Cîțu despre nemulțumirile USR: Ar trebui să iau bani de la Ministerul Transporturilor / Domnul Drulă trebuie să vină să prezinte public execuția bugetară

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 5 august 2021, 15:06 Actualitate | Politic


Dan Barna si Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîțu respinge solicitarea partenerilor de Coaliție de a suplimenta bugetul Ministerului Transporturilor. Premierul a precizat că, la cum arată execuția bugetară, ar trebui să se ia bani de la Ministerul Transporturilor, nu să se dea.

„La Ministerul Transporturilor ar trebui să iau bani, nu să dau, după execuția bugetară, ca să începem așa. În Ministerul Finanțelor, acțiuni generale, avem cotizația la UE, ajutoare de stat, dobânzi. Îmi pare rău, eu anul trecut am încercat să explic și încă sunt colegi care spun că acolo sunt bani din fondul de rezervă”, a declarat premierul la finalul ședinței de Guvern.

Totodată, prim-ministru a ținut să sublineaze că atât ministrul Drulă, cât și alți miniștri trebuie să prezinte execuția bugetară, în caz contrar urmând să o facă el.

La această rectificare bugetară vor fi alocate resurse spre mai multe ministere şi am văzut că, fără să fiu de acord, au ieşit în spaţiul public aceste informaţii pe care le-am transmis doar preşedinţilor de partid, dar au ieşit câteva dintre ele în spaţiul public. Le voi prezenta şi în spaţiul public în perioada următoare, dar vreau să fie foarte clar - nu ne batem joc de banii românilor. Cine nu a cheltuit banii până acum, trebuie să vină cu explicaţii foarte bune, pentru că nu putem să punem bani, să alocăm resurse în buget şi să le ţinem acolo degeaba. Sunt ministere, şi voi prezenta acest lucru în raportul semestrial, unde avem proiecte cu execuţie zero, la ministere la care, am auzit tot pe surse, miniştrii care spun că au o execuţie foarte bună. Nu poţi să spui că ai execuţie bună când ai bani alocaţi şi ai proiecte cu execuţie zero după şase luni de zile", a avertizat Florin Cîţu.

Întrebat de reporterul HotNews.ro dacă este nemulțumit de activitatea ministrului Cătălin Drulă, premierul a replicat: "Domnul Drulă trebuie să vină să prezinte public execuția bugetară".

Reamintim că rectificarea bugetară a creat nemulțumiri în interiorul Coaliției. Partenerii de guvernare USR și UDMR vor mai mulți bani la ministerele pe care le au în subordine. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro că liderii USR și UDMR au cerut o nouă discuție cu premierul Florin Cîțu pentru a solicita noi sume la Transporturi și Dezvoltare.

Potrivit surselor citate, Barna intenționează să-i ceară premierului mai mulți bani pentru Ministerul Transporturilor care a solicitat 3 miliarde de lei și a primit la rectificare, potrivit draftului publicat de Guvern, doar 322 milioane lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4046 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    urmeaza scoaterea USR de la guvernare (Joi, 5 august 2021, 15:11)

    Gryphus [utilizator]

    e clar, USR e un partid de virgine care cred in fat frumos Cutzu cand de fapt fat frumosul e frankenstein.

    au tot lalait-o cu PNL si UDMR 8 luni fara sa rezolve nici macar 1 promisiune electorala iar la secorturl 1 alianta e moarta, nu exista.

    Eu nu cred ca guvernul asta prinde 2022
    • -4 (16 voturi)    
      USR nu iese de la guvernare, pt ca dispare politic (Joi, 5 august 2021, 19:03)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Premierul e in rolul sau de a coordona, incuraja sau critica munca membrilor cabinetului sau, el este cel care si-a format echipa de guvernare dupa ce a fost numit de presedintele Romaniei, conform Constitutiei.

      Un premier poate fi demis de Parlament, un ministru poate fi demis oricand de premier (intra in atributiile sale constitutionale).

