Ludovic Orban: PNL trebuie să sprijine valorile tradiţionale ale românilor - familia, biserica, satul / Avem nişte parteneri de guvernare care parcă nu s-au născut aici

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 iulie 2021, 14:44 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat că liberalii trebuie să sprijine valorile tradiţionale ale românilor, precum familia, biserica, satul românesc, comunitatea, context în care a afirmat că PNL are nişte parteneri de guvernare care de multe ori se comportă ca şi cum nu s-ar fi născut în România, relatează Agerpres.

„Nu i-am văzut jurând pe Biblie şi nu i-am văzut făcând cruce”


„Avem nişte parteneri de guvernare care de multe ori parcă nu s-au născut aici. Nu i-am văzut la Ziua Drapelului naţional, nu i-am văzut la momente esenţiale în celebrarea a tot ceea ce este simbol al naţiunii române, ca să nu spun că nu i-am văzut jurând pe Biblie şi nu i-am văzut făcând cruce. Noi suntem altfel, noi suntem un partid care este născut din fibra poporului român, un partid care ţine cont de toată matricea componentă a personalităţii României, noi trebuie să fim partidul care are forţa şi capacitatea de a apăra fiecare român, indiferent unde este el, că este în România sau că trăieşte în orice ţară din Europa sau din lume”, a spus Orban, duminică, la şedinţa de alegeri interne din cadrul Organizaţiei PNL Bacău.

El a arătat că liberalii trebuie să sprijine valorile tradiţionale ale românilor.

„De la 1875 PNL a fost motorul dezvoltării României şi aşa trebuie să rămânem în continuare, dar trebuie să fim Partidul Naţional Liberal, puternic ancoraţi în istoria noastră, în tradiţiile noastre, în obiceiurile specifice, în menţinerea identităţii şi a personalităţii poporului român. Trebuie să fim un partid care să fie puternic legat de biserică, un partid care să promoveze morala creştină ca fundament al moralei publice. Noi trebuie să fim un partid care să sprijinim toate valorile tradiţionale ale românilor, valori cum sunt familia, biserica, satul românesc, comunitatea. Noi suntem un partid care nu are voie niciodată să-şi uite trecutul. Noi trebuie să fim partidul care să se bată, aşa cum s-a bătut Brătianu la negocierile pentru pace riscându-şi funcţia de prim-ministru pentru a apăra interesele fundamentale ale României în faţa oricărui partener atât de la nivel european, cât şi de la nivel internaţional. Noi trebuie să promovăm imaginea României, interesele României, să transformăm într-adevăr România într-un partener respectat, apreciat, care să aibă un cuvânt greu de spus şi un partener care să aibă forţa să-şi atingă forţele în parteneriatul pe care îl avem atât la nivelul NATO, cât şi UE”, a mai spus Orban.


„Dezvoltarea Moldovei - o şansă în plus ca Basarabia să se apropie de noi până la o posibilă unire”


El a arătat că dezvoltarea Moldovei este fundamentală.

„Pentru mine este fundamental să dezvoltăm Moldova. Echilibrul în dezvoltare între regiunile României este vital pentru România. Nu mai trebuie să acceptăm menţinerea decalajelor de dezvoltare care au fost menţinute de guvernările PSD. Dezvoltarea Moldovei înseamnă pentru noi şi o şansă în plus ca Basarabia să se apropie de noi poate până la o posibilă unire”, a susţinut Orban.


„Sunt un garant că primarii PNL vor beneficia de susţinere prioritară de la nivelul conducerii centrale şi Guvernului”


Liderul liberal a punctat că, pentru el, susţinerea primarilor liberali reprezintă o prioritate în conducerea PNL.

„Sunt un garant al faptului că toţi primarii PNL vor beneficia de susţinere prioritară de la nivelul conducerii centrale şi de la nivelul Guvernului României. PNDL 3 este o necesitate, dar un PNDL 3 adevărat, cu o sumă care într-adevăr să permită realizarea unor obiective de investiţii. Am auzit de o sumă de 7 miliarde. Păi PNDL 1 a fost în valoare de aproape 20 de miliarde, PNDL 2 a fost în valoare de 30 şi ceva de miliarde, următorul Plan Naţional de Dezvoltare Locală trebuie să aibă o valoare locală de cel puţin 40 de miliarde, într-un program multianual gândit în funcţie de spaţiul bugetar pe care îl creăm în cei cinci ani de aplicare a programului respectiv şi el trebuie să finanţeze obiective vitale de dezvoltare a infrastructurii - infrastructura de transport, infrastructura de gaz, infrastructura de apă, infrastructura de canalizare, pentru că altfel nicio comunitate nu se poate dezvolta dacă nu asigură aceste elemente fundamentale de infrastructură, care sunt baza oricărei comunităţi locale”, a afirmat preşedintele PNL.


„Dau PNL mintea mea, sufletul meu, inima mea, timpul meu, energia şi chiar şi viaţa dacă este nevoie”


El a conchis că PNL trebuie să ajungă pe primul loc.

„Congresul este despre alegerea conducerii PNL, în special a preşedintelui PNL. Candidez pentru funcţia de preşedinte al PNL pentru că am convingerea că împreună cu dumneavoastră am capacitatea de a duce în următorii patru ani PNL spre victorii, exact aşa cum am condus PNL spre victorie în aproape toate alegerile pe care le-am avut din 2017 până astăzi. Dau PNL, aşa cum dau de 30 de ani, mintea mea, sufletul meu, inima mea, timpul meu, energia şi chiar şi viaţa dacă este nevoie. Nu există niciun fel de limită în efortul pe care sunt capabil să-l fac pentru a duce PNL şi România acolo unde îi este locul, pe primul loc”, a declarat Ludovic Orban.

La şefia PNL Bacău candidează Mircea Fechet.

