Roger [utilizator]

    De ce mă-sa trebuie sa fie condiții?
    Ești pus acolo că sa reprezinți un popor și să faci tot ce poți tu mai bine pentru popor.
    Daca e ceva bun, votezi fără condiții!
    Daca nu, nu ai ce condiții să pui, că nu te a trimis nimeni sa votezi tâmpenii!
    • +4 (4 voturi)    
      nu te-ai obosit sa citesti articolul (Miercuri, 1 septembrie 2021, 17:00)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      .
      • +1 (1 vot)    
        Sunt condiții de peticeala! (Miercuri, 1 septembrie 2021, 21:39)

        Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Ăla e un plan făcut prost și care trebuie respins și rescris de la zero!
  • +8 (10 voturi)    
    Mi se par conditii de bun simt. (Miercuri, 1 septembrie 2021, 16:46)

    Klaus_ [utilizator]

    Criterii, indicatori, costuri maximale, transparenta, evaluare pe baza de punctaj (nu aprobare din pixul ministrului) ... toate astea mi se par niste conditii de bun simt si chiar obligatorii pentru orice program care presupune bani publici. Daca Cîțu nu accepta pe bune ca merita o motiune de cenzura. Altfel va fi ca pe vremea lu Dragnea, Udrea, Nastase... banii se vor aloca discretionar catre vlienela pllitica. Normal e ca orice primar, indiferent ca e PNL, USR, UDMR, PSD, AUR sau independent, sa aiba aceleasi sanse la finantare, in functie de niste criterii obiective, clar stabilite dinainte si evaluate corect si transparent.
  • -1 (1 vot)    
    Ba' nepotilor .... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 17:24)

    muscha mbanana [utilizator]

    da' stiu ca cenzurati la greu , mai ceva ca stalin si ceausescu la un loc !lasa omul sa-si spuna pasul ca si-asa e viata plina de cacat de cand cu coalitia asta pestrita , numai ciumeti , parca a tunat si i-a adunat , venire-ar numai numele scris pe o hartie cu 3 straturi , moale si parfumata , sa avem si noi o satisfactie , de-ar avea desenat si chipul lor pe ea , ar fi minunat , 90% sa fie a lui klaus si a lui erika !
  • +1 (1 vot)    
    Cat de prosti pot sa fie cei de la USR? (Joi, 2 septembrie 2021, 12:21)

    taro [utilizator]

    Au cerut unor politicieni, adica la PNL sa faca promisiuni.

    Evident ca PNL are faca un "compromis", au sa accepte toate conditiile USR-ului, au sa faca ce au vrut ei de la inceput si in final nu au sa respecte nimic din ce au promis.

    Dupa ce a dat afara un ministru USR fara sa te intrebe trebuia sa iesi de la guvernare si gata.