      Dl. ministru Drula e unul dintre ministrii care sunt ceva mai eficienti decat altii, are rezultate vizibil pozitive si a fost o propunere corecta a USR pt echipa Guvernului.

      Nu stiu daca exista la Ministerul Transporturilor proiecte cu "executie zero", e posibil pt ca s-a plecat de la situatii f dificile.

      In general, in orice stat democratic din UE, ministrii au obisnuinta sa supraevalueze nevoile financiare ale ministerelor in cererile de alocari sau rectificari adresate premierului.

      Si in orice stat UE, premierul, adesea impreuna cu ministrul de Finante, face arbitraj si ia decizia finala, pt ca e vorba de decizii tehnice, in functie de disciplina bugetara, financiara si fiscala.

      Daca se intervine politic pt a inclina balanta in defavoarea deciziei tehnice obiective, in general e dovada de proasta guvernare, de incompetenta sau de coruptie si clientelism politic.

      Ministerele care nu si-au cheltuit toti banii pe proiectele in curs trebuie sa reevalueze necesarul si sa faca realocari (niste rectificari de fapt) ale fondurilor necheltuite spre proiecte unde inca e nevoie de bani.

      Din pacate, in Romania exista un fel de "lene" la ministri, care prefera sa ceara direct alti bani la marile rectificari bugetare in loc sa-si bata singuri capul cu realocari de fonduri interne.

      Faptul ca ministrii nu s-au grabit deloc sa arate presei felul in care si-au indeplinit (sau nu) planurile de executie bugetara ar trebuie sa dea de gandit, e probabil ca multi dintre ei au fost incapabili sa cheltuie corect fondurile UE sau cele din imprumuturi.

      Dupa rectificare si alegeri PNL, trebuie remaniere, altfel devine tot mai toxica atmosfera.
      • +1 (13 voturi)    
        animatroane (Joi, 5 august 2021, 19:51)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        iar discuti discutii, numai ca mai postezi si tu ceva. daca la penale nu le convine actuala coaltitie sa spuna clar si sa-si faca cutzu guvern minoritar, s-o vedem si pe asta. pina atunci cutzu nu are ce decizii sa ia fara sa se consulte cu alianta de guvernare.

        si daca e pe asa cutzu wow trebuia sa ceara executia bugetara de la ministere inainte de rectificarea bugetara, nu sa vina acum ca zmeul, dupa ce si-a tras pe propria mustata fonduri pentru mituit primarii.

        las-o jos ca macani iar putinisme.
      • +1 (1 vot)    
        Daca (Vineri, 6 august 2021, 9:40)

        sorance2000 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ramane la guvernare si nu face nimic dispare politic.
  • +31 (47 voturi)    
    drula face treaba si deranjeaza! (Joi, 5 august 2021, 15:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    cine a mers anul asta prin tara stie ce spun!
    • -6 (20 voturi)    
      Pune poze pe facebuci? Asta-i treaba lui? (Joi, 5 august 2021, 18:45)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pune poze pe facebuci? Asta-i treaba lui?

      Cutzu, o fi el Uraganul Perfect, dar are dreptate aici: "vin-o si arata ce treaba ai facut, cum stai cu executia bugetara"! Nu poze pe facebuci, nu like-uri de la imbecilizati uSRI #rezist.
    • -1 (3 voturi)    
      Sti ce este o executie bugetara !!!? (Vineri, 6 august 2021, 10:46)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Necesita un raspuns SIMPLU si la obiect , fara floricele” si politicianisme ................
    • -1 (1 vot)    
      Mai intai (Vineri, 6 august 2021, 19:06)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sa vedem ce zice Citu prin:

      "Sunt ministere, şi voi prezenta acest lucru în raportul semestrial, unde avem proiecte cu execuţie zero, la ministere la care, am auzit tot pe surse, miniştrii care spun că au o execuţie foarte bună."

      Momentan orice actiune si declaratie, e precoce.