UPDATE: Mircea Fechet a fost ales, duminică, preşedinte al filialei judeţene PNL Bacău.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10750 vizualizari

  • +29 (79 voturi)    
    Da, dar i-ai umplut de funcții și posturi (Duminică, 4 iulie 2021, 14:53)

    Lovercraft [utilizator]

    doar ca să fii tu președinte de Cameră.
    Acum ești brusc mare creștin.
    Sictir!
    • +23 (49 voturi)    
      „Sunt un garant că primarii PNL vor beneficia (Duminică, 4 iulie 2021, 16:26)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      de susţinere prioritară". Asta este total incorect, imoral si chiar ilegal. Nu trebuie sa existe prioritati pe considerente politice!
      • -8 (28 voturi)    
        Ludovic Orban (Duminică, 4 iulie 2021, 18:35)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        s-a referit de sustinerea prioritara a membrilor de partid primari de catre liderii PNL de la conducerea Partidului si a Guvernului.
        Adica membrii de partid PNL, care au si functia de primar, vor fi sprijiniti prioritar fata de alti membrii de partid al PNL, care au alte functii in Administratie Publica.
    • -5 (19 voturi)    
      Ca sa fiu sincer (Luni, 5 iulie 2021, 8:17)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Il prefer pe Orban presedinte de camera in locul lui Simion. Faptul ca Orban a avut acest discurs nu e altceva decat confirmarea % enorm de romani care uluiti de derapajele neo-marxiste ale USR si secesioniste ale UDMR vor altceva.
      PNL cu Orban va contracara AUR si mai ales va trezi Romania adormita care de multi ani nu mai merge la vot pentru ca nu se ragaseste in programele partidelor. Asta inseamna 60 din romani si terifieaza anumite partide care sint importante doar daca romanii nu voteaza!!!
      • +1 (9 voturi)    
        deci pana acum n-ai fost sincer? (Luni, 5 iulie 2021, 10:23)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        'ca sa fiu sincer' - una din expresiile preferate ale compromisului romanesc post decembrist de a mentine comunismul ca politica de stat.

        Daca aveam vreun dubiu despre cine conduce aripa FSN-ista din PNL, m-am lamurit acum.
        Bine ca nu i-a salutat post-mortem pe Nicolae Militaru, Dan Martian, Manea Manescu sau Silviu Brucan

        Felicitari tovarase pentru "sinceritate" acum hai schimba nick-ul!

        btw: cine a baga UDMR-ul secesionist la guvernare? nu cumva tatucul Orban?
        • -1 (5 voturi)    
          Disperarea cand imi vine (Luni, 5 iulie 2021, 20:24)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          dau cu propaganda-n tine.
          Am vazut repetitiv in conentarii eticheta de nationalist sau de sustinator al BOR pentru Orban. Nu poate fi nimic mai stupid in conditiile in care Orban e din familie mixta, tata maghiar/mana romanca si e protestant ca religie.
          Similar, sustinatorii lui sint etichetati ca si PSDisti, FSNisti, desi in mod evident sint liberali, pentru ca vorbim de un lider liberal marcant.
          Prin aceasta abordare propagandistica in care USR si fanii sai rostogolesc aceleasi clisee, practic vedem o rupere totala de realitate care te face sa razi in hohote.
          Poate ca sa dai jos PSD-ul a mers placa asta, dar dupa ce castigi alegerile si intri la guvernare, nu poti sa ramai blocat asa. Trebuie sa vii cu lucruri concrete in loc de Jos Iliescu, altfel te matura istoria ca pe PNTCD.
          • +1 (1 vot)    
            stai opreste-te, calmeaza-te! (Marţi, 6 iulie 2021, 10:48)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

            nimeni n-a zis de nationalist sau BOR-ist !
            si in fond nu e nimic grav sa fii nationalist sau bisericos atat timp cat ai un discurs+fapte coerente si logice.
            hai sa terminam cu tampeniile astea anti bisericesti si anti nationale ale usr-ului, acesta este cliseu daca tot vrei clisee.

            Degeaba dai jos PSD-ul daca nu dai jos PSD-ismul! iar orban este un reprezentat de prima mana a psd-ismului chiar daca este colorat in liberal. de ce spun asta:
            - este omul compromisului, intr-o tara in care trebuie sa terminam odata cu compromisul
            - a bagat zeci si sute de infecti psd in partid doar de dragul voturilor;
            - a declarat deschis: "este om de partid! partidul inainte de orice!" unde ai mai auzit asta? DA, la comunisti si la Liviu Dragnea (adica tot la un comunist). Nu cred ca ODATA in cariera ei, Margaret Tatcher - cel mai autentic om de dreapta din istoria recenta, a pus partidul inaintea prioritatilor de tara
            - a continuat "buna" traditie comunista a ultimilor 80 de ani. Semidocti loiali si obedienti in functii importante. Nu contau competentele ci doar "a cui e", "cat de loial este, ca sa execute".
            este un politician al trecutului, a tristetii nationale, a jocului de glezne.
            Deci DA, jos Iliescu si jos Orban. A avut de dovedit ce trebuia sa dovedeasca, am crezut in el in perioada 2017-2019, a dat un EPIC FAIL!
  • +36 (114 voturi)    
    hm (Duminică, 4 iulie 2021, 14:57)

    codyrocco [utilizator]

    pai valorile astea traditionale nu is asa, cam de secolul 17? ii tinem pe romani ca pe vremea aia?
    • -13 (37 voturi)    
      alo (Duminică, 4 iulie 2021, 16:53)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Mata confunzi traditiile cu incultura, coruptia si ce mai vezi la tv.
      Poti sa nu crezi in ele, dar arunci bani pe fereastra din PIB (ca d-aia se cheama turism) si mai si pierzi si electorat.
    • -8 (38 voturi)    
      Esti muzant (Duminică, 4 iulie 2021, 16:55)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Sunt o gramada de valori mai vechi considerate depasite;de ex .teorema lui Pitagora(supranumita 'puntea magarului') are vreo 2500 de ani si sunt unii care nu o mai suporta..
      • +17 (35 voturi)    
        Adica? (Duminică, 4 iulie 2021, 18:07)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Vrei sa spui ca nu mai e valabila? O formula de baza din matematica nu da rezultate corecte sau ce incerci sa zici? Ce inseamna "unii nu o mai suporta"? Adica ii scoate din sarite?

