Cîțu și Orban, declarații în același timp, dar separat. Cei doi se contrazic de la distanță/ Orban: PNL a scăzut sub 20% în sondaje

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2021, 10:43 Actualitate | Politic


Premierul Florin Cîțu
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
​Înaintea unui Birou Politic convocat peste capul președintelui PNL, Florin Cîțu și Ludovic Orban au dat declarații în același timp, însă nu alături, ci separat. Cîțu a spus că Orban nu a vrut convocarea conducerii liberale pentru a valida noul ministru de finanțe, funcție pentru care el l-a propus pe Dan Vîlceanu. Orban îl contrazice însă.

„A fost informat, i-am spus să convoace BPN, dar nu a convocat. Există în statutul PNL un alt articol care permite membrilor să convoace BPN”, a spus premierul, în timp ce șeful partidului susținea că nu a refuzat acest lucru. „Dorința mea era să susținem un singur candidat. Oricum l-aș fi convocat pentru că la 23 august expiră interimatul premierului la Finanțe”, a spus Orban, acuzând că „nu i-au fost aduse la cunoștință documentele”.

Acuzat că face rău partidului prin declarațiile sale, Orban îl face responsabil pe Cîțu susținând că de când și-a anunțat candidatura la șefia PNL partidul s-a prăbușit în sondaje.

„PNL a intrat pe trend descendent, am scăzut sub 20% în sondajele de opinie”, a afirmat Orban.

Susținătorii lui Florin Cîțu au convocat ședința conducerii PNL peste capul lui Orban, care a fost informat prin SMS.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3508 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 18 august 2021, 10:54)

    Mistrelutz [utilizator]

    cum poti sa fii asa de batut in cap incat sa alimentezi continuu propaganda anti pnl..fiind pnl ist..doi copii se cearta pe o jucarie si apoi vad ca jucaria a disparut. Sa castigi alegerile si sa ai acelasi comportament ,sa nu faci schimbari..sa nu fii atent la ce declaratii faci sau sa faci declaratii asa in dispret ca si cum nu-ti pasa ce iese pe gura sau cum te vede lumea..inseamna sa nu stii ce-i aia politica.
    • 0 (0 voturi)    
      n-au castigat alegerile (Miercuri, 18 august 2021, 14:26)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      tocmai de-asta luzerii nu trebuie lasati la conducere.
      prin lege.
  • +5 (5 voturi)    
    Circul continuă,iar Cîțul și cei 67 ciocoflenderi (Miercuri, 18 august 2021, 11:02)

    Rescator [utilizator]

    fripturiști fac tot ce pot pentru a prăbuși România și
    pentru a sărăci 90% dintre români.În timpul ăsta AER
    PM Cîțu ne spune,cu nesimțire și cinism ,că o ducem
    bine și zburdăm de fericire.Este cel mai sinistru
    personaj în postul de PM din 1859 și pînă astăzi.
  • +4 (4 voturi)    
    lose - lose (Miercuri, 18 august 2021, 11:25)

    anonim3 [utilizator]

    Un tâlhar pus gardian la pușculiță.
  • +8 (8 voturi)    
    ce sa mai zici (Miercuri, 18 august 2021, 11:26)

    1234_5678 [utilizator]

    Doi idioti, si-au batut joc de votul romanilor, la fel ca restul politicienilor. Si romanii si mai idioti ca se intorc la PSD. Bravo, suntem cea mai slaba tara din uniunea europeana, nimeni nu este mai jos decat noi, acum inteleg si de ce. Pana nu distrugem actuala clasa politica, nu rezolvam nimic. Absolut niciun politician actual nu are ce cauta in politica.
  • +4 (8 voturi)    
    eu sper sa reuseasca sa distruga tot (Miercuri, 18 august 2021, 11:27)

    Crup [utilizator]

    Eu sper ca PNL, prin aceasta campanie interna stupida, sa reuseaasca sa distruga toata imaginea de care se mai bucura, astfel incat la urmatoarele alegeri PSD sa ia 80%.
    Astfel, si-ar consolida statutul de partid de cretini!
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 august 2021, 12:49)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Apoi ti se acreste de PSD, toata lumea schimba pe PNL, si iar si iar... Ei au cate 4 ani sa se imbuibe, tu esti multumit ca te razbuni pe ei. Bucla infinita, toata lumea e multumita.
  • +5 (5 voturi)    
    logic (Miercuri, 18 august 2021, 11:59)

    Roby745 [utilizator]

    Cred ca Orban are dreptate, ar fi de mare mirara ca PNL sa fie inca peste 20 %. Iar in ritmul asta pana la urmatoarele alegeri vor fi sub pragul electoral.

    Istoria se repeta, nu identic, dar asemnator
  • +2 (2 voturi)    
    Certuri ca la usa cortului! (Miercuri, 18 august 2021, 12:42)

    tedycv [utilizator]

    Sunt prea bătrâna ca sa îmi mai pese de ce s-ar putea întâmpla cu mine după postările astea (o sa ma dea afara din Republica, o sa-mi interzică gravitația si voi pluti in spațiul cosmic?) așa ca îmi asum totul.
    Pentru romanul de rând, împovărat de taxe si impozite, rămân doar doua opțiuni constituționale:
    1. Nimeni, nicio persoana cu drept de vot nu mai Votează
    2. Toți cetățenii ies pe strada, umăr langa umăr, cap langa cap, si nu mai pleacă de pe marile bulevarde din marile orașe pana când vocea lor nu este auzita (lucru lpe care trebuia sa-l încă din anii 90 …)
    Am scris si îmi asum