Cristian Ghinea, replică pentru Rareș Bogdan: "Să te tot plângi pe subiect e ca în bancul cu impotentul care spune că măcar atârnă frumos"

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:04 Actualitate | Politic


Cristian Ghinea
Foto: Agerpres
Ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, a reacționat după atacul lui Rareș Bogdan, care a susținut că dacă ar fi fost Marcel Boloş ministru România avea deja semnat PNRR la Bruxelles. "Să te tot plângi pe subiect e ca în bancul cu impotentul care spune că măcar atârnă frumos", este replica lui Ghinea.
Într-un mesaj postat pe Facebook, Cristian Ghinea se declară "siderat de inocența mimată a lui Rareș Bogdan".

El susține că predecesorul său liberal Marcel Boloș a făcut un PNRR care nu ar fi fost luat niciodată în serios de către Comisia Europeană: cu 9% verde și 4% digital (față de 37% și 20% cât prevede regulamentul).
  • "În general vorbind, te poți pretinde profesionist dacă citești regulamentele pe care trebuie să le aplici.
  • Faptul că sunt elegant cu partenerii de coaliție și mă abțin să comentez ce am preluat, văd că nu e nici înțeles, nici apreciat.
  • Și încă ceva: campania interna din PNL e una, dar ideea asta că PNL ne-a făcut vreo favoare lăsând niște ministere la USR PLUS e o fudulie profund jignitoare.
  • Domnule Rareș Bogdan: USR PLUS conduce ministere importante pentru că avem voturi reale în spate. Și o facem bine.
  • Să te tot plângi pe subiect e ca în bancul cu impotentul care spune că măcar atârnă frumos (...)
  • Cer responsabilitate în declarații - sunt multe voci care vor să nu reușim, dar adulții din cameră reușesc să livreze", a scris Ghinea.
Europarlamentarul liberal Rareş Bogdan a criticat, sâmbătă, în conferinţa de alegeri a PNL Bihor, faptul că PNL nu deţine portofoliul Fondurilor Europene, el susținând că cel mai bun titular pentru funcţia de ministru ar fi fost Marcel Boloş, predecesorul lui Cristian Ghinea. "Dacă Marcel Boloş era ministrul Fondurilor Europene (...) vă asigur că eram în cele 14 state care semnau PNRR-ul şi încasam până la sfârşitul lui august banii! Aşa, îl semnăm prin septembrie”, a afirmat Bogdan.
  • "O să nasc un breaking news, dar nu am cum să nu-l nasc. M-aş fi bucurat să fie aici, alături de Lucian Bode, care observ că vorbeşte mai multe de Transporturi decât de Interne (...) alături de Raluca Turcan aş şi vrut să fie aici şi trebuia să fie aici, oameni buni! Dacă stăteam drepţi şi negociam drepţi aici trebuia să fie Marcel Boloş care ar fi fost cel mai bun ministru al Fondurilor Europene.
  • E o ruşine că nu este în Guvernul Cîţu! Este o ruşine pentru liberali şi pentru România!
  • Şi vă mai spun ceva: dacă Marcel Boloş era ministrul Fondurilor Europene, sau Investiţiilor, sau cu Dumnezeu, că îi tot schimbă numele, vă asigur că eram în cele 14 state care semnau PNRR-ul şi încasam până la sfârşitul lui august banii! Aşa, îl semnăm prin septembrie. Dar nu e Marcel Boloş. Din ce cauză? Poate vă răspunde unul dintre cei care vin după mine, să vorbească aici”, a afirmat Rareş Bogdan în faţa delegaţilor la conferinţa de alegeri a conducerii PNL Bihor, făcând referire la Ludovic Orban, pe care l-a criticat în mai multe rânduri pentru modul în care a negociat cu USR Plus și UDMR actuala formulă de guvernare.

Care este stadiul PNRR-urilor celor 27 de state membre și cum stă România


În 13 iulie, miniştrii economiei şi finanţelor din Uniunea Europeană au adoptat prima serie de decizii de punere în aplicare ale Consiliului UE lui privind aprobarea planurilor naţionale de redresare şi rezilienţă (PNRR) pentru 12 state europene.