        Si imi place ca la un articol care ataca traditii fara sens si religie, atacul tau este la stiinta care sta la baza Universului. Spune multe despre ignoranta ta.
        • +3 (23 voturi)    
          Multumesc pt apreciere (Duminică, 4 iulie 2021, 21:25)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Traditii "fara sens" pt unii: cele zece porunci( nu minti, nu fura, nu ucide, respecta-ti parintii, respecta-ti semenul etc), botez, nunta inmormantare cu slujba religioasa aferenta, sarbatorile religioase(Craciun, Pasti, sarbatori de sfinti-onomastici etc).Sunt sigur ca in familia ta (frati,parinti, bunici etc)niciun membru nu a riscat vreodata sa devina "ignorant" si sa tina la astfel de invataturi si traditii vreodata. Apropo de Univers, teoria aparitiei lui(celebrul Big-Bang) unanim acceptata de oamenii de stiinta,apartine unui preot (coplesit de "traditii depasite"-George Lemaitre) si prof de fizica la Univ Catolica din Louvain-Belgia..
          • +4 (16 voturi)    
            Adica, (Duminică, 4 iulie 2021, 23:40)

            holdup [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            un doctor, un inginer te indemna sa furi, sa nu ti respecti semenii?!...a nu plati impozite pe activitati economice, cum fac clericii in Ro ca institutie, este o dovada de respect pt ceilalti semeni?!...este, chiar, furt!...numai stiinta si libertatea a adus progres pt cei multi, iar biserica, de obicei, s a opus, indiferent despre ce cult vorbim, cu nuante...si lasati exemple rare; a tine in sclavie oameni pana dupa jumatatea secolului 19, este inca o dovada de respect a clericilor fata de semeni?!...halal traditii si breasla
            • +4 (10 voturi)    
              Raspuns final, da (Luni, 5 iulie 2021, 10:19)

              ids [utilizator] i-a raspuns lui holdup

              Oprescu e doctor, Dancila e inginer. Si pot umple pagini cu exemple similare. Zi-mi si mie ce cleric ti-a spus sa furi.
              Copernic era preot, iar Galilei a fost educat la scoala catolica. Asta vizavi de progres…
              Rostogolesti niste clisee marxiste fara sa gandesti…
            • +4 (10 voturi)    
              Ignoranta ta (Luni, 5 iulie 2021, 12:08)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui holdup

              e perfecta, captusita cu 2 clisee si 3 prejudecati. Cultele platesc impozit pe salarii , pe activitati economice si proprietati(mai putin activitati cu produse specifice cultului)- si au acelasi regim fiscal ca partidele, sindicatele ,ONG-urile, Universitatile etc. Biserica si-a adus contributia la dezvoltarea culturii si limbii romane(un ex:Coresi-sec XVI - a fost un diacon ortodox, traducător și meșter tipograf român originar din Târgoviște, editorul primelor cărți tipărite în limba română. A editat în total circa 35 de titluri de carte, tipărite în sute de exemplare și răspândite în toate ținuturile românești, facilitând unitatea lingvistică a poporului român, dar și apariția limbii române literare). Secole de-a randul romanii au invatat buchiile cartilor in scolile de pe langa biserici(de unde si denumirea de 'dascal'pt invatatori) iar pe langa manastirii fiintau spitale(bolnite sau vasiliade)intretinute de biserica
          • +5 (27 voturi)    
            WTF (Luni, 5 iulie 2021, 0:29)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Deci eu nu va inteleg, sincer. Veniti foarte multi asa-zisi experti in moralitate si ne impungeti, nu impingeti, Biblia in fata si dati cu moralitatea de masa ca sa se auda ca exista in camera.

            Am un wake-up call pentru voi care va va soca: faptul ca nu suntem religiosi nu inseamna ca nu avem moralitate sau principii. Diferenta dintre noi si voi este ca nu trebuie sa citesc intr-o carte "mistica" (scrisa de oameni, apropo) sau sa aud de la preot ca nu e ok sa fur sau sa omor pe cineva. Este ceva absolut de bun simt care tine de educatie. Aia de 7 ani pe care am primit-o de la parinti, indiferent de religia lor sau a mea sau lipsa acelei religii a oricui dintre noi.

            Eu nu merg pe strada sa torturez pisici, sa violez copii sau sa bag cutitul in oameni. Asta pentru ca am principii, moralitate si o constiinta.

            Dar se pare ca unii au nevoie de preoti si carti magice ca sa le explice cele mai elementare lucruri din lume, care tin de buna convietuire, de bun simt, democratie si multe altele. Si ca tot vorbim despre toleranta si democratie, crede-ma, ca persoanele religioase dintre care si tu faci parte aveti o toleranta scazuta.

            Credeti ca o aveti mare, dar nu e. Sa sara o fata violata de un psihopat care poate are si probleme mintale sa spuna ca vrea avort, si imediat o ardeti pe rug, fie la propriu, fie metaforic, fie mediatic, in functie de secol. Daca cineva nu se simte confortabil in corpul sau, ba mai rau, iubeste pe cineva de acelasi sex, imediat sariti ca niste gardieni ai dragostei. Daca vine cineva de alta religie imediat sariti sa le explicati ca zeul vostru e mai smecher ca al lor si invers.

            Noi? Nu ne pasa. Ne vedem de ale noastre. E simplu. Apropo de Craciun si Pasti. Sa-mi spui si mie la ce pagina din Biblie gasesc repere despre Barbos sau Iepuras. Ba chiar despre Brad.

