Ciolacu se plânge la Bruxelles si acuză Coaliția că încalcă statul de drept

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2021, 14:29 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu, președinte PSD
Foto: Facebook
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a transmis, joi, o scrisoare şefilor Comisiei Europene, Ursula von der Leyen şi Frans Timmermans, în care solicită ca Executivul UE să ceară partidelor din Guvernul României să "oprească practicile nedemocratice curente".

Liderul PSD îi informează pe oficialii europeni despre deciziile Parlamentului privind Radioul şi televiziunea publice și despre faptul că acestea au fost respinse de către Curtea Constituţională. Ciolacu spune că partidele de la guvernare "au încălcat procedurile parlamentare în cadrul moţiunii simple împotriva ministrului Investiţiilor şi Proiectelor Europene prin numărarea ilegală a voturilor" şi că aceleaşi partide "au decis să demită Avocatul Poporului fără a respecta procedurile legale în vigoare".

"Ca lider al opoziţiei din ţara mea, mă bucur să ştiu că românii se pot baza pe prieteni ca dumneavoastră, care pun drepturile şi securitatea poporului înainte de toate. De aceea, având în vedere recentele evenimente din România, mă simt obligat să vă informez că democraţia şi respectul pentru statul de drept sunt puse în pericol în mod serios de partidele de guvernământ din ţara noastră şi cer ajutorul Comisiei Europene în gestionarea abuzurilor comise de partidele de la guvernare", scrie Ciolacu.

El susţine că opoziţia este la dispoziţia Comisiei "pentru identificarea unor soluţii adecvate, astfel încât să fie evitată situaţia în care România alunecă pe o cale nedemocratică". El adaugă că liderii partidelor din coaliţia de guvernare ar practica "un limbaj dublu, la nivel internaţional, care poate fi uşor demontat". "Una spun la Bruxelles şi pe de altă parte acţionează împotriva valorilor europene, în România", afirmă social-democratul.

Potrivit lui, aceştia "încearcă să elimine, încet-încet, orice formă de opoziţie, începând cu media şi continuând cu instituţiile independente rămase". Ciolacu susţine că scopurile politicienilor de la putere ar fi "să schimbe Curtea Constituţională şi practica electorală, pentru a influenţa viitoarele alegeri, în contextul în care au pierdut alegerile locale şi legislative".

"Credem că este momentul pentru Comisia Europeană să vorbească de problemele menţionate mai sus şi să ceară partidelor din guvernul României să oprească practicile nedemocratice curente. Comisia trebuie să continue să fie garantul valorilor europene, al democraţiei şi statului de drept în România şi contăm pe imparţialitatea dumneavoastră de a susţine rezolvarea acestor probleme", încheie preşedintele PSD, adăugând că este disponibil să îi întâlnească pe liderii UE, pentru a aborda temele menţionate în scrisoare. ​








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1447 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    Partidele de guvernare (Joi, 24 iunie 2021, 14:39)

    Unforgiven [utilizator]

    Vor sa instituie dictatura securista, iar Ciolacu se plange de acest lucru, nu inteleg de ce?

    Pai ce, coalitia de guvernare n-are si ea dreptul sa-si asigure fotoliul confortabil la guvernare pentru urmatoarele zeci de ani? Iar pentru asta e nevoie de controlul total pe filiera de la partide si pana la popor!

    Ciolacu sa se conformeze si sa accepte dictatura, iar populatia sa aclame instalarea comunismului la putere, rezistii fiind acum in culmea fericirii, ca interesele lor s-au realizat!

    Ce stat de drept, ce legi, ce constitutie, ce proceduri? Astea erau fixe si absolute doar pe vremea PSD, de acum toate astea sunt optionale!
  • +16 (24 voturi)    
    Romanica.. (Joi, 24 iunie 2021, 14:46)

    arpi [utilizator]

    Pai nu PSD-ul era impotriva UE??? Nu ei erau cei care prin legile justitiei au fost aproape sa ne scoata din UE???
    • -5 (9 voturi)    
      nu. dragnea era impotriva UE. ciolacu este PRO UE (Joi, 24 iunie 2021, 16:47)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      insa pare ca unii aparau statul de drept doar impotriova lui Dragnea, nu impotriva oricaror atacuri.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba da (Vineri, 25 iunie 2021, 10:19)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Avem si un intemnitat pentru ca a incercat sa ne scoata din UE...

      Unii in unele state sunt inchisi pentru ca vor sa dea jos guvernele dictatoriale, iar altii in alte state sunt inchisi pentru ca vor afara din UE.

