PSD cere Avocatului Poporului să atace la CCR ordonanţa de urgenţă privind intervențiile asupra urșilor

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iulie 2021, 20:35 Actualitate | Politic


Avocatul Poporului
Foto: Agerpres (editat)
PSD solicită Avocatului Poporului să atace la Curtea Constituţională ordonanţa de urgenţă adoptată de Executiv cu privire la metodele de intervenţie imediată pentru specia de urs brun, informează News.ro. Social-democraţii susţin că acest act normativ al Guvernului va lăsa urșii „în bătaia puştilor nemiloase ale vânătorilor de trofee”.

„Voi sunteţi problema, nu urşii! OUG-ul ticălos adoptat azi de Guvernul Cîţu lasă urşii – simbolul României, în bătaia puştilor nemiloase ale vânătorilor de trofee! PSD solicită Avocatului Poporului să conteste la CCR această ordonanţă odioasă a Guvernului! Uciderea lui Arthur a fost doar începutul! Decimarea în masă a urşilor bruni este de astăzi legiferată de Guvern!

Înainte de a da practic drumul la împuşcarea la liber a urşilor, Guvernul ar fi trebuit să ia măsuri pentru ca animalele să nu mai ajungă în zonele locuite de oameni. Pentru că ursul nu merge la terasă, Cîţu! Şi nici nu e pasionat de petreceri wow! În schimb, voi le-aţi tăiat pădurile şi le-aţi distrus habitatul!

Nu aţi alocat niciun ban pentru a fi hrăniţi în pădure şi nu aţi protejat zonele aflate în pericol cu garduri electrice. N-aţi făcut nimic, dar acum daţi liber la împuşcat! Fără milă, fără remuşcări şi fără nicio jenă! În contrapartidă, Cîţu şi toţi incompetenţii săi din Guvern ar trebui de urgenţă relocaţi! Au făcut destul rău României!”, se arată într-un mesaj postat miercuri pe pagina de Facebook a PSD.

Guvernul a aprobat ordonanţa de urgenţă cu metodele de intervenţie imediată pentru specia de urs brun, a anunţat miercuri premierul Florin Cîţu. El a adăugat că Ministerul Mediului trebuie să vină cu o strategie pe termen lung cu privire la controlarea populaţiei de urşi şi am putea avea implementată această strategie în cel mult un an.

„Scopul acestei OUG este salvarea vieţii oamenilor şi salvarea bunurilor create de om”, a afirmat secretatul de stat în Ministerul Mediului Robert Szep.



Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1591 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ursii au mai rămas (Miercuri, 21 iulie 2021, 20:41)

    Observatory [utilizator]

    sa va voteze chiar și cu D-na Dragnea afara de ka Pensionul Rahova !
    • +1 (3 voturi)    
      PSD face din avocatul poporului, (Joi, 22 iulie 2021, 8:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Avocatul urșilor. Dacă-i așa, Renate Weber ar trebui să-și dea demisia decât să o batjocorească PSD punând-o să apere animalele din pădure. Dacă Ciolacu își permite asta, înseamnă că o are la mână pe Renate Weber. Chiar aș vrea să văd o replică a dumneaei la aberațiile PSD !!!.
  • +5 (9 voturi)    
    bai pesedistilor , vorbim aici (Miercuri, 21 iulie 2021, 21:16)

    kokos [utilizator]

    de avocatul poporului sau de avocatul ursilor ? Cum e mai bine : sa fie omul in ghearele ursului sau ursul in bataia pustii? Daca un urs ataca omul sau animalele din curtea omului atunci trebuie impuscat rapid , OUG e foarte corect in privinta asta . Viata oamenilor trebuie sa fie tot timpul mai presus decat viata ursilor sau a altor animale salbatice.
  • +6 (8 voturi)    
    Chelul isi pune mana in cap ! (Miercuri, 21 iulie 2021, 21:22)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Te pomenesti ca PSD-ul a facut, cand a fost la putere, cam 20-30% din ceea ce spune acum ca nu face guvernul actual (hranirea ursilor in padure, garduri electrice, reimpaduriri etc), iar astazi lucrurile s-au oprit !

    Cam de cati ursi la mia de oameni e nevoie ca sa se poata spuna "AJUNGE !" ?

    Dl. Ciolacu stie cam cat cheltuie Statul in urma fiecarui atac al ursilor asupra oamenilor (spitalizare, concedii medicale, pensii de invaliditate etc.) ?

    Iar printre "vanatorii nemilosi" exista multi fruntasi PSD: Adrian Nastase, Serban Mihailescu...
  • +6 (10 voturi)    
    Pesedisme de doi lei (Miercuri, 21 iulie 2021, 21:28)

    mflorian [utilizator]

    Ce poate fi neconstituțional în controlul populației de urși?
    Ar fi culmea culmilor culmilor ca dorneanu ăla să declare măsura ca fiind neconstituțională!!
    Dar deja nici asta nu m-ar mai mira...
  • +1 (1 vot)    
    Deoarece (Miercuri, 21 iulie 2021, 23:27)

    JustinCase [utilizator]

    Deoarece boborul e format din urși.
    Cât timp trebuie să mai existe aceste gunoaie feseniste?

    V-am votat, aveți președinție, aveți majoritatea în parlament (cu p mic), rezolvați naibii odată cloaca asta fesenistă!

    Sau poate că... USL trăiește?
    • +1 (1 vot)    
      Poporul PSD. (Joi, 22 iulie 2021, 9:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Păcat că nu pricepi și votezi PSD crezând că așa-i pedepsești.
  • +4 (6 voturi)    
    PSD face opozitie... (Joi, 22 iulie 2021, 0:05)

    Dizidentul [utilizator]

    Strategii partidului pot de miine sa depuna carnetul de partid,astfel de opozitie este de risul curcilor.Ce alegatori vor sa atraga de partea lor cu astfel de actiune?
  • +3 (3 voturi)    
    Cand le-a pasat comunistilor (Joi, 22 iulie 2021, 7:21)

    John M. [utilizator]

    de vietile noastre?! "Ei tin cu ursul"....