            Cat despre aparitia Universului, singurul consens este doar ca a aparut dintr-un posibil vid (iarasi nestiut 100% daca e vid sigur sau doar un ciclu al vieti-mortii Universului).
            • -2 (18 voturi)    
              Moralitatea si constiinta (Luni, 5 iulie 2021, 7:24)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

              Petre Tutea:"Morala crestina este deasupra moralei laice care, fara aceasta, nu s-ar deosebi de 'Mersul trenurilor' decat prin obiect". Cat despre iepurasi, barbosi si brazi, este reprezentativ pt semnificatia ce o au in mintea unui'laic' , sarbatoarile crestine..
            • -5 (15 voturi)    
              net-ul nu e viata reala (Luni, 5 iulie 2021, 8:08)

              autan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

              Biserica ne tine pe noi in loc? Acum sa o luam sincer. Scrie acolo nu fura, nu ucide, etc.
              Da ar trebui sa plateasca impozite si preotimea, clar. Da preafericitul e obsedat de preamarire cu catedrala aia medievala.
              Da nu are ce cauta in scoli ca materie religia. Da sunt ierarhi gen ala de la constanta dusi cu pluta in declaratii. Lucruri ce nu au legatura cu a fi ortodox.
              Dar sa vii si sa spui bai terminati cu traditiile astea cand 90% dintre romani le sustin si le vor e stupid. Asta e poporul tau unul crestin. E ca si cum te lepezi de romanism.
              Si e ceea ce ne face diferiti de altii, e parte din istoria noastra, e ceea ce atrage turisti in multe zone, etc.
              Si daca dispare crestinismul maine tot o tara de mana a 3-a vom fi, aceiasi necivilizati.
              USR-ul d-aia nu va mai intra in Parlament, pt ca au discursul facut doar pt electoratul sau dur care nu reprezinta nici 5% din oamenii cu drept de vot. I-au pierdut pe multi dupa aroganta exprimata si promisiunile neonorate.
              • +1 (15 voturi)    
                !!! (Luni, 5 iulie 2021, 10:11)

                Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui autan

                "E ca si cum te lepezi de romanism.
                Si e ceea ce ne face diferiti de altii, e parte din istoria noastra, e ceea ce atrage turisti in multe zone, etc"

                Romanism?! hhahaha ce e ala?
                Romanismul atrage turisti in multe zone?! hahaha ...

                Concluzia e fix ce ai zis tu in titlu... lasa netul si mergi si vezi viata reala, de preferat si de prin alte tari. O sa vezi atunci ca romanismul e o gluma proasta si daca ai tu impresia ca atragem turisti e pt ca nu ai vazut cu adevarat turism (in tarile alea cu adevarat laice din vest, mai ales)
                • +5 (7 voturi)    
                  Ai sa razi (Luni, 5 iulie 2021, 19:48)

                  Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

                  Dar exact romanismul atrage turisti.
                  Imi spunea cineva mai zilele trecute ca daca te duci in Filipine e greu sa-ti dai seama care mai e specificul acelei tari. Locuri frumoase, dar in zona Indonezia sau Thailanda au o aroma specifica si asta le face mai atragatoare.
                  Similar, daca Romania nu-si pastreaza specificul, atunci hamburgeri de la Mac poti sa mananci oriunde, nu trebuie sa vii in aici dupa ei.
              • +1 (13 voturi)    
                Nu mai dezinforma (Luni, 5 iulie 2021, 10:12)

                ids [utilizator] i-a raspuns lui autan

                Biserica plateste impozit pe activitatile lucrative + contributii pentru toti popii. Nu stiu de unde s-a rostogolit idea astea pe care multi o preiau fara sa verifice.
                Singurul lucru pe care toate bisericile nu-l platesc, la fel ca un ONG sau sindicat, este impozitul pe profit; atat vreme cat nu poate avea din principiu profit si totul se duce in cheltuieli si investitii, cum s-ar putea plati impozit pe ceva ce nu exista!?!?
    • +15 (33 voturi)    
      Sunt romanesti (Duminică, 4 iulie 2021, 18:05)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Iata ca nu doar PSD a reinventat istoria cu manualele pline de greseli, dar vad ca si Orban are o istorie paralela. Se pare ca mutle lucruri s-au inventat in Romania, inclusiv crestinismul.

      Asta e ca bancul clasic:

      Francezii au facut niste sapaturi arheologice si au gasit la vreo 50 m adancime resturi de fire de cupru. Dupa ce au fost cercetate cu atentie de oameni de stiinta, s-a tras concluzia ca stramosii francezilor, galii, pusesera la punct o retea de telefonie subterana.

      La aceasta neasteptata veste, nemtii, ca sa nu ramana mai prejos, au inceput si ei sa sape. Si pe la 70 m adancime au gasit niste resturi de sticla de unde, dupa alte cercetari, au ajuns la concluzia ca stramosii lor, gotzii, pusesera la punct o retea subterana de fibre optice.

      Romanii au inceput si ei sa sape 100 m si nu au gasit nimic si au ajuns la concluzia ca dacii comunicau wireless.
  • +37 (65 voturi)    
    discursul are pasaje cu tenta infractionala: (Duminică, 4 iulie 2021, 14:58)

    Antenistontel [utilizator]

    „Sunt un garant al faptului că toţi primarii PNL vor beneficia de susţinere prioritară de la nivelul conducerii centrale şi de la nivelul Guvernului României.”
    • +14 (22 voturi)    
      bravo (Duminică, 4 iulie 2021, 18:00)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      aici este cheia, de fapt. toata lumea merge pe fenta, pe tentativa de deturnare a discutiei... dar omul isi face campanie promitand lucruri pe care nu le poate oferi legal. si altii au facut puscarie, eventual, pentru astfel de magarii.
  • +38 (72 voturi)    
    Hai ca a dat-o (Duminică, 4 iulie 2021, 15:01)

    persuasiv [utilizator]

    in traditional.Treaba-i lamurita
    • +11 (27 voturi)    
      Ca la Referendumul mustaciosului (Duminică, 4 iulie 2021, 18:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Si PNL si PSD s-au pozitionat ca si Orban si s-a vazut ce bine a iesit pentru acele 2 partide "mari si iubite".