      Desi e posibil ca lui Drula sa-i fi scapat ceva, pt. ca daca ii merge treaba cu autostrazile, in alte parti imbarligaturile de peste 30 de ani sunt prea mari si poate sunt greu de desfacut in doar 7 luni. Chiar daca nu ar trebui sa fie asta un motiv de subfinantare, e o chestiune.
  • +27 (47 voturi)    
    inca o dovada ca (Joi, 5 august 2021, 15:13)

    Kingul [utilizator]

    Singurul minister din guvernul asta care merge ok e cel condus de Drula si asta deranjeaza. Pur si simplu mor penelistii de oftica..
  • -9 (21 voturi)    
    Parca vad… (Joi, 5 august 2021, 15:18)

    cicci [utilizator]

    … ca ordinarul asta de Drula tine 2 contabilitati la minister…

    PS. Incep sa cred ca nu o sa imi para rau cand o sa il vad iar pe Catu, cum latra din opozitie.
  • +18 (22 voturi)    
    Arata-ne muschii! (Joi, 5 august 2021, 15:32)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    A gasit vinovatul.
    Guvernul munceste!
    Guvernul nu gandeste!
  • +27 (37 voturi)    
    Câţule, (Joi, 5 august 2021, 15:34)

    fokerul [utilizator]

    îţi stă Drula în gât. Ce l-ai mai da tu afară dacă ai putea...
  • +32 (40 voturi)    
    Corect! (Joi, 5 august 2021, 15:49)

    Moi1 [utilizator]

    Da-l si afara mama lui de nenorocit! Pai cum sa deblochezi proiecte intepenite de ani de zile. Si cum sa arati ca daca chiar vrie poti face treaba? Si sa distrugi sfanta traditie de taiat panglica pt fiecare bordura?
  • +24 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 august 2021, 15:54)

    [anonim]

  • +19 (23 voturi)    
    . (Joi, 5 august 2021, 15:58)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Moare Cîțu de ciudă ��
  • +22 (32 voturi)    
    Aroganta (Joi, 5 august 2021, 16:06)

    Roby745 [utilizator]

    Dl Catu vrea sa demonstreze in fiecare zi ca are stofa de mic dictator, cu ego mare si caracter lipsa. Drula e probabil cel mai bun ministru din toata echipa lui, dar Catu nu-l suporta. ( faptul ca e de la alt partid e un pretext bun )

    Probabil ca o sa scape si de el , cum a scapat de Voiculescu. Pacat ca PNL dovedeste ca are oameni mici, de calibrul celor din PSD, care nu numai ca sunt incompetenti, dar, nu suporta sa aiba in jur oameni competenti.
  • +21 (29 voturi)    
    PNL (Joi, 5 august 2021, 16:07)

    fdaniel [utilizator]

    Capacitatea PNL de a-și da cu dreptu'n stângu' de bunăvoie este remarcabilă.
    Ministerul Transporturilor condus de dl.Drulă este perceput (și cred că și este pe bune) ca un minister care a performat foarte bine.
    E păcat că dl.Câțu alege să-l atace pe Drulă când sunt atâtea alte probleme de rezolvat.
  • +5 (19 voturi)    
    Lol (Joi, 5 august 2021, 16:19)

    HP [utilizator]

    Chiparosul ar rupe coalitia doar ca sa ajunga sef la PNL.

    Toate cele trei partide ar pierde eventualele alegeri, dar se bazeaza fiecare pe pofta de ciolan a celorlalti.
    • +11 (19 voturi)    
      Fără viitor (Joi, 5 august 2021, 17:25)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui HP

      N-ar fi prima oară, pnlul prin Cătălin Predoiu ne-a dat-o pe firea primar. Și, după cum s-a dovedit, era doar pofta de bani publici, nu ideologie, nu competență, competiție, programe. Sau o chestiune mai greu de priceput, onoarea de a avea o funcție în statul ori administrația românească și de a servi un interes nobil. Pnlul prin Bode, câmpeanu și Câtu acum, alții în trecut, își dovedește urâțenia și dorința de a rămâne in clica uslista și mafiota.
  • +22 (28 voturi)    
    Câțu e un remarcabil carierist de partid (Joi, 5 august 2021, 16:25)

    ploiesteanu [utilizator]

