Proiect de lege USR PLUS: Șezlonguri rezervate pe plajă pentru persoanele cu dizabilități și căi de acces speciale

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2021, 13:20 Actualitate | Politic


Cale de acces pe plaja in scaun rulant
Foto: Martin Bertrand / AFP / Profimedia Images
Senatorul USR PLUS Remus Negoi a depus un proiect menit să asigure accesul facil al persoanelor cu dizabilități pe plaje, precum și un număr minim de șezlonguri de plajă, lângă apă, potrivit unui comunicat al formațiunii politice.

Conform inițiativei, operatorii economici sau administrațiile publice locale care dețin sau gestionează plaje amenajate pentru agrement vor rezerva pentru persoanele cu dizabilități 4% din numărul total, dar nu mai puțin de 2 șezlonguri pe primul rând spre luciul apei, pe toată durata sezonului estival și vor amenaja o cale de acces către acestea, potrivită scaunelor rulante.

Amenajările de acces vor trebui făcute din materiale ecologice, ușoare, astfel încât să nu existe un impact negativ asupra mediului înconjurător. Amenajarea accesului pentru persoane cu dizabilități va facilita și accesul părinților cu copii în cărucior, precum a vârstnicilor care se deplasează ajutați de bastoane, potrivit inițiatorului.

„Este nevoie să corelăm reglementările Uniunii Europene cu legislația noastră. Este imperios necesară facilitarea accesului persoanelor cu dizabilități pe plajele din România și încurajarea participării și integrării în societate, depline și efective, prin acordarea de locuri rezervate, accesibile persoanelor cu dizabilități și însoțitorilor lor. În acest moment, plajele din România nu sunt conforme Deciziei nr. 48/2010 a Consiliului Uniunii Europene”, a declarat Remus Negoi.

Senatorul USRPLUS argumentează că în România nu există alei special amenajate care să permită accesul persoanelor cu dizabilități care ar dori să meargă la plajă. Mai mult, accesul la luciul de apă al persoanelor cu dizabilități este deosebit de dificil, în foarte puține cazuri fiind amenajate căi de acces pentru ei.

Segmentul agrement pare să fie ieșit complet din preocupările autorităților când este vorba despre accesul persoanelor cu dizabilități, deși Legea 446/2006 privind protecția și promovarea persoanelor cu handicap stipulează că beneficiază de drepturi și în ceea ce privește „petrecerea timpului liber, acces la cultură, sport, turism”, afirmă Remus Negroi, care susține că mulți turiști străini ocolesc litoralul românesc tocmai datorită lipsei infrastructurii pentru accesul pe plajă pentru persoanele cu dizabilități sau a cărucioarelor pentru copii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















913 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Foarte bine, dar ..... (Joi, 24 iunie 2021, 13:27)

    fdaniel [utilizator]

    E un proiect ok, nu e problema dar parca m-aș bucura daca aș vedea o evoluție prioritizată a modificșrilor legislative:
    - coruptie
    - pensii speciale
    - aparatul bugetar
    - reforma pensiilor
    ..
    .....
    ....
    - speța de față.

    Mai cred că persoanele cu dizabilități ar avea mult mai mult de câștigat (laolaltă cu restul populației) dacă s-ar respecta această ierarhie.

    Tare-mi sună măsurile astea a impotență și a "fă-te că lucrezi" ..... păcat.
    • -1 (1 vot)    
      Aplicarea legilor e si mai importanta (Joi, 24 iunie 2021, 14:27)

      SkyS [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Cred ca sunt legi care interzic blocarea completa a plajei pana la luciul apei. Dar Politia locala probabil ca mananca si bea la localurile pe care trebuie sa le amendeze ca-si indind sezlongurile pana in apa.

      Si mai util ar fi un numar tip 112 la care persoanele care au abonament sau cartela luata cu validarea identitatii sa poata suna si sa faca o sesizare care sa fie inregistrata si transmisa mai departe la institutia abilitata sa o verifice si rezolve. Apelantul sa primeasca un SMS cu numarul de inregistrare si un cod cu care sa poata verifica online rezultatul sesizarii.

      Asta ar fi o adevarata Reforma!
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt de aceeasi parere! (Joi, 24 iunie 2021, 19:05)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Daca faci cum spui, mereu vor fi lucruri mai importante! Legea offshore, traficarea tinerelor, chiar rapirea lor, in vederea expluatarii sexuale, nosocomialele din spitale, saracia si lipsa de educatie a romilor si nu numai din mediile rurale, rezolvarea dosarelor revolutiei si ale mineriadelor, combaterea schimbarii climatice si a poluarii din marile orase si inca zeci si sute de probleme foarte importante...
      Asadar, cand le-ar veni randul si persoanelor cu dizabilitati sa li se rezolve problemele?
      Pur si simplu trebuie sa mergi cu rezolvarea tuturor problemelor simultan! Doar de asta sunt armate de functionari publici angajati de stat pt asta! Unde mai pui ca de multe ori poti copia direct de la colegu! Nici nu trebuie sa iti bati capul sa reinventezi roata, atata timp cat Uniunea Europeana iti da pe tava reglementari pe care doar sa le ratifici!
      App de persoanele cu dizabilitati impinse in jos in prioritate, stiai ca indicatorul social de referinta, in baza caruia se stabilesc majoritatea prestatiilor sociale, nu a fost crescut cu valoarea inflatiei inca de cand a fost creat in urma cu mai bine de 10 ani? Deci daca nici dupa 10 ani, atunci cand? Si in articolul asta nici nu e vorba de bani!
      E atat de usor sa uiti si sa ignori persoanele cu handicap!
  • -4 (12 voturi)    
    Corect ar fi (Joi, 24 iunie 2021, 13:57)

