Surpriza din rectificarea lui Cîțu. De unde ar putea alimenta premierul conturile primăriilor în schimbul susținerii la Congresul PNL

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 4 august 2021, 18:59 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
​​O treime din banii prevăzuți pentru rectificarea bugetară au fost puși de Florin Cîțu la bugetul Ministerului de Finanțe, secțiunea acțiuni generale, unde este inclus Fondul de rezervă la dispoziția Guvernului. Mai exact acei bani pe care premierul îi are la dispoziție pentru a-i direcționa către primării. Aflat în campanie internă în partid, Florin Cîțu a încercat să-și atragă primarii de partea sa, promitându-le bani pentru investiții locale.

Mai exact, în draftul proiectului de rectificare bugetară 3 miliarde de lei, din aproape 9 miliarde în total, sunt prevăzuți în dreptul Ministerului Finanțelor - Acțiuni Generale. De aici se alimentează Fondul de rezervă la dispoziția Guvernului care la începutul anului avea alocați aproape 600 de milioane de lei.

În schimb, ministerul Dezvoltării primește doar 1,84 miliarde, în condițiile în care, susțin surse politice, are nevoie de minimum 4 miliarde de lei până la finalul anului pentru achitarea facturilor pentru lucrări PNDL 1 și 2 și alte tipuri de lucrări, inclusiv ca urmare revizuirii contractelor în funcție de creșterea prețurilor la materialele de construcție.

Potrivit draftului rectificării bugetare, consultat de HotNews.ro, Ministerul Muncii, Curtea de Conturi și Senatul ar putea avea bugetele diminuate. Astfel, Ministerul Muncii va pierde 2,78 miliarde lei, Curtea de Conturi (organul care controlează cum se cheltuiesc banii statului) pierde 10 milioane lei, iar Senatul – 3,9 milioane lei.

Premierul Florin Cîțu a transmis, miercuri, pe Facebook, că nu va accepta solicitări pentru alocare suplimentară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6486 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 august 2021, 19:18)

    buteflix [utilizator]

    Două la primărie, optspce, patru la şcoli, douăzeci şi patru, două la catrindală... treizeci. Pardon, sa iertati, coane Florică, ca intreb... bampir... ce-i aia, bampir?
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 august 2021, 19:26)

    buteflix [utilizator]

    nu-mi dau seama daca toata aceasta tevatura cu PNL si razboiul dintre Citzu si Orban e o manevra genial-diabolica din interior pentru a pune PNL-ul jos si a ridica alta formatiune (sa vedem pe cine), sau........ oamenii sunt complet tembeli si au impresia ca inca au capital electoral si isi pot permite sa puna razboiul intern deasupra prioritatilor de guvernare. in ambele variante, PNL e pa si pusi.
    • +6 (10 voturi)    
      sunt o dezamagire (Miercuri, 4 august 2021, 19:59)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      nu toti,dar cred ca majoritatea din cei de la pnl care au functii in stat. comunicare zero,ba chiar cu minus. Cand ies la declaratii sau fac declaratii prinsi pe la evenimente iti pui mainile in cap.Sincer ii credeam mai atenti,mai aproape de electorat.
      Consilierii actuali,de imagine cel putin,sunt mecanici auto probabil sau soferi de tractoare. si un copil de clasa a 8 a i-ar sfatui mai bine. nu le face nimeni nici o manevra. se arunca de la etaj singuri ,imbatati de alegerile trecute. Nici cu usr-plus nu mi-e rusine. Cam am vazut cine sunt odata ce au ajuns la putere. si declaratiile lor sunt total diferite fata de cele dinaintea alegerilor.
      chestia e ca nu prea stii cu cine sa mai mergi. O reforma serioasa vad c anu se face si nici un partid nou de dreapta nu vad prea curand. Usr si plus deja sunt vechi,si-au cam consumat capitalul de partid nou,cand am vazut ca se poarta exact ca celelalte pe care se laudau ca vor sa le faca disparute si vedem acleasi apucaturi..Sper sa se trezeasca curand si pnl si usr plus.
    • +4 (4 voturi)    
      partidele vin si pleaca.. (Joi, 5 august 2021, 2:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      Realist vorbind, ce se intampla la Bucuresti rareori are un impact semnificativ in alegerile locale din Romania, cu putine exceptii, in orasele mari.
      Indiferent cine este la putere azi, daca vrea sa-si mentina pozitia, trebuie sa "cotizeze".
  • +8 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 4 august 2021, 19:43)

    AlterEgo21 [utilizator]

    PNL-istii incep sa dea clasa PSD-ului la ce inseamna trafic de influenta.
  • +8 (10 voturi)    
    mare strateg (Miercuri, 4 august 2021, 20:20)

    ploiesteanu [utilizator]

    (citește bandit) Câțu ăsta!
    • +4 (4 voturi)    
      Acest nefericit AER PM Cîțu a luat-o (Joi, 5 august 2021, 8:16)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      rău de tot pe arătură.Împarte banii țării,nu ai lui de
      la tasu,exclusiv în interes personal.A devenit din ce mai arogant și mincinos.Cred că ajunge și insul
      trebuie alungat din Palatul Victoria!
  • +11 (13 voturi)    
    fostul PNL (Miercuri, 4 august 2021, 20:55)

    GicaContra71 [utilizator]

    Groparii de partide ( PD, PDL, etc. ) lichideaza si PNL-ul, sau ce a mai ramas din el.
    Asa va ajunge PSD-ul, forta conducatoare catre democratia origiinala.
  • +2 (8 voturi)    
    E clar (Miercuri, 4 august 2021, 22:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Distrugerea agriculturi, vinderea țării la mezat, reducerea drastică a nivelului de trai, sifonarea banilor la clientela. Politica „liberala”...
  • +8 (10 voturi)    
    diferenta dintre pensiile fara contributivitate si (Miercuri, 4 august 2021, 22:16)

    hopsinoi [utilizator]

    cele bazate pe contributivitate ar mai putea finanta si educatia, autostrazi!
  • +1 (15 voturi)    
    rugati-va (Miercuri, 4 august 2021, 22:19)

    DonPepe [utilizator]

    sa ne vina vreun Carol I , altfel... suntem intr-o vale cu o viteza de o sa ne facem praf si pulbere in maxim 15-20 ani. cu pnl psd eram toti lamuriti. usru vietii cred ca nici nu mai merita mentionat pe undeva.
  • +4 (6 voturi)    
    cîțu, (Joi, 5 august 2021, 8:45)

    nahir [utilizator]

    acest mic dragnea.
    Văd că nu-l deranjează să facă exact ce incrimina la hamsterul flaușat. Deh, scaunul de șef de partid i-a devenit foarte scump.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa fim realisti, e acelasi sistem (Joi, 5 august 2021, 16:51)

    Amariei [utilizator]

    Tactica o mana spala pe alta se practica peste tot, politica e un joc de a arata cat de cat onorabil pentru public cand in spate "curvasaraia" e in toi. Balanta de plati a Federal Reserve a depasit 8 trilioane USD, credeti ca banii aia s-au distribuit in economie pe principii de eficienta si egalitate...? E acelasi sistem de clientela politica si din fericire, a inceput sa se clatine.