    Singura lui preocupare este nimicirea dușmanilor, fie ei din USR, fie din propriul partid. Altceva nu știe. E foarte șiret și de loviturile lui ne dăm seama târziu. De exemplu l-a destituit pe ministrul de finanțe pentru a face el rectificarea bugetară și a dat bani mulți pentru primarii PNL-iști care îl vor alege în congres. Asta e o lovitură pregătită în toate amănuntele. Împreună cu Iohannis, un alt șiret, au început atacurile împotriva miniștrilor USR. Câțu nu se pricepe la altceva decât la lupta politică, la economie e zero barat. Dar nici nu-i trebuie. E un fel de Dragnea PNL-ist, care-și mănâncă șeful pentru a-i lua locul, vezi Dragnea cu Ponta. Un foarte bun strateg carierist, dar din păcate România nu beneficiază în nici un fel de parșivenia lui. Dimpotrivă.
  • -9 (13 voturi)    
    deci (Joi, 5 august 2021, 17:01)

    disraeli [utilizator]

    pana la urma drula nu este cel mai bun? aoleu! pai ce facem fratilor. nu mai cantam: "am cu ce ma lauda..." executie bugetara proasta? adica un pic incapabil? s-a stricat casetofonul? nu mai inregistreaza? lasa ca intervine domn' colonel si il lamureste pe catu, partzu. cei din urma vor fi cei dintai.
  • +9 (17 voturi)    
    ce s-ar face Citu fara Drula? (Joi, 5 august 2021, 17:02)

    revo [utilizator]

    oltene, am un feeling ca n-o s-o duci mult in scaunul de la Victoria.
  • +4 (14 voturi)    
    ete la el! (Joi, 5 august 2021, 17:20)

    marr.io [utilizator]

    Asa arata un ministru ranchiunos si care nu stie sa aduca plus valoare. Prim ministri care stiu sa cheltuie bani doar din imprumuturi am avut si avem din toate gruparile politice romanesti gen PSD, PNL, UDMR peste 30 ani. Nici unul nu a fost in stare sa faca o fabrica, sa retehnologizeze o unitate de productie. Se vaita fermierii ca nu au unde vinde produsele iar statul nu e in stare sa faca depozite frigorifice si fabrici de procesare legume/fructe/carne. Nimeni nu-si da seama cata valoare adaugata aduc aceste investitii si cat de mult ne va scapa de exportat produse neprelucrate si de importat rahaturi occidentale. Ministri cu ochelari de cal, asta avem.
    • +2 (8 voturi)    
      Din păcate, 45 de ani de comunism... (Joi, 5 august 2021, 18:01)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      ... au lăsat urme adânci în conștința românului. Nicăieri, în lumea civilizată occidentală premierii sau miniștrii nu fac depozite de legume sau fabrici. Acestea le fac oamenii de afaceri sau formele asociative în care se reunesc producătorii unei ramuri economice. Cine-i vinovat că agricultorul român nu vrea să se asocieze și preferă să-și arunce marfa pe câmp, de teamă că altul ar putea câștiga un leu, din depozitarea cerealelor sau legumelor sale, până la momentul în care piața îi poate aduce un profit mai mare? Dacă în prima parte a comentariului aveați într-o oarecare măsură dreptate, când ați ajuns la ministrul care trebuie să-i construiască țaranului român depozite... m-ați pierdut de client.
      • 0 (4 voturi)    
        Se putea face așa ceva (Joi, 5 august 2021, 21:04)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        adică niște unități economice, fie că sunt supermarketuri, fabrici de prelucrare legume fructe, silozuri, depozite. Acționariatul ar fi format din Stat, acționar principal și din n producători cu participațiuni infime la început, urmând ca ponderea capitalului investit a acestora să crească treptat printr-o contribuție cotă parte obligatorie din câștigul pe vânzare produse. Astfel în câțiva ani unitățile economice vor avea ca proprietari chiar producătorii.
        • 0 (2 voturi)    
          vorbiți de România? (Joi, 5 august 2021, 23:18)

          gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          statul acționar principal....ponderea capitalului investit să crească... vor avea ca proprietari chiar producatorii...
          scrieți de la mascva?
          • 0 (2 voturi)    
            Statul trebuie să ajute la început (Vineri, 6 august 2021, 9:15)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui gicutotala

            producătorii, aceștia nu au posibilități materiale inițial, deci trebuie ajutat. Și nu numai, trebuie refăcut lanțul supermarket, abator, fabrica mezeluri, fabrică legume-fructe pentru că ce rămâne carne nevândută trebuie transferată la prepararea cârnaților, la fel fructele nevândute se transformă în compoturi iar tot acest mecanism trebuie susținut de producătorii locali, la început cu ajutorul statului care-și va transfera participarea, în timp, către cei care produc. Chiar dacă s-ar înregistra mici pierderi, să nu uităm că statul a fost păgubit de fiecare dată prin privatizări oneroase, vezi Midia pentru care n-am luat nici un ban până acum, prin credite fără acoperire, vezi Bancorex, și în plus există posibilitatea folosirii fondurilor europene pentru dezvoltare. Și astfel s-ar institui și un control asupra așa zișilor mici producători pe care-i întâlnești în piață și a căror scop este să se vândă imediat roșia sau ardeiul sau vânăta sau dovlecelul lor, ne dozând rațional cantitatea de pesticide și de substanțe periculoase. Nu e o politică comunistă, dimpotrivă. La ora actuală, marile rețele de supermarketuri îl fac pe producătorul român cum vor ele, deținând monopolul, ori asta trebuie să se schimbe.
            • 0 (2 voturi)    
              eu cred (Vineri, 6 august 2021, 12:34)

              gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

              că românilor și dacă le dai ceva gata făcut, care funcționează îl vor distruge..
              este în genă ... despre o capră...
      • -1 (1 vot)    
        45 de ani de PCR (Joi, 5 august 2021, 21:57)

        marr.io [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        si peste 30 de ani de pseudocapilatlism poate vrei sa spui. Nici nemtii nu au vrut Autobahnul dar au fost obligati sa-l faca de un sef. Stii cine? In alta ordine de idei daca gandim doar inalb si negru nu ajungem nicaieri. Nu ministrul construieste una alta, ministrul poate asigura finantare, suport juridic si educativ ( ca asta lipseste) si poate asigura un trend. Daca intelegi ce spun. Nu am auzit pe cineva din minister cu initiativa care sa spuna : noi va punem la dispozitie gratuit proiectul, va asiguram finantare, va asiguram suport de orice fel iar voi faceti treaba! La fel cum nu vad de ce trebuie sa avem 100 de proiecte pentru 100 de spitale (de exemplu) cand putem avea un singur proiect multiplicat de o suta de ori. Cate costuri se pot reduce astfel? Da, stiu, e greu sa gandesti pentru cel putin 10 ani inainte
  • +16 (26 voturi)    
    Ați fi în stare, domnule Cîțu, să-i luați... (Joi, 5 august 2021, 17:30)

    Tutea [utilizator]

    ... domnului Drulă și buloanele șinelor de cale ferată sau pietrișul din stratul de rezistență al autostrăzilor, numai să-l puneți în dificultate. Cu toate șicanele... Cătălin Drulă rămâne tot cel mai bun ministru din cabinet! Mai performant și mai decent decât dumneavoastră! De 1000 de ori!.
  • +15 (19 voturi)    
    greseste grav (Joi, 5 august 2021, 17:35)

    Adr1@n [utilizator]

    te pomenesti ca n-are dosar cu sina la executia bugetara...

