Florin Cîţu, despre situaţia directorului CFR Călători: Trebuie să fim foarte atenţi, pentru că astfel de lucruri le decontăm toţi, toată guvernarea, nu doar un anumit partid politic

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 iulie 2021, 15:27 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîţu spune că atribuţiile privind demiterea sau păstrarea în funcţie a directorului CFR Călători sunt ale ministrului Transporturilor, însă subliniază că, în opinia sa, „nu trebuie să deconteze o întreagă guvernare pentru un singur director”, citează News.ro.

Întrebat sâmbătă, la Tulcea, cum comentează faptul că directorul CFR Călători nu a fost schimbat din funcţie, Florin Cîţu a afirmat: „Eu rămân la ceea ce am spus acum două zile: trebuie să fim foarte atenţi, pentru că astfel de lucruri le decontăm toţi, le decontează toată guvernarea, nu le decontează numai un anumit partid politic".

„Şi de aceea rămân la ceea ce am spus acum două zile, că uneori trebuie să luăm astfel de decizii, decizia este la ministrul Transporturilor”, a declarat primul ministru.

El a adăugat: „Eu cred că nu trebuie să deconteze o întreagă guvernare pentru un singur director".

Directorul CFR Călători, Ovidiu Vizante, a transmis clarificări cu privire la o serie de declaraţii făcute anterior.

„A fost un moment de lipsă de concentrare pe fondul oboselii acumulate după o noapte petrecută la serviciu, sub nicio formă nu vreau să se înţeleagă că aş fi indiferent la disconfortul pasagerilor”, a explicat Vizante.

Directorul CFR Călători a asigurat toţi pasagerii că, mai ales în situaţii dificile, compania a depus şi depune toate eforturile pentru a depăşi dificultăţile survenite cât mai rapid.

Vizante a intervenit, joi, la Antena 3, şi, întrebat de ce o locomotivă nu a ajuns timp de 8 ore la trenul în care se aflau copii care se întorceau din tabără, a declarat: ”De ce mă întrebaţi pe mine? Noi am pus la dispoziţia CFR-ului această locomotivă. Dacă a fost un pom căzut pe linie, locomotiva nu poate, din păcate, sări peste linie (...) Încercaţi, totuşi, să vorbiţi cu responsabilii, cei care se ocupă de circulaţie. (...) Cred că e impropriu să spuneţi că au stat abandonaţi (...), încercaţi să găsiţi transbordare pentru 1.000 de călători la 1 noaptea”.

Întrebat dacă pasagerii au primit cel puţin apă, Vizante a declarat: ”Vor primi când ajung la Bucureşti”. "Dacă directorul CFR ar fi lucrat la Guvern, acum era acasă”, a scris Florin Cîţu, joi pe Facebook.

„Dacă am trăi într-o Românie normală şi educată, şi tu, Florin Cîţu, şi Drulă şi şeful CFR eraţi astăzi acasă”, au comentat reprezentanţii PSD la postarea premierului de pe reţeaua de socializare.

Întrebat joi dacă este mulţumit de cum s-a intervenit, Florin Cîţu a precizat că nu poate să se pronunţe încă, dar, în ceea ce priveşte accidentul de la Feteşti ar trebui să se poată face ceva ca pasagerii să nu stea zeci de ore în trenuri.

„Mi se pare anormal să avem astfel de situaţii, iar un şef de la CFR Călători sau un director să spună că soluţia vine din altă parte”, a afirmat premierul.


Citește pe acest subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1989 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 15:43)

    mitg [utilizator]

    Asta crezi tu, ca prostiile facute de penele le veti deconta doar voi, nu Usere si chiar nici Udemere.
    • +9 (11 voturi)    
      Citu si ochelarii lui unidiretionali (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 15:54)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dar activitatea catastrofelor de la mai si agricultura cine o va deconta, domnule pm?
    • +9 (11 voturi)    
      Corect. (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 15:55)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sa-si vada de Bode al lor.
    • +8 (8 voturi)    
      Așa cum apar statisticile, (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 16:35)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      PNL decontează mai mult (e normal), și doar PSD câștigă (fără să facă mai nimic ��)
  • +11 (13 voturi)    
    Lucian Bode (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 16:38)

    vlad.pe [utilizator]

    Când Lucian Bode depășea românii care stateau la rand în trafic și a făcut accident, când poliția a pierdut timp și un criminal a onorant persoane nevinovate, când o femeie a sărit în gol pentru că nu s-au găsit o scară .... atunci PNL nu deconta greșelile miniștrilor? Sau Florin Citu dorește o buna guvernare doar de la miniștrii USR-PLUS, nu și de la PNL despre care lumea spune că se transforma in PSD pentru că refuza sa modifice legile schimbate de Dragnea.

    Peste 2 ani o să apară iar Iohannis la TV să spună sa votam PNL să scăpăm de PSD
    • -8 (8 voturi)    
      Știi tu? (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 17:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Și dacă spune să votezi AUR ? Votezi AUR? Se vede că ești pesedist, ai o logică specifică.
  • +9 (9 voturi)    
    Despre fiica vitrega a lui Vela, nimic !? (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 17:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Demagogul Catu.
  • +9 (9 voturi)    
    catule (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 18:55)

    sucaa [utilizator]

    dar cand ies documente de la guvern cu strategiile pentru jocul vostru pentru sefia partidului ai spus ca nu toate partidele trebuie sa deoconteze?
    dar ca pana la Drula, voi ati condus ministerul transporturilor si pe transportul feroviar nu s-a schimbat nimic nu este treaba voastra? ce sa faca un ministru nou in 8 luni?
    poate ne explicati cum a luat amploare aceasta campanie impotriva unui direcotras cand intarzierile la cfr sunt de cand lumea pe la noi? cumva de la bugetul pentru presa pe care-l iinca livrezi?
    nu v-ar fi ruseine penalistilor? hai sictir!
  • +6 (8 voturi)    
    Citu = piedica in calea bunei guvernari (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 19:47)

    anonim3 [utilizator]

    La CFR omul ala care e director a stat noaptea sa rezolve situatia, si a reactionat nervos/gresit cand l-a hartuit un ziarist. Daca ar fi sa-l schimbe pt atata lucru dupa doar 3 luni de mandat, ar trebui sa schimbe intai jumatate din guvern, cu Citu in frunte.
    • +1 (3 voturi)    
      Nefericitul AER PM Cîțu indeplinește (Duminică, 1 august 2021, 11:20)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      conștiincios și cu eficiență maximă PLANUL de
      distrugere a României,plan impus de cercuri ostile
      din afară.Toate acțiunile lui ca PM și ministru de finanțe demonstrează,cu prisosință,acest adevăr.
      Se pare că nimeni nu-l poate opri din *măreața* lui
      *operă*.Consider că individul este principalul vector
      al mafiilor autohtone și străine.
  • +6 (6 voturi)    
    Si guvernarea noi o "decontam" (Duminică, 1 august 2021, 8:25)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Penibil personaj Catu. Face concurenta serioasa ciumetilor rosii la numarul de ineptii
  • +4 (4 voturi)    
    Pai bine mai Catu! (Duminică, 1 august 2021, 14:25)

    john-doe [utilizator]

    Esti atent la ce fac USR-istii, dar omiti sa spui ca CFR e subfinantat de 30 de ani, inclusiv de cand esti matale premier. Ia mai baga niste atentie la PNL-istii tai care nu difera cu nimic de PSD-isti si da afara cam 75% din ei, nu sunt buni de nimic! Baga niste bani in calea ferata si apoi da cu lozincile de 2 bani in presa!