      Sau intelegem noi gresit. Poate prin "traditie" se refera la intelegerile useliste din cei 30 de ani: nepotism, furtisaguri, spagi, sifonari etc.
  • +37 (69 voturi)    
    limbaj de lemn ceausist (Duminică, 4 iulie 2021, 15:06)

    c2 [utilizator]

    "noi suntem un partid care este născut din fibra poporului român, un partid care ţine cont de toată matricea componentă a personalităţii României"

    n-am mai citit restul...
  • +42 (74 voturi)    
    . (Duminică, 4 iulie 2021, 15:31)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Să-i zică cineva lui Ludovique că valorile tradiționale de la sat sunt bătutul nevestei și muncitul copiilor, după ce îți bei toți banii de sărac, ca un bărbat adevărat. De valorile Bisericii ce să mai vorbesc, le vedem toți cum strălucesc în soare sau gonesc pe șosea.
    • -5 (17 voturi)    
      Serios? (Luni, 5 iulie 2021, 8:31)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Ai cumva un studiu statistic care arata corelatia intre mers la biserica si batutul nevestei!?!? Sau pur si simplu asa da bine la propaganda; spui o minciuna de 1000 de ori pana devine adevar,..
  • +12 (36 voturi)    
    Iarasi un discurs profesionist (Duminică, 4 iulie 2021, 15:35)

    Harald2 [utilizator]

    (asa am spus/comentat si despre discurul domnului Ciolos la articolul <<"Îmi este rușine cu astfel de oameni". Dacian Cioloș, replică dură pentru contestatarii Raportului Matic>> - doar ca Hotnews a ales sa-l cenzureze).

    Adica se adreseaza unui public politic tinta bine definit, dar in spatele lui probabil se ascunde tot interesul de a obtine un procentaj mai mare la vot (intern, national etc.) si nu o convingere personala.

    Aceasta pentru a-l ataca pe domnul (inca premier) Citu, dupa ce acesta a votat impotriva "educatiei sexuale" dar a pretins ca a facut-o din greseala (halal caracter!)

    Si pentru a culege voturi care s-ar putea scurge in viitor catre PSD si AUR.
    • +10 (36 voturi)    
      Esti confuz (Duminică, 4 iulie 2021, 15:59)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Il ataci pe Citu ca n-a votat "educatia sexuala', il ridici in slavi pe Ciolos pentru transgenderism si pe urma il lauzi pe Orban pentru ca vorbeste despre "familie" si "biserica"? Dumneata cam ce vrei sa spui, de fapt? :)
  • +38 (62 voturi)    
    Nu mi-e clar (Duminică, 4 iulie 2021, 15:40)

    Luk [utilizator]

    Nu mi-e clar: Orban vrea sa fie sef la PNL sau la PSD?
    • +10 (24 voturi)    
      oriunde, spaga sa iasa! (Duminică, 4 iulie 2021, 16:52)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      .
    • +7 (23 voturi)    
      La USl ca sa fim cinstiti! (Duminică, 4 iulie 2021, 17:18)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      .
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Marţi, 6 iulie 2021, 7:13)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      El vrea sa transpuna oficial in practica PNL=PSD.
  • +27 (53 voturi)    
    Of, of si iarasi of... (Duminică, 4 iulie 2021, 15:41)

    Cataleya [utilizator]

    Orban se adreseaza celor de acolo ca si cum ar fi niste taranusi in opinci care au venit la oras si incearca sa-i momeasca cu discursuri nationaliste stufoase, gen mamaliga si biserica, cruce si biblie.
    Nu, dle Orban!
    Cei carora te adresezi si care vor vota la congresul PNL din toamna, poarta costume la comanda, conduc bolizi de lux si au in buzunare ultimele modele de telefoane mobile, iar la incheietura poarta ceasuri de mii de euro..
    Nu au absolut nimic de-a face cu credinta si traditiile romanilor (in afara de perioadele in care isi fac campanie electorala, cand pupa la icoane pana li se umfla buzele si isi fac atat de des si de anapoda semnul crucii de zici ca-s ventilatoare)
    • -8 (26 voturi)    
      Lol (Duminică, 4 iulie 2021, 16:14)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      O spui de parca aia cu bolizi si ceasuri de mii de euro nu sunt aceeiasi care merg sa isi faca cruci la nasteri si botezuri.
      • 0 (12 voturi)    
        "Aceiasi" (Duminică, 4 iulie 2021, 19:37)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Atat.
    • -5 (23 voturi)    
      Adevăratul of, of, of... (Duminică, 4 iulie 2021, 16:53)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Trebuia să fi învățat meserie de la alde Voiculescu: Zmeu pe Făisbuc & campion, municipal, județean și chiar național la smiorcăială în public. Un adevărat virtuoz al: „Ia-l de pe mine că-l omor!”

      Abia apucase bietul băiat să-și delege toate atribuțiile minionilor din minister când l-au mazilit forțele întunecate ale reacțiunii. Nici măcar n-apucase să-i dea unghiul farmacist en-gross cine știe ce contracte...

      Așa s-a călit oțeul măi tovarăși...
    • 0 (8 voturi)    
      Stii foarte bine ca nu e asa (Luni, 5 iulie 2021, 8:37)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ploaia asta de comentarii anti-Orban doveste o teama enorma ca romanii cu scaun la cap, care pana acum poate nici nu au votat, vor vota Orban.
      Absolut nimeni nu s-a stresat cand Verdet vorbea de resuscitarea PCR sau Simirad de Partidul Moldovenilor.
      Cred ca numai impotriva lui Basescu am vazut asa explozie…si parca i-a ciuruit pe toti. ;)
  • +23 (41 voturi)    
    Big Daddy ... (Duminică, 4 iulie 2021, 15:58)

    Gh. Vasile [utilizator]

    no. 2

    Ce discurs, ce limbaj de lemn, cata ipocrizie, cata nesimtire - partea cu sprijinul acordat primarilor PNL.