      E aceeasi Marie cu alta palarie?
  • -10 (20 voturi)    
    Practica asta fanariota de a te plange la (Joi, 24 iunie 2021, 14:56)

    xrogo [utilizator]

    Inalta Poarta a fost institutionalizata de catre dreapta politica, au tot mers cu plangeri in timpurile PSD si se pare ca a fost mostenita si acum, metehnele rele se pare ca nu dispar!
    • -7 (13 voturi)    
      corect (Joi, 24 iunie 2021, 16:05)

      shurehand [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ex. cand a fost schimbat avocatul poporului, cu motive intemeiate, nu ca acum, Monica Macovei +alti parlamentarii de dreapta strigau in Parlamentul UE ca in Romania are loc o lovitura de stat. Se pot verifica aceste lucruri pe acest site
    • +6 (12 voturi)    
      Ai partial dreptate (Joi, 24 iunie 2021, 16:25)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Prin decembrie 2011 doi minusculi politicieni, pe atunci
      co-presedintii USL Crin Antonescu si Victor Ponta au clocit o scrisoare deschisa catre UE legata de reforma in educatie. Au primit un raspuns de care nici azi nu le place sa-si aminteasca.
      Pana la urma au rezolvat ei singuri problema. In 2012 au ajuns ei la putere si au adus educatia noastra
      (si nu numai) la coada lumii.
      Nici Ciolacu nu-i mai destept ca astia doi . . . .
      • -6 (10 voturi)    
        noroc nu iohanis si Romania educata (Joi, 24 iunie 2021, 16:48)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui ty

        romania educata sexual
  • +11 (19 voturi)    
    Mangafaua face sesizari... (Joi, 24 iunie 2021, 15:02)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +7 (17 voturi)    
    Pt binele Romaniei.. (Joi, 24 iunie 2021, 15:18)

    Cataleya [utilizator]

    ...si din nefericire pt Ciolacu, din 2007 si pana acum, UE a avut timp suficient sa se lamureasca cine sunt PSD-istii, asa ca la capitolul credibilitate, ciolacii nu prea au cum sa puncteze, oricate scrisori ar trimite, oricui.
    Ciolacu va primi, probabil, un raspuns de complezenta si...cam atat.
  • +8 (18 voturi)    
    aoleo... prostu' satului ... (Joi, 24 iunie 2021, 15:24)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    aoleo... prostu' satului ...
    • +4 (6 voturi)    
      Prost da cu diplomă: (Joi, 24 iunie 2021, 16:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Și mai este și șef de partid, PSD, că altceva nu-l văd în stare să conducă. Așa sunt toți mahării PSD, plini de diplome, de ifose, că nu văd că dau în gropi.
  • +8 (8 voturi)    
    Ipocrit (Joi, 24 iunie 2021, 16:26)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cand PSD era la guvernare si Parlamentul European acuza Romania ca face pasi inapoi in privinta reformelor justitiei PSD-ul lui Ciolacu acuza opozitia de lipsa de patriotism pentru ca nu e alaturi de guvern si nu se opune criticilor. Fiind acum in opozitie, se duc ei cu plangerea la UE. Cum s-ar autodefini?
    • -7 (9 voturi)    
      ciolacu atunci nu comenta (Joi, 24 iunie 2021, 16:51)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      doar dragnea si ai lui.
      ciolacu este din tabara rezist infiltrat in psd
  • +9 (11 voturi)    
    Trimiteti-i la Bruxelles (Joi, 24 iunie 2021, 16:33)

    Martinezu [utilizator]

    Pe Florin Iordache de mana cu Tuborel
    Sa le explice cum de se incalca legea si bunul simt aici in Bucuresti.
    Dragnea va fi prezent online ca are o retinere momentan.
    • -8 (10 voturi)    
      vezi mai sus (Joi, 24 iunie 2021, 16:51)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      raspunsul pentru demagogu (care si-a ales bine numele)
  • +5 (7 voturi)    
    hehe (Joi, 24 iunie 2021, 16:46)

    transpenibilus [utilizator]

    Nush ce sa zic, poate chiar are dreptate ciolacul. Marturisesc ca nu mi-am pierdut nici un sfert de secunda ce zice ciolacul (sau divizia de troli #ciumarosie).

    Atata doar ca sesizarea asta vine de la PSD, partidul care a abuzat TOATE institutiile, a furat, a incercat sa ne scoata din NATO (propaganda cu 2%+sapca), a incercat sa ne scoata din UE (cu suveranitatea, legumele romanesti, referendumul urii, etc..)

    Deci, cand esti hot si criminal de te STIE TOATA EUROPA, degeaba mai strigi ca vine lupul.
  • 0 (0 voturi)    
    plingeri la buxelles (Joi, 24 iunie 2021, 19:49)

    ras-putin [utilizator]

    sint convins ca danciloaia e gata sa-i deschida niste usi: la toaleta, la debara, la cantina etc. si, ma ales, la plecare.

    isarescu o poate imprumuta pentru un astfel de demers nobil.