Blocajul din Coaliție continuă. Orban: Nu am ajuns la o soluție cu privire la desfiinţarea SIIJ

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2021, 19:06 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, luni, că nu s-a găsit o soluție referitoare la desfiinţarea Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din Justiţie. "Discuțiile vor continua până la găsirea unei soluţii cu privire la acest subiect", a declarat Orban, la finalul ședinței de la Guvern.

"Continuăm discuţiile pe această temă. Toate formaţiunile vor desfiinţarea secţiei speciale. (...) Continuăm să căutăm o soluţie consensuală cu privire la desfiinţarea SIIJ", a spus Orban, după şedinţa coaliţiei care a avut loc la sediul Guvernului.

Liderii Coaliției de la USR și UDMR s-au contrat prin intermediul declarațiilor publice pe tema desființării SIIJ.

Vicepremierul Dan Barna a afirmat că, atât timp cât nu se găseşte în coaliţia de guvernare o soluţie pentru desfiinţarea Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din Justiţie, o sesiune extraordinară a Parlamentului este "prematură" şi "nefuncţională". "Amendamentul UDMR care se află în momentul de faţă în comisia de la Senat este unul care nu desfiinţează SIIJ. Amendamentul UDMR nu face decât să mute secţia specială dedicată magistraţilor la Parchetul General. (...) Ideea propusă de UDMR, acest amendament toxic, (...) este de neacceptat", a susţinut Barna, după şedinţa Biroului Naţional al USR PLUS.

În replică, Liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, susţine că ministrul Justiţiei, Stelian Ion, are o atitudine "total inacceptabilă" şi "alunecă spre stalinism", deoarece "crede că este în posesia adevărului absolut", iar vicepremierul Dan Barna "a intrat în acest delir, poziţia sa fiind, de fapt, una toxică".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4153 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    Probabil UDMR asteapta ceva la schimb (Luni, 12 iulie 2021, 19:20)

    t4v1 [utilizator]

    O autonomie ceva.

    Ei au 5% asigurat, insa USR si PNL daca nu trec reformele, vor scadea in sondaje!
    • +12 (24 voturi)    
      Oricine se opune... (Luni, 12 iulie 2021, 20:57)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      ...desfiintarii acestei monstruozitati e evident PSD-ist sub acoperire. Din cauza acestor impostori raman in functie dorneni, tudorei, renate si alti sustinatori ai puscariasului mecanic auto.
      • 0 (0 voturi)    
        păi ce (Marţi, 13 iulie 2021, 11:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        e udmr? E psd în varianta maghiară.
    • +11 (13 voturi)    
      UDMR NU vrea desfiintarea sectiei speciale (Luni, 12 iulie 2021, 21:26)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      ce e asa de greu de inteles?

      UDMR a votat pentru infiintarea acestei sectii, acum MINT ca ei vor desfiintarea ei dar...au un amendament adica au gasit o metoda sa blocheze desfiintarea sectiei


      trebuie blocata sectia asta cumva
  • -1 (15 voturi)    
    Continuam (Luni, 12 iulie 2021, 20:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    sa continuam ce e de continuat. Minciuni
    • +1 (11 voturi)    
      hehe (Luni, 12 iulie 2021, 20:32)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ti-e jena chiar si tie sa mai bagi duma cu "Uraganul perfect"...
  • -10 (16 voturi)    
    solutia este... (Luni, 12 iulie 2021, 20:10)

    maiorulmura [utilizator]

    ...sa se mute siij la dna kovesi la eppo
  • +9 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 iulie 2021, 20:51)

    [anonim]

  • +18 (18 voturi)    
    fie vremea cat de rea... (Luni, 12 iulie 2021, 21:00)

    crackporta [utilizator]

    ...UDMR tot obtine ceva... :-/
  • +9 (13 voturi)    
    usr-ul trebuie sa joace tare si sa ameninte cu (Luni, 12 iulie 2021, 22:30)

    qwerasdf [utilizator]

    ruperea coalitiei. Ce mi-e pnl+udmr care sunt contra reformelor, contra-progres, contra-justitie, samd.... ce mi-e PSD?! sunt aceleasi drac... deci riscul unor anticipate nu ar putea sa inrautateasca lucrurile mai mult decat sunt acum.

    sa sustii udmr-ul si pnl-ul e echivalent cu a sustine hotia
  • +8 (12 voturi)    
    Deocamdata nu e deloc clar... (Luni, 12 iulie 2021, 22:40)

    Cataleya [utilizator]