    Penibil ... sunt din ce in ce mai penibili, acesti liberali "vechi" si "noi", aceste "animale politice".
  • +17 (31 voturi)    
    Asta-i discurs al unui ,,Liberal" !? (Duminică, 4 iulie 2021, 16:04)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Adica, toa'su Orbete vrea ca romanii sa fie prosti in continuare, sa se-nchine si sa pupe pantofii primarului, ai popii si ai jandarmului.
    Remarc avantul pe care la luat indoctrinarea religioasa pe tvr si rra.
    Iar ultima propozitie din titlu, pare spusa de presedintele aur.
  • +11 (29 voturi)    
    Lol (Duminică, 4 iulie 2021, 16:12)

    HP [utilizator]

    Liberalismul si conservatorismul sunt concepte antagonice.

    Ai gresit partidul, baiatul meu. Sau partidul si-a gresit doctrina.
    • 0 (4 voturi)    
      Faci o confuzie (Luni, 5 iulie 2021, 20:02)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Individul si interventia minima a statului in viata lui sint concepte de baza liberale. Omul are dreptul sa fie religios, sa-si iubeasca, patria, natia, traditiile…sau nu, dar e dreptul lui sa aleaga.
      Statul parinte care sub scuza progresului social iti spune ce trebuie sa gandesti, pe cine trebuie sa iubesti si cu cine trebuie sa te integrezi, altfel esti forta retrograda, e socialismul.
      Orban nu vrea sa schimbe pe nimeni, doar recunoaste valorile existente ale majoritatii romanilor si le sustine. USR-ul vrea sa schimbe romanii pe care ii considera “medievali”. Recunosti conceptele?
  • -10 (24 voturi)    
    Te doare mintea (Duminică, 4 iulie 2021, 16:51)

    galeo [utilizator]

    Dupa ce in starea de urgenta a folosit pandemia ca arma ideologica impotriva familiei si bisericii, acum spune ca le sustine, ca poate ii aduce voturi.
    Cata ipocrizie si nesimtire.
  • -4 (26 voturi)    
    tarziu (Duminică, 4 iulie 2021, 16:51)

    autan [utilizator]

    Te-ai trezit ca esti cu traditiile. Pana acum Catu si Barna au facut ceva pe ele. Foarte tarziu.
  • -15 (31 voturi)    
    Ludovic Orban este transant (Duminică, 4 iulie 2021, 17:15)

    Claudiu. [utilizator]

    Da, PNL trebuie să sprijine valorile tradiţionale ale românilor.
    Da,un discurs bun.
    Da, Ludovic Orban este roman.
    • -12 (28 voturi)    
      Jocul politic al lui Orban nu poate (Duminică, 4 iulie 2021, 18:08)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu.

      să șteargă și să ignore faptul că indivizi periculoși
      și nocivi pentru România ,așa cum sunt Cioloș,
      Barna & toată gașca de neomarxiști,sunt fabricați
      în eprubetele unor cercuri obscure din străinătate.
      Acțiunile ipochimenilor demonstrează,cu prisosință
      acest lucru.Puteți să-i iubiți sănătoși,dar în cel mult
      zece ani nu va mai exista o țară numită România.
      • -4 (6 voturi)    
        agentturili și iepubrietili (Luni, 5 iulie 2021, 11:07)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        las că ne apără cașchetărimea de ipochimenii neomarxisti, nu-ți fă probleme că nu va mai exista România...ne apără tov. Ciucă, de aia are și salar și pensie specială militară, vezi cît îi, cît tri Orbani
  • +18 (44 voturi)    
    Cel mai prost discurs.. (Duminică, 4 iulie 2021, 17:16)

    nlln [utilizator]

    Incepe cu apararea bisericii...
    In Romania sunt mai multe culte.
    Nu inteleg care biserica vrea så o apare.
    Ce cauta biserica in politica?Care biserica este sub asediu?Dimpotriva.Am impresia ca biserica este peste tot.Chiar prea des si prea mult.

    Urmeaza juratul pe Biblie.
    Cei care cu mult entuziasm au pus mana pe Biblie, de la Nastase la Dragnea, via Udrea , etc ,nu au avut nici o jena sa isi infunde aceeasi mana in banii publici pentru interese personale.In concluzie juratul pe Biblie nu are nici o valoare.

    Nu isi fac cruce...De unde stie Orban ca isi fac sau nu cruce? Cei mentionati mai sus , plus sa nu o uitam pe Firea, isi faceau niste cruci de la cer la pamant.
    A-si face sau nu cruce este absolut o alegere PRIVATA ( daca, unde, cum).

    Nu l-am auzit pana acum cu asa discurs" smintit".Poate alegerile interne sunt de vina.Ce nu spune omul pentru un vot in plus!
    Omul fara caracter.

    Tot ce a spus Orban intra in categoria atac la libertatile personale-este o chestiune privata daca cineva are sau nu legatura cu biserica, daca isi face cruce sau nu.
    Spe sa fie o alegere individuala si sa juri sau nu cu mana pe Biblie.

    Mai avem putin si ne intoarcem la perioada in care un "sobor de preoti" sfintea tot ce misca prin tara-de la masini noi la monumente.
    • +2 (14 voturi)    
      PSD şi PNL vor restrângerea libertăţii (Luni, 5 iulie 2021, 0:01)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Numai aşa se pot perpetua la putere, punând proştii la conducere şi lwngandu-le mâinile intelectualilor.

      PSD = PNL = PCR
  • +18 (36 voturi)    
    au prins ideea cu filonul conservator (Duminică, 4 iulie 2021, 17:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    si dau cu tarnacopul , sau mai bine zis cu limba de lemn !
  • -9 (23 voturi)    
    ehe ... (Duminică, 4 iulie 2021, 17:24)

    muscha mbanana [utilizator]

    si lgbt-istii de la usr , ce zic ?
  • -13 (17 voturi)    
    faceti alta coalitie! (Duminică, 4 iulie 2021, 17:30)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu cumva neomarxistii l-au ajutat sa fie presedintele Camerei Deputatilor pe dl Orban?Faceti coalitie cu PSD, un partid cu care semanati prea mult! N-ar fi prima oara! Asteapta o tara intreaga, dupa ultimile sondaje.
    Nu ii suspectez pe USR-isti de lipsa de patriotism, dar nici nu ii simpatizez ,fiindca au niste lideri suficienti, ingamfati sau de-a dreptul stupizi, daca nu prosti. Madam Chichirau ar fi putut sa fie un activist PCR fara probleme. Dar si ei ca si mine s-au saturat de crucile facute prea mult si prea des, de patriotismul gaunos si stupid etalat cu orice prilej.
    Ca rezultat final Romania e o tara fara directie ,fara autoritati ,fara o justitie dreapta. Numai ieri am vazut cum doi tineri au fost spuleberati intr-o statie de autobuz de un sofer cu un BMW, probabil simpatizant PNL sau PSD. Politia rutiera e absenta de pe strazi ,pe sosele, apar doar la accidente grave si sa faca loc coloanelor cu girofar. Nu ne apara nimeni, nu ne face dreptate nimeni, asta este Romania fara directie, o tara cu leaderi ca Orban, Ciolacu, Barna, in frunte fiind marele absent, primul schior si tenisman al Romaniei aflat intr-o perpetua vacanta.
  • +12 (32 voturi)    
    Zau ? (Duminică, 4 iulie 2021, 17:34)

    Akylas [utilizator]

    Iesirile astea cu valorile traditionale, mai ales cu biserica si satul, imi aduc aminte de PSD, si de senzatia de voma ....
  • -3 (21 voturi)    
    Autentic (Duminică, 4 iulie 2021, 17:45)

    Meridivs [utilizator]

    Mai bine te-ai da la o parte si ai face loc pentru altii care chiar respecta valorile astea, nu doar le plimba ipocrit prin gura cand le convine. Ai aratat ce poti, n-o sa pierdem nimic fara tine in politica.
  • +15 (25 voturi)    
    LudovicAur (Duminică, 4 iulie 2021, 17:51)

    Dogul [utilizator]

    Îl credeam mai cu cap, dar se pare că e mai cu Zelea și mai cu AUR:)))
  • +15 (37 voturi)    
    valori traditionale? ha ha ha ha ha ha ha ! (Duminică, 4 iulie 2021, 17:57)

    Coresponedntu [utilizator]

    Astea sunt: valorile de secol XIV in familia traditionala romana: bataia e rupta din rai, femeia trebuie batuta preventiv, copilul la fel pentru ca unde da mama creste. Un barbat adevarat traditional are mai multe amante, femeia nu are voie sa aiba . In mod traditional WC ul trebuie sa fie in fundul curtii, gunoiul se arunca in parau sau in valea de la limita proprietatii iar gunoaielor li se da foc. Traditional este sa fii si ortodox incuiat si sa ii urasti pe oamenii liberi , sa urasti minoritatile de orice fel, sexuale, etnice. Sa dai bani la bisericii ca sa sustii constructia de temple, sa incurajezi mersul pe coate la pelerinaje si pupatul de ciolane facatoare de minuni, sa ignori adevarul stiintific. Fara educatie sexuala in scoli ca sa nu pierdem locul unu in Europa a numarul de mame minore, la numarul de prostituate vandute de macho men traditionalisti pesti, in bordelurile Europei, Si prosopul pe tambal la actele de pedofilie ale popilor sarlatani, ale Pomohacilor, pentru ca nu e asa? Homosexualii sunt cei vinovati. Asta e traditia.
    PNL=PSD=AUR, adica, partide inapoiate din evul mediu intunecat. AUR macar e pe fata, nu se ascunde , dar PSD si PNL ? nu sunt partide social democrat si respectiv liberal, ci partide conservatore traditionaliste talibane, ca FIDESZ in Ungaria, e un abuz in termeni.
  • +12 (26 voturi)    
    Asta a furat discursul PSD (Duminică, 4 iulie 2021, 18:59)

    gavrone [utilizator]

    In curand va strange lumea pe stadioane ca Ponta si va zbiera ca e mandru ca e roman, se va ratoi impotriva ambasadelor ca Dragnea, va apara ortodoxia ca Putin, se va imbraca in ie ca Firea si va lupta cu pericolul gay ca si celalalt Orban. Vai de capul lui in ce hal a dus PNL.

    Acest partid trebuia sa fie portavocea discursului modernist, trebuia sa fie capul de lance in apararea drepturilor individuale, in educarea copiilor, in apararea statului laic si in promovarea principiilor europene. In schimb a ajuns o biata copie pesedista obosita care trage Romania in urma cu 50 de ani.
  • +11 (27 voturi)    
    iata noul lider AUR (Duminică, 4 iulie 2021, 19:12)

    treos [utilizator]

    sa sprijine Biserica? adica aia care a tacut malc timp de 30 de ani cat tara asta a fost jefuita?
    • +7 (19 voturi)    
      tacere (Duminică, 4 iulie 2021, 20:03)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui treos

      pai a jefuit si bor cot la cot cu politicienii, la ce te astepti?
    • 0 (12 voturi)    
      cat v a m ai rabda pamantul? (Duminică, 4 iulie 2021, 20:46)

      Urmaritul [utilizator] i-a raspuns lui treos

      Sunt urmarit de securitatea din sua, franta si germania dupa ce am scris aici sub ps constatator si vigilentanonstop si pe youtube!
    • +6 (20 voturi)    
      BOR e complice (Duminică, 4 iulie 2021, 21:06)

      cicoare [utilizator] i-a raspuns lui treos

      La sate popii au fost mana in mana cu pesedistii corupti, si-au luat argintii de la stapanire si au tradat acest popor
  • +13 (23 voturi)    
    Alo! (Duminică, 4 iulie 2021, 20:12)

    silviust [utilizator]

    Domnu' Șică, au sunat de la pesede, își vor discursul înapoi.
  • +5 (19 voturi)    
    Asta ar vinde-o si pe ma-sa (Duminică, 4 iulie 2021, 20:18)

    galeo [utilizator]

    Asta ar spune orice si ar vinde-o si pe ma-sa numai sa primeascq voturi si sa iasa sef de partid.
    Puterea corupe, mai caracterele slabe ca Orban.
  • +10 (22 voturi)    
    orban=dracnea 2! (Duminică, 4 iulie 2021, 20:23)

    kokos [utilizator]

    pnl+psd=usl!
  • +13 (21 voturi)    
    Barza, manz, viezure... (Duminică, 4 iulie 2021, 20:47)

    landromat [utilizator]

    neamul, glia, BOR si taranul roman...numai patrioti are tara asta....de aia a si ajuns ca vai de ea...
  • +4 (22 voturi)    
    Orban e profanator de morminte (Duminică, 4 iulie 2021, 21:07)

    cicoare [utilizator]

    A sapat la mormantul lui Vadim si i-a furat carnetelul cu cuvantari ceausiste.
  • +3 (15 voturi)    
    lauda de sine (Duminică, 4 iulie 2021, 22:54)

    MarioClaudiu [utilizator]

    Ar fi cazul sa modifice valorile pe care le tot aduce aminte. Sa fie TARA, SANATATE si EDUCATIE.
    • -5 (15 voturi)    
      Ei lasati (Luni, 5 iulie 2021, 8:26)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui MarioClaudiu

      Ca am vazut ce a facut Voiculescu la sanatate, iar reforma educatiei insramna introducerea educatiei sexuale. Sublim!
  • +4 (18 voturi)    
    Orban = Dragnea (Duminică, 4 iulie 2021, 23:58)

    emil bobu [utilizator]

    Aceleaşi minciuni, aceeaşi dragoste de hoţi.

    Pentru Orban, dacă furi eşti OK, doar să crezi în paranormal şi să-ţi faci cruci, precum mafioţii Chirică şi Alexe.
  • 0 (12 voturi)    
    Chiar Orban sa vina cu asa texte ? (Luni, 5 iulie 2021, 9:23)

    Vic_Tor [utilizator]

    Orban este Unitarian, nu Ortodox. Unitarienii nu cred in Inviere nici in Sfanta Treime. Tocmai el vine cu astfel de comentarii ? Sunt o gramda de pocaiti si de alte culte la varful PNL care de fapt vin sa ameninte traditiile ortodoxe romanesti - Sighartau, Benonino. Nici Iohannis nu e ortodox ci luteran, dar asta nu il impiedica sa isi faca treaba fara sa implice bisericile si tagma jefuitorilor si lipitorilor ... Oare nu se refera de fapt la Citu - ala e roaker si nu cred ca merge prea des la biserica. Se coace un mic psd in interiorul pnl si apoi iar usl ?
  • +4 (6 voturi)    
    confuzie (Luni, 5 iulie 2021, 12:05)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu stiu cum se face, dar cei mai cei atei se duck la biserica sa se cunune si isi boteaza copiii la biserica. Apoi, beneficiind de un sistem legislativ bazat pe cele 10 porunci si pe moralitatea crestina, vorbesc despre niste lumi utopice, ideale, care puse in practica ne-au dat regimuri precum in Turcia marxista (The Young Turks erau marxisti), Rusia Bolshevica, Germania Nazista (Nazi means National Socialist Workers Party - partid socialist al muncitorilor), Romania comunista, Cambodgia comunista, Coreea de Nord, Vietnamul, China etc.

    Culmea este ca nimeni nu-i impusca sau tortureaza in calitate de dizidenti, precum se intampla in regimurile-minune ale ateilor comunisti/marxisti/bolshevici/nazisti. Cu toate astea, "believe in science" vorbesc despre chestii petrecute acum sute de ani, cand 1% din populatie stia carte si a citi si intelege Biblia, ca sa justifice crimele ateilor comunisti din ultima suta de ani, comise, bineinteles, stiintific, pentru progres si pentru binele tuturor - de catre indivizi bine indoctrinati care recitau pe derost si dezbateau doct pasaje din Cartile Rosii ce le justificau crimele.

    Omul la baza nu are nicio problema sa dea in cap altui om, atata timp cat nu exista nicio restrictie fizica sau morala. Se intampla de zeci de mii de ani. Problema cu restrictia fizica este ca merge in ambele sensuri: cei are au pusca pot decide brusc ca este mai simplu sa acapareze puterea decat sa se ocupe de linistea si siguranta publica. Singura ramasa este restrictia morala.

    Ce mi se pare ciudat este ca adeptii teologiei "believe in science" cred ca o carte este vinovata de crime. Sau ca niste burtosi corupti in sutana, niste sarlatani ce au colaborat cu ateii comunisti bine-mersi, reprezinta 10 milioane de oameni care cred in Dumnezeu, sunt cinstiti si cauta sa urmeze invataturile din Noul Testament.
  • 0 (0 voturi)    
    Asteptam... (Luni, 5 iulie 2021, 13:08)

    plomo4u [utilizator]

    ...cu nerabdare urmatoarele alegeri....

    Imi place culoarea galbena si stralucitoare, vom vota astfel incat o vom ridica pana la cer si vom termina cu mizeria din ue.
  • -3 (5 voturi)    
    orbaneee ...lasa-neee (Luni, 5 iulie 2021, 14:09)

    tictictic [utilizator]

    Orbaneee...lasa-neee, ...lasa-neee. Sunt atatea probleme in tara asta iar voi liberarii continuati defilarea electorala prin tara ca niste pitipoance pe podium . Mai apucati-va frate si de treaba asa cum face DRULA care umbla zi si noapte sa faca drumuri si chior sa fii se vede ca face ceva . In scurt timp se va inaugura si catastrofa de sosea de la GIURGIU care duce in vama RUSE ca 30 ani sa frecat menta chiar si cu complicitatea voastra . Nu performati deloc . Lumea are asteptari de la voi PNL-istilor iar voi sunte-ti in vacanta pe viata , Ati innebunit . .