    Un cititor [utilizator]

    ca si in parlament sa fie rezervate locuri pentru persoanele cu dizabilitati mentale. USR ar avea majoritate.
  • 0 (12 voturi)    
    hipsterisme (Joi, 24 iunie 2021, 14:06)

    tahomir [utilizator]

    Atata poate USRPLUSul, legi de 2 lei cu impact cvasi-nul. Asta conta acum, ca nu are cum sa ajunga la mare nu stiu ce om cu probleme de sanatate. Ca de mers la plaja iti arde cand, Doamne fereste, ajunge omul in scaun cu rotile. O adunatura de infantili.
    • -1 (1 vot)    
      nu ma, omul ala nu mai are drept la viata (Joi, 24 iunie 2021, 18:00)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Asa spune poporu roman, ca ala care ajunge in scaun cu rotile trebuie sa sufere toata viata. Trebuie sa urce borduri de zeci de centimetri, nu are drept sa ia mijloace de transport, nu are drept sa mearga la un concert (in vest exista platforme pentru oameni in carucior, de unde pot vedea evenimentele, direct in sala/ pe stadion), in vest exista plaje cu astfel de piste pana la apa, ca si oamenii astia care s-au nascut cu un handicap, sau care l-au dobandit printr-un accident nefericit sa poata sa admire marea, sa poata sa ajunga langa ea.
      Locuiesc in olanda si in oraselul in care locuiesc trotuarul este continu, in tot orasul! masinile daca vor sa intre pe o straduta laterala intra pe trotuar, cu alte cuvinte cedeaza prioritate nu exista bordura decat la marginea trotuarului! Ala cu masina cand face dreapta sau stanga da prioritate pietonilor. Oamenii cu handicap locomotor circula cu mijloace de transport, de la tren la orice, toate au platforma joasa, iar eu nu urca si coboara borduri EVER!
      Acum inteleg de ce pun astia borduri peste borduri, sa satisfaca alegatorii batuti in cap!
    • 0 (2 voturi)    
      Da? (Joi, 24 iunie 2021, 19:08)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Sa dea Dumnezeu sa afli candva cat de important e sa ajungi la apa marii cand esti blocat intr-un scaun cu rotile! De multe ori blocat chiar in casa, ani si ani si ani la rand!
  • -2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 iunie 2021, 14:14)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      mitocania romanului (Joi, 24 iunie 2021, 17:51)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu am vazut atata mitocanie la alte popoare.
      Oamenii cu handicap locomotor in tara asta nu au posibilitatea sa intre intr-o institutie , au facut astia niste rampe la misto ca sa le bifeze. Acum cativa ani am ajutat pe cineva sa revina pe trotuar, avea u carucior cu rotile si nu putea sa mai urce de de pe carosabil pe trotuar.
      Ma uit la mitocanii astia de comonteaza si spun ca cei ce au probleme, nu au drept la viata normala. Stiu ca e tara unde s-a rasturnat caru cu "inteligenti", dar cum sa spui ca o rampa sau o cale de acces la ceea ce tu ca mitocan ai acces non-stop nu este ceva ce trebuia sa fie folosit si de o persoana cu handicap locomotor, e de-a dreptu de noaptea mintii.
      La scoala nu pot sa ajunga, in trafic nu pot sa se implice, pentru ca nu au drept la accesul pietonal, la masini de transport, tranvai. Lucruri firesti in occident. Te uiti cum in occident nu e nevoie de lege ca oamenii sa aiba acces la aceste lucruri, ele sunt un lucru firesc. Aici ii luam peste picior.
      Handicap locomotor nu inseamna LGBTQ! O natie de batuti in cap!
    • 0 (0 voturi)    
      te-ai intrebat vreodata (Joi, 24 iunie 2021, 18:09)

      mini_max [utilizator] i-a raspuns lui

      cum se deruleaza o zi din viata unei persoane tintuite in scaun cu rotile sau a unei persoane nevazatoare? Sau tu muncesti, ai propriile tale probleme, n-ai timp sa faci un astfel de exercitiu de gandire ca sa intelegi si nevoile altor oameni de care, sunt sigur, ca putin iti pasa daca exista si cum traiesc. Din cauza unora ca tine acesti oameni sunt invizibili printre noi, fara vreo vina decat aceea ca s-au nascut sau au dobandit o deficienta fizica/mentala (de care, in timp, nici eu, nici tu nu suntem scutiti), din cauza careia acestia nu pot iesi la plimbare, la cumparaturi sau, si mai grav, sa invete si sa munceasca. Totul din cauza nepasarii noastre privind accesibilizarea a tot ce inseamna cladiri, locuri si spatii publice.