    ...motivul pt care UDMR insista cu atata obstinenta ca e neaparat nevoie de o sectie speciala in subordinea Parchetului.
    Gogoasa cu "DNA a facut abuzuri" este de-a dreptul infantila si absurda totodata.
    Insasi sefa sectiei SS -Florea a demonstrat cu varf si indesat ca abuzurile se pot face chiar de la varful sectiei speciale.
    Acest lucru a fost dovedit de catre judecatorii care au spulberat toate cererile coanei Florea de trimitere in judecata a mai multor procurori, ca fiind abuzive si fara baze legale. (de exemplu cazul Kovesi)
    Cred ca motivul invocat de unguri e doar un paravan pt adevaratul lor scop.
    Exista ceva ce le scapa si PNListilor si USRistilor si pana cand acel ceva nu va iesi la lumina, ungurii vor fi greu de "razgandit"

    Dar cat de departe vor merge?
    • 0 (6 voturi)    
      E foarte clar (Marţi, 13 iulie 2021, 2:33)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      IJ a făcut o vizită la DNA.Si există si motive ca DNA să viziteze IJ.Doar că anumite dosare stau bine la SIIJ.
    • -2 (6 voturi)    
      Mda (Marţi, 13 iulie 2021, 6:58)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Poi poate le-a promis pizideul ca le da autonomie, ca tot asa vro de ani de zile. In plus, UDMR are o simpatie facad e pizideu..faptul ca acuma sta la masa cu pnl si usrplus, e doar o chestie de oportunism. Mare iubire ramane rosie..doar ca doar verde merge bine cu rosu..
  • -2 (6 voturi)    
    E bine de aflat (Marţi, 13 iulie 2021, 2:20)

    coco04 [utilizator]

    Măcar aflăm dacă mai stăm in România sau nu. IJ si CSM au un blat.Mergând pe firul apei totul se infundă la IJ.Singura sansă să se spargă monopolul e DNA.Altfel se merge pe "compensare" (lasă-mă să te las).Acum UDMR vrea ca SIIJ să-si schimbe părul dar năravul ba.Familia mea e formată din USR-isti.Al 4-lea USR-ist tocmai a devenit major.Asa că USR,think about it!.
  • -2 (8 voturi)    
    PNL/USR/UDMR-zero reforma (Marţi, 13 iulie 2021, 7:34)

    floriniulian [utilizator]

    La alegerile urmatoare urmeaza blocajul alegatorilor fata de aceasta coalitie specializata in diversiuni care nu a livrat NIMIC pana acum.
    ZERO desfiintarea pensiilor de serviciu/speciale
    ZERO legea raspunderii magistratilor
    ZERO reformarea si re-calcularea salariilor aberante a bugetarilor fara numar
    ZERO reformarea statului MAFIOT reprezentat de institutiile praf de incompetenta si coruptie PARCHET/POLITIE/SRI/DIICOT,etc

    ZERO pe toata linia Catule iar tara se indreapta spre FALIMENT.
    • 0 (0 voturi)    
      păstrează-te (Marţi, 13 iulie 2021, 11:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      pt. peste 3 ani, la alegerile parlamentare următoare.
  • -2 (8 voturi)    
    Lol (Marţi, 13 iulie 2021, 9:10)

    HP [utilizator]

    Eu nu vreau o justiție nesupravegheată și nici anchete ca pe vremea 2016-2018, cu cătușe la TV și procurori corupți precum Portocală.

    Destine distruse pe probe inventate sau obținute prin șantaj.

    1000 de dosare corecte nu justifică un dosar jmenuit.
  • +1 (9 voturi)    
    Indivizii... (Marţi, 13 iulie 2021, 9:33)

    Nonidem [utilizator]

    Indivizii astia se joaca cu focul!Sau se desfiinteaza aceasta mizerie numita SIIJ,sau adio parlament la viitoarele alegeri!Devine insuportabil santajul UDMR,chiar nu suntem in stare sa ne dispensam de cartelul asta?
    • +1 (1 vot)    
      ba da, (Marţi, 13 iulie 2021, 11:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      cu condiția să iasă muuuult mai mulți oameni la vot. În acel moment, udmr care are un bazin fix de votanti, se va raporta la un nr. mai mare de alegători și în acest fel îi va scădea procentul sub acel 5% salvator.
  • +2 (2 voturi)    
    Tot acest conflict (Marţi, 13 iulie 2021, 12:24)

    UpNext [utilizator]

    anti/pro SIIJ, pe baze volatile si cu argumente frecvent puerile, nu face decat sa submineze insidios urmele de credibilitate pe care "justitia" le mai are in aceasta tara.

    Chiar in contra curentului, cu orice risc, raman ferm pe pozitia de sustinere a SIIJ (sau a oricarei structuri similare), necesara in efortul de limitare a infractionalitatii in randul magistratilor romani, deja reputati la nivel international pentru incompetenta, cupiditatea si venalitatea lor.