    doi la mana, chestiunea in sine are relevanta aproape de zero. daca in minister ai cateva proiecte foarte mici pe zero si executie per total la 95%, care ar fi relevanta? mi se cam rupe de proiectele unde au nimerit frecatorii de menta (desi as vrea sa vad in legislatie mecanismele prin care veti curata administratia publica). dar de ce ar bloca asta proiecte noi in domeniile care au functionat bine juma' de an? sa fim seriosi... important este ce se face cu banii cheltuiti si transporturile sunt singurele care au mers semnificativ mai bine fata de anii anteriori.

    daca ar exista ceva comentarii ar trebui sa existe legat de faptul ca a8 nu se misca suficient de repede. si nici nu i s-a comunicat publicului un calendar al lucrarilor desi din faptul ca sectoarele cele mai dificile din munti nu sunt incluse in PNRR imi spune ca nu vor fi gata pana in 2026. asta era singurul aspect unde ma astept ca premierul sa intervina si daca nu sunt probleme de fapt macar sa comunice mai bine cu publicul. dar in rest, ciocu' mic!! cum s-ar zice.
  • +6 (10 voturi)    
    sa iasa de la guvernare (Joi, 5 august 2021, 17:56)

    Barbaneagra [utilizator]

    Ar fi cel mai corect, tinand cont si de bulanu' aplicat de Intaiul Schior al Tarii cui, tocmai ministrului justitiei!!!!

    Gata baieti, lasati-i singuri cu "pretinii" UDMR si PSD.

    Dar mai intai, sa faca fiecare ministru USR un dosar cu sina si sa explice public (daca accept mass media PSDista, desigir, ca pot fi conferinte de presa fara nimeni in sala, asa cum cere Antena) ce a facut, cat a facut, de la A la Z, cine i-a pus piedica, cu date exacte.

    Am uneori vaga senzatie ca politicienii astia nu cunosc ceea ce se cheama PR, COMUNICARE. Fara menajamente.
  • +2 (4 voturi)    
    dar cu scanerele cum stai? (Joi, 5 august 2021, 21:03)

    revo [utilizator]

    ia iesi tu si da raportul despre cum ai rezolvat situatia scanerelor din vami, sorici gros!

    Vama tine de ANAF, care tine de Min. de Finante, la care ai fost si esti ministru. Ia iesi tu si da-ne raportul despre executia spagii care iti revine TIE din traficul ilegal din vami!

    Nu mai pomenesc de securitatea vamilor si a tarii, aia e o gluma de care razi de te tii cu mainile de burta!
    • +1 (3 voturi)    
      dar cu spălătorul (Joi, 5 august 2021, 23:31)

      gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui revo

      de plagiatori cum rămîne?

      dar cu ministru la industrii care spune de e sinecurist și după câteva luni cu carnet de partid schimbat nu mai este sinecurist cum rămâne?

      dar cu dormeam pe bancheta din spate cum rămâne?
      rămâne cum am stabilit.... cum cu cine ? cu psd ... pardon usl

      apropo acum câteva zile papagalul de la cluj spunea că trebuie comasate transporturile cu internele... pe bancheta din spate bine-nțeles.... acum că n-a făcut nimic... clar că sunt probleme cu Drulă..

      nu stiu să aibă merite deosebite Drulă, dar văd că mulți constructori lucră pe rupte mai nou...iar penele țipă că nu se mai poate. cred că a crescut ritmul pentru că nu se mai blochează proiectele PENTRU ȘPAGĂ! ASTA-I PROBLEMA! CĂ NU IAU EI ȘPAGA! tocmai cînd CIOCU MIC, ACUM NOI SUNTEM LA GUVERNARE! așa ceva este inacceptabil...
  • +1 (5 voturi)    
    Citu deranjat (Joi, 5 august 2021, 23:36)

    maris34 [utilizator]

    singului ministru care performeaza in tot guvernul, s a gandit Citu sa i taie bugetul?Citule tradatorule tot pe drumuri de acu o sura de ani sa mergem?