Este vorba despre Austria, Belgia, Danemarca, Franţa, Germania, Grecia, Italia, Letonia, Luxemburgul, Portugalia, Slovacia şi Spania, care au primit undă verde pentru folosirea fondurilor de redresare şi rezilienţă ale UE pentru stimularea economiilor afectate de pandemia de COVID-19.

Adoptarea deciziilor de punere în aplicare ale Consiliului privind aprobarea planurilor le oferă statelor membre posibilitatea de a semna acorduri de grant şi de împrumut care vor permite o prefinanţare de până la 13%, a transmis atunci Consiliul UE.

În 8 iulie, Comisia Europeană a prezentat stadiul #PNRR-urilor celor 27 de state membre:
  • 12 planuri au fost trimise conform termenului prevăzut inițial de regulament, 30 aprilie: Portugalia, Spania, Franța, Germania, Slovacia, Letonia, Danemarca, Grecia, Luxemburg, Austria, Italia, Belgia.
  • 12 planuri au fost trimise după 30 aprilie – Ungaria, Cipru, Lituania, Irlanda, Cehia – sau au cerut prelungirea perioadei de evaluare – Polonia, Slovenia, Croația, Finlanda, Suedia, România, Estonia.
  • 3 planuri încă nu au fost trimise (n.r. Bulgaria, Malta, Olanda).
Mecanismul de redresare şi rezilienţă (MRR) ca pilon principal al instrumentului financiar #NextGenerationEU prin care Uniunea Europeană oferă sprijin statelor membre are alocată suma de 29,9 miliarde de euro pentru România.

Comisia Europeană ar putea aproba la începutul toamnei Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) al României, iar în acel moment ţara va primi prima tranşă de 13% din sumă, declara la începutul acestei luni Marius Vasiliu, secretar de stat în Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE), conform Agerpres.

De asemenea, premierul Florin Cîţu a anunţat că Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă al României va fi aprobat la toamnă, deoarece Comisia Europeană intră în vacanță.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11026 vizualizari

  • -3 (61 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:07)

    Sah [utilizator]

    Ghinea este tare...tare in gura ca toti usereistii!
    • +14 (42 voturi)    
      Nu atat de tare ca ineptul ala de Batistuta (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:32)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Baaaaa, doar gura e de ala. Sa vii tu cu Botos si sa-l prezinti ca pe mare somitate cand l-ai avut pe Bode la Transporturi si a semnat niste contracte care stau blocate si astazi, atat de prost sunt facute, si acum e recliat in sef la Militie unde face exact ZERO, denota o lipsa de creier in PNL la toate nivelele. Sa mai vorbim si de alte somitati de la PNL gen Oros, Turcan, Virgil Popescu ? Ia studiaza un pic ce-au facut somitatile astea in 7 luni de zile. Fata de ei chiar si Vlad Voiculescu parea un profesionist. In momentul asta toti ministrii PNL sunt zero, nada, incompetenti total. Si concluzia e ca nu vor livra absolut nimic in urmatorii 3.5 ani.
      • -1 (3 voturi)    
        Si bancul asta este ca orice lucru pe care (Duminică, 18 iulie 2021, 8:40)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        l-a facut Ghinea: PROST
    • -5 (41 voturi)    
      Ghinea e cel mai bun (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:40)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Dincolo de orice râcă partinică, Ghinea este un profesionist in fonduri europene. Cu școală și practică în domeniu. Altul mai bun nu există. Boloș? Să fim serioși!
      • +5 (25 voturi)    
        el e (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 16:48)

        zot [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        cel mai bun, parca imi aminteste de chiorul care e rege in tara orbilor
        • +1 (13 voturi)    
          Daca nu ai nici macar miopi in tara aia (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:36)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zot

          Chiorul e totusi cel mai bun!
      • +2 (12 voturi)    
        Ghinea e cel mai bun... (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 21:10)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        ...adica cel numit si " ministrul 0 ( zero) fonduri" din guvernul Ciolos.
      • +2 (12 voturi)    
        Poate (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 23:10)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        Sa fie si zeul fondurilor europene (si nu e) dar limbajul il descalifica din orice functie publica.
        I-au mai ramas 3 ani de "arogante". Sa ii stea in gat ca sa ii raspundem cu acelasi limbaj.
        La USR e chiorenie totala, fiecare declaratie le mananca procente din electorat. Las' o sa vada in 2024 sedintele Parlamentului la TV.
        • -1 (5 voturi)    
          Nu e chiorenie, este interesul de a fura cati (Duminică, 18 iulie 2021, 8:49)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui autan

          mai multi bani. Nu ne accepta UE niste cheltuieli bagate prin incredintare directa, nu licitatie, pentru secureii lui Nasui. Si sa ne aducem aminte de furtuna provocata de Voiculescu ca nu mai poate dispune cum vrea de banii de la Ministerul Sanatatii pentru unchiuletul sau Nic Voiculescu si mafia pharma. Nu sunt prosti, sunt doar hamesiti de bani. Si nu vedeti cu ce violenta isi ataca adversalii pentru ca ciozvarta din bugetul tarii pe care o vor fura sa fie cat mai mare ????
      • 0 (4 voturi)    
        Da, e foarte bun. 14 tari au planurile aprobate, (Duminică, 18 iulie 2021, 8:45)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        incept sa primeasca bani iar noi suntem inca in discutii, nu stim cand o sa depuna macar planul, d-apoi sa fie aprobat. Si nici macar nu suntem avansati in discutii, ieri ne-a spus ministrul Popescu ca sunt din nou niste cheltuieli (furaciuni pe romaneste, in folosul USR) pe care UE nu vrea sa le aprobe. Daca nu suntem in stare sa bagam cheltuilile conform informatiilor de intocmire a planurilor, cum vom putea sa le finalizam vreodata ??? Ghinea ar trebui sa-si dea demisia pentru incompetenta si ar trebui bagat si la puscarie pentru prejudicii aduse statului roman. Un amator scriitor de injuraturi pe blooguri, a fost cocotat intr-o functie in care nu face fata !!!
    • -6 (28 voturi)    
      Comentacule (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:48)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Și cam ce-ai fi vrut să spună, comentacule haurit?
    • -9 (27 voturi)    
      si Putin este tare....tare pitic! (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 16:03)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ...
      • 0 (16 voturi)    
        mie imi plac (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:11)

        disraeli [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        piticii. am o duzina in gradina. cat despre ghinea...ce am avut si ce am pierdut.
    • +11 (23 voturi)    
      Asta e reteta succesului in Romania (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:13)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Sa fii tare in gura si sa ii domini agresiv pe ceilalti.
      Nu conteaza daca faci sau nu ceva.
      Tara de babuini.
      • +3 (3 voturi)    
        Babuini si nu prea! (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 19:23)

        Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Tara nu-i plina de babuini. Oameni mai cu carte sa mai fara. Multi sefi chiar si ministri pot avea comportamente de babuini!
    • -1 (19 voturi)    
      Neomarxistul ăsta incompetent și (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 18:50)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      obraznic,bun la NIMIC ,ar face bine să ne lase în
      pace.Poate lua cu el pe toți colegii din USR-PLUS.
    • 0 (12 voturi)    
      Sa-i spuna careva lui MR. Geek... (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 21:16)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ...daca s-a dus la Bruxelles cu PNRR gresit pe aceleasi spete de doua ori la rand....inseamna CU Premeditare!!!!

      In septembrie pe pariu ca va merge iar cu PNRR-ul gresit? ...

      Romania Nu trebuie sa ia multe fonduri din transa asta...ei stiu si cu asta se ocupa :))) Banii sunt deja redistribuiti catre alte tari care conteaza....
  • +6 (52 voturi)    
    7 ani de acasă (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:20)

    Shaolin [utilizator]

    Ce vocabular elevat de ministru.

    Ăștia-s salvatorii în care-și pun rezistenții speranța.
    • +2 (12 voturi)    
      dar sa nu neuitam la javrele de la PSD... (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 21:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      dar sa nu ne uitam la javrele de la PSD... plus doctorii Veorica si Vanghelie.
  • +16 (30 voturi)    
    RB (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:26)

    GicaContra71 [utilizator]

    Sa inteleaga si RB cine este in realitate.
  • +3 (41 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:31)

    [anonim]

  • +13 (25 voturi)    
    Frământările din PNL (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:40)

    Propinatiu [utilizator]

    Inconvenientul e că frământările ideologice din PNL şubrezesc acum şi Coaliţia, contestarea lui Ghinea venind după ce Cioloş a fost desfiinţat de Kelemen. Rareş Bogdan şade mai mult prin ţară, să se ocupe de cadrele partidului, încât ar putea ceda mandatul de europarlamentar vreunei doamne disciplinate, care să înveţe să deschidă uşi prin care să intre RO în Schengen.
  • +7 (41 voturi)    
    Oooo right in you face !! (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 15:55)

    firicel123 [utilizator]

    Ghinea, nu stiu de ce dar gluma asta e ca un pumn care s-a intors la tine in fata! Ala e impotent, dar tre sa recunosti ca esti si tu... Altfel eram cu baniii de la Varza de Bruxelles
  • +11 (31 voturi)    
    Deh, politicianul roman (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 16:32)

    mescaline [utilizator]

    Ce nivel o avea in privat, daca astea i se par metafore de dat in presa.

    Nicio evolutie de la "numarati-mi ouale".
  • +9 (27 voturi)    
    Cam ăsta e nivelul, nu? (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 16:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De unde să ceri mai mult de la niste propagnadisti politruci si demagogi care au promis multe si nu au făcut NIMIC?
  • +10 (28 voturi)    
    toti politicienii mananca / (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 16:47)

    RazC82 [utilizator]

    Rares Bogdan vorbeste prostii dar si Ghinea vorbeste prostii. Ghinea e bun la dat din gura, daca avea rezultate bune eram alaturi de cele 12 tari carora le-a fost aprobat deja planul.

    E simplu sa vezi prostia lor uitandu-ne de unde vin.

    Rares Bogdan e un jurnalist cu studii politice la facultati de studii politice. Adica a studiat cum sa dea din gura si sa manipuleze, nu cum sa gandeasca si sa exceleze in vreun domeniu anume. Inainte de asta a fost jurnalist pe la televiziuni dubioase cu spate politic si interese financiare.

    Ghinea e alt exemplu de absolvent de sttinte politice, de data asta avem un politruc cu nuanta europene, dar tot un politruc uns prin ONGuri si fara vreo experienta concreta. Cel mai elocvent exemplu de politicianism e momentul in care i-a zis lui Barna sa le puna pumnul in gura celor care il contestau in Poiana lui Iocan.

    Ce avem aici e o lupta intre cocosi cu creier de gaina. Arata cat de mult ii duce capul pe politicienii care ne conduc.

    As vrea sa vad si eu in guvern lideri cu un cv mai bun, gen facultate economica, mba, lucrat in domeniu 10 ani. Sigur, merge si cu politruci din astia ca probabil sunt destui experti in guvern care chiar stiu ce fac...dar de ce nu sunt promovati oameni pe merit?
    • 0 (0 voturi)    
      Acum sunt 14 tari cu plkanul aprobat. Si inca (Duminică, 18 iulie 2021, 8:54)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      vreo 4 cu el aproape aprobat. Noi daca-l dam in septembrie, se va aproba in noiembrie (desi nu este sigur ca Ghinea este in stare sa faca un plkan bun) si anul asta nu vom papa nici un ban. Datorita maimutei urlatoare Ghinea. Caruia ii atarna frumos in jos vrejul numit competenta.
  • +12 (28 voturi)    
    Rareș Bogdan (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 16:48)

    kaovasile [utilizator]

    Esti o rusine ptr. România ,tu si PNL-ul tău! sunteți
    plini de corupti anchetați de DNA!
    Sunteți la fel ca PSD , faceți zid in jurul corupților
  • +2 (28 voturi)    
    acest marlan (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 16:50)

    zot [utilizator]

    nu scapa nici o ocazie sa arate ce cultura si educatie
    are; ca profesionist se vede
    • +3 (5 voturi)    
      Asta profesionist!... (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 21:43)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui zot

      ...caci exista si profesionisti in marlanie.
  • +4 (18 voturi)    
    he he, încurcă-i drace! (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:08)

    Lovercraft [utilizator]

    coaliția lu pește prăjit....
  • +2 (16 voturi)    
    Asta e din ciclul (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:11)

    galeo [utilizator]

    "Sa imi numarati ouale" a lui Nastase.

    Dar sa te tot plangi non stop despre PeeeSeeeDeee-ul cel rau pe care se da vina pentru orice prostie pe care o faceti nu e tot din ciclul cu bancul cu impotentul care spune că măcar atârnă frumos?
  • +8 (26 voturi)    
    Dupa rezultate, dl Ghinea ar trebui demis (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:13)

    animatron [utilizator]

    Dupa limbajul folosit in public fata de un lider politic si conotatiile sexuale grosiere, dl Ghinea are mari lacune la capitolul educatie, pare un badaran cu mult tupeu, incapabil sa se controleze daca e "provocat".

    Sa fi fost un guvern PSD, cu un ministru al fondurilor europene care era trimis de doua ori de Comisia UE sa-si refaca tema pentru acasa, pai era plin Feisbucu' de mesaje USR "rezist" si de insulte si injurii, eventual cateva manifestatii cu "demisiaaa, jos guvernul PSD, ne-a facut de rusine in UE", etc.

    USR-ul nu-si aplica siesi ceea ce tot pretinde de la partenerii de coalitie, adica comportament public civilizat si competenta reala la ministerele primite la distribuire.

    A spus cineva ca dl Drula nu-si face treaba ca ministru? Nu, nu a fost atacat si criticat pt ca desi e USR isi face datoria de ministru, are rezultate si electoratul apreciaza.

    Nu era cazul pt dl Voiculescu si nu e cazul pt dl Ghinea, domn care ar trebui demis dar nu va fi din cauza faptului ca e unul din liderii gruparii care controleaza conducerea USR.
    • +2 (10 voturi)    
      Eu, da! (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 21:40)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      "A spus cineva ca dl Drula nu-si face treaba ca ministru? Nu, nu a fost atacat si criticat pt ca desi e USR isi face datoria de ministru, are rezultate."
      Scuze: care rezultate? Asa se numesc cei 0 ( zero) km. de autostrazi inaugurate in 7 luni, din cei cca. 400 km. lasati in executie de guvernul PSD ( si din care, cu neterminate, PNL a finalizat cca. 60 km/2020)? A, a daramat cojmeliile din cateva statii de metrou! marete realizari!
    • +4 (10 voturi)    
      Cine (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 23:06)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Drula care i-a inregistrat pe toti sa le bage dosare?
      Pe ala nu il va mai pune nimeni in vecii vecilor intr-o alta functie.
      • +3 (5 voturi)    
        Uitati-va ce autostrazi face Drula. Numai pe (Duminică, 18 iulie 2021, 8:59)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui autan

        drum drept, in campie, plan, torni asfaltul si iei banul. Nici una care sa slujeasca intereselor Romaniei, nici una care sa treaca muntii. Doar plan, drept, km multi, torni asfalt, impusti banul repede, tai panglici si te lauzi cu autostrazi (utile, bineteles, dar mult mai utili ar fi 30 de km de la Comarnic la Brasov sau de la Tg-Mures pana la Piatra Neamt). USR sunt pusi pe facut multi bani repede, secureii lui Nasui stau la panda sa insface cat mai mult din basculantele cu bani.
  • 0 (16 voturi)    
    am inteles (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:13)

    disraeli [utilizator]

    pnrr-ul lui ghinea atarna mai frumos.
  • +14 (20 voturi)    
    Rares Bogdan PNL 30 de zile pentru PensiileSpeciai (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 17:45)

    robyzs [utilizator]

    Rares Bogdan sa ne mai minta inca o data ca PNL va elimina Pensiile Speciale in 30 de zile de la Guvernare, au trecut 2 ani si teapa fraierilor, ati votat PNL si Rares Bogdan iar acum PNL refuza sa voteze eliminarea Pensiilor Speciale. Adica PNL este un PSD in galben si cu Iohannis, Mihai Chirica si Costel Alexe condamnati penal.
  • +4 (16 voturi)    
    Rusinos (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 18:07)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ce nivel… mi-e rusine de a fi votat asa ceva.

    O lipsa de alternativa care continua sa fie care este decât.
  • -3 (23 voturi)    
    off (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 18:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca am reusi sa scapam de dragnea, ce bine ar berge toate!
  • +3 (11 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 21:22)

    chiuaua [utilizator]

    Vai ce frumos banc.
    Dar va rugam sa ne mai spuneti si altele, doar de aceea va platim
    • +1 (5 voturi)    
      banc (Duminică, 18 iulie 2021, 9:11)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Asta a fost din ciclul de bancuri proaste" Romania educata